Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt wrz 22, 2020 6:58 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Pogrzeb a urna (wydzielone) 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Post Pogrzeb a urna (wydzielone)
Jeden nieboszczyk, dwa pogrzeby.
I po co ta biurokracja?

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... _urna.html

Śr sie 10, 2011 10:26 am
Milczek
Milczek

Post Re: Aktualności II
"to nie rewolucja lecz ewolucja"

Zmiany potrwają. Z czasem dojdzie do tego, że będzie jeden nieboszczyk i jeden pogrzeb. Dobrze, że się coś ruszyło w tym temacie...

Publiliusz Syrus

Śr sie 10, 2011 1:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

anunia napisał(a):

Zmiany potrwają. Z czasem dojdzie do tego, że będzie jeden nieboszczyk i jeden pogrzeb. Dobrze, że się coś ruszyło w tym temacie...

Zawsze myślałem, że msza pośmiertna odbywa się za duszę a nie nad ciałem.

Śr sie 10, 2011 3:15 pm
Milczek
Milczek

thorwald napisał(a):

Nie spotkałam się jeszcze ze mszą pośmiertną bez ciała...

Publiliusz Syrus

Cz sie 11, 2011 6:01 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

anunia napisał(a):

Nie spotkałam się jeszcze ze mszą pośmiertną bez ciała...

A o co się modlić nad ciałem?
To za chwile będzie proch, taki sam jak z pieca...

Cz sie 11, 2011 7:11 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
thorwald napisał(a):
thorwald - radzę Ci mniej myśl, a więcej się ucz (o tym np. w co chrześcijanie wierzą nt. ciała).

Cz sie 11, 2011 10:58 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

zefciu napisał(a):
thorwald - radzę Ci mniej myśl, a więcej się ucz (o tym np. w co chrześcijanie wierzą nt. ciała).

Ty chyba powinieneś skorzystać z odwrotnej rady.
Mniej kucia, więcej myślenia.
Bo, zdaje się, nie wiesz o jakie ciało w tych naukach chodzi.

Cz sie 11, 2011 11:52 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

thorwald napisał(a):
anunia napisał(a):

Bardzo dobre podejście na przykładzie którego można wyjaśnić zwłaszcza katolikom podstawową różnice w pochówku.
Proszę zauważyć cały artykuł prawie, dotyczy utyskiwań jakiś ludzi na kolejne kłopoty, które zafundował im Kościół. Ta w sumie dość prymitywna agitka na samym końcu w sposób zawoalowany odnosi się do głębokiego sensu takiego postępowania.

Czytamy: Kościół obstaje przy grzebaniu ciał tłumacząc, że sam Chrystus chciał być pogrzebany. Już w 1977 r. watykańska Kongregacja Sakramentów i Kultu Bożego wyjaśniała: prochy nie oddają idei "snu" w oczekiwaniu zmartwychwstania.
Przede wszystkim Kościół nie musi się tłumaczyć (manipulacja GW !) przed GW, czy kimś innym ze swojej wiary, ani z obstawania (kolejny idotyzm obliczony na niewiedzę) przy czymś.

Napisane jest :

Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy, i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A na miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc, ze względu na żydowski dzień Przygotowania, złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu (J 19, 38–42).

Pochowani ciała z czcią w ziemi jest chrześcijańskim symbolem zmartwychwstania i szacunku dla człowieka. Natomiast kremacja, zwyczaj pogański i nie tylko, nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem i jest symbolem śmierci wiecznej, de facto - niewiary. Kościół dopuścił ten rodzaj pochówku z powodów o których można sobie podywagować, zostawmy to. Przepisy dostosowują dopuszczenie do rzeczywistości katolickiej. Dla katolika pożegnanie ciała jest na mszy. W ten sposób kremacja jest już po za obrządkiem katolickim, takie jakby przyspieszenie naturalnego rozkładu ciała. Po prostu ten przepis ma swój sens. Jeśli kto chce iść z postępem i być trendi nawet po śmierci, to się da skremować.
Na wyolbrzymione kłopoty finansowe, odpowiedź jest krótka. Można pochować robiąc mniejszą ceremonie pogrzebową, czyli mniej pary w gwizdek. Można też nie patrzeć , żeby "coś zostało" ( wszyscy jesteśmy ludźmi), taka zwyczajna pokusa. Tu pozostaje owe słynne trzydzieści srebrników, do rozważenia w sumieniu, zanim podejmie się określoną decyzje. Wiara wymaga czegoś więcej niż tylko pryzmatu "kasy", czasem poświęceń. Patrzenie poprzez "kasę" na wszystko , to nie nasza cywilizacja....... .

