Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 17, 2021 6:29 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 300 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 20  Następna strona
 Potop 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Potop
kosiarz napisał(a):
czekam na czas gdy naukowcy zamiast wydłuzac dzieje ludzkości o następnr miliony i miliardy lat zaczną je skracać do tysięcy, herezja...cóż.

Nie, nie herezja tylko brak wiedzy w tym temacie.
Już 3 mln lat temu hominidy wprowadziły do swojej diety istotne ilości białka zwierzęcego. Uruchomiło to bardzo intensywny proces rozwojowy. Zarówno znacznie skrócił się czas przeżuwania pokarmu (w stosunku do wcześniejszych nasion, korzeni, pędów i owoców) jak i poprawiły się takie cechy jak przeżywalność, siła mięśniowa, sukces rozrodczy itd. Później około 1,8 mln lat temu (czyli 1800 tysięcy lat temu) hominidy już polują w sposób zorganizowany.
Homo sapiens pojawia się około 200 tys lat temu więc jak widać nikt nie wydłuża dziejów ludzkości o miliony, a tym bardziej o miliardy lat (miliardy, o których piszesz to drastyczne nieporozumienie, bo około 1,7 mld lat temu dopiero wykształca się linia prokariontów, a pierwsze prymitywne skorupiaki odnajdujemy sprzed około 0,55 mld lat).
Człowiek współczesny właściwy homo sapiens sapiens nie ma ścisłego datowania, gdyż zależy to od przyjętych kryteriów u różnych autorów. Nie ma specjalnych różnic odnośnie faktów, ale jedni autorzy uznają przykładowo sztukę naskalną jako jedno z kryteriów "współczesności" człowieka, a inni nie. To są jednak tylko niuanse w nazewnictwie, a nie w faktografii. W każdym razie człowiek rozumny współczesny datowany jest od około 40 tys. lat wstecz do czasami 10 tys. lat wstecz u niektórych autorów.

Ogólny zarys datowania dziejów człowieka nie zmienia się już specjalnie, gdyż jest zebrany dość obszerny materiał kopalny. Więcej modyfikacji wiedzy odbywa się w obszarze migracji gatunków, równoległego występowania różnych gałęzi ewolucyjnych i ich wzajemnych interakcji (w tym krzyżowania).
Zatem aktualnie już nie należy się spodziewać drastycznego skrócenia ani wydłużenia "historii ludzkości", choć oczywiście nie można wykluczyć możliwości odnalezienia zaskakujących śladów kopalnych.

Wt mar 25, 2014 10:20 am
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
merss napisał(a):
Możemy to przyjąć, ale poproszę o wiarygodne źrodło dla tej informacji. Ja podałam źrodła. To nie był mój wymysł. QWERTY też nie podał.

Ale do czego mam podać źródło? Do hipotezy, że Noe mógł istnieć naprawdę, albo, że potop rzeczywiście mógł mieć miejsce?

Przepraszam, ale czy brak naukowego wyjaśnienia zjawiska biblijnego, przekreśla je?

Czy, aby nie idziemy zbyt daleko? Tak na chłopski rozum.
Oczywiście, że to zbyt daleko idący wniosek!

Mam takie pytanie. Czy w świetle nauki Kościoła, gdy wieczorem czytam dzieciom opowieści biblijne. Co mam mówić o postaciach takich jak Noe? Może tak jakoś: "to taka baśniowa postać, trochę jak kot w butach lub Królewna Śnieżka. Tak naprawdę to Noego nigdy nie było"

Kto z nas ma prawo powiedzieć coś takiego? Jak dla mnie to jest właśnie ekstremalny pogląd! Z samej ostrożności i pokory nie należy czegoś takiego mówić.

(co nadal nie oznacza, że należy być ślepym na to, co mówi na ten temat nauka - jedno się z drugim nie gryzie, i nie należy tej nauki bezzasadnie dezawuować - wystarczy mieć tylko świadomość jej ułomności i niepewności)

białogłowa napisał(a):
@Qwerty się radykalizuje. Jak już pisałam jeszcze nie tak dawno miał swobodniejszy stosunek przynajmniej do ks. Rodzaju. Mam nadzieję, że nie uczynię jakiegoś faux pas (w końcu każdy z nas czasem zmienia zdanie), ale nie chciałabym być gołosłowna, poza tym pisałam wcześniej o ks. na S, a miałam na myśli ks. Guido
http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=766090#p766090
Żadne z tych podejść do Biblii nie wydaje mi się właściwe, ale oczywiście każdy ma prawo do własnego zdania.

No, ale tu już pojechałaś po bandzie.

Gdybym chciał nawiązać do tych tekstów, to bym nawiązał. Zresztą akurat treścią ani jednego ani drugiego nie był potop, więc co ma to do rzeczy.

Akurat powiem Ci szczerze, że nie mam przekonania do prawdziwości tego, czego doświadczył ks. Guido. Ostatecznie muszę stwierdzić, że różnice w jego przekazie i w Biblii są dyskwalifikujące.

Więc jeśli chciałaś mnie o to zapytać, trzeba to było zrobić wprost a nie obok mnie, przyprawiać mi twarz radykała. To ma być sposób na podważanie czyjegoś zdania? Przyklejanie etykietek?

Pokaż mi choć jedno zdanie, które świadczy o radykalizmie? Od kiedy krytyczne a właściwie ostrożne podejście do osiągnięć nauki nazywa się radykalizmem?

merss napisał(a):
Zajrzałam do Nowego Leksykonu Biblijnego (...)

To bardzo ciekawe, bo w przedmowie do Genesis, którą ja mam (Biblia Tysiąclecia) jest coś zupełnie przeciwnego! Nie mam przy sobie, więc nie zacytuję. Ale sens jest taki, że to własnie NIE SĄ MITY, bo nie ma w nich cykliczności a linearność - od Stworzenia do Mojżesza.

Co jest nie tak i gdzie?

Wt mar 25, 2014 1:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Qwerty napisał(a):
No, ale tu już pojechałaś po bandzie.

Gdybym chciał nawiązać do tych tekstów, to bym nawiązał. Zresztą akurat treścią ani jednego ani drugiego nie był potop, więc co ma to do rzeczy.

Akurat powiem Ci szczerze, że nie mam przekonania do prawdziwości tego, czego doświadczył ks. Guido. Ostatecznie muszę stwierdzić, że różnice w jego przekazie i w Biblii są dyskwalifikujące.

Więc jeśli chciałaś mnie o to zapytać, trzeba to było zrobić wprost a nie obok mnie, przyprawiać mi twarz radykała. To ma być sposób na podważanie czyjegoś zdania? Przyklejanie etykietek?

Pokaż mi choć jedno zdanie, które świadczy o radykalizmie? Od kiedy krytyczne a właściwie ostrożne podejście do osiągnięć nauki nazywa się radykalizmem?

Przecież napisałam wprost w temacie, w którym i Ty się wypowiadasz, więc po co ta gadka o przyprawianiu etykietek i to nie wprost a obok Ciebie?
Zabrzmiało jakbym miała intencje Cię obsmarować, bardzo nieładnie.
Jest link do tematu, każdy może sobie swoje zdanie wyrobić.
A o radykalizmie nie było w związku z podejściem do osiągnięć nauki, tylko w związku z podejściem do Pisma św.

Wt mar 25, 2014 1:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
zawi napisał:
„Homo sapiens pojawia się około 200 tys lat temu więc jak widać nikt nie wydłuża dziejów ludzkości o miliony, a tym bardziej o miliardy lat (miliardy, o których piszesz to drastyczne nieporozumienie, bo około 1,7 mld lat temu dopiero wykształca się linia prokariontów, a pierwsze prymitywne skorupiaki odnajdujemy sprzed około 0,55 mld lat).
Człowiek współczesny właściwy homo sapiens sapiens nie ma ścisłego datowania, gdyż zależy to od przyjętych kryteriów u różnych autorów. Nie ma specjalnych różnic odnośnie faktów, ale jedni autorzy uznają przykładowo sztukę naskalną jako jedno z kryteriów "współczesności" człowieka, a inni nie. To są jednak tylko niuanse w nazewnictwie, a nie w faktografii. W każdym razie człowiek rozumny współczesny datowany jest od około 40 tys. lat wstecz do czasami 10 tys. lat wstecz u niektórych autorów.”

To naukowe podejscie.

Ludzie wierzący mają Ewangelie i według Rodowodu Pana Jezusa można łatwo obliczyć,
że Adam żył około 6000 lat temu.
Katolik sam musi wybrać.

Wt mar 25, 2014 1:50 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Qwerty napisał(a):
Tak na chłopski rozum.

