Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 18, 2021 8:15 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 300 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 20  Następna strona
 Potop 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Post Re: Potop
No cóż, historia z Jonaszem wydaje mi się raczej mało prawdopodobna :wink: Ale nie wiem, dlaczego mielibyśmy w związku z tym wrzucić również cały potop do worka z etykietą "mity". Zresztą pod względem naukowego prawdopodobieństwa nie ma wielkiej różnicy pomiędzy Jonaszem w brzuchu ryby a np. rozstąpieniem się Morza Czerwonego... W które raczej wierzę. Czy tego też powinienem się wstydzić?

Wt mar 25, 2014 11:54 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Nie jestem zwolenniczką zastępowania wiedzy, do której mam dostęp w egocentryczne- ja czuję, ja myślę, jestem przekonany, mistyk widział, coś ogólnie napisano.
Mam nawyki pracy badawczej i metodologii w niej stosowanej. Może to i skaza, ale tego się trzymam i tak myślę.
Jak bibliści ustalą inaczej sprawy prehistorii, zdanie zmienię. To nie moja działka. Nie jestem zamknięta na nowe doniesienia.
Do zbawienia nie potrzebuję koncentrować się na tej warstwie Biblii. Interesuje mnie raczej drugie i trzecie dno (to czego nie dopowiadziano, tak myśli człowiek, czasem najważniejsze zostawia niedopowiedziane).

Śr mar 26, 2014 12:04 am
Gaduła
Gaduła

Wydaje mi się, że mimo wszystko kierujesz się w wyborze takich a nie innych źródeł naukowych "przeczuciem". Jest całe mnóstwo naukowców udowadniających niemożliwość zarówno zdarzeń Starego, jak i Nowego Testamentu. Dlaczego wybierasz jednych, a odrzucasz drugich? Bo wierzysz Kościołowi. A ten nigdy nie stwierdził kategorycznie (o ile się nie mylę?...), że żadnych opowiadań księgi Rodzaju nie należy brać dosłownie.

Wiem, że dla zbawienia nie jest tak bardzo istotne, czy był potop czy nie. Ale jednak chyba zupełnie znikąd to opowiadanie się nie wzięło...

Śr mar 26, 2014 12:18 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

...czyli opowiadanie o Jonaszu ma też wartość Znikąd- nic/bez przeslania/bubel. Nie przyłożysz chyba innej logiki (=klucza)?

Wiara chrześcijańska nie polega na tym, żeby jakiś tekst biblijny rozumieć w sposób dosłowny, tak, jakby czytało się instrukcję załączoną do mebli do samodzielnego montażu. To, co rzeczywiście trudne w wierze, prawdziwe ryzyko biblijnej wiary polega na tym, aby oprzeć się w życiu na wierności Bogu, zrozumieć świat i siebie. Jak to uczynić? Tu wskazówką jest właśnie Biblia.
Nie zamierzam więc kruszyć kopii o to, czy czyjeś widzenie wyprzedza dowody egzegetów czy widzenie/ja myślę jest oparte na objawieniu prywatnym i ma rangę prawdy. Dowodów bowiem nie ma.

Śr mar 26, 2014 1:31 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
wyznanie: nie chcę podawać
@merss

Pisze Pani, że nie ma dowodów.
A dowody są.
Dowód 100% na to, że Potop był i że Noe jest osobą historyczną,
są Słowa, które wypowiedział Pan Jezus.
Jeszcze raz Je pani zacytuje.

cytat:
Mt 24,37 do Mt 24,39
A jak było za dni Noego, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego.
Albowiem jak w czasie przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali
aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki,
i nie spostrzegli się, aż przyszedł potop i pochłonął wszystkich, tak również
będzie z przyjściem Syna Człowieczego.
koniec cytatu.

To są Słowa wypowiedziane przez Pana Jezusa naszego Zbawiciela.
Jeżeli Te Słowa, nie są dla pani dowodem, to trudno wyobrazić sobie,
co pani wymyśli jutro.

Śr mar 26, 2014 12:57 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dowody muszą pochodzić spoza Biblii. Tu chodzi o realność wydarzenia historycznego, więc metodologia jest inna. Pojawiły się takie poszlaki, ale okazały się falszywe.
Sama wskazalam na NT, w którym mamy odwołanie do potopu. Jezus odwołał się do ST. Noe to postać biblijna.

Śr mar 26, 2014 1:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

merss napisała:
„Dowody muszą pochodzić spoza Biblii. Tu chodzi o realność wydarzenia historycznego, więc metodologia jest inna. Pojawiły się takie poszlaki, ale okazały się falszywe.
Sama wskazalam na NT, w którym mamy odwołanie do potopu.”

Ludziom wierzącym powinna wystarczyć Biblia, która jest Słowem Bożym.
A ateiści jeżeli chcą, to niech sobie szukają, powinni jednak wziąć pod uwagę fakt,
że liczba Ich dni życia jest ograniczona (życzę Im, żeby zdążyli chociaż na finiszu).
Szanse mają jednak małe, bo Zbawienie otrzymuje człowiek poprzez
Wiarę w Jezusa Chrystusa. Wiara rodzi się w sercu człowieka i pochodzi od Pana Boga.

Pani podejście jest śmieszne, bo co miałaby zrobić matka,
gdyby dziecko powiedziało jej, że będzie chodzic do Kościoła,
tylko wtedy jak dostanie 100% dowód na to, że Pan Jezus zmartwychwstał,
bo pani merss uczy, że potrzebne są dowody inne niż te z Biblii.

Śr mar 26, 2014 2:02 pm
Milczek
Milczek

hen napisał(a):
merss napisała:

A ateiści jeżeli chcą, to niech sobie szukają, powinni jednak wziąć pod uwagę fakt,
że liczba Ich dni życia jest ograniczona (życzę Im, żeby zdążyli chociaż na finiszu).
Szanse mają jednak małe, bo Zbawienie otrzymuje człowiek poprzez
Wiarę w Jezusa Chrystusa. Wiara rodzi się w sercu człowieka i pochodzi od Pana Boga.

Pani podejście jest śmieszne, bo co miałaby zrobić matka,
gdyby dziecko powiedziało jej, że