Dlatego kremacja jest raczej dla ludzi niewierzących, ateistów, agnostyków, ponieważ oddaje symbolicznie ich przekonania.

P.S, Rozmawiałem ze sąsiadka na ten temat kiedyś. Ma rodzinę we Włoszech, tam żaden wierzący katolik nie da się skremować, uważając to za pogaństwo i wpływy masońskie.

Cz sie 11, 2011 1:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

thorwald napisał(a):
Bo, zdaje się, nie wiesz o jakie ciało w tych naukach chodzi.
Wiem. Ale wiem to od Ojców, a nie z własnej spekulacji.

Cz sie 11, 2011 1:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
W USA, gdzie krematoria są liczne, uroczystości pogrzebowe są zasadniczo (nie powiem "zawsze", żeby się kto nie czepiał) przy trumnie. A nie przy urnie. Najpierw wystawienie ciała a spalanie potem. Niezależnie od religii. Są specjalne trumny ozdobne z "wymiennym" wnętrzem właśnie po to, żeby nie palić za każdym razem całości. Wszystko to sprawa pewnej organizacji oraz pewnego wyposażenia przedsiębiorstw pogrzebowych.

Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".

Cz sie 11, 2011 1:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

zefciu napisał(a):
Wiem. Ale wiem to od Ojców, a nie z własnej spekulacji.

No, to chyba wiesz, że to chodzi o inne ciało. Nie o to, które grzebiemy czy spalamy.

Cz sie 11, 2011 1:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

thorwald napisał(a):
No, to chyba wiesz, że to chodzi o inne ciało. Nie o to, które grzebiemy czy spalamy.
Właśnie wiem, że wbrew temu, co mówią współcześni saduceusze chodzi o to samo ciało, tylko przemienione. Ciało Chrystusa złożone do grobu nie zostało tam znalezione.

Cz sie 11, 2011 1:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

zefciu napisał(a):
Właśnie wiem, że wbrew temu, co mówią współcześni saduceusze chodzi o to samo ciało, tylko przemienione.

To jest spór bardziej filologiczny niż filozoficzny.
Czy to samo, ale przemienione jest jeszcze tym samym, co nieprzemienione czy nie.
Można się kurczowo trzymać jednej albo drugiej wersji.
Ciało po śmierci staje się budulcem dla innych ciał.
Każdy z nas nosi w sobie materię, która kiedyś budowała inne organizmy i będzie budowała jeszcze inne.
Przy zmartwychwstaniu "naszego" ciała materialnego po prostu nie będzie, będzie jedynie pewna wspólna własność.
Zmartwychwstanie dotyczy przemienionego/innego niż materialne ciało.
A to o to materialne ciało towarzyszy wielu ludziom taka troska przy pogrzebie.

Cz sie 11, 2011 2:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

thorwald napisał(a):
Np. takiemu Józefowi z Arymatei. Albo taki św. Paweł. Poczytałby Oszajcę, to by wyjaśnił Grekom na Areopagu, że tak naprawdę nie ma się czym gorszyć, bo to "zmartwychwstanie ciał", to tak naprawdę coś innego niż myślą.
Cytuj:
Można się kurczowo trzymać jednej albo drugiej wersji.
Można trzymać się wersji chrześcijańskiej i praxis chrześcijańskiej (pogrzeby chrześcijańskie, kult relikwii), a można krętaczyć usiłując zamazać prawdę o zmartwychwstaniu ciała.

Cz sie 11, 2011 2:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
...jeżeli mogę się wtrącić;
thorwald napisał(a):
Ciało po śmierci staje się budulcem dla innych ciał.
nie da się zaprzeczyć...
Cytuj:
Każdy z nas nosi w sobie materię, która kiedyś budowała inne organizmy i będzie budowała jeszcze inne.
przy odpowiedniej wyobraźni...nie da się zaprzeczyć...
Cytuj:
Przy zmartwychwstaniu "naszego" ciała materialnego po prostu nie będzie, będzie jedynie pewna wspólna własność.
która moca Boga stanie sie ponownie "nasza" poprzez zamieszkanie w niej duszy...
Cytuj:
Zmartwychwstanie dotyczy przemienionego/innego niż materialne ciało.
ale jak podaje Pismo posiadające rownież materialne własności...
Cytuj:
bo to w tym materialnym ciele zamieszkuje Duch Święty(Trzecia Osoba Boga), który przenikajac ja sprawia, ze owa materia uswiecona Jego Moca i poprzez wiarę Kosciola dokonuje rzeczy niewytlumaczalnych przez nauke o materii...

Cz sie 11, 2011 2:57 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona