Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 13, 2021 8:32 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 435 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 29  Następna strona
 Obraz Boga - chrześcijaństwo 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Post Re: Obraz Boga - chrześcijaństwo
Eli, wróć, proszę, do tego posta i wyjaśnij jak to jest, iż chociaż twierdzisz, że wierzysz w jednego Boga, to z Twojej wypowiedzi wynika, że wyznajesz wiarę w dwóch?

A przy okazji:
Eli napisał(a):
To Słowo jest Synem Boga Najwyższego. Jest osobnym bytem. Czy jest gdzieś napisane, że Syn jest własnym Ojcem?

Kto naucza, że Syn Boży jest Bogiem Ojcem?

Pn paź 05, 2020 8:24 am
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Yarpen Zirgin napisał(a):
Eli, wróć, proszę, do tego posta i wyjaśnij jak to jest, iż chociaż twierdzisz, że wierzysz w jednego Boga, to z Twojej wypowiedzi wynika, że wyznajesz wiarę w dwóch?

Nic takiego z mojej wypowiedzi nie wynika
Cytuj:

Nikt nie powinien tego nauczać. Jak jednak traktować naukę, że Syn Boży jest równy Bogu Ojcu?

Pn paź 05, 2020 8:40 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Eli napisał(a):

Nic takiego z mojej wypowiedzi nie wynika

Jak nie, skoro tak? Przytoczę jeszcze raz:
Eli napisał(a):
Podsumowując: Bogiem jest Słowo lecz bogami, jak mówi Pismo, jesteśmy i my. Jednak ani Słowo ani my nie jesteśmy równi Bogu Najwyższemu.

Wynika, że masz w co najmniej dwóch Bogów:
1. Boga Najwyższego.
2. Niższego od niego Boga, którym jest Logos, czyli Chrystus.
Konsekwencja, proszę Ciebie: Skoro Chrystus, Słowo będące Bogiem, nie jest równy Bogu Najwyższemu, to tym samym musi być innym Bogiem, niż Bóg Ojciec. Czyli wierzysz w dwóch Bogów. Dlaczego wobec tego twierdzisz, że wierzysz w jednego Boga?

Cytuj:
Cytuj:

Nikt nie powinien tego nauczać.

Nie pytałem kto nie powinien tak nauczać, ale kto tego naucza. Proszę o wskazanie wyznań/związków wyznaniowych/osób, które głoszą, że Syn Boży jest Bogiem Ojcem.

Pn paź 05, 2020 9:16 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Eli napisał(a):
sahcim napisał(a):
No i co z tego, że jest osobnym Bytem, Eli...jeżeli masz napisane, że na początku Słowo było u Boga(Najwyższego) zatem jeśli wyszło od Najwyższego, to jest Słowem Najwyższego, a nie innego czyż nie ?
To Słowo jest Synem Boga Najwyższego. Jest osobnym bytem.
No i co z tego, że jest osobnym bytem jeżeli co do pochodzenia jest Słowem Najwyższego, tzn ma naturę Najwyższego, a nie naturę jakiegoś innego boga...
Cytuj:
Czy jest gdzieś napisane, że Syn jest własnym Ojcem.
Nikt z nas tutaj tak nie twierdzi...
Cytuj:
Czy Ty jesteś własnym ojcem pomimo, że jesteś z jego nasienia?
Eli...nie jestem własnym ojcem ale pochodząc od tego, który jest moim ojcem mam jego (czyli ludzką) naturę. I gdyby mój ojciec był jedyną co do natury taką istotą we wszechświecie, to ja mając jego naturę byłbym istotą tego samego rodzaju, czyż nie?
Eli napisał(a):
sahcim napisał(a):
Owszem...i dlatego każde słowo wychodzące z ust Wcielonego jest Słowem Najwyższego, a każdy czyn dokonany przez Wcielonego jest Działaniem Najwyższego, jedynego Zbawiciela poza którym nie ma innego(Iz 43:11)...

