Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So sty 25, 2020 11:53 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 5645 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360 ... 377  Następna strona
 Pytania do Świadków Jehowy 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Post Re: Pytania do Świadków Jehowy
ciach atak personalny - J

N sie 13, 2017 5:55 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

ja napisał(a):

To chyba nie rozumiesz znaczenia słowa zmartwychwstał.
Wiele osób zmartwychwstało a jeszcze wiecej zmartychwstanie.
I nie zrobia tego sami z siebie tylko z mocą Bożą.
Koryntian 4:13-14, Biblia Ty

Czyli np. Łazarz nie został wskrzeszony a zmartwychwstał. Na czym polega więc wyjątkowość Jezusa . Łazarz zmartwychwstał i Jezus zmartwychwstał.
Łazarz zmartwychwstał przed Jezusem dlaczego zatem czci się Jezusa a nie np Łazarza?

N sie 13, 2017 8:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
ja napisał(a):
3 Żeby coś krytykować to trzeba mieć podstawy do krytyki . Trudno jest dyskutować nad wiarygodnoscią Biblii.
Czy wiesz, że Świadkowie Jehowy uważają, że pewne fragmenty Biblii są zmienione?

N sie 13, 2017 9:43 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

tomi44 napisał(a):
ja napisał(a):

To chyba nie rozumiesz znaczenia słowa zmartwychwstał.
Wiele osób zmartwychwstało a jeszcze wiecej zmartychwstanie.
I nie zrobia tego sami z siebie tylko z mocą Bożą.
Koryntian 4:13-14, Biblia Ty

Czyli np. Łazarz nie został wskrzeszony a zmartwychwstał. Na czym polega więc wyjątkowość Jezusa . Łazarz zmartwychwstał i Jezus zmartwychwstał.
Łazarz zmartwychwstał przed Jezusem dlaczego zatem czci się Jezusa a nie np Łazarza?

Łazarz został wskrzeszony czyli zmartwychwstał.
Inaczej mówiąc był martwy i wstał do życia. Wstał z martwych. Z zmartwych wstał..
Nie czcimy go ponieważ Łazarz był jednym z wielu ludzi natomiast Jezus był Synem bożymviktory dobrowolnie zszedł na ziemię był doskonałym,bezgrzesznym czlowiekiem który oddał za ludzi życie.

N sie 13, 2017 11:09 pm
Dyskutant
Dyskutant

ja napisał(a):

1 Nie mam konkretnego jednego . Szukam zawsze w różnych przykładach.
2 SJ to wolni ludzie więc tak jak ja jako SJ korzystają z takich przekładów jakich chcą.
3 Żeby coś krytykować to trzeba mieć podstawy do krytyki . Trudno jest dyskutować nad wiarygodnoscią Biblii.
4 Każda organizacja jest niedoskonała powołuje się na ludzkie nauki a jednak nikt w kościele nie krytykuje otwarcie jak kościoła. Więc zarzutami sobie..

1. Masz przekład narzucony przez organizację, jeśli jesteś SJ, a to jest PNŚ: na stronie internetowej https://wol.jw.org/pl/wol/binav/r12/lp-p/bi12/P/1997 , ale też w książkach i czasopismach.
Z jakichś jeszcze dodatkowo przekładów korzystasz - możesz podać jakich i dlaczego, czy to jest problem?
2. SJ korzystają z przekładu narzuconemu im przez organizację i jest to PNŚ. Nie odpowiedziałeś mi na pytanie: czy u SJ można swobodnie korzystać z różnych, czy też organizacja stwarza presję na swój PNŚ? Co przez to rozumiem: czy można na spotkaniu w zborze powoływać się na inny tłumaczenie jakiegoś wersetu/ów i nie będzie się za to atakowany czy wykluczany, ale da mi się prawo do akceptacji takiego przekładu, jakie uważam za poprawne?
3. Nie chodzi mi o dyskusję nad wiarygodnością Biblii, ale jeśli już, to nad wiarygodnością danego przekładu, czyli np.: na ile jest on dosłowny i wierny. Czy u ŚJ można publicznie, otwarcie nie zgadzać się na jakiś przekład określonego wersetu/ów i/lub jego interpretację, i nie spotkają mnie za to szykany ( np. ostracyzm) czy wykluczenie? Co mam na myśli?
SJ deklarują;

