Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So paź 31, 2020 10:18 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Następna strona
 Trójca Święta 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Trójca Święta
Mały Książę napisał(a):
Mieszkam obok Cerkwi i na Liturgię nie wybieram się. Kościół prawosławny wyklucza wszystkich pozostałych chrześcijan z sakramentów. Jako nie-prawosławny, nie masz prawa przyjmować prawosławnej Eucharystii :)

To chyba dość logiczne. Eucharystia wiąże się z jednością wiary. Prawosławie i katolicyzm nie wyznają dokładnie tej samej wiary. Brak jedności wiary = brak możliwości przystąpienia do komunii. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś się wspólnie z nimi pomodlił, zapalił świeczkę, posłuchał :)

Boska Liturgia urzeka swoim pięknem, bogactwem symboli i tekstów, łącząc przeszłość z teraźniejszością. Uczestnictwo w niej to prawdziwa duchowa uczta. Wybierz się kiedyś to zrozumiesz o czym piszę :)

Pn lip 11, 2011 12:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Jockey napisał(a):
To właśnie do takich absurdów prowadzi luterańskie odrzucenie TRADYCJI.

Tak, zresztą nie tylko luterańskie. Luteranizm jest akurat dogmatycznie najbliższy katolicyzmowi spośród denominacji protestanckich, odrzucenie tradycji jest bardziej widoczne wśród kalwinistów.
Jockey napisał(a):
a czy ja odrzucam Pismo? Ja tylko stwierdzam do czego dochodzą ci którzy na własny sposób je interpretują.

W porządku Jockey, nie chciałem tego powiedzieć, a do czego dochodzą osoby interpretujące na własną rękę dowiadujemy się od pierwszego Biskupa Rzymu, Piotra.

2 P 2, 22 (BT)
"Spełniło się na nich to, o czym słusznie mówi przysłowie: Pies powrócił do tego, co sam zwymiotował, a świnia umyta - do kałuży błota".

2 P 3, 16 (BT)
"Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę".
Jockey napisał(a):
Teraz gdy dołączy jeszcze 14 którzy będą myśleć podobnie to założą sobie kolejną denominację protestancką... i tak dalej będzie się to dzielić.

Protestanci są podzieleni, rozdrobnieni w setkach grup; ten proces rozbicia postępuje prawie codziennie. Niezależnie od tego jak między sobą różnią się liczne odłamy protestanckie, to wszystkie zdecydowanie odrzucają Kościół Rzymski i papiestwo.

Pn lip 11, 2011 12:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Johann napisał(a):
To chyba dość logiczne. Eucharystia wiąże się z jednością wiary. Prawosławie i katolicyzm nie wyznają dokładnie tej samej wiary. Brak jedności wiary = brak możliwości przystąpienia do komunii. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś się wspólnie z nimi pomodlił, zapalił świeczkę, posłuchał :)

Oczywiście. Kościół katolicki nie zabrania uczestniczyć we Wschodniej Liturgii. Jednak wszystkie środki do zbawienia znajdujemy w Kościele katolickim.

Ja wierzę w jedyny Kościół Chrystusowy który Zbawiciel nasz po zmartwychwstaniu swoim powierzył do pasienia Piotrowi. Kościół ten, ustanowiony i zorganizowany na tym świecie jako społeczność, trwa w Kościele katolickim, rządzonym przez następcę Piotra oraz biskupów pozostających z nim we wspólnocie. "Pełnię bowiem zbawczych środków osiągnąć można jedynie w katolickim Kościele Chrystusowym, który stanowi powszechną pomoc do zbawienia". (por. KKK 816)
Johann napisał(a):
Wybierz się kiedyś to zrozumiesz o czym piszę :)

Johann, wybierz się na Mszę Świętą łacińską w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (wg Mszału Jana XXIII) to zobaczysz, że cudze chwalisz, a swojego nie znasz:)

Pn lip 11, 2011 12:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Mały Książę napisał(a):
"Pełnię bowiem zbawczych środków osiągnąć można jedynie w katolickim Kościele Chrystusowym, który stanowi powszechną pomoc do zbawienia". (por. KKK 816)

To jakiego "środka zbawczego" nie posiadają np. wierni Kościoła Prawosławnego?

