Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So sty 16, 2021 11:59 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 86  Następna strona
 Ocieplanie sie klimatu 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

A propos niku, to facet jestem.

Pt sie 08, 2008 11:05 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Opony zimowe zmienia się, gdy temperatura spada poniżej około plus 8 stopni.
Rozumiem, że nie ma śniegu całą zimę, ale tak źle to chyba u Was jeszcze nie ma.

Na razie ocieplenie klimatu mi odpowiada. Ostatecznie zimą temperatura utrzymuje sie na granicy 0 stopni C, a latem zazwyczaj nie przekracza 25 stopni (najczęściej w okolicach 21 stopni). Nie lubię zim :).
Kiedy słyszę, że na południu Polski znowu zapowiadają silne wiatry i tornada cieszę się, że mieszkam na północy. Współczuję Wam. Latem 30 stopni w mieście bez dostępu do morza. Zimą zasypane śniegiem ulice. Wiosną ryzyko powodzi. Tylko tych jesiennych wypadów w góry na bacowania w każdy weekend Wam zazdroszczę.....

Pt sie 08, 2008 11:19 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Dobry człowieku, o czym ty bredzisz? :wink: :)
Nadaję sobie z południa Polski, jak za gorąco to mam jezioro, w pracy klima, wieje umiarkowanie - nie tak silno jak nad morzem (latawce i samolociki nie latają - a na plazy tak), śnieg na szczęscie tylko w górach - mam w porywach do 10 minut do najbliższego wyciągu, ulice zima zazwyczaj czarne - tylko czasu na te góry nie ma :(

Pt sie 08, 2008 11:39 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Kiedy słyszę, że na południu Polski znowu zapowiadają silne wiatry i tornada cieszę się, że mieszkam na północy. Współczuję Wam. Latem 30 stopni w mieście bez dostępu do morza. Zimą zasypane śniegiem ulice. Wiosną ryzyko powodzi. Tylko tych jesiennych wypadów w góry na bacowania w każdy weekend Wam zazdroszczę.....

Kraków ma akurat jeden z najniższych spośród polskich miast współczynnik wietrzności.
Zawsze myślałem, że te tornada to Was prześladują.
U nas się nawet mówi: "wieje jak nad morzem".

Chociaż morza, to pewnie, że każdy zazdrości.

Pt sie 08, 2008 11:41 am
Zagadywacz
Zagadywacz

hmmm.... to w takim razie te tornada wieją jedynie w pasie od Torunia po Częstochowę.... Wola Boża, czy Dopust Boży?

Pt sie 08, 2008 1:23 pm
Milczek
Milczek

RySław napisał(a):
...., przeoczył o innej właściwości wody o zwiększaniu objętości wraz ze wzrostem temperatury.
Ha, żeby to było tak proste, jak myślisz ;)
Sprawdź sobie dokładniej, jak się zachowuje woda, gdy jej temperatura wzrasta...

Proste doświadczenie z fizyki jakie miałem w szkole podstawowej woda o temp 0 stopni do pełna nalana do kolby w pierwszej fazie podgrzewania woda wylewa się z koby dopiero gdy osiągnie temperatyrę 4 stopni powoli jej objetośc spada i maleje wody w kolbie.
Woda ze stopniałych lodów a Antaktydy i Arktyki nie podgrzeje się w czasie spływu do oceanów do temperatury powyżej 4 st celcjusza lecz wleje się do nich w zakresie temperaturowym odpowiadajacym jej zwiekszonej objętości. Oceany to naczynia połaczone więc wzrost objętości będzie miał skutek globalny.

Cytuj:
Cytuj:
Wraz z wzrostem wilgotności powietrza parowanie traci na swojej wydajności.
Prosty przykład wysusz pranie w nasyconej parą suszarni.

Poszukaj sobie hasła "wilgotność względna", "wilgotność bezwzględna", "punkt rosy"...
Wraz z wzrostem temperatury powietrza wzrasta ilość pary wodnej, jaka może być zmagazynowana w jednostce jego objętości przed osiągnięciem nasycenia.