Cytuj:
„Co to za przekład? Przede wszystkim jest to dokładne, po większej części dosłowne tłumaczenie z języków oryginalnych. Nie mamy tu do czynienia ze swobodną parafrazą, w której tłumacze opuszczają lub dodają różne szczegóły zależnie od tego, czy uznają je za mało ważne, czy też za pomocne”
(„Prowadzenie rozmów na podstawie Pism” 2001 s. 260-261).
Cytuj:
„Przekład dosłowny. O wierności przekładu świadczy też jego dosłowność. Przetłumaczony tekst winien niemal słowo w słowo odpowiadać oryginałowi hebrajskiemu i greckiemu. Dosłowność przy przedstawianiu treści w innym języku powinna sięgać tak daleko, jak tylko jest to możliwe”
(„Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne” 1998 s. 326).
Co, moim zdaniem, zaprzecza deklarowanej dosłownośći?
Oryginał grecki Nowego Testamentu nie zawiera imienia Jehowa, ale posiada określenie Kyrios (Pan). Jednak Towarzystwo Strażnica w swoim przekładzie wstawiło w 237 miejscach termin Jehowa:
Cytuj:
„W zachowanych do dziś manuskryptach greckich, jak również w licznych przekładach starożytnych (...) rzuca się w oczy brak imienia Bożego”
(„Chrześcijańskie Pisma Greckie w Przekładzie Nowego Świata” 1994 s. 408);
Cytuj:
„Ale poza tym w żadnym ze znanych nam dzisiaj starożytnych greckich manuskryptów ksiąg od Mateusza do Objawienia nie ma pełnego imienia Bożego”
(„Imię Boże, które pozostanie na zawsze” 1987 s. 23).
Również tekst międzywierszowy grecko-angielski, w tłumaczeniu ‘słowo w słowo’, nie zawiera w żadnym ze wspomnianych 237 miejsc imienia Jehowa (patrz The Kingdom Interlinear Translation of the Greek Scriptures 1985).

Jest jeszcze inny problem. Jeśli Biblia ma być jedynym autorytetem w sprawach wiary i moralności, to dlaczego miałbym uznawać autorytet CK( Ciała kierowniczego)? Mógłbym go uznać, gdyby miał potwierdzenie biblijne swoich roszczeń np;
Cytuj:
Ciało Kierownicze to narzędzie, którym Bóg posługuje się do wykonywania swej woli.

Gdzie Biblia potwierdza i legitymizuje te roszczenia? Każda grupa ludzi może sobie to deklarować - nic to dla mnie nie znaczy. Wydaje się, że stajemy przed wyborem: jedynie Pismo Święte, a wtedy autorytet CK ( kilku ludzi z NJ.) jako np. interpretatora i wykonawcę TRZEBA ODRZUCIĆ; lub uznać jednak powyzszy autorytet CK, ale wtedy Biblia nie jest jedynym autorytetem w sprawach wiary i moralności- obok niej, a nawet ponad stoją faceci z NJ., którzy decydują autorytatywnie co jest , a co nie jest zgodne z wolą Boga. Umiesz ja rozwiązać ten paradoks?

Pn sie 14, 2017 12:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Orfeusz napisał(a):
[

1. Masz przekład narzucony przez organizację, jeśli jesteś SJ, a to jest PNŚ: na stronie internetowej https://wol.jw.org/pl/wol/binav/r12/lp-p/bi12/P/1997 , ale też w książkach i czasopismach.
Z jakichś jeszcze dodatkowo przekładów korzystasz - możesz podać jakich i dlaczego, czy to jest problem?