Nie wskazałeś konkretnego przekładu więc posłużmy się Uwspółcześnioną Biblią Gdańską:
10/ Wy jesteście moimi świadkami, mówi PAN, i moim sługą, którego wybrałem*, abyście poznali mnie i wierzyli mi, i zrozumieli, że to ja jestem. Przede mną nie został stworzony żaden Bóg ani po mnie nie będzie. 11/ Ja, ja jestem PANEM i oprócz mnie nie ma zbawiciela. [Uwspółcześniona Biblia Gdańska, Iz 43:10,11]

*Dodajmy: Sługą i również Synem, który nie targnął się na tron PANA ani nie zamachnął się na równość z Nim.

Cóż, doskonały przykład. To właśnie cały czas staram się potwierdzić.
No to teraz powiedz mi Eli czy ten cytat, to jest Słowo Boga(Najwyższego) czy innego boga, bo dla wszystkich wyznawców Jezusa to On właśnie jest jedynym Zbawicielem i Panem...

Pn paź 05, 2020 1:41 pm
Gaduła
Gaduła

PeterW napisał(a):
Nie. Kompletnie nie czaisz że Bóg jest jeden, ale w trzech Osobach. Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem i Duch Święty jest Bogiem.

Ojciec jest Bogiem, Syn nie jest równy Bogu Ojcu po tym gdy sam zrezygnował z sięgnięcia po taką równość. Ducha Świętego również Ojciec udziela co ustawia Go niżej w stosunku do Ojca tak, że żadne z dwojga, tudzież wcielony Syn o którym rozmawialiśmy nie mógł spełnić prośby Filipa, aby (literalnie) pokazać Ojca. Możliwe to było poprzez wiarę w to, że Syn jest w Ojcu a Ojciec w Synu, jednak na sposób ludzki.
Cytuj:
No ale to prawda, że w Hostii jest Chrystus..

Tak jak wyżej. Chrystusa widzimy w Hostii na miarę naszych wyobrażeń i wiary. Nie możemy natomiast wizualnie, o co miałeś do mnie pretensje w kwestii Boga, ujrzeć Syna w pełni Jego Istoty i chwały to jest: ani zasiadającego na tronie obok swego Ojca, ani przewodzącego zastępom aniołów...
Przytoczę jeszcze raz:
Eli napisał(a):
Podsumowując: Bogiem jest Słowo lecz bogami, jak mówi Pismo, jesteśmy i my. Jednak ani Słowo ani my nie jesteśmy równi Bogu Najwyższemu.

1. Boga Najwyższego.

Bogami Pismo nazywa również nas, ludzi [Ps 82:6; Jan 10:35], jak również wymienia boga tego świata (w domyśle: Szatana) [2Kor 4:4]...
Ja jednak wierzę w jednego Boga. Boga Najwyższego.
Cytuj:
Konsekwencja, proszę Ciebie: Skoro Chrystus, Słowo będące Bogiem, nie jest równy Bogu Najwyższemu, to tym samym musi być innym Bogiem, niż Bóg Ojciec. Czyli wierzysz w dwóch Bogów.

To już jest Twoja demagogia i nadinterpretacja z którymi jakoś musisz sam sobie poradzić.
Cytuj:
Dlaczego wobec tego twierdzisz, że wierzysz w jednego Boga?

Dlatego, że wierzę w jednego Boga. Boga Najwyższego.
Cytuj:
Nie pytałem kto nie powinien tak nauczać, ale kto tego naucza.

A dlaczego mnie o to pytasz?

Pn paź 05, 2020 3:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Eli napisał(a):
Przytoczę jeszcze raz:
Eli napisał(a):

1. Boga Najwyższego.

Bogami Pismo nazywa również (...)

Odwracanie kota ogonem do dołu na mnie nie działa, dlatego ponownie proszę o wyjaśnienie dlaczego napisałaś, że...
Cytuj:
Ja jednak wierzę w jednego Boga. Boga Najwyższego.

...skoro stwierdziłaś jednoznacznie, że Chrystus, Słowo, jest Bogiem niższym od Boga Ojca ("nie jest równy Bogu Najwyższemu").

Cytuj:
Cytuj:
Konsekwencja, proszę Ciebie: Skoro Chrystus, Słowo będące Bogiem, nie jest równy Bogu Najwyższemu, to tym samym musi być innym Bogiem, niż Bóg Ojciec. Czyli wierzysz w dwóch Bogów.