Są komentarze biblijne, właśnie po to, by nie rozważać na chłopski rozum. I wiedzieć co jest mitem a co faktem historycznym. I jak zostanie to potwierdzone naukowo, przyjmę to za fakt. Były próby opisania potopu w ramach wydarzeń historycznych, okazało się, że to falszywy trop.
Ty słyszysz w tyle głowy, więc wiesz i znasz prawdę. Ja muszę posiłkować się literaturą przedmiotu, taką, do jakiej mam dostęp.

Wt mar 25, 2014 2:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Wlasnie a ten dostep czesto jest utrudniony dlaczego? Czy latwo nam przyjac prawde zaslaniamy sie cukierkowym idealnym zycie a tresci w Bibli czesto sa nie do przyjecia dlatego je wypieramy.W konsekwencji nie przyjmujemy ich i mamy obraz idealnego siebie, dlatego wlasnie jest to tak powszechne.

Wt mar 25, 2014 2:24 pm
Gaduła
Gaduła

hen napisał(a):
zawi napisał:człowiek rozumny współczesny datowany jest od około 40 tys. lat wstecz ...”
To naukowe podejscie.
Ludzie wierzący mają Ewangelie i według Rodowodu Pana Jezusa można łatwo obliczyć, że Adam żył około 6000 lat temu. Katolik sam musi wybrać.

Właśnie na szczęście katolik nie musi wybrać pomiędzy tymi dwoma datowaniami. Tym bardziej, że jak wcześniej napisałem człowiek, czyli homo sapiens, żył już 200 tys. lat temu więc rozbieżność jest duża. Ale nie jest alternatywą ten wybór 6 tys. vs. 200 tys. Dlatego, że w PŚ nie chodzi o datowanie i nie jest to podręcznik historii naturalnej.
Poza tym Żydzi zupełnie inaczej podchodzili do liczb. Miały one znaczenie symboliczne, tak jak przebaczanie 7 razy znaczy "dużo", a 77 razy znaczy "dużo razy po dużo". A wcale nie 77. Podobnie w księgach ST mamy opisy, w których "tysiące" zostały pobite, podczas gdy historycznie odbyła się potyczka, w której może kilku zginęło albo i nie, kilku odniosło jakieś rany, a reszta miała ewentualnie po parę siniaków. Ale to nie ma znaczenia, bo chodzi o zaznaczenie komu i dlaczego Bóg sprzyjał, a nie o liczenie trupów.

Z tym wiekiem Adama to jest mały kłopot. Bo można tak naciągnąć daty, że porównamy 6 tys. lat Adama z Biblii i 10 tys. lat u niewielu, ale jednak kilku antropologów (większość określa około 35 tys lat). Różnica 6 do 10 wydaje się na tyle mała, że można ewentualnie ją przyjąć jako pomijalną. Wówczas co prawda musimy przyjąć, że malowidła skalne (piękne!) wykonały zwierzęta, bo te malowidła są 10 razy starsze niż pierwszy człowiek - Adam. Ale trudno - niech i małpy malują obrazy.

Dużo większy problem robi się z datowaniem Ziemi. Bo tuż przed Adamem powstała Ziemia i też ma ledwie nieco ponad 6 tys. lat. A tu już nie może być mowy o "zbliżonym wieku" do geologicznego. Przypominam - około 3,7 mld lat, czyli 3700 mln lat, czyli 3700000 tys lat do 6 tys lat z Biblii. I tu już widać, że katolikowi nie można kazać wybierać datowania jednego spośród dwóch - Biblia vs. geologia. Po prostu nie ma wyjścia - trzeba uznać alegoryczność opisu biblijnego i dosłowność datowania naukowego. W przeciwnym wypadku trzeba zamknąć szkoły i uniwersytety (nie wolno wszak uczyć bzdur i kłamać dzieciom i studentom), a społeczeństwo (bez wykształcenia) musi pasać kozy. Raczej wizja nie do przyjęcia jako plan Boga dla nas w XXI wieku.

Jezus pouczał, aby oddać Bogu co boskie i cesarzowi co cesarskie. Dziś można odczytać, aby oddać chwałę Bogu, ale w kwestiach naukowych przyznać rację nauce. Bo obie te rzeczy dotyczą innego wymiaru człowieczeństwa, są nieporównywalne i nie przeczą sobie nawzajem.

Wt mar 25, 2014 2:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Cytuj:
Homo sapiens pojawia się około 200 tys lat temu więc jak widać nikt nie wydłuża dziejów ludzkości o miliony, a tym bardziej o miliardy lat (miliardy, o których piszesz to drastyczne nieporozumienie, bo około 1,7 mld lat temu dopiero wykształca się linia prokariontów, a pierwsze prymitywne skorupiaki odnajdujemy sprzed około 0,55 mld lat).