Mogę .proszę bardzo.
BE,BW,BG,WUJKA i każdy inny jaki mi wpadnie w ręce.
Cytuj:
2. SJ korzystają z przekładu narzuconemu im przez organizację i jest to PNŚ. Nie odpowiedziałeś mi na pytanie: czy u SJ można swobodnie korzystać z różnych, czy też organizacja stwarza presję na swój PNŚ? Co przez to rozumiem: czy można na spotkaniu w zborze powoływać się na inny tłumaczenie jakiegoś wersetu/ów i nie będzie się za to atakowany czy wykluczany, ale da mi się prawo do akceptacji takiego przekładu, jakie uważam za poprawne?

Oczywiście że można. Zresztą przez całe lata zanim był dostępny PNS SJ korzystali z BW lub BT.
Cytuj:
3. Nie chodzi mi o dyskusję nad wiarygodnością Biblii, ale jeśli już, to nad wiarygodnością danego przekładu, czyli np.: na ile jest on dosłowny i wierny. Czy u ŚJ można publicznie, otwarcie nie zgadzać się na jakiś przekład określonego wersetu/ów i/lub jego interpretację, i nie spotkają mnie za to szykany ( np. ostracyzm) czy wykluczeni

Jeśli znasz grecki lub hebrajski albo umiesz to logicznie uzasadnić. To owszem.
Ze BY się z czymś nie zgadzać publicznie trzeba mieć argumenty .
Poza tym co to znaczy publicznie. Na mszy wstać im powiedzieć że się nie zgadzam z tym co mówi ksiądz.?
Czy to coś innego?

Cytuj:
Jest jeszcze inny problem. Jeśli Biblia ma być jedynym autorytetem w sprawach wiary i moralności, to dlaczego miałbym uznawać autorytet CK( Ciała kierowniczego)? Mógłbym go uznać, gdyby miał potwierdzenie biblijne swoich roszczeń np;
Ciało Kierownicze to narzędzie, którym Bóg posługuje się do wykonywania swej woli.
Gdzie Biblia potwierdza i legitymizuje te roszczenia? Każda grupa ludzi może sobie to deklarować - nic to dla mnie nie znaczy.

To tak jak z pisarzami biblijnym.
Albo wierzymy w to co napisali albo nie.
Biblia zawsze nakazuje sprawdzać to co ktoś mówi.
Ja sprawdzam i albo sie z czymś zgadzam albo nie.

Cytuj:
Wydaje się, że stajemy przed wyborem: jedynie Pismo Święte, a wtedy autorytet CK ( kilku ludzi z NJ.) jako np. interpretatora i wykonawcę TRZEBA ODRZUCIĆ; lub uznać jednak powyzszy autorytet CK, ale wtedy Biblia nie jest jedynym autorytetem w sprawach wiary i moralności- obok niej, a nawet ponad stoją faceci z NJ., którzy decydują autorytatywnie co jest , a co nie jest zgodne z wolą Boga. Umiesz ja rozwiązać ten paradoks?

Dokładnie tak jest w każdej religii.
Można się było zgodzić z Mojżeszem lub nie .
Można się było zgodzić z Piotrem i Pawłem albo nie.
Ludzie zawsze się mylili a jednak Bóg się nimi posługiwał.
Nawet faryzeusze byli przewodnikami żydów. Mimo ze postępowali źle.
I jakoś Jezus kazał ich słuchać.

Pn sie 14, 2017 3:15 pm
Dyskutant
Dyskutant

Rozumiem, że korzystasz oficjalnie z różnych przekładów - co na to członkowie zboru? Nie ma co udawać, ale PNŚ stoi w wielu miejscach w rażącej sprzeczności z podanymi przez ciebie przekładami. Jakie wnioski wysuwasz, bo ja bym chyba przestał korzystać z PNŚ, a być może i przestał być ŚJ, gdyż organizacja rozpowszechnia sfałszowany w wielu miejscach przekład; zwłaszcza, gdyby się to potwierdziło w przekładzie interlinearnych.

ja
Cytuj:
Ze BY się z czymś nie zgadzać publicznie trzeba mieć argumenty .
Poza tym co to znaczy publicznie. Na mszy wstać im powiedzieć że się nie zgadzam z tym co mówi ksiądz.?
Czy to coś innego?