To już jest Twoja demagogia i nadinterpretacja z którymi jakoś musisz sam sobie poradzić.

Nie, to są Twoje słowa o Chrystusie, który według Ciebie będąc Bogiem nie jest równy Bogu Najwyższemu. Stąd pytanie: W ilu Bogów rzeczywiście wierzysz?

Ostatnio edytowano Pn paź 05, 2020 3:18 pm przez Yarpen Zirgin, łącznie edytowano 1 raz

Pn paź 05, 2020 3:17 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Eli napisał(a):
PeterW napisał(a):
Nie. Kompletnie nie czaisz że Bóg jest jeden, ale w trzech Osobach. Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem i Duch Święty jest Bogiem.

Ojciec jest Bogiem, Syn nie jest równy Bogu Ojcu po tym gdy sam

No idzie się załamać. We wstępie do Ewangelii wg św. Jana zapisano:
1 Na początku było Słowo1,
a Słowo było u Boga1,
i Bogiem było Słowo.
2 Ono było na początku u Boga.
3 Wszystko przez Nie się stało,
a bez Niego nic się nie stało,
co się stało
2.

Proponuję przeczytać tę frazę tak z .. 10 (?) razy, z uwzględnieniem tego co wytłuszczone
PeterW napisał(a):
Cytuj:

Tak jak wyżej. Chrystusa widzimy w Hostii na miarę naszych wyobrażeń i wiary.

Rozumiem że tak w ogóle Bóg istniej na miarę naszych wyobrażeń i wiary? Jak wierzymy, to jest, jak nie wierzymy to Go nie ma? Ciekawe..

Pn paź 05, 2020 3:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Przerażajace jest jak ludzie chcieli być Bogami.Chcesz sie np modlic do takiego muzemanina?

Wt paź 06, 2020 11:14 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
PeterW napisał(a):
Eli napisał(a):
PeterW napisał(a):

Ojciec jest Bogiem, Syn nie jest równy Bogu Ojcu po tym gdy sam

a Słowo było u Boga1,
i Bogiem było Słowo.
co się stało
2.

Proponuję przeczytać tę frazę tak z .. 10 (?) razy, z uwzględnieniem tego co wytłuszczone
PeterW napisał(a):
Cytuj:

Rozumiem że tak w ogóle Bóg istniej na miarę naszych wyobrażeń i wiary? Jak wierzymy, to jest, jak nie wierzymy to Go nie ma? Ciekawe..

Wiesz zapewne, że wersety z Jana 1:-1-3 same w sobie nie stanowią dowodu za równym traktowaniem [Logosu] z [Theos], wymienionych dwóch osób w tych wersetach. I nazwanie obu theos, ze znanych przyczyn występowania przy jednym rodzajnika, i nie przy drugim, ukazuje ich różnicę, i różnicę ich pozycji. I to nie znaczy, że samo w sobie [Ojciec] nigdy nie został nazwany theos, bez rodzajnika, jak i [Syn] z. Tylko autor świadomy istnienia różnicy pozycji, czy też żebyśmy byli świadomi jej istnienia, świadomie dokonał rozróżnienia pomiędzy nimi, przez nazwanie thoes[Ojca] z rodzajnikiem, Logosu, bez.
A jak napisał William Barclay w swoim komentarzu, w odniesieniu do wer.1:1 i stwierdził, że i ono tj. [Słowo] jest nazwane theos. Napisał, że jest to dla nas trudne zrozumienie, ze względu na właściwości języka greckiego."W języku tym rzeczowniki prawie zawsze występują wraz z rodzajnikiem określonym, nie tak jak w naszym języku. Greek nigdy nie powie o Bogu theos, lecz zawsze ho theos. Jeśli natomiast używa rzeczownika bez rodzajnika, to przybiera on znaczenie zbliżone do przymiotnika, określające charakter, przymioty osoby. A więc Jan nie pisze, że Słowo było ho theos, gdyż oznaczałoby to, że Słowo jest identyczne z Bogiem. Natomiast pisząc, że Słowo było theos - bez rodzajnika określonego - stwierdza w rezultacie, że Słowo było, jakbyśmy powiedzieli tego samego charakteru i tej samej jakości, co Bóg. Powtórzmy raz jeszcze, że pisząc a Bogiem było Słowo Jan nie chce powiedzieć, że był identyczny z Bogiem, lecz był doskonale zgodny w myśleniu, w sercu tak, że w Jezusie doskonale widzimy jakim jest Bóg". Tom.I kom. do Jana str.55-56

Cz paź 08, 2020 4:49 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

robertson napisał(a):
Wiesz zapewne, że wersety z Jana 1:-1-3 same w sobie nie stanowią dowodu za równym traktowaniem [Logosu] z [Theos], wymienionych dwóch osób w tych wersetach.