Jednak by "się pojawił" ten homo sapiens, ewolucja potrzebowała, czy może ewolucjoniści tych miliardów lat...więc ewolucyjne stworzenie człowieka, zaczęlo się miliardy lat temu wg tychze ideologicznych teoretyków...no chyba, ze uwazasz, że Bog stworzył człowieka , 200 tys lat temu. ;)

Wt mar 25, 2014 8:05 pm
Gaduła
Gaduła

Nie jest ważne co ja uważam.
Ewolucja potrzebowała nieco ponad pół miliarda lat, aby z prokariontów wyewoluował człowiek. Zachowana była ciągłość, ale nie oznacza to linearności rozwoju, bo przecież różne inne organizmy również powstawały w toku ewolucji.
Określenie "pojawił się" nie dotyczy wyciągnięcia gotowego produktu z szuflady, a po prostu umowną granicę, od której w linii hominidów datujemy gatunek homo sapiens.

No i nie podpuszczaj mnie z tym stworzeniem, bo wiesz dobrze, że jestem wierzący. Tylko nie oznacza to wiary w wyciąganie królika z kapelusza ani dosłowne lepienie człowieka z gliny. Stworzenie może być i wierzę, że było realizowane poprzez mechanizmy ewolucyjne. Takie narzędzie wybrał Bóg. Ale tego nigdy nie da się udowodnić, gdyż zamysły i istnienie Boga pozostają poza możliwościami dowodowymi. Jeden w to wierzy, a dla drugiego bajki - jednak faktografia dla obu pozostaje ta sama. Kto temu przeczy ten... nie ma racji. W każdym razie nie ma żadnej wątpliwości, że bez odniesienia do Boga można dokładnie to samo i tak samo wytłumaczyć w kontekście mechanizmów ewolucyjnych. Czyli wprowadzenie Boga do modelu nie jest konieczne, ale też nie burzy tego modelu. Bóg pozostaje w sferze wiary, a nie konieczności. Dlatego nie ma powody by ewolucjonizm dzielił ateistów i wierzących, w tym katolików. Brak powodów zwady.

Aleśmy połączyli wątek o potopie i o teorii ewolucji ;-)

Wt mar 25, 2014 8:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Tak tylko dlaczego ten "Twój" Bog, był taki słaby, słabszy jak dziś uczeni w laboratorich, ktorzy nie potrzebują tych miliardo by coś wyprodukować.
Wystarczy kobieta i mężczyzna by z czegoś maleńkiego ktore posoada w sobie miliony roznych informacji, powstało nowe życie...w kilka miesięcy!

Ty masz jescze łatwiej, bo wierzysz w Stworce, czyli projektanta...a co maja napisać ci, co ani w projektanta, ani w materię ożywioną ...nie wierzą? Coś z niczego...

Wt mar 25, 2014 8:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
@zawi

Mamy inne cele.
Ty chcesz namówić ludzi by traktowali Pismo Święte jako luźne
i mijające się z prawdą opowiści.

A mnie chodzi o pokazanie czegoś innego.

A tak na marginesie,
Ojciec Święty Pius XII w Encyklice Humani Generis
pisze, że 11 pierwszych rozdziałów należy traktować jako historyczne.
Do dnia dzisiejszego nie zostało to zmienione.

Wt mar 25, 2014 8:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Humani generis napisał(a):
List ten bowiem wyraźnie stwierdza, że jedenaście pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju, choć styl i sposób ich historycznego ujęcia nie odpowiada ściśle metodzie, jaką posługiwali się wielcy pisarze greccy lub łacińscy i jaką dziś jeszcze posługują się uczeni naszych czasów, mimo to w pewnym prawdziwym sensie są historią. W jakim zaś sensie charakter historii im przysługuje, to, na podstawie głębszych studiów, egzegeci powinni starać się określić.

Wt mar 25, 2014 9:03 pm
Gaduła
Gaduła

hen napisał(a):
@zawi
Mamy inne cele.
Ty chcesz namówić ludzi by traktowali Pismo Święte jako luźne
i mijające się z prawdą opowiści.

