Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt wrz 22, 2020 8:12 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Następna strona
 Trójca Święta 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Post Re: Trójca Święta
zefciu napisał(a):
Tylko że widzisz, IdacZaPrawda - amadeus też twierdzi, że opiera się tylko na Biblii, a jemu wyszedł sabelianizm a nie trynitaryzm. A jeszcze innym, opierającym się "tylko na Biblii" wychodzi jakiś "ultraarianizm" (bo Ariusz głosił inne poglądy niż współcześni antytrynitarze), lub wręcz kult Archanioła Michała. To jak to jest?

A uwazasz ze Pismo Swiete nie jest fundamentem wiary ??
Czyzby Watykan posiadal swoja wiedze niezalezna od Pisma Swietego ??

Wt cze 28, 2011 8:32 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
amadeus35 napisał(a):
A uwazasz ze Pismo Swiete nie jest fundamentem wiary ??
A co oznacza ten slogan? Nasza wiara pochodzi od Ducha Świętego.
Cytuj:
Czyzby Watykan posiadal swoja wiedze niezalezna od Pisma Swietego ??
Tak długo trolujesz to forum i jeszcze nie zauważyłeś, że nie jestem rzymskim katolikiem?

No i unikasz odpowiedzi na pytanie, na które unikają odpowiedzi wszyscy solascripturowcy: dlaczego różni "opierający się tylko na Biblii, która jest prosta i zrozumiała dla każdego" różnią się między sobą w tak kardynalnych sprawach, jak np kwestia tego, czy Trójca Święta to jedna osoba czy nie (albo czy niektórzy mają pewność zbawienia, albo czy chleb i wino zmieniają się rzeczywiście w Ciało i Krew, albo czy sukcesja apostolska jest istotna czy nie...).

Wt cze 28, 2011 9:01 am
zefciu napisał(a):
dlaczego różni "opierający się tylko na Biblii, która jest prosta i zrozumiała dla każdego" różnią się między sobą w tak kardynalnych sprawach, jak np kwestia tego, czy Trójca Święta to jedna osoba czy nie (albo czy niektórzy mają pewność zbawienia, albo czy chleb i wino zmieniają się rzeczywiście w Ciało i Krew, albo czy sukcesja apostolska jest istotna czy nie...).
To moja prywatna refleksja: gdyby się skupić na tym, co najważniejsze, to powinniśmy wewnątrz siebie powiedzieć krótko: Abba, Ojcze.

I w tym słowie zamknie się wszystko: jeden Bóg, fakt zbawienia, pokarm duchowy, opieka Ducha Swiętego. Rozstrząsanie szczegółów służy prawie zawsze czczym dysputom i nie powoduje, że żyjemy bardziej Słowem Bożym. Zamiast rozstrząsać JAK jeden Bóg jest w Trzech Osobach, jaka jest substancja chleba i wina, czym jest sukcesja (posłuszeństwem wobec Słowa czy wobec urzędu) lepiej zachwycić się Jego miłością i odwzajemnić tę miłość Bogu i ludziom. Pismo bowiem nie podaje definicji, ale jest zachętą do życia miłością.

Najczęściej prowadzimy dyskusje w sferze metajęzyka: przykładem jest utracalność / nieutracalność zbawienia - np. zwolennik nieutracalności powie: Kowalski umarł pobożnie = zbawienia nie można utracić; Kowalski umarł w grzechu = znaczy nie uwierzył prawdziwie. Ale czy to oddaje Bożą rzeczywistość czy jedynie nieistniejącą sferę semantyczną naszego jakże niedoskonałego języka?

Wt cze 28, 2011 10:15 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

No i gedeonita jak zwykle rozmywa. Bo oczywiście, na pewno i absolutnie wszyscy protestanci wierzą w to samo, tylko inaczej to wyrażają, prawda?

Tylko że niestety nieprawda. Wiara w nieutracalność to wiara w nieutracalność. Dla większości także ludzi żyjących (a najczęściej samego wierzącego) i jest nie do pogodzenia z poglądem, że do końca życia trzeba wierzyć.

Tak samo wiara w Trójcę - mówisz, że Bóg jest w trzech Osobach. I słusznie. Ale amadeus mówi, że nie, bo w jednej. I to wyraźnie to mówi i jakbyś nie próbował nagiąć interpretacji, tak właśnie mówi.

Co do sukcesji, to też Twój slogan o "urzędzie i Słowie" pięknie brzmi, ale jest ucieczką od tematu (a tematem jest nieprzerwana obecność Ducha Świętego w Kościele i niemożność zbudowania sobie własnego przez osobę, która sama sobie "odkryje prawdę")

Więc wybacz, ale zwalanie tak istotnych i ważnych dla naszego zbawienia różnic na "semantykę" to oszukiwanie siebie. Między wiarą Twoją, a wiarą amadeusa jest większa przepaść, niż między wiarą berta i moją (być może nawet niż między wiarą Twoją i moją).