Wzraz ze wzrostem wilgotności powietrza parowanie traci na swojej wydajności ponieważ gdy ciśnienie pary jest równe ciśnieniu pary nasyconej w danej temperaturze, to parowanie nie zachodzi.
Powtarzam jeszcze raz upierz spodni powieś je pod dachem gdy pada deszcz i zobacz ile czasu zajmie zanim będa suche, zrób to samo w pogodny słoneczny dzień i będziesz miał wtedy doświadczalne wyniki teoretycznych rozważań.
Procesy zachodzące w atmosferze są bardzo złożone, dlatego nie da sie za bardzo prognozować na zasadzie rozpatrywania osobno wilgotności czy też wpływ danego gazu czy zanieczyszczenia substancja stałą na procesy np wykraplania się deszczu lub tworzenia się kryształków lodu czy płatków śniegu. Wzrost zawartości pary wodnej w atmosferze skutkuje też wzrostem ciśnienia atmosferycznego więc proces parowania też będzie innny.
Zjawisko rosy nie rozwiązuje kwestii opadów ilość wykroplonej pary wodnej w nocy przy spadku temperatury o kilka stopni zostanie wchłonięta w ciagu dnia gdy temperatuta podskoczy o te kilka stopni. W bilansie dobowym ilość pary wodnej pozostanie bez zmian.

Pt sie 08, 2008 4:29 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

ŁK15: ładny wykresik, ale jak sądze masz jakiś gdzies tak od 1000 roku? Nie? W takim razie ten wykresiek jako argument na rzecz ocieplenia klimatu można sobie w buty wsadzić.

proszę bardzo :twisted:

Obrazek

i jak? podoba się :)

Śr wrz 03, 2008 12:35 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

bardziej szczegółowa mapka pokazująca ocieplanie się klimatu na ziemi:

Obrazek

Śr wrz 03, 2008 12:53 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Śr wrz 03, 2008 1:28 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

A tak całkiem na gorąco, to pokaż mi proszę na tym wykresie ocieplenie z X - XII w. oraz ochłodzenie z XVI/XVII w.

Śr wrz 03, 2008 1:37 pm
Dyskutant
Dyskutant

i jeszcze na tych samych dorysuj poziom aktywności słońca :P

Śr wrz 03, 2008 3:43 pm
Dyskutant
Dyskutant

i jeszcze na tych samych dorysuj poziom aktywności słońca :P
Czy takie coś się mierzy? Mam na myśli ilość energii na metr kwadratowy jaka dociera do nas ze Słońca.

Śr wrz 03, 2008 5:45 pm
Dyskutant
Dyskutant

http://pl.wikipedia.org/wiki/Aktywno%C5 ... %82oneczna
Ufff... bolało

Śr wrz 03, 2008 6:33 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Śliczności, poproszę jeszcze źródełko :)

Wiedziałem, że się Tobie spodoba :-)

wykres nr 1.
http://grafik.rp.pl/grafika2/185215,192427,9.jpg

źródło:
http://www.rp.pl/artykul/9137,185215_Za ... lynie.html

i bezpośrednie źródło:
http://www.ipcc.ch/

wykres nr 2.

http://www.ncdc.noaa.gov/paleo/pubs/jon ... ig5-sm.jpg

źródło:
http://www.ncdc.noaa.gov/oa/ncdc.html

Cz wrz 04, 2008 9:11 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Co by nie skłamać, to Rzepa troszkę mnie rozbawiła:
Cytuj:
Jeśli utrzymamy takie tempo wzrostu temperatury jak obecnie, rozmiękająca wieloletnia zmarzlina jeszcze zintensyfikuje ocieplenie.
Rozumiem, że mamy przestać utrzymywać, no, ludzie, spasujcie z tymi grzejnikami.
Cytuj:
Niejakim pocieszeniem jest to, że wkraczająca na tereny tundry tajga może nieco przyhamować ten proces dzięki temu, że drzewa pochłaniają dwutlenek węgla.
Skandaliczne przekłamanie, drzewa "wbudowywują" w siebie co2 póki rosną, ale potem oddaja go co do grama i nie ma znaczenia czy drewno jest spalane czy butwieje, bilans wychodzi na zero!
Cytuj:
Za ocieplenie winę ponosi człowiek
To jest własnie dyskusyjne. Wydobywa się ok 2 mld ton ropy nafowej rocznie oraz ok 4 mld ton węgla kamiennego w sumie daje to ok 21 mld ton C02. Ilość która ponoć jest produkowana przez termity w Afryce. A gdzie w bilansach jest ilość CO2 pochłanianego przez koralowce? To jest dopiero dodatni bilans,CO2 wbudowane w CaCO3 raf koralowych i odkładane geologicznie w skały wapienne i pochodne (dolomity i marmury) - tutaj następuje prawdziwe wyłapywanie CO2 z atmosfety i wody i trwałe wiązanie chemiczne. Jakoś dziwnie cicho na ten temat.

Cz wrz 04, 2008 12:28 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 86  Następna strona