Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz wrz 24, 2020 7:15 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Następna strona
 Grzech pierworodny (przeniesiony) 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech pierworodny (przeniesiony)
Zuben Ninja rozumiem, że wydarzenie jest prawdziwe, czyli Adam i Ewa po prostu zerwali jakiś owoc z drzewa, tak?
Zakładając że to rzeczywisty, prawdziwy opis, to teraz pytanie:
1. Czym lub kim był wąż? Czy to był gadający wąż czy może jednak szatan vel diabeł itp?
Jak należy interpretować te słowa:
Cytuj:
«Ponieważ to uczyniłeś,
bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych;
na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia.

2, Czy dobrze rozumiem, że uważasz, że
Cytuj:
8 Gdy zaś mężczyzna i jego żona usłyszeli kroki Pana Boga przechadzającego się po ogrodzie

jest również dosłowny i po prostu Pan Bóg sobie spacerował na nogach po ogrodzie, tak?

Pn cze 29, 2020 9:36 pm
Odpowiedz z cytatem
kacperek29 napisał(a):
Zuben Ninja rozumiem, że wydarzenie jest prawdziwe, czyli Adam i Ewa po prostu zerwali jakiś owoc z drzewa, tak?

Tak - przychylam się do stwierdzenia, że tak właśnie mogło być i był to gatunek bliżej nieokreślonego owocu, którego dzisiaj nie jesteśmy w stanie określić. Nie ma mocnych argumentów, które by temu całkowicie zaprzeczały. Dodatkowo do tej wersji przekonują mnie wizje bł. Katarzyny Emmerich oraz świadectwa egzorcystów, którym demony w czasie egzorcyzmów dają do zrozumienia, że łatwo było skusić tą kobietę w Raju.
kacperek29 napisał(a):
Zakładając że to rzeczywisty, prawdziwy opis, to teraz pytanie:
1. Czym lub kim był wąż? Czy to był gadający wąż czy może jednak szatan vel diabeł itp?

Szatan może przyjmować dowolną postać - można powiedzieć, ze jest "zmiennokształtny" i może się materializować w dowolną istotę czy to w kosmitę, czarnookie dziecko, Goatmana, Chupakabrę, księdza katolickiego, kota, kozła, anioła światłości, tulpę czy w gadającego węża z kończynami.
kacperek29 napisał(a):
Jak należy interpretować te słowa:
Cytuj:
«Ponieważ to uczyniłeś,
bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych;
na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia.

A to wąż pierwotnie nie mógł posiadać kończyn? Bóg wszechmocny według Ciebie nie miał na tyle mocy aby pozbawić węża kończyn?
kacperek29 napisał(a):
2, Czy dobrze rozumiem, że uważasz, że
Cytuj:
8 Gdy zaś mężczyzna i jego żona usłyszeli kroki Pana Boga przechadzającego się po ogrodzie

jest również dosłowny i po prostu Pan Bóg sobie spacerował na nogach po ogrodzie, tak?

A jaki widzisz problem aby Bóg przechadzał się po ogrodzie, który sam stworzył? To już nie mógł przechadzać się po swoim dziele bo według Ciebie jest to dziwne?