Czy na zebraniu i wszelkich spotkaniach biblijnych, można swobodnie i dowolnie często korzystać i powoływać się na inne przekłady wersetów i nie będzie się za to piętnowanym np. przez starszych zboru? U SJ, o ile wiem, nie ma Mszy Świętej, więc analogia kiepska. Chodzi mi o to też, że dyskutujecie nad np. jakąś kwestią doktrynalną lub czytacie jakieś swoje czasopismo, to macie tam PNŚ. Mogę nie korzystać z PNŚ w dyskusjach biblijnych?
Oczywiście, że trzeba mieć argumenty, również na wiarygodność PNŚ oraz jego interpretację - trzeba to dowieść.

orfeusz
Cytuj:
Gdzie Biblia potwierdza i legitymizuje te roszczenia? Każda grupa ludzi może sobie to deklarować - nic to dla mnie nie znaczy.

ja
Cytuj:
To tak jak z pisarzami biblijnym.

ty chyba teraz żartujesz lub nie zrozumiałeś mojego pytania. CK to nie są pisarze biblijni! Ck nie posiada autorytetu opartego na Biblii - ono się tylko na Nią powołuje, a to fundamentalna różnica. Jedynym autorytetem przecież jest, przynajmniej dla SJ - Pismo Święte , więc czemu jacyś faceci z NJ mają mieć u mnie autorytet?
ja
Cytuj:
Można się było zgodzić z Mojżeszem lub nie .
Można się było zgodzić z Piotrem i Pawłem albo nie.
Ludzie zawsze się mylili a jednak Bóg się nimi posługiwał.
Nawet faryzeusze byli przewodnikami żydów. Mimo ze postępowali źle.
I jakoś Jezus kazał ich słuchać.

Tylko Mojżesz, Piotr i Paweł mają autorytet ( np.:wiarygodność) oparty o Biblię, a gdzie widzisz potwierdzenie takowego autorytetu przez Ck - czekam na wersety. Gdzie Pismo Święte twierdzi, że CK wypełnia wolę Boga?
Fajnie, jakbyś odpowiadał na wszystkie pytania, ale mam nadzieję, że nie stosujesz uników, lecz potrzebujesz się zastanowić.

Pn sie 14, 2017 4:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Orfeusz napisał(a):
Rozumiem, że korzystasz oficjalnie z różnych przekładów - co na to członkowie zboru? Nie ma co udawać, ale PNŚ stoi w wielu miejscach w rażącej sprzeczności z podanymi przez ciebie przekładami. Jakie wnioski wysuwasz, bo ja bym chyba przestał korzystać z PNŚ, a być może i przestał być ŚJ, gdyż organizacja rozpowszechnia sfałszowany w wielu miejscach przekład; zwłaszcza, gdyby się to potwierdziło w przekładzie interlinearnych.

chyba nie czytałeś co wcześniej pisałem Świadkowie Jehowy wiele lat korzystali z tamtych przekładów więc członkowie zboru co mogą na to powiedzieć że korzysta się z tamtych przykładów?
Jak już wcześniej pisałem Biblię tłumaczy każdy tak jak uważasz za najlepsze każdy przekład jest inny i inaczej tłumaczony używane są inne sformułowania i inne słowa.
A żeby coś zarzucać to trzeba podać konkrety.
Bo inaczej to zarzut w stylu:
A u was to murzynów biją

Cytuj:
żeby się z czymś nie zgadzać publicznie trzeba mieć argumenty .
Czy to coś innego?