Nie, nie wiem. Wiem natomiast co mnie uczy mój Kościół - jak to odczytywać, dlatego że to nauczanie ma ciągłość od autorów Pisma Św. do teraz. Ty i Twoi kompani usiłujecie na nowo odczytać coś co zostało napisane przed 2 tys lat, kompletnie ignorując pierwotne założenia, tylko wymyślając je od nowa, czego owocem jest wpieranie że to co napisane, to nie napisane, a autor miał całkiem co innego na myśli niż to co napisał.
Daruj sobie te głodne kawałki.

Cz paź 08, 2020 5:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

robertson napisał(a):
I to nie znaczy, że samo w sobie [Ojciec] nigdy nie został nazwany theos, bez rodzajnika, jak i [Syn] z. Tylko autor świadomy istnienia różnicy pozycji, czy też żebyśmy byli świadomi jej istnienia, świadomie dokonał rozróżnienia pomiędzy nimi, przez nazwanie thoes[Ojca] z rodzajnikiem, Logosu, bez.

Dość karkołomna teza w świetle faktu, który sam wskazałeś: W innych miejscach autor Ewangelii używał theos, bez rodzajnika wobec Boga Ojca, jak i z rodzajnikiem wobec Syna Bożego. Co, pechowo dla Ciebie, pokazuje, że Twoja teza nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i jest pisana pod przekonania śJ. :D

Cz paź 08, 2020 6:00 pm
Gaduła
Gaduła

PeterW napisał(a):
a Słowo było u Boga1,
i Bogiem było Słowo.
co się stało2.

To Wy nie rozumiecie Pism, Peter
Nie rozumiecie tego co czytacie
Patrzycie a nie widzicie, słuchacie a nie słyszycie

Otóż “początek” ma to, co zostało stworzone w odróżnieniu od tego, co wieczne i co istniało (Obj 4:11), i co jest nienaruszalnym (Hebr 12:27) wzorem dla stworzonego i przemijalnego obrazu.
Chrystus jest początkiem stworzenia w momencie gdy wszystko było postanowione; gdy było dokonane [...]Trzeba jednak pamiętać, że dzieła Jego były dokonane, już gdy świat zaczynał istnieć. (Hebr 4:3[BR]).
Jest początkiem stworzenia gdy istniał odwieczny plan Jego zbawczej misji, którą, (rezygnując z zamachu na tron i równość z Ojcem /Flp 2:6/) Jezus Chrystus, jako sługa, spełnia dając początek światu (Kol 1:16) w którym wytacza walkę pierwiastkom zła na wyżynach niebieskich (Ef 6:12), aby przez własną krew i zmartwychwstanie z zadanej przez te moce śmierci pokonać je prowadząc na widowisko i ostateczną zagładę (Kol 2:15).
PeterW napisał(a):
Eli napisał(a):

Nieciekawe, natomiast jest to, że zapominasz o tym iż nasza rozmowa wywodzi się z problemu: “widzenia” Boga w Jezusie lub “wiary”, że On w Jezusie jest. Filip widząc przecież Jezusa chciał aby Ten pokazał mu Ojca (Jan 14:8-11). Nie bez powodu gdyż to oczywiste, że w ramach ludzkiego ciała nie można literalnie, wzrokiem ujrzeć Boga Najwyższego w pełni Jego chwały i potęgi. Kiedy na to zwróciłem uwagę Ty naskoczyłeś na mnie, że to możliwe, mimo iż Jezus bardzo szybko z możliwości ujrzenia Ojca w sobie przeszedł na konieczność “uwierzenia”, że On, Ojciec w Jezusie jest obecny.