Pn cze 29, 2020 10:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Doszukujecie się prawdziwości zdażeń, to napiszę o symbolice. Grzech z raju jako symbol grzechu na wszystkich nas, we wszystkich pokoleniach wygląda tak. Wiadomo Adam i Ewa pierwsi nasi rodzice. Od nich pochodzimy w lini rozmnażania się. Więc nie daleko pada jabłko od jabłoni. Więc trzeba nam i teraz brać pod uwagę to , że skłonność do grzechu w ogóle mamy w sobie. To pierwsza symbolika. I teraz skuszona Ewa. Więc i teraz nasza Ewa może być skuszona, no bo znów to jabłko padające blisko jabłoni to wykazuje symbolicznie. Jeśli skuszona to był i powód skuszenia, wtedy diabeł symbol kłamliwej pokusy. Teraz cokolwiek bądź ktokolwiek inny z każdym z nas włącznie, może być tym współczesnym kuszącym naszą Ewę diabłem. I nie ma się co wymawiać że tak nie jest, że nie jesteśmy diabelską pokusą dla Ewy. Czy nie skysza się dzisiejsza Ewa do bycia rolą wybranki mężczyzny, bywa że nie tylko jednego? Sybol ten aktualny do dziś, aż zbyt oczywiście.
Owoc na który Ewa się skusiła, to kolejna symbolika, wtedy jabłko. Czy mało to i teraz jest świecidełek, ale też i wiele różnych użytkowych gadżetów. Na które naszej Ewie uśmiech pojawia się na twarzy. Dalej idąc, a czy współczesny Adam nie zechce ten uśmiech Ewy oglądać dłużej na twarzy swej Ewy? Czy współczesny Adam nie nagnie przepisów, czy nie ukradnie, mając nawet inny wybór, byle by tylko Ewie oczy się się zaśmiały. To już kolejna odsłona pokusy, Adam zaczyna sam odkrywać w sobie pokusę i jej ulrgać. A wszystko to zaczyna się i dalej idzie całkiem niewinnie. Zaczyna się jakby z niczego. No bo uśmiech i radość jest pożądana, tu nie ma zła, wystarczy się tylko im poddać. Czyżby?
Czyżby tak być powinno, że miłe sprawy mamy przyjmować bezkrytycznie? Niech nas Bóg od tego chroni.
To kolejna odsłona symboliki. Nie ważna jest tu prawda, bo do akcji wkraczają nasze ukryte skłonności. Nie ważna tu jest ranga sprawy, nie ważna jest tu rola i status upominającego, czy samego upomnienia. Bo mamy skłonności by wbrew wszystkiemu, postąpić inaczej.
Opisuję od początku do końca, samą symboliję grzechu pierworodnego i to dokładnie umotywowaną skłonnościami ludzkimi, istniejącą do obecnych czasów.
Więc tu racja jest w tym, że sam grzech pierworodny nie zniknął u nas wszystkich ludzi. Pomimo już pełnej co do jego przyczyn i skutków wiedzy. Czy soś się jednak zmieniło w tym temacie i ?
Tego nie można przegapić. Na skutek ofiary Chrystusa na krzyżu, mamy mocną podstawę być usprawiedliwionymi w czynach typu grzech pierworodny. Dużo to czy mało? No bo dalej takie czyny są naganne. No bo dalej takie czyny wyżądzają zło, które należy naprawić. Tylko że już nie jesteśmy piętnowani, z powodów czynu grzechu pierworodnego. Czyli nie jesteśmy złodziejami, ukradłszy w takich okolicznościach. Bo za złagodzeniem takiego piętna, stawił się przed Bogiem Prawdą, sam jego syn Chrystus.
Krótko dzisiaj na to patrzymy tak. Jest to słabość natury ludzkiej, skłonność, która często zaciemnia nam myślenie. Więc czyny w takim stanie są usprawiedliwione, choć nadal naganne. I konieczne do wyrównania strat, takim zachowaniem spowodowane. Niemniej karać za sam taki czyn, żaden sąd nie powinien. Mówimy o działaniu w afekcie.

Ja bym taki tekst jak powyżej, umieścił jako komentarz zaraz po opisie grzechu w raju, bo dobrze oddaje całe znaczenie tego grzechu.

Wt cze 30, 2020 8:17 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zuben Ninja napisał(a):
Dodatkowo do tej wersji przekonują mnie wizje bł. Katarzyny Emmerich oraz świadectwa egzorcystów, którym demony w czasie egzorcyzmów dają do zrozumienia, że łatwo było skusić tą kobietę w Raju.

Rzeczywiście źródło wiedzy demony. Jedna sprawa to kuszenie Ewy, a inna to czy to rzeczywiście był owoc na drzewie.

Zuben Ninja napisał(a):
Szatan może przyjmować dowolną postać - można powiedzieć, ze jest "zmiennokształtny" i może się materializować w dowolną istotę czy to w kosmitę, czarnookie dziecko, Goatmana, Chupakabrę, księdza katolickiego, kota, kozła, anioła światłości, tulpę czy w gadającego węża z kończynami.
A to wąż pierwotnie nie mógł posiadać kończyn? Bóg wszechmocny według Ciebie nie miał na tyle mocy aby pozbawić węża kończyn?