Czy na zebraniu i wszelkich spotkaniach biblijnych, można swobodnie i dowolnie często korzystać i powoływać się na inne przekłady wersetów i nie będzie się za to piętnowanym np. przez starszych zboru? U SJ, o ile wiem, nie ma Mszy Świętej, więc analogia kiepska. Chodzi mi o to też, że dyskutujecie nad np. jakąś kwestią doktrynalną lub czytacie jakieś swoje czasopismo, to macie tam PNŚ. Mogę nie korzystać z PNŚ w dyskusjach biblijnych?

. w większości kościołów w ogóle nie można nad niczym dyskutować więc analogia jest bardzo dobra. Bo u SJ można cokolwiek powiedzieć

jeśli chodzi o przekłady biblijne znów powołam się że wcześniej korzystaliśmy z innych przykładów więcjaki to problem.

orfeusz
Cytuj:
[ tak jak z pisarzami biblijnym.

t
Cytuj:
Tylko Mojżesz, Piotr i Paweł mają autorytet ( np.:wiarygodność) oparty o Biblię, a gdzie widzisz potwierdzenie takowego autorytetu przez Ck - czekam na wersety. Gdzie Pismo Święte twierdzi, że CK wypełnia wolę Boga?
Fajnie, jakbyś odpowiadał na wszystkie pytania, ale mam nadzieję, że nie stosujesz uników, lecz potrzebujesz się zastanowić.
[

Jeśli chcesz odpowiedzi na wszystko to numeruj pytania bo tak to się gubię.
Gdzie w Biblii jest napisane że jakiś kościół wypełnia wolę Boga?
Gdzie w Biblii jest napisane że istnieje papież pop czy inny duchowny który przewodzi?

takich rzeczy w biblii Nie ma.
czytając Biblię możemy sami dojść do wniosku kto mówi prawdę lub kto kłamie i wtedy wyciągamy wniosek kto rzeczywiście wypełnia wolę Boga

Pn sie 14, 2017 5:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

ja napisał(a):
Gdzie w Biblii jest napisane że istnieje papież pop czy inny duchowny który przewodzi?

Slusznie. Jaki z tego wniosek?

Pn sie 14, 2017 5:57 pm
Dyskutant
Dyskutant

ja
Cytuj:
chyba nie czytałeś co wcześniej pisałem Świadkowie Jehowy wiele lat korzystali z tamtych przekładów więc członkowie zboru co mogą na to powiedzieć że korzysta się z tamtych przykładów?
Jak już wcześniej pisałem Biblię tłumaczy każdy tak jak uważasz za najlepsze każdy przekład jest inny i inaczej tłumaczony używane są inne sformułowania i inne słowa.
A żeby coś zarzucać to trzeba podać konkrety.

Jeśli jakichś werset/ty są inaczej przetłumaczone niż PNŚ to mogą zmienić sens zdania, a nawet podważyć doktrynę ŚJ. Jeśli powołam się na np. zebraniu na taki odmienny niż PNŚ, to musi to wzbudzić kontrowersję i reakcję. Takich przykładów jest wiele, ale dla mnie symptomatyczny jest jeden. Co, moim zdaniem, zaprzecza deklarowanej dosłownośći?
Oryginał grecki Nowego Testamentu nie zawiera imienia Jehowa, ale posiada określenie Kyrios (Pan). Jednak Towarzystwo Strażnica w swoim przekładzie wstawiło w 237 miejscach termin Jehowa, wbrew swoim deklaracjom:
Ale poza tym w żadnym ze znanych nam dzisiaj starożytnych greckich manuskryptów ksiąg od Mateusza do Objawienia nie ma pełnego imienia Bożego”
(„Imię Boże, które pozostanie na zawsze” 1987 s. 23)
Również tekst międzywierszowy grecko-angielski, w tłumaczeniu ‘słowo w słowo’, nie zawiera w żadnym ze wspomnianych 237 miejsc imienia Jehowa (patrz The Kingdom Interlinear Translation of the Greek Scriptures 1985).
Kto dał prawo SJ do fałszowania tekstu greckiego?
ja
Cytuj:
. w większości kościołów w ogóle nie można nad niczym dyskutować więc analogia jest bardzo dobra. Bo u SJ można cokolwiek powiedzieć

jeśli chodzi o przekłady biblijne znów powołam się że wcześniej korzystaliśmy z innych przykładów więcjaki to problem.