Wt cze 28, 2011 10:37 am
zefciu napisał(a):
No i gedeonita jak zwykle rozmywa. Bo oczywiście, na pewno i absolutnie wszyscy protestanci wierzą w to samo, tylko inaczej to wyrażają, prawda?
Oczywiście, ze są różnice. Podobnie jak w katolicyzmie czy pewnie i w prawosławiu. To, że ponad połowa katolików nie uznaje co najmniej 1-2 dogmatów to świadczy właśnie o tym. Tyle, ze różnice w protestantyzmie są nazwane.

zefciu napisał(a):
Więc wybacz, ale zwalanie tak istotnych i ważnych dla naszego zbawienia różnic na "semantykę" to oszukiwanie siebie. Między wiarą Twoją, a wiarą amadeusa jest większa przepaść, niż między wiarą berta i moją (być może nawet niż między wiarą Twoją i moją).
Mnie z pewnością jest bliżej do prawosławia niż kalicyzmu; może nawet bardzo blisko do prawosławia. Napisałem osobistą freleksją, co zaznaczyłem. Powiedzenie sobie: Abba, Ojcze zamyka wiele niepotrzebnych rozstrząsań, które zwykle są w miejscu i w czasie, gdzie powinniśmy dzielić się miłością. Nie sądzę, aby do zbawienia było potrzebne umieć zdefiniować jaka jest substancja chleba i wina w Wieczerzy Pańskiej. Ważne żeby ją spozywać głosząc śmierć Pana aż przyjdzie. Dlatego uciekamy w semantykę zamiast w praktykę. Iluż by było dziś w świecie arabskim czy hinduskim chrześcijan, gdyby chrześcijanie świadczyli praktyką o tym, o co sie kłócą?

Wt cze 28, 2011 11:03 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

gedeonita napisał(a):
Oczywiście, ze są różnice. Podobnie jak w katolicyzmie czy pewnie i w prawosławiu. To, że ponad połowa katolików nie uznaje co najmniej 1-2 dogmatów to świadczy właśnie o tym.
Nie ma w kwestii dogmatów różnic. Jeśli ktoś nie uznaje jakiegoś katolickiego/prawosławnego dogmatu i trzyma się tego uparcie mimo że wie iż ten dogmat jest obowiązujący, to taki ktoś nie jest katolikiem/prawosławnym. Koniec, kropka.

Cytuj:
Mnie z pewnością jest bliżej do prawosławia niż kalicyzmu;
A nie bliżej Ci w ogóle do prawosławia i katolicyzmu niż do sabelianizmu wyznawanego przez amadeusa?
Cytuj:
może nawet bardzo blisko do prawosławia. Napisałem osobistą freleksją, co zaznaczyłem. Powiedzenie sobie: Abba, Ojcze zamyka wiele niepotrzebnych rozstrząsań, które zwykle są w miejscu i w czasie, gdzie powinniśmy dzielić się miłością.
Za powiedzeniem sobie "Abba Ojcze" powinno iść przyjęcie wiary takiej, jak Bóg chce byśmy wierzyli. Ktoś, kto sam sobie wymyśla wiarę chyba nie do końca powiedział "Abba Ojcze".
Cytuj:
Nie sądzę, aby do zbawienia było potrzebne umieć zdefiniować jaka jest substancja chleba i wina w Wieczerzy Pańskiej. Ważne żeby ją spozywać głosząc śmierć Pana aż przyjdzie.
Nie chodzi mi o tomistyczne definicje, ale o stwierdzenie, czy to naprawdę jest Ciało i Krew, czy nie jest. To chyba istotne przy owym przyjmowaniu, by wiedzieć co się przyjmuje.
Cytuj:
Iluż by było dziś w świecie arabskim czy hinduskim chrześcijan, gdyby chrześcijanie świadczyli praktyką o tym, o co sie kłócą?
Iluż? To zresztą jest truizm nie na temat, że wiarą powinno się żyć. No powinno się. Co nie zmienia faktu, że zbawieni jesteśmy z wiary i należy dbać, by ta wiara była zgodna z Ewangelią.