Cytuj:
Johann, wybierz się na Mszę Świętą łacińską w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (wg Mszału Jana XXIII) to zobaczysz, że cudze chwalisz, a swojego nie znasz:)

Z chęcią :) Orientujesz się może gdzie w Trójmieście (oprócz sedewakantystów) sprawuje się taką Liturgię?

Pn lip 11, 2011 12:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Johann napisał(a):
To jakiego "środka zbawczego" nie posiadają np. wierni Kościoła Prawosławnego?

- Odpustów?
- Adoracji Najświętszego Sakramentu ?

To pierwsze rzeczy które przychodzą mi na myśl :-D

Johann napisał(a):
Z chęcią :) Orientujesz się może gdzie w Trójmieście (oprócz sedewakantystów) sprawuje się taką Liturgię?

Gdańsk
- w niedziele o godz. 19 w kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku-Brzeźno

Sopot
-w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego, ul. Kujawska 50/52 w Sopocie. Msza odprawiana w każdy ostatni czwartek miesiąca o godzinie 19:15.
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/board,14.0.html
http://sanctus.pl/index.php?grupa=116&podgrupa=205&doc=149

Pn lip 11, 2011 12:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Mały Książę napisał(a):
- Odpustów?

Czy znajdujesz w Biblii albo u Ojców potwierdzenie dla tej praktyki? Pytałem się znajomego księdza o odpusty to powiedział, że "to starożytna praktyka Kościoła" i nie potrafił mi wytłumaczyć jej pochodzenia. Gdyby tak rzeczywiście było to myślę, że Kościół Prawosławny również by ją przyjął.

Na pierwszy rzut oka odpusty wydają się być takim targowaniem się z Panem Bogiem/transakcją wymienną. Szczerze powiedziawszy to cały czas ich nie rozumiem, ich idea kłóci się z moim pojmowaniem chrześcijaństwa.

Cytuj:
Gdańsk
- w niedziele o godz. 19 w kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku-Brzeźno

Sopot
-w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego, ul. Kujawska 50/52 w Sopocie. Msza odprawiana w każdy ostatni czwartek miesiąca o godzinie 19:15.
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/board,14.0.html
http://sanctus.pl/index.php?grupa=116&p ... 05&doc=149

Dziękuję serdecznie. Z tego niestety wynika, że liturgia przedsoborowa nie cieszy się u nas zbyt dużym zainteresowaniem... W każdym razie spróbuję na nią dotrzeć :)

Pn lip 11, 2011 1:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Johann napisał(a):
Czy znajdujesz w Biblii albo u Ojców potwierdzenie dla tej praktyki?

W Biblii nie znajduję, u Ojców Kościoła nie znajduję. Święty Tomasz z Akwinu pisał o skarbcu Kościoła który dał podstawę rzymskokatolickiej nauce o odpustach.
Johann napisał(a):
Pytałem się znajomego księdza o odpusty to powiedział, że "to starożytna praktyka Kościoła" i nie potrafił mi wytłumaczyć jej pochodzenia. Gdyby tak rzeczywiście było to Kościół Prawosławny również by ją przyjął.

To może przejdź na prawosławie skoro uważasz, że ten Kościół trwa w nauce apostołów i Ojców Kościoła. :P
Johann napisał(a):
Na pierwszy rzut oka odpusty wydają się być takim targowaniem się z Panem Bogiem/transakcją wymienną. Szczerze powiedziawszy to cały czas ich nie rozumiem, ich idea kłóci się z moim pojmowaniem chrześcijaństwa.

Właśnie widzę. Masz dwa wyjścia: albo przyjmiesz i zrozumiesz praktykę odpustową, albo nie przyjmiesz jej i będziesz w sprzeczności z własnym sumieniem. Możesz jeszcze zmienić Kościół na inny. To twoje decyzje :)
Johann napisał(a):
Dziękuję serdecznie. Z tego niestety wynika, że liturgia przedsoborowa nie cieszy się u nas zbyt dużym zainteresowanie... W każdym razie spróbuję dotrzeć na nią :)

Ja nie zachęcam Cię jakoś specjalnie do zgłębiania liturgii przedsoborowej. Po prostu informuję, że jest taka możliwość, :) Może nie tyle nie cieszy się ona dużym zainteresowaniem wśród katolików, raczej jest mocno ograniczana przez biskupów.