Teraz podobnie. Moja wypowiedź, z której pokpiwasz brzmi:
"Tak jak wyżej. Chrystusa widzimy w Hostii na miarę naszych wyobrażeń i wiary."
Czy uważasz, że to nieprawda? Czy jesteś może tym, który patrząc na Hostię widzi literalnie: otwarte niebiosa, zastępy aniołów i Jezusa w pośrodku tronu? Jeśli nie to - wybacz - Twoja wypowiedź:
"Rozumiem że tak w ogóle Bóg istniej na miarę naszych wyobrażeń i wiary? Jak wierzymy, to jest, jak nie wierzymy to Go nie ma? Ciekawe.." jest tu trochę na zasadzie “ni przypiął, ni przyłatał”, czyż nie?
sahcim napisał(a):
Eli...nie jestem własnym ojcem ale pochodząc od tego, który jest moim ojcem mam jego (czyli ludzką) naturę. I gdyby mój ojciec był jedyną co do natury taką istotą we wszechświecie, to ja mając jego naturę byłbym istotą tego samego rodzaju, czyż nie?

Nie istnieje żadne “gdyby”. Nie istnieje jakakolwiek alternatywna sytuacja do odwiecznego planu zbawienia poprzez misję Chrystusa. Nie istnieje żadna alternatywa do wydarzeń z tym związanych, czyli do realizacji planu w jego najbardziej optymalnym wymiarze w którym Chrystus, rezygnując z zamachu na tron Ojca, jest posłusznym wykonawcą ojcowskiej woli zmierzającej do pozbycia się grzechu, śmierci i ogólnie “zła”.
Zatem, mimo iż Jezus jest boskiej natury to nie jest jednocześnie ani Bogiem Najwyższym, ani nawet Bogu równy.
Cytuj:
10/ Wy jesteście moimi świadkami, mówi PAN, i moim sługą, którego wybrałem, abyście poznali mnie i wierzyli mi, i zrozumieli, że to ja jestem. Przede mną nie został stworzony żaden Bóg ani po mnie nie będzie. 11/ Ja, ja jestem PANEM i oprócz mnie nie ma zbawiciela. [Uwspółcześniona Biblia Gdańska, Iz 43:10,11]
No to teraz powiedz mi Eli czy ten cytat, to jest Słowo Boga(Najwyższego) czy innego boga, bo dla wszystkich wyznawców Jezusa to On właśnie jest jedynym Zbawicielem i Panem...

Cały ten fragment jest wypowiedzią Boga Wszechmogącego. A w kwestii czy Jezus jest jedynym Zbawicielem i Panem, bardzo pomocnym wydaje się fragment:
J 5:30 Ja sam z siebie nic czynić nie mogę. Sądzę tak, jak słyszę, a sąd mój jest sprawiedliwy; szukam bowiem nie własnej woli, lecz woli Tego, który Mnie posłał.

Cz paź 08, 2020 6:02 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Eli napisał(a):
Chrystus jest początkiem stworzenia w momencie gdy wszystko było postanowione; gdy było dokonane [...]Trzeba jednak pamiętać, że dzieła Jego były dokonane, już gdy świat zaczynał istnieć. (Hebr 4:3[BR]).
Jest początkiem stworzenia gdy istniał odwieczny plan Jego zbawczej misji

Kiedy zaistniał odwieczny plan? Piszesz że w momencie kiedy wszystko było postanowione. No to ja się pytam kiedy to było? Bo Twoja wypowiedź sugeruje że było sobie nic przez określony czas, w którym Bóg sobie planował i postanawiał.

Cz paź 08, 2020 6:18 pm
Gaduła
Gaduła

Nie napisałem “kiedy zaistniał odwieczny plan”, lecz “kiedy istniał odwieczny plan”. Plan w którym wszystko było postanowione również odwiecznie. Tyle uważam z mojej wypowiedzi wynika.

Cz paź 08, 2020 7:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Eli, napisz nam lepiej jakim cudem wierzysz w jednego Boga, skoro wg. Ciebie istnieje Najwyższy Bóg i niższy od niego Bóg, którym jest Chrystus?

Cz paź 08, 2020 7:09 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 435 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 29  Następna strona