Proste pytanie skoro to był szatan pod postacią węża to dlaczego Bóg ukarał nie szatana tylko węże, co one zawiniły? Druga sprawa czy węże jedzą proch, masz potwierdzenie tego?

Zuben Ninja napisał(a):
A jaki widzisz problem aby Bóg przechadzał się po ogrodzie, który sam stworzył? To już nie mógł przechadzać się po swoim dziele bo według Ciebie jest to dziwne?

Oczywiście teoretycznie zawsze mógł przyjąć postać człowieka z nogami i sobie spacerować. Tylko po co udawał kogoś kim nie jest? Na upartego można by spytać czy to był Bóg Ojciec czy może spacerowali sobie we Trzech?

Wt cze 30, 2020 9:52 am
Odpowiedz z cytatem
kacperek29 napisał(a):
Rzeczywiście źródło wiedzy demony. Jedna sprawa to kuszenie Ewy, a inna to czy to rzeczywiście był owoc na drzewie.

Z księży najbardziej wierzę egzorcystom, gdyż są najbardziej doświadczeni. Wierzę słowom Amortha, że w wyjątkowych sytuacjach demony mogą mówić prawdę a w kwestii zerwania owocu zły duch powiedział prawdę aby ośmieszyć Ewę czyli potwierdził tym, że taka sytuacja miała miejsce.

kacperek29 napisał(a):
Proste pytanie skoro to był szatan pod postacią węża to dlaczego Bóg ukarał nie szatana tylko węże, co one zawiniły? Druga sprawa czy węże jedzą proch, masz potwierdzenie tego?

Równie dobrze mogę zapytać:

Dlaczego Bóg w potopie zabił również dobrych ludzi i przede wszystkim niczemu niewinne małe dzieci?
Dlaczego Bóg rozkazał królowi Saulowi wymordować wszystkich Amalekitów co do nogi mimo, że zapewne byli wśród nich sprawiedliwi ludzie i niewinne dzieci?

Odpowiedź: Bo tak! Miał takie prawo bo jest Bogiem i to On decyduje w którym momencie kto zginie.

W przypadku zwierząt mógł zdecydować, że pierwsze zwierzę, które szatan wykorzystał do kuszenia zostanie przeklęte.

kacperek29 napisał(a):
Oczywiście teoretycznie zawsze mógł przyjąć postać człowieka z nogami i sobie spacerować. Tylko po co udawał kogoś kim nie jest? Na upartego można by spytać czy to był Bóg Ojciec czy może spacerowali sobie we Trzech?

Nie wiem czy wiesz, ale ludzie zostali stworzeni na podobieństwo Boga a to oznacza, że każda z Osób Boskich w swoich pierwotnych postaciach posiada takie same ręce, nogi, klatkę piersiową i inne części ciała jak ludzie (a właściwie ludzie jak Osoby Boskie).

Wt cze 30, 2020 5:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zuben Ninja napisał(a):
kacperek29 napisał(a):
Nie wiem czy wiesz, ale ludzie zostali stworzeni na podobieństwo Boga a to oznacza, że każda z Osób Boskich w swoich pierwotnych postaciach posiada takie same ręce, nogi, klatkę piersiową i inne części ciała jak ludzie (a właściwie ludzie jak Osoby Boskie).
Powiedz Zuben Ninja, że ty z tymi częściami ciała u Boga to tak na żarty...