Pn lip 11, 2011 1:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Johann napisał(a):
Pytałem się znajomego księdza o odpusty to powiedział, że "to starożytna praktyka Kościoła"

Odpusty istniały być może już w czasach Ojców Kościoła ponieważ Magisterium Kościoła katolickiego już w średniowieczu mówiło o starodawnych praktykach. O skarbcu Kościoła możesz przeczytać, np. http://wnmp-zukowo.diecezja.gda.pl/?p=573. Kiedyś liczono odpusty na "dni" i "lata", za pewien akt religijny np. 300 dni odpustu.

Pn lip 11, 2011 2:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Mały Książę napisał(a):
W Biblii nie znajduję, u Ojców Kościoła nie znajduję. Święty Tomasz z Akwinu pisał o skarbcu Kościoła który dał podstawę rzymskokatolickiej nauce o odpustach.

Dziękuję.

Św. Tomasz pisał różne rzeczy. Stworzył także koncepcję limbus puerorum - miejsca, gdzie trafiają nieochrzczone dzieci, która obecnie jest odrzucana w Kościele. Czy nie podobnie może z czasem stać się z odpustami? Sam chyba dostrzegasz, że Kościół na przestrzeni lat jakby zredefiniował/zmienił nauczanie o nich.

Cytuj:
To może przejdź na prawosławie skoro uważasz, że ten Kościół trwa w nauce apostołów i Ojców Kościoła. :P

Faktem jest, że w prawosławiu wszystko wydaje się poukładane, spójne, logiczne - ciągłość nauczania i doświadczenia duchowego. Widać harmonię między przeszłością i teraźniejszością.

Im lepiej je poznaję tym bardziej pozytywnie jestem zaskoczony.

Póki co nie odrzucam jednak KK bo bardzo go szanuję i jestem z nim związany od urodzenia. Jednak pewne elementy doktryny budzą moje poważne wątpliwości. Staram się jednak je rozwiać.

Cytuj:
Może nie tyle nie cieszy się ona dużym zainteresowaniem wśród katolików, raczej jest mocno ograniczana przez biskupów.

Dlaczego?

Cytuj:
O skarbcu Kościoła możesz przeczytać, np. http://wnmp-zukowo.diecezja.gda.pl/?p=573.

Dziękuję. Jan Paweł II pięknie pisze - tylko w gruncie rzeczy nie o odpustach, ale o Chrystusie :)

Cytuj:
Kiedyś liczono odpusty na "dni" i "lata", za pewien akt religijny np. 300 dni odpustu.

Czyli najwyraźniej cicho uznano, że była to błędna praktyka i od niej odeszło się. Sam przyznaj, że ciężko uniknąć tutaj porównań z targiem. Przecież to wydaje się absurdalne :( Nie wiem czy śmiać się z tego czy płakać...

Pn lip 11, 2011 3:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Johann napisał(a):
Stworzył także koncepcję limbus puerorum - miejsca, gdzie trafiają nieochrzczone dzieci, która obecnie jest odrzucana w Kościele.

Tak, w praktyce Kościół katolicki odrzucił niektóre opinie Tomasza.
Johann napisał(a):
Czy nie podobnie może z czasem stać się z odpustami? Sam chyba dostrzegasz, że Kościół na przestrzeni lat jakby zredefiniował/zmienił nauczanie o nich.

Formalnie wątpię aby Kościół zrezygnował z odpustów gdyż wtedy przyznałby, że kiedyś pomylił się i wprowadził taki środek zbawczy. Na pewno jednak praktyka odpustowa będzie zanikać pod wpływem krytyki protestantyzmu i prawosławia.
Johann napisał(a):
Faktem jest, że w prawosławiu wszystko wydaje się poukładane, spójne, logiczne - ciągłość nauczania i doświadczenia duchowego. Widać harmonię między przeszłością i teraźniejszością.

Tak, choć uważam, że prawosławna teologia dogmatyczna jest sprzeczna z Pismem Świętym. W innym wątku rozpatrywaliśmy biblijne nauczanie o grzechu pierworodnym. :)
Johann napisał(a):
Dlaczego?