Za dużo powiedziane. Traktuję dyskusję na forum nie jako miejsce osiągania celów. Już kiedyś pisałem, że nie spodziewałem się takich treści na tym forum. Było to dla mnie kompletne zaskoczenie, gdyż nie podejrzewałem, że ludzie myślący w taki sposób jak niektórzy dyskutanci (nie mam na myśli Ciebie hen) istnieją.
Kosiarz to choć czasami pisze nieco sarkastycznie i mam odrobinę (niewielką) nadziei, że ma jakiś dystans do głoszonych poglądów. Przykładowo wpis o kobiecie i mężczyźnie, którzy potrzebują tylko 9 miesięcy na stworzenie człowieka, a ewolucja pół miliarda lat. Przecież to jest żart, bo on musi wiedzieć na czym polega różnica między reprodukcją (powstaniem potomka w ramach gatunku), a powstaniem całego gatunku. Ale inna dyskutantka pisała niejednokrotnie zupełnie serio takie rzeczy, że ...
Zatem nie osiągam tu celów, ale jednak gdy mi ręce opadają po niektórych wypowiedziach to próbuję je prostować. Nawet nie dla autorów tych wypowiedzi, bo są często niereformowalni, ale dla innych czytelników. Sam wiem po sobie, że zaglądam w wiele różnych miejsc w sieci i zwykle tylko czytam, a nie piszę. Gdy ktoś zajrzy tu z zewnątrz to lepiej by miał pełen obraz sytuacji, tzn. zauważy, że poglądy są różne i katolicy nie są jednakowi w interpretowaniu przeszłości (czyli Biblia dosłownie vs. historia naturalna).

Wcale nie uważam, że propaguję tu "Pismo Święte jako luźne i mijające się z prawdą opowieści". Wprost przeciwnie. Raczej propaguję należyte (moim zdaniem) odczytanie Pisma. Nie jestem sam - ostatnio merss odwoływała się do opracowań cenionej i uznanej przez Kościów biblistki, która również miała podobne podejście. A konkretnie to ja miałem podobne do niej, gdyż nie zajmuję się tematem zawodowo i moja wiedza biblijna jest śmiesznie mała w porównaniu do jej wiedzy.
Biblia posługuje się wieloma gatunkami literackimi, do tego pisana była u zarania sztuki pisania i następnie redagowana oraz tłumaczona przez osoby o przygotowaniu profesjonalnym daleko mniejszym niż współcześnie bibliści. Dlatego odczytanie jej prawdziwej treści wcale nie jest łatwe ani oczywiste.

A kryterium ostateczne dla mnie - jeśli niektóre zapisy czytane dosłownie prowadzą do oczywistych absurdów to znaczy, że nie mogą być czytane dosłownie.

Czy myślisz, że propagowanie takiego podejścia jest przejawem próby "osiągania jakichś celów"? Chyba nie.

Wt mar 25, 2014 9:25 pm
Gaduła
Gaduła

zawi napisał(a):
A kryterium ostateczne dla mnie - jeśli niektóre zapisy czytane dosłownie prowadzą do oczywistych absurdów to znaczy, że nie mogą być czytane dosłownie.

Jakiego rodzaju zdarzenia opisane w Biblii jesteś gotów uważać za "oczywiste absurdy"? Jak dla mnie, z naukowego punktu widzenia, jednym z "oczywistych absurdów" jest zmartwychwstanie Jezusa. A jednak jestem głęboko przekonany, że wydarzyło się, a pogłoski o tym, że chrześcijanie wykradli ciało Jezusa z grobu uważam za sfabrykowane plotki, chociaż z naukowego punktu widzenia jest to znacznie bardziej prawdopodobne.

Nie zamierzam uparcie głosić, że wody potopu przykryły Mount Everest, a Noe zabrał na arkę setki zwierząt. Nie jestem w stanie jednak pojąć moim skromnym umysłem, jak można jednocześnie wierzyć bezwarunkowo w cud zmartwychwstania Chrystusa i odrzucać lekką ręką cud potopu i przymierza z Noem.

Przypuszczam, że kiedy minie tyle lat po życiu Jezusa, że stanie się On dla ludzi tak odległy w czasie jak dzisiaj dla nas Mojżesz, to znajdą się katolicy, którzy zaliczą zmartwychwstanie do coraz obszerniejszej paczki biblijnych mitów :wink:

Wt mar 25, 2014 11:40 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dlaczego łączysz prehistorię z pozostałymi księgami Biblii? Powiedziano, że różny charakter mają opisywane wydarzenia. Niektóre to midrasz. Wierzysz w pobyt Jonasza w brzuchu ryby?

Wt mar 25, 2014 11:47 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 300 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 20  Następna strona