Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr paź 28, 2020 3:44 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 331 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 23  Następna strona
 Więźniowie metody 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Więźniowie metody
Obiektywnie operacji dodawania kamieni nie da się wykonać niezależnie od umysłu.

Everything we see

Śr lut 05, 2020 6:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
Obiektywnie operacji dodawania kamieni nie da się wykonać niezależnie od umysłu.

W tym, co opisałem, nie ma żadnej operacji dodawania.
Odpowiedz na pytanie.

Śr lut 05, 2020 8:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
Czyli obiektywnie po dodaniu do 2 kamieni kolejnych 2 może być tych kamieni 5?

SJP napisał(a):
dodawanie «działanie matematyczne polegające na łączeniu kilku wielkości w jedną, tworzącą ich sumę»

Everything we see

Śr lut 05, 2020 8:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
Czyli obiektywnie po dodaniu do 2 kamieni kolejnych 2 może być tych kamieni 5?

SJP napisał(a):
dodawanie «działanie matematyczne polegające na łączeniu kilku wielkości w jedną, tworzącą ich sumę»

Wiedziałem, że to napiszesz. Z tobą trzeba jak z dzieckiem.
Tam nie było operacji dodawania. Leżały sobie 2 kamyki, po czym doturlały się kolejne 2. Nikt nie wykonywał operacji matematycznej. Pewnie cię zmyliło, że napisałem "po dodaniu" i od razu myślałaś, że o jakieś obliczenia chodzi.

Śr lut 05, 2020 8:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Skoro nie liczysz, to skąd Ci się biorą 2 kamyki i doturlające się jeszcze 2? Jak to robisz, ze dodajesz nie posługując się dodawaniem?

Everything we see

Śr lut 05, 2020 9:29 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Obiektywnie po dodaniu do 2 kamieni, kolejnych 2, może być tych kamieni >= 4. Bo może ich tam leżeć oprócz tych "pierwszych" 2, jeszcze inne kamienie. Nikt nie mówi, że bierzemy pod uwagę tylko "te" kamienie.

Śr lut 05, 2020 9:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
zb1024 napisał(a):
Obiektywnie po dodaniu do 2 kamieni, kolejnych 2, może być tych kamieni >= 4. Bo może ich tam leżeć oprócz tych "pierwszych" 2, jeszcze inne kamienie. Nikt nie mówi, że bierzemy pod uwagę tylko "te" kamienie.

Przypomniała mi się taka zagadka, na którą podobno wszystkie dzieci odpowiadają poprawnie, a dorośli prawie nigdy:
Przechodziły przez jezdnie cztery jeże: mama jeż, tata jeż i 2 małe jeże. Wszystkim udało się przejść ale pomimo tego, po drugiej stronie były tylko trzy. Jak to możliwe? :wink:

Były źle policzone.

Śr lut 05, 2020 11:11 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Swan napisał(a):
Wystarczy zwiększyć dawkę serotoniny, a nasz mózg zacznie radośniej pracować. Przy pomocy urządzenia wytwarzającego silne pole magnetyczne można zablokować małe pole w płacie ciemieniowym, a nawet ja, zatwardziały ateista odczuję obecność Boga. To są fakty. Ja z tych (i nie tylko tych) faktów wyciągam takie a nie inne wnioski. Nie potrzebuję tutaj przyglądania się lepszym lub gorszym analogiom.

Zauważenie u siebie pierwiastka duchowego, jest wielkim zaskoczeniem dla przeciętnego człowieka. Jeżeli ktoś odczuł na sobie działanie Boga, to wszelkie przyjemności płynące z ciała, odrazu klasyfikował jako ledwie namiastki tych przyjemności duchowych. Wszystkie przyjemności cielesne, które wpływają (krępują) wolę człowieka mają ograniczony zasięg. Tak samo jest z bólem pochodzącym z ciała. Wiele osób mających ekstremalne przeżycia (np. w obozie koncentracyjnym), doświadczyło ich ograniczoności wraz z doświadczeniem duchowych pociech. I odwrotnie: wiele osób, które w sposób duchowy mogli przebywać w piekle, mówiło że tamte cierpienia są o wiele straszniejsze od tych najstraszniejszych dostępnych na Ziemi.

Co do umysłu (jest to inna część duszy, obok "serca" i woli), to sprawa ma się podobnie (przez analogie) jak z wolą (mój opis powyżej). Błędy poznawcze umysłu, są jak grzechy nieczyste dla woli. Są przykłady oświecenia, nadprzyrodzonego zrozumienia pewnych rzeczy, których przyczynę trudno wytłumaczyć w sposób racjonalny. Faktycznie, trudno nie zostać "więźniem metody", jeżeli posiada się, zaciemniony i dominujący nad innymi władzami duszy, umysł.

Cz lut 06, 2020 11:55 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Skoro nie liczysz, to skąd Ci się biorą 2 kamyki i doturlające się jeszcze 2? Jak to robisz, ze dodajesz nie posługując się dodawaniem?

Cały dowcip polega na tym, że mnie tam nie ma i nic nie robię. Relacjonuję tylko hipotetyczną sytuację.
Są na danym obszarze 2 kamyki. Doturlały się na ten obszar jeszcze 2. Czy obiektywnie może ich tam być 5?
Przypominam: nie pytaj, co ja z tym robię, bo mnie w tym modelu nie ma.

Cz lut 06, 2020 1:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jestes w tym modelu, bo bez Ciebie nie moze byc 2 kamykow...