Wt cze 28, 2011 11:35 am
Milczek
Milczek

Temat Trójcy zazwyczaj wyzwala spore emocje na forum. Wiele o tym czytałem i rozmyślałem. Zastanawia mnie jednak pewna rzecz: Jeżeli jest trzech Bogów w jednym Bogu, to dlaczego tylko Bóg Jahwe mówi, że jest Bogiem? Czytamy też, że jest jedynym prawdziwym Bogiem, co wyklucza innych obok Niego. Dlaczego powtarza to wielokrotnie? Dlaczego Pan Jezus ani razu nie mówi otwarcie (tak, jak Bóg Jahwe), że jest Bogiem. Dlaczego Duch Święty nie mówi, że jest Bogiem? Jeżeli nauka o Trójcy jest najważniejszą nauką chrześcijańską, to dlaczego tylko Bóg Jahwe przedstawia się jako jedyny Bóg i to Bóg w jednej osobie?

Wt cze 28, 2011 1:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Problem jest w tym, że Chrystus chciał różnorodności, a nie różnic.
PS. Gedeonita tak zwodzi człowieka, że czytając jego odpowiedź zapomina się o co pytało, a ten lis nie udziela niewygodnej odpowiedzi. Podziwiam każdego, kto wchodzi z nim w dłuższą dyskusję, ponieważ jest to zazwyczaj dyskusja o niczym.

Wt cze 28, 2011 1:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Jafet napisał(a):
Zastanawia mnie jednak pewna rzecz: Jeżeli jest trzech Bogów w jednym Bogu,

Mozesz wskazac z czego czerpiesz informacje piszac, ze "jest trzech Bogow w jednym Bogu"? Jakie zrodlo?

Cytuj:
Czytamy też, że jest jedynym prawdziwym Bogiem, co wyklucza innych obok Niego.

Oczywiscie.

Cytuj:
Dlaczego powtarza to wielokrotnie? Dlaczego Pan Jezus ani razu nie mówi otwarcie (tak, jak Bóg Jahwe), że jest Bogiem. Dlaczego Duch Święty nie mówi, że jest Bogiem? Jeżeli nauka o Trójcy jest najważniejszą nauką chrześcijańską, to dlaczego tylko Bóg Jahwe przedstawia się jako jedyny Bóg i to Bóg w jednej osobie?

A w ktorym miejscu Jahwe powiedział ze jest w jednej osobie?

Wt cze 28, 2011 2:59 pm
Milczek
Milczek

Leszcz napisał(a):
Mozesz wskazac z czego czerpiesz informacje piszac, ze "jest trzech Bogow w jednym Bogu"? Jakie zrodlo?

napisałem "jeżeli". Poddaję więc temat pod rozważenie.

Leszcz napisał(a):
A w ktorym miejscu Jahwe powiedział ze jest w jednej osobie?

Apostoł Paweł tak powiedział w Liście do Galatów 3:20

Wt cze 28, 2011 4:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Ja sie Ciebie pytam o to stwierdzenie:
Jafet napisał(a):
Jeżeli jest trzech Bogów w jednym Bogu...

Na jakiej podstawie sformułowałeś to zdanie?

Wt cze 28, 2011 4:07 pm
Milczek
Milczek

Leszcz napisał(a):
Ja sie Ciebie pytam o to stwierdzenie:
Jafet napisał(a):
Jeżeli jest trzech Bogów w jednym Bogu...

Na jakiej podstawie sformułowałeś to zdanie?

Sorry. Chodziło mi o jednego Boga w trzech osobach.

Wt cze 28, 2011 4:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Więc nadal jesteśmy przy jednym Bogu. :)

Wt cze 28, 2011 5:08 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Dogmat o Bogu w Trójcy jest prawdą trudną, dla pewnej części chrześcijan wręcz niemożliwą do zrozumienia, szczególnie tych mniej obytych teologicznie, dlatego bardzo łatwo jest popełnić tutaj gafę bez względu czy sie jest katolikiem, prawosławnym czy protestantem.
Więc zamiast się pastwić nad niektórymi osobami starajcie sie lepiej wyprowadzic z ich błędnego sposobu rozumienia.

Wt cze 28, 2011 5:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Tu nikt się nie pastwi a właśnie ukazuje te błędy.

Trójca święta jest tym dogmatem (tak samo jak znaczenie Eucharystii, Niepokalane Poczęcie itd.) którego się w sposób bezpośredni NIE DA wyprowadzić z "tylko Biblii", tzn. wszystko tam jest ale...

Ile razy słyszę... w Biblii nie ma słowa: czyściec... ale słowo Trójca to jest?

itd. itp. Dlaczego dyskutujący z nami bracia nie są uczciwi pod względem metody wg. której uznają pewne prawdy w Biblii zawarte a już w innym przypadku... najzwyczajniej w świecie je ignorują?

O tak, zapomniałem tu chodzi o "dowody"... jasne.

Wt cze 28, 2011 5:53 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Następna strona