Nie interesuje mnie, co się robi w innych kościołach, bo temat dot. pytań do SJ. Twierdzenie zresztą, że w większości kościołów w ogóle nie można nad niczym dyskutować to twoje niczym nie poparte oskarżenia. W ilu ty kościołach byłeś; jakich wyznań?
Problem jest taki, że teraz macie PNŚ , i jeśli ktoś swobodnie i notorycznie korzysta z innych przekładów niż PNŚ, to oczywiste jest, że wzbudzić to może podejrzenie, iż podważa autorytet tego przekładu ,a może i CK, które go propaguje. Nie wierzę w to, że w zborze ujdzie to takiej osobie zupełnie bezkarnie ,a wiem to z opinii jednego ze ŚJ.

ja
Cytuj:

czytając Biblię możemy sami dojść do wniosku kto mówi prawdę lub kto kłamie i wtedy wyciągamy wniosek kto rzeczywiście wypełnia wolę Boga

Nie rozmawiamy o kościele ( cokolwiek to znaczy dla ciebie), ani o papieżu, popie czy duchownym. Pytanie dot. CK i jego roszczeń. Jesli CK uznaje, że tylko Pismo ŚWIęte jest autorytetem w sprawach wiary i moralności, to tym samym tylko tam musi szukać potwierdzenia swoich wszystkich roszczeń np. interpretacji Biblii, wypełniania woli Boga, bycia jedynym kanał, jakim Pan posługuje się w dniach ostatnich tego systemu rzeczy” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 626)
CK nie jest instytucją demokratyczną; oni nie konsultują swoich decyzji doktrynalnych czy interpretacyjnych ze zwykłymi wiernymi w czasie jakichś spotkań. Zwykły wierny nie może zamieścić swoich interpretacji Biblii w np. Strażnicy - o tym decyduje CK. Samo czytanie Biblii nie doprowadzi ciebie do uznania autorytetu CK, gdyż to książki, czasopisma, i PNŚ propagowane przez CK dają ci "właściwą" interpretację, czyli zgodną z CK. Gdy będziesz korzystał z innych przekładów, to wyjdzie ci, że CK oszukuje w wielu sprawach np. doktrynalnych czy błędnych tłumaczeń pewnych wersetów.
Jeśli chciałbym zostać SJ to muszę uznać wiarygodność PNŚ - zgadzasz się z tym? Choćby dlatego, że tan naucza CK. Czy też mogę być SJ nie uznając PNŚ za wiarygodny i korzystać z innego.

Pn sie 14, 2017 6:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

robaczek2 napisał(a):
ja napisał(a):

Wniosek ze w Biblii nie ma wszystkich aspektów życia duchowego człowieka.
I że ludzie różne rzeczy wymyślają na własną rękę.

Pn sie 14, 2017 6:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

ja napisał(a):
Naprawdę? ;)
„Prezbiterzy, którzy dobrze przewodniczą, niech będą uważani za godnych podwójnej czci, najbardziej ci, którzy trudzą się głoszeniem słowa i nauczaniem” (1 Tm 5,17 BT)

„Prosimy was, bracia, abyście uznawali tych, którzy wśród was pracują, którzy przewodzą wam i w Panu was napominają” (1 Tes 5,12 BT)

Pn sie 14, 2017 6:15 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

ja napisał(a):
robaczek2 napisał(a):
ja napisał(a):

I że ludzie różne rzeczy wymyślają na własną rękę.

Oj, to prawda. Wymyslaja. Dlatego mnie osobiscie i wielu innym odpowiada to co sie zaczelo od Piotra, ktory z kolei dostal mandat od Zalozyciela. Drugi byl Linus, pozniej Anaklet itd.