2 kamyki istnieja tylko i wylacznie w Twoim umysle (juz 2 kamyki sa wynikiem podsumowania)

To tak jakbys powiedzial "na trawie lezy sprawiedliwosc, a obok niej prawda, mnie tam nie ma, czy sprawiedliwosc i prawda istnieja obiektywnie?"

Everything we see

Cz lut 06, 2020 1:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jestes w tym modelu, bo bez Ciebie nie moze byc 2 kamykow...

2 kamyki istnieja tylko i wylacznie w Twoim umysle (juz 2 kamyki sa wynikiem podsumowania)

Ten model istnieje niezależnie ode mnie, nawet jeżeli to ja o nim piszę.
Odpowiedz na pytanie.

Cz lut 06, 2020 1:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Na to pytanie juz odpowiedzialam 10 razy. Nie, ani 4, ani 5, ani 20 kamieni nie moze tam istniec obiektywnie.

Everything we see

Cz lut 06, 2020 2:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Na to pytanie juz odpowiedzialam 10 razy. Nie, ani 4, ani 5, ani 20 kamieni nie moze tam istniec obiektywnie.

2 mogą, dodatkowe 2 też mogą (takie jest założenie modelu), ale 4 ani 5 ani 20 już nie może istnieć... A co im zabrania istnieć w tym modelu?

Cz lut 06, 2020 2:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Nie w tym rzecz. Ja nie dzielę świata na fizyczny i nadprzyrodzony, tylko uważam, że rzeczywistość jest jedna. Ma jedynie różne aspekty i można ją postrzegać na różnych stopniach abstrakcji. Bóg to pewien aspekt rzeczywistości na pewnym stopniu abstrakcji. Ja osobiście postrzegam boga jako pewną emergencję praw przyrody (również tych duchowych). Te prawa są obserwowalne, chociaż nie zawsze w powtarzalny sposób.
Ale nie zmienia to wizji Boga jako czegoś poza nami. Czegoś od nas niezależnego. Dla mnie duchowość jest nierozerwalnie związana z naszym mózgiem. Moja wiedza o tym w najmniejszym stopniu nie umniejsza tego co czuję i jak przeżywam świat wokół mnie. Nie potrzebuję jakiegoś ekstrabytu by czuć zachwyt, by kochać lub popaść w zadumę.

Potrafisz sobie wyobrazić, że jesteś neuronem, który dyskutuje z innym neuronem istnienie świadomości? Jak te neurony by ją nazwały na potrzeby dyskusji? Bogiem? A jak by sobie ją przybliżyły na swój poziom abstrakcji? Pewnie też jako neuron, tylko potężniejszy :wink: Pewnie jeden z nich by argumentował, że to wszystko ma jakis większy sens, składa się w jakąś całość. Drugi odpierałby argumenty mówiąc, że są wynikiem ekspresji DNA i że to wszystko jest dobrze zbadane.
Aż mnie korci by poznęcać się trochę nad tą analogią. :-D :-D
Powiem tylko, że bez neuronów nie ma świadomości.

Nie trzeba się uciekać do tak wysublimowanych metod. Są prostsze :wink:
Pomyliłeś palec z Księżycem. Nie o metody chodzi, ale o to czego dowodzą wyniki tych metod.

Weiter, weiter ins Verderben
Wir müssen Leben bis wir sterben

Cz lut 06, 2020 3:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Swan napisał(a):
Ale nie zmienia to wizji Boga jako czegoś poza nami. Czegoś od nas niezależnego. Dla mnie duchowość jest nierozerwalnie związana z naszym mózgiem. Moja wiedza o tym w najmniejszym stopniu nie umniejsza tego co czuję i jak przeżywam świat wokół mnie. Nie potrzebuję jakiegoś ekstrabytu by czuć zachwyt, by kochać lub popaść w zadumę.

Bog jako byt jest konceptem, ktory jak kazdy koncept pozwala przyblizyc nam rzeczywistosc, ktora jest zbyt zlozona aby rozumiec ja w calosci i bezposrednio. Bez umyslu nie ma konceptu, podobnie jak bez neuronow nie ma swiadomosci.
Dopoki nasza swiadomosc jest zwiazana z cialem, to oczywiscie duchowosc musi byc zwiazana z mozgiem. Czy swiadomosc, a zarazem duchowosc, moze istniec niezaleznie, to juz kwestia wiary. Mamy pewne przeslanki aby twierdzic ze tak, o czym zreszta byl na forum osobny temat.
Duchowosc nie polega na zachwycie, milosci lub innych emocjach. Wedlug mnie polega na uniezaleznieniu sie od ego i w zasadzie masz racje, ze praktykuje sie ja podobnie bez wzgledu na poglad czy swiadomosc jest smiertelna czy tez nie.
Swan napisał(a):
Aż mnie korci by poznęcać się trochę nad tą analogią. :-D :-D
Powiem tylko, że bez neuronów nie ma świadomości.

Slusznie. Bez rzeczywistosci wedlug mnie nie byloby tez Boga. Mozesz sie znecac dalej :wink:
Swan napisał(a):
Pomyliłeś palec z Księżycem. Nie o metody chodzi, ale o to czego dowodzą wyniki tych metod.

Zrozumialem o co chodzi, ale czego one wedlug Ciebie dowodza? Opis zjawiska na jednym poziomie abstrakcji nie wyklucza istnienia innych. To tak jakby zaprzeczac temu, ze muzyka Mozarta zawiera w sobie emocje argumentujac, ze potrafimy przeprowadzic jej rozklad widmowy za pomoca transformacji Fouriera i zadnych emocji tam nie widzimy.

Cz lut 06, 2020 5:05 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 331 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 23  Następna strona