Wt cze 30, 2020 8:19 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Zuben Ninja napisał(a):

Skąd wytrzasnąłeś tą rewelacje ? Przecież to, iż człowiek został stworzony na obraz Boży nie oznacza, że Bóg ma ludzkie części ciała...To podobieństwo człowieka do Stwórcy, odnosi się do tych cech Boga, które zostały "skopiowane" w człowieku.A więc między innymi chodzi tutaj o ów nieśmiertelny pierwiastek w człowieku (duszę), dzięki któremu człowiek żyje nadal po śmierci ciała.Poprzez nieśmiertelną duszę, człowiek nosi w sobie coś z wieczności Boga.I rzeczywiście, w Księdze Mądrości czytamy, że Bóg uczynił człowieka obrazem swojej własnej wieczności:

"Bo dla nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka -uczynił go obrazem swej własnej wieczności." (Mdr 3,23)

Kolejnym elementem tego podobieństwa człowieka do Boga, jest władza nad stworzeniem.W Księdze Rodzaju Bóg mówi:

"A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!»" (Rdz 1,26)

Człowiek może sprawować władzę nad stworzeniem w sposób podobny do tego, jak Bóg włada swoim stworzeniem.W Księdze Mądrości Syracha czytamy:

"Przyodział ich w moc podobną do swojej i uczynił ich na swój obraz. Uczynił ich groźnymi dla wszystkiego stworzenia, aby panowali nad zwierzętami i ptactwem." (Syr 17,3-4)

Tak więc to są elementy tego naszego podobieństwa do Boga, a nie części ciała, których Bóg (a konkretnie Osoba Ojca i Ducha Św.) nie posiada gdyż jest Duchem, czyli bytem niematerialnym.Jedynie Syn Boży się wcielił, i stał się człowiekiem, ale On również w momencie stwarzania nie posiadał ciała.

Wt cze 30, 2020 8:41 pm
Odpowiedz z cytatem
Bóg Ojciec, Jezus i Duch Święty to są osoby a więc wyglądają tak jak ludzie z tym, że są Bogiem ale tylko Jezusa można z nich nazwać człowiekiem i Bogiem.

Tylko czekam aż zaczniecie mi pisać, że Bóg Ojciec i Duch Święty wyglądają jak kule energetyczne z Dragon Balla.

Wt cze 30, 2020 10:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zuben Ninja napisał(a):
Bóg Ojciec, Jezus i Duch Święty to są osoby a więc wyglądają tak jak ludzie z tym, że są Bogiem ale tylko Jezusa można z nich nazwać człowiekiem i Bogiem.
Skąd wytrzasnąłeś takie mniemanie, że byt osobowy musi wyglądać jak człowiek(ludzie) ?
Cytuj:
Tylko czekam aż zaczniecie mi pisać, że Bóg Ojciec i Duch Święty wyglądają jak kule energetyczne z Dragon Balla.
No to się nie doczekasz, bo Boga(takiego jakim jest w swojej pełni) nikt nigdy nie widział...

Ostatnio edytowano Wt cze 30, 2020 11:38 pm przez sahcim, łącznie edytowano 1 raz

Wt cze 30, 2020 11:37 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Zuben Ninja napisał(a):
O w mordę. A jaka jest podstawa do takiego twierdzenia? I jaka jest różnica pomiędzy byciem ludziem a byciem człowiekiem?
Tak na marginesie za moich czasów w szkole uczono mnie że człowiek to liczba pojedyncza a ludzie to liczba mnoga, ale po tych reformach szkolnictwa to może to się zmieniło i ludzie to nie człowiek a człowiek to nie ludzie.

Wt cze 30, 2020 11:38 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Hm.. Zadziwia mnie Zuben Ninja.. Sięga do objawień, czyta egzorcystów, a podstawy ma nawet nie z przedszkola.. To mniej więcej tak jak uczyć się całek i pochodnych bez podstaw dodawania, odejmowania, mnożenia czy dzielenia.

Wt cze 30, 2020 11:57 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
No cóż: nie ma lepszych czytadeł jak książki egzorcystów. Tam przynajmniej mamy jakąś akcję, nadludzkie typy, plucie gwoździami, znajomość spraw ukrytych innych ludzi. Teologia jest w porównaniu z takim kryminałem po prostu nudna. I wciąż coś nie tak się rozumie, bo dziury w wiedzy żyją sobie wlasnym życiem. Do tego trzeba być logikiem a wiedza jest jak ocean. zawsze sięgniesz wycinka. A potem jeszcze etykę się z tego wyprowadza i tu zupełnie nie pasi.
Jemu wszystko się układa. Poszukającie wątek w najlepszymi wypowiedziami z forum, bo ten kawałek o Bopu podobnym do człowieka załuguje na publiczne ogłoszenie. :-D

Śr lip 01, 2020 12:11 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Skąd pomysł, że czyste byty duchowe (Ojciec i Duch Święty) w ogóle jakoś "wyglądają"? I co to by miało znaczyć?