O to należałoby zapytać biskupów, ja mogę się jedynie domyślać, że chodzi o ideę ekumenizmu. Poprzednia Msza (trydencka) była nie do zaakceptowania przez protestantów. Była przeszkodą w dialogu ekumenicznym, dlatego zastąpiono ją zreformowanym rytem.
Johann napisał(a):
Czyli najwyraźniej cicho uznano, że była to błędna praktyka i od niej odeszło się. Sam przyznaj, że ciężko uniknąć tutaj porównań z targiem. Przecież to wydaje się absurdalne :( Nie wiem czy śmiać się z tego czy płakać...

Rzeczywiście, praktyka liczenia odpustów na konkretne dni wydaje się dewocyjna, wydaje się matematyczną dystrybucją łask, być może z tego powodu papież Paweł VI zreformował ideę odpustu. :)

Pn lip 11, 2011 5:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Mały Książę napisał(a):
Formalnie wątpię aby Kościół zrezygnował z odpustów gdyż wtedy przyznałby, że kiedyś pomylił się i wprowadził taki środek zbawczy. Na pewno jednak praktyka odpustowa będzie zanikać pod wpływem krytyki protestantyzmu i prawosławia.

Z jednej strony to OK - Kościół ewoluuje w kierunku biblijnego chrześcijaństwa, oczyszcza się. Z drugiej, to szkoda, że KK nie potrafi się przyznać do błędu w nauczaniu a zamiast tego "rozmydla" swoje tradycyjne nauczanie :( Może gdyby stanął przed światem w 100% w Prawdzie to szybciej doszłoby do zjednoczenia Kościoła Zachodniego z Wschodnim.

Cytuj:
Tak, choć uważam, że prawosławna teologia dogmatyczna jest sprzeczna z Pismem Świętym. W innym wątku rozpatrywaliśmy biblijne nauczanie o grzechu pierworodnym. :)

Moim zdaniem jest w 100% biblijna :)

Cytuj:
O to należałoby zapytać biskupów, ja mogę się jedynie domyślać, że chodzi o ideę ekumenizmu. Poprzednia Msza (trydencka) była nie do zaakceptowania przez protestantów. Była przeszkodą w dialogu ekumenicznym, dlatego zastąpiono ją zreformowanym rytem.

Dzięki za opinię. Też tak uważam. Chociaż fajnie byłoby, gdyby wierni na szerszą skalę mogli korzystać z pełni bogactwa liturgicznego Kościoła Powszechnego - NOM'u, Tridentiny, ale także i Boskiej Liturgii św. Jana Złotoustego :)

Cytuj:
Rzeczywiście, praktyka liczenia odpustów na konkretne dni wydaje się dewocyjna, wydaje się matematyczną dystrybucją łask, być może z tego powodu papież Paweł VI zreformował ideę odpustu. :)

Cieszę się, że nie uprawiasz sofistyki :) Szacunek dla Ciebie.

Pozdrawiam :)

Ostatnio edytowano Pn lip 11, 2011 5:57 pm przez Johann, łącznie edytowano 1 raz

Pn lip 11, 2011 5:56 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

95 tez Marcina Lutra.

Pn lip 11, 2011 5:56 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Cytuj:
To właśnie do takich absurdów prowadzi luterańskie odrzucenie TRADYCJI.

Której tradycji katolickiej czy prawosławnej?

Pn lip 11, 2011 6:01 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: religia niechrześcijańska
Mały Książę napisał(a):
maraskin napisał(a):
A byłem już w Krk, Kościele chrześcijańskim, Kościele Adwentystów dnia Siódmego oraz u Braci Polskich.

Nieźle. Brakuje jeszcze tylko prawosławia... :) Czy w każdym kościele jest Ci źle? Być może jest źle, bo Ty tam przyszedłeś. No i pamiętaj: W Kościele katolickim jest źle, a poza Kościołem katolickim jest jeszcze gorzej.

Najlepiej jest w Bogu :)

Podsyłam świadectwo o tych co tego doświadczyli.
http://www.youtube.com/watch?v=xnm2eraZ ... r_embedded

Pn lip 11, 2011 6:02 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

wyznanie: religia niechrześcijańska
Mały Książę napisał(a):
Protestanci są podzieleni, rozdrobnieni w setkach grup; ten proces rozbicia postępuje prawie codziennie. Niezależnie od tego jak między sobą różnią się liczne odłamy protestanckie, to wszystkie zdecydowanie odrzucają Kościół Rzymski i papiestwo.