Pn sie 14, 2017 6:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Orfeusz napisał(a):
]

Jeśli jakichś werset/ty są inaczej przetłumaczone niż PNŚ to mogą zmienić sens zdania, a nawet podważyć doktrynę ŚJ. Jeśli powołam się na np. zebraniu na taki odmienny niż PNŚ, to musi to wzbudzić kontrowersję i reakcję. Takich przykładów jest wiele, ale dla mnie symptomatyczny jest jeden. Co, moim zdaniem, zaprzecza deklarowanej dosłownośći?

Doslowny przekład zawsze jest bez sensu.
Cytuj:

Oryginał grecki Nowego Testamentu nie zawiera imienia Jehowa, ale posiada określenie Kyrios (Pan). Jednak Towarzystwo Strażnica w swoim przekładzie wstawiło w 237 miejscach termin Jehowa, wbrew swoim deklaracjom:

Kto dał prawo SJ do fałszowania tekstu greckiego?

Jak już pisałem każdy tłumacz tłumaczy tak jak uważa za najlepsze.
Jedni wykreślają imię boże zastępując słowem Pan lub Bóg inni wystawiają tam gdzie uważają że było i zostało zmienione.

ja
Cytuj:

jeśli chodzi o przekłady biblijne znów powołam się że wcześniej korzystaliśmy z innych przykładów więcjaki to problem.[

Nie interesuje mnie, co się robi w innych kościołach, bo temat dot. pytań do SJ. Twierdzenie zresztą, że w większości kościołów w ogóle nie można nad niczym dyskutować to twoje niczym nie poparte oskarżenia. W ilu ty kościołach byłeś; jakich wyznań?

Skór Cię to nie interesuje to nie będę pisał.

ja
Cytuj:

czytając Biblię możemy sami dojść do wniosku kto mówi prawdę lub kto kłamie i wtedy wyciągamy wniosek kto rzeczywiście wypełnia wolę Boga[

Nie rozmawiamy o kościele ( cokolwiek to znaczy dla ciebie), ani o papieżu, popie czy duchownym. Pytanie dot. CK i jego roszczeń. Jesli CK uznaje, że tylko Pismo ŚWIęte jest autorytetem w sprawach wiary i moralności, to tym samym tylko tam musi szukać potwierdzenia swoich wszystkich roszczeń np. interpretacji Biblii, wypełniania woli Boga, bycia jedynym kanał, jakim Pan posługuje się w dniach ostatnich tego systemu rzeczy”

Cytuj:
Jeśli chciałbym zostać SJ to muszę uznać wiarygodność PNŚ - zgadzasz się z tym? Choćby dlatego, że tan naucza CK. Czy też mogę być SJ nie uznając PNŚ za wiarygodny i korzystać z innego.
[

Nie wiem skąd Ty czerpiesz te poglądy.
Powtarzam:
KIEDYŚ ŚJ KORZYSTALI TYLKO Z INNYCH PRZEKŁADÓW.
No i pewnie musiałbyś pokazać gdzie w PNS jest coś błędnie przetłumaczone.
Ale Biblia to Biblia i tyle.
A o tym żeby kogoś pytano przed chrztem jaki przekład biblii czyta nie słyszałem.

Ostatnio edytowano Pn sie 14, 2017 6:48 pm przez ja, łącznie edytowano 1 raz

Pn sie 14, 2017 6:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

robaczek2 napisał(a):
[
I że ludzie różne rzeczy wymyślają na własną rękę.[
Oj, to prawda. Wymyslaja. Dlatego mnie osobiscie i wielu innym odpowiada to co sie zaczelo od Piotra, ktory z kolei dostal mandat od Zalozyciela. Drugi byl Linus, pozniej Anaklet itd.

Mnie też to odpowiada . Tyle ze o papieżu nie ma słowa w Biblii. Więc to wymysł ludzki.

Pn sie 14, 2017 6:46 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 5645 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360 ... 377  Następna strona