Śr lip 01, 2020 12:26 am
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
A słyszeliście o czymś takim jak Objawienia Boga Ojca? Bóg Ojciec, Jezus oraz Duch Święty są do siebie całkiem podobni jeśli chodzi o wygląd . My ludzie zostaliśmy stworzeni na obraz Boga a więc wyglądamy podobnie do Osób Bożych.

Macie tutaj wizerunek Boga Ojca uznany w Kościele Katolickim (Objawienia Boga Ojca):

Obrazek

Bóg Ojciec mówi o sobie do s. Eugeni Ravasio:

"Nie wierzcie, że jestem owym strasznym starcem, którego ludzie przedstawiają na swoich obrazach i w swoich książkach! Nie, nie, nie jestem ani „młodszy” ani „starszy” od Mego Syna i Ducha Świętego!"

Jockey - nigdzie nie napisałem o żadnym "byciu ludziem" - manipulujesz i przekręcasz moje słowa aby mnie ośmieszyć. Żałosne zachowanie jak na moderatora. Twój jad wyczuwalny jest w większości Twoich postów.

Śr lip 01, 2020 1:09 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Zuben Ninja napisał(a):

To, że Ojciec i Duch Św. są osobami, nie oznacza, że wyglądają jak ludzie.Skąd w ogóle pomysł, że to, iż ktoś jest osobą oznacza, że wygląda jak człowiek ? Aniołowie i demony to również osoby, co nie oznacza, że wyglądają jak człowiek...Bóg w tym również aniołowie i złe duchy to są byty niematerialne a więc nie posiadają wyglądu, tym bardziej ludzkiego jak to sobie wymyśliłeś.

Zuben Ninja napisał(a):

Bóg Ojciec i Duch Święty w ogóle "nie wyglądają" gdyż są Duchem, a więc bytem niematerialnym.

Zuben Ninja napisał(a):
A słyszeliście o czymś takim jak Objawienia Boga Ojca? Bóg Ojciec, Jezus oraz Duch Święty są do siebie całkiem podobni jeśli chodzi o wygląd . My ludzie zostaliśmy stworzeni na obraz Boga a więc wyglądamy podobnie do Osób Bożych.

Macie tutaj wizerunek Boga Ojca uznany w Kościele Katolickim (Objawienia Boga Ojca): (...)

Serio ? Chyba nie sądzisz, że tak wygląda Bóg Ojciec... który powtarzam po raz kolejny jest Duchem a więc nie może mieć wyglądu gdyż jest niewidzialny.

"On jest obrazem Boga niewidzialnego -Pierworodnym wobec każdego stworzenia" (Kol 1,15).

Jedynie Jezus ma wygląd, ponieważ stał się człowiekiem i przez to jest właśnie obrazem Ojca, który jest niewidzialny.

"A Królowi wieków nieśmiertelnemu, niewidzialnemu, Bogu samemu - cześć i chwała na wieki wieków! Amen." (1 Tym 1,17)

Zuben Ninja napisał(a):
Bóg Ojciec mówi o sobie do s. Eugeni Ravasio:

"Nie wierzcie, że jestem owym strasznym starcem, którego ludzie przedstawiają na swoich obrazach i w swoich książkach! Nie, nie, nie jestem ani „młodszy” ani „starszy” od Mego Syna i Ducha Świętego!"

Przedstawianie Boga Ojca jako "starcia" bierze się stąd, że sam tak się objawił w Piśmie świętym.

"A gdy patrzałem, postawiono trony i usiadł Sędziwy. Jego szata była biała jak śnieg, a włosy na głowie czyste jak wełna. Jego tron jak płomienie ogniste, a jego koła jak ogień płonący." (Dn 7,9).

Śr lip 01, 2020 1:33 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Następna strona