A Krk jest w całości? :) Rozbity jest także na dziesiątki różniących się Tradycją denominacji;
Kościół katolicki[1] (zwany czasem Rzymskim katolicyzmem)
Zachodni Kościół katolicki (zwany również Kościołem rzymskokatolickim)
Kościół katolicki obrządku łacińskiego
Wschodnie Kościoły katolickie:

Kościół katolicki obrządku koptyjskiego
Kościół katolicki obrządku etiopskiego
Kościół katolicki obrządku maronickiego
Kościół katolicki obrządku syryjskiego
Kościół katolicki obrządku syromalankarskiego
Kościół katolicki obrządku ormiańskiego
Kościół katolicki obrządku chaldejskiego
Kościół katolicki obrządku syromalabarskiego
Kościół katolicki obrządku melchickiego (Kościół greckokatolicki)
Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego (Kościół greckokatolicki)
Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-słowackiego (Kościół greckokatolicki)
Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-rusińskiego (Kościół greckokatolicki)
Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-włoskiego (Kościół greckokatolicki)
Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-węgierskiego (Kościół greckokatolicki)
Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-rumuńskiego (Kościół greckokatolicki)
Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-greckiego (Kościół greckokatolicki)
Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-albańskiego (Kościół greckokatolicki)
Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-białoruskiego (Kościół greckokatolicki)
Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-bułgarskiego (Kościół greckokatolicki)
Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-rosyjskiego (Kościół greckokatolicki)
Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-chorwackiego (Kościół greckokatolicki)
Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-słowiańskiego (Kościół greckokatolicki)
Tradycjonalizm katolicki
Lefebryzm
Bractwo Świętego Piusa X - tradycji rzymskokatolickiej
Bractwo Świętego Jozafata - tradycji greckokatolickiej
Sedeprywacjonizm
Ruch Tradycyjnych Katolików
Sedewakantyzm
Bractwo Świętego Jana
Bractwo Świętego Piusa V
Trydenckie Bractwo Kapłańskie
Kongregacja Maryi Niepokalanej Królowej
Tradycyjny Kościół Katolicki
Konklawizm
Kościół Palmariański
Kościół rzymskokatolicki Michała I\
Kościół Rzymskokatolicki Świętej Tradycji Apostolskiej
Prawdziwy Kościół Katolicki
Starokatolicyzm
Mariawityzm
Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP
Kościół Starokatolicki Mariawitów w Ameryce Północnej
Kościół Katolicki Mariawitów w RP
Kościół Zakonu Mariawitów w Niemczech
Kościół Katolicki Mariawitów w Kamerunie
Kościół Katolicki Mariawitów we Francji
Kościół Katolicki Mariawitów w Argentynie
Kościół Katolicki Mariawitów w Maroku
Kościoły utrechckie
Kościół Starokatolicki w Holandii
Kościół Chrześcijańskokatolicki w Szwajcarii
Kościół Starokatolicki Austrii
Kościół Starokatolicki w Chorwacji
Kościół Starokatolicki w Czechach
Kościół Starokatolicki w Niemczech
Kościół Starokatolicki w Szwecji i Danii
Kościół Starokatolicki Unii Utrechckiej we Włoszech
Misja Starokatolicka we Francji
Kościół Polskokatolicki w RP
Kościół Polskokatolicki w Kanadzie
Reformowany Kościół Katolicki
Reformowany Kościół Katolicki w Polsce
Kościoły narodowe:
Kościół Narodowy w Angoli
Apostolski Episkopalny Kościół Katolicki
Kanadyjski Narodowy Kościół Katolicki
Apostolsko-Episkopalny Kościół Portugalii
Kościół Starokatolicki na Słowacji
Niezależny Kościół Filipiński
Polski Narodowy Kościół Katolicki w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie
Polski Narodowy Katolicki Kościół w RP
Litewski Narodowy Kościół Katolicki
Nordycki Kościół Katolicki
Słowacki Narodowy Kościół Katolicki
Liberalizm katolicki
Modernizm katolicki
Catholics for Choice (Katolicy na rzecz Wyboru)
My jesteśmy Kościołem
Liberalny Kościół katolicki
Niezależne wspólnoty katolickie
Brazylijski Katolicki Kościół Apostolski
Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich
Reformowany Kościół Katolicki Wenezueli

Pn lip 11, 2011 6:08 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Następna strona