Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 25, 2021 8:49 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 811 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 ... 55  Następna strona
 :Naukowe Dowody na istnienie Boga - znajdź błąd: 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: :Naukowe Dowody na istnienie Boga - znajdź błąd:
Anawim napisał(a):
domaganie się dowodów od wierzących. Gdyby mieli dowody, to by nie wierzyli.
Aleś wymyślił. Wiara nie pojawia się wtedy kiedy nie ma dowodów, tylko pojawia się wtedy kiedy dowody są i przekonują ludzi. Np sąd uwierzył relacji świadka. Wierzę, że już idzie wiosna, bo choć pogoda nadal zimna, to widzę bociany i kwitnący podbiał.

Samo Pismo Święte o tym mówi, kiedy Jan pobiegł do grobu Pana Jezusa i zobaczył całun i chustę lezącą a brak ciała jest napisane:
"Ujrzał i uwierzył."

Pt kwi 23, 2021 12:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
"Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli."

Pt kwi 23, 2021 1:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
feelek napisał(a):
"Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli."

Tak, masz rację, dowody i znaki są bezużyteczne...

"wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła"
"żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza"

Takimi jak ty, żywią się takie trolle jak Irbisol. I tu trollowi przyznaje deczko racji, bo choć nie ma problemu z katolicyzmem, jest problem z ludźmi, którzy uważają się za katolików a są wyznawcami nowej sekty, gdzie uczucia grają już pierwsze skrzypce. Fidezim w postaci patologicznej.

Pt kwi 23, 2021 1:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Tak, masz rację, dowody i znaki są bezużyteczne...

A kto powiedział, że bezużyteczne?

Cytuj:
"wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła"

Dlaczego nie przedstawiasz całej wypowiedzi, co?

"Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie - wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła!"

Jak widzimy, znaczenie jest inne. Celowo manipulujesz wyrywając cytaty z kontekstu tak jak ŚJ?

Pt kwi 23, 2021 2:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
feelek napisał(a):
A kto powiedział, że bezużyteczne? Celowo manipulujesz wyrywając cytaty z kontekstu tak jak ŚJ?
Po co pod moim wpisem wkleiłeś słowa Chrystusa ("Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli") które wypowiedział po tym jak Tomasz Apostoł wreszcie uwierzył jak zobaczył rany krzyżowe Chrystusa?
Te słowa mają konkretne znaczenie, które nie może być używane do negacji potrzeby znaków, cudów, uczynków i gestów które współgrają z nauczaniem słownym.

Tomasz był zaprzańcem takim samym jak Judasz, Tomasz chodził z Chrystusem, widział jego liczne cuda, słuchał Jego nauczania, łacznie z zapowiedzią zmartwychwstania, ale mimo to nie wierzył ani Mu ani w Niego do końca, tak samo jak Judasz, choć Judasz w swoim odrzuceniu czynów i słów Chrystusa posunął się o wiele dalej niż Tomasz. Chrystus mówiąc słowa "Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli" kieruje je do tych wszystkich ludzi, którzy chcą mieć 100% dowodów, bo 96.7% ich nie zadowala.

Jeśli uważasz, że wiara to tylko pójście za kaznodzieją, to idź na serwisy protestanckie do elokwentnego pastora. W katolicyźmie czytania i kazanie to tylko część mszy.

Chrystus powiedział:
"Cóż jest łatwiej powiedzieć: "Odpuszczają ci się twoje grzechy", czy powiedzieć: "Wstań i chodź?" Lecz abyście wiedzieli, że Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów" — rzekł do sparaliżowanego: „Mówię ci, wstań, weź swoje łoże i idź do domu".

Pt kwi 23, 2021 3:01 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Aleś wymyślił. Wiara nie pojawia się wtedy kiedy nie ma dowodów, tylko pojawia się wtedy kiedy dowody są i przekonują ludzi.

Dowody skłaniają rozum do uznania czegoś za prawdziwe w sposób, który jest nieodparty (można oczywiście coś wypierać lub popełnić błąd, ale co do zasady - jesli jest dowód, to normalny człowiek uznaje, to co udowodnione za prawdziwe). Przedmiotu wiary nie da się udowodnić.
Przykład z pustym grobem jest dobrym przykładem. Jeśli gdzieś trafisz na pusty grób, to uznasz to za dowód, że ktoś zmartwychwstał?

Pt kwi 23, 2021 4:42 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Świat postrzegamy dzięki kulturze, w której wyrośliśmy, rodzinnej historii, osobistemu doświadczeniu. One uformowały wewnętrzną wrażliwość, właściwą tylko nam. Zwracamy uwagę na to co jest nam bliższe i znane. Np myśliwy słyszy i rozpoznaje głosy, które są dla nas leśnym szumem. W bogactwie rzeczywistości widzimy to, co jest dla nas ważne,

Przykładem ludowej wiary jest M-M. Ona uznała, że ktoś ukradł Jezusa. Potrzebowała kogoś, by jej to wyjaśnił. Widok pustego grobu inaczej zinterpretował Jan. To charyzmatyk, więc w lot poskładał sobie to co widział z tym co się stało i co wiedział wcześniej. To cecha charakterystyczna tego typu ludzi: sprawy duchowe łapią w lot. Piotr wszedł do tego grobu, zdziwił się, odniósł się do swego doświadczenia i też mu się zlożyło w całość. Instytucja działa inaczej, wolniej. Musi dogonić charyzmatyka, ale charyzmatyk nie może chodzić własnymi ścieżkami.
Mamy cały czas poznanie, ale ono idzie innymi ścieżkami. Wszystkie trzy rodzaje poznania mają swe miejsce w Kościele.

Granicą chroniącą umysł jest poczucie rzeczywistości. Po prostu człowiek potrafi stawiać granice między światem zewnętrznym a światem wewnętrznym, granice między światem fantazji, marzeń, snów, światem 'ja' i światem wspólnym dla wszystkich ludzi. L.Feurbach odnosi się do ludzi zaburzonych podając, że Bóg jest projekcją zagubionej istoty ludzkiej na wyimaginowany obraz niebios. Rozum jednak od razu stawia granice; Bóg nie pojawia się na zawołanie człowieka, nie przychodzi utartymi szlakami. On człowieka zaskakuje. Poddaje się też weryfikacji ze strony Kościoła. Tego uczył też Pan Jezus św. Faustynę.
Stwierdzenie Feurbacha ma więc sens w stosunku do tych zagubionych z różnych powodów. Chore przyjmuje za zdrowe.

Dowodów dostarcza nam rozum. Władzą poznawczą jest intelekt, który zmierzać powinien do prawdy. Władzą decyzyjną jest wola, która zmierza do dobra lub miłości. Jeśli one działają należycie to człowiek powinien trafić do Boga. Jest bowiem stworzony na Jego obraz i poprzez właściwe wybory kształtować może podobieństwo do Niego (stawanie się człowiekiem, budowa wieży z uwzględnieniem obliczeń na wykończenie). Błąd mamy w samym tytule. Metodologią naukową nie opiszemy Boga, bo my dziś możemy nie znać logiki, wg której funkcjonuje ten świat (za ks. prof. M. Hellerem). Logika służy do opisywania rzeczywistości, ale nie Boga, który do niej (w katolicyzmie) nie należy.

Pt kwi 23, 2021 6:01 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
feelek napisał(a):

Tomasz był zaprzańcem takim samym jak Judasz,

Nie za ostro? Wszyscy uciekli i się pochowali.

Pt kwi 23, 2021 7:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Anawim napisał(a):
normalny człowiek uznaje, to co udowodnione za prawdziwe
Prawdziwe czyli wierzy w to.
1antyk napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Jest różnica pomiędzy ucieczką przed zbrojną zgrają, a nieuwierzeniem w zmartwychwstanie, choć sam Chrystus to zapowiadał i dał znać o sobie poprzez liczne cudy, że jest nadzwyczajną osobą.

Pt kwi 23, 2021 7:30 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
1antyk napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Jest różnica pomiędzy ucieczką przed zbrojną zgrają, a nieuwierzeniem w zmartwychwstanie, choć sam Chrystus to zapowiadał i dał znać o sobie poprzez liczne cudy, że jest nadzwyczajną osobą.

Naprawdę? Przecież dopiero nabrali pewności jak im osobiście się objawił. Jednak nazywać Tomasza takim samym zaprzańcem to nie lekka przesada.
Pozdrawiam

Pt kwi 23, 2021 8:04 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
No właśnie. A Tomasza wówczas nie było. Podchodzi jednak Bóg do tych, którym brakuje owej kropki nad i. Jest tu gotowość, w Judaszu jej nie było. On w decydującej chwili zwrócił się ku sobie i w ten sposób przegrał wszystko.

Pt kwi 23, 2021 8:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Anawim napisał(a):
Mówisz, że rozumiesz, a potem piszesz o obiektywnym udowadnianiu.
Wiara nie polega na dowodzeniu czegokolwiek. Tak, jak wiara córce nie polega na dopominaniu się od niej dowodów. Wręcz takie zachowanie ojca byś uznał za irracjonalne. Ale już nie uznasz za irracjonalne takiego działania sądu.

Nie zawierzyłbym też na ślepo. Są różne przesłanki niepewnych danych i różny stopień uznania tych danych.
Ale prawd objawionych jest wiele i wszystkie sprzeczne. To najgorszy możliwy rodzaj wiary - ktoś coś chlapnął i należy to przyjąć.
Wiara w słowa ludzi to zupełnie inna kategoria, chociażby z tego względu, że często jest to weryfikowalne.

Cytuj:
Ale irracjonalne z Twojej strony jest domaganie się dowodów od wierzących. Gdyby mieli dowody, to by nie wierzyli.

Bo może wiara w prawdy objawione jest irracjonalna?
Przecież każda religia gada co innego i każda ma to samo na uzasadnienie swoich tez. Czyli nic.
Jak można zawierzyć czemuś takiemu?

Pt kwi 23, 2021 8:29 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gdyby wszystko miało być łatwe, lekkie i przyjemne, odkryte i udowodnione, to wszystko raczej będzie.

Pt kwi 23, 2021 9:05 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
Nie zawierzyłbym też na ślepo. Są różne przesłanki niepewnych danych i różny stopień uznania tych danych.
Ale prawd objawionych jest wiele i wszystkie sprzeczne. To najgorszy możliwy rodzaj wiary - ktoś coś chlapnął i należy to przyjąć.
Wiara w słowa ludzi to zupełnie inna kategoria, chociażby z tego względu, że często jest to weryfikowalne.

Patrzysz na fenomen wiary jakby wierzący wierząc robili coś na modłę działalności naukowej. A wiara jest zwykle przekazywana jako element światopoglądu i ewentualnie pogłębiana. Jest szereg mechanizmów, które chronią przed utratą takiej tożsamości.
Z Twojej perspektywy - to faktycznie jest skok, który nie za bardzo wiadomo, jak wykonać, nie ma oderwanych racji po temu. O. Bocheński, który sam był niewierzący, a potem - już jako wierzący - był silnym racjonalistą i naturalistą mówił, że taki skok u ludzi niewierzących dokonuje się na drodze postawienia hipotezy - że jeśli uwierzą, to ich doświadczenie życiowe otrzyma całościowe wyjaśnienie:

o. Bocheński napisał(a):
Zanim się ktoś nawróci np. na buddyzm, tworzy sobie hipotezy mniej więcej tej treści: gdybym przyjął (uwierzył w) buddyzm, moje życie nabrałoby sensu, tj. moje doświadczenie zostałoby w pewien sposób uporządkowane. Taka hipoteza nie jest dowodem prawdziwości wiary, akt wiary dodaje do niej “skok” o tyle, że nadaje jej treści pewność. Ale owa hipoteza jest racją, która - chociaż częściowo - uzasadnia akt wiary. Wiara nie jest więc koniecznie “skokiem w ciemność” ani aktem bezrozumnym.

Irbisol napisał(a):
Bo może wiara w prawdy objawione jest irracjonalna?
Przecież każda religia gada co innego i każda ma to samo na uzasadnienie swoich tez. Czyli nic.
Jak można zawierzyć czemuś takiemu?

Do irracjonalności i tego skoku zawierzenia odniosłem się powyżej. A co do tego zestawienia religii - to wiesz, pewnie sporo wierzących prędzej czy później staje nad tą krawędzią, gdzie dostrzega niespójności własnej wiary, zastanawia się, dlaczego akurat jego przekonanie jest słuszne a nie każde inne. Wielu przeżywa wtedy swoiste oczyszczenie, tj. uświadamia sobie, że ludzkie pojęcia nie ogarniają Boga, że wiara jest jednak ciemną drogą. To jest podobno doświadczenie bardzo bliskie ateizmowi.
Czytałeś kiedyś książki Halika?

Pt kwi 23, 2021 9:54 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
I nawet nie zauważasz, że na ten ucięty fragment odpowiedziałem wcześniej.

Tak odpowiedziałeś jak odpowiedziałeś w którym miejscu nauka zaprzecza Biblii, i tak jak opowiedziałeś jak odpowiedziałeś, na te siedem wydarzeń historycznych. Ty na wszystko odpowiadasz tylko ze tych odpowiedzi nigdzie nie widać.

Irbisol napisał(a):
W tym momencie nie bardzo wiem, co odpowiedzieć, bo gadasz o czymś zupełnie innym, niż ja. Zupełnie nie zrozumiałeś tego, co do ciebie napisałem.

Jak zwykle sam nie wiesz co piszesz, Na czym jest oparta wiara katolików, to ci już napisałem. A wiara teistów to wiara: w istnienie Boga, bogów lub bogiń.

Irbisol napisał(a):
A to już tu ci nie pomogę.

Pomóż sobie. Zacznij zażywać odpowiednie leki.

Irbisol napisał(a):
Jeżeli to on napisał, to co innego.
Pewnie też opisał przypadki, jak ktoś sprawdzał żyjącego świadka i usłyszał od niego to, co miał usłyszeć?Fajnie, że to napisał. Czyli mamy jednego świadka mniej, bo myślałem, że to ktoś o nim napisał, kto był przekonany, że Paweł mówi prawdę. A to Paweł napisał o samym sobie.

Normalne kolejne chamstwo z twojej strony i nic więcej. Negowałeś św, Pawła że też możesz napisać tak jak on, a jak przyszło wziąć odpowiedzialność za słowa, pozostało ci pajacowanie. Nie porywaj się na drugi raz z motyką na słońce, bo jesteś cienki jak d..a, węża.

Pt kwi 23, 2021 10:12 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 811 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 ... 55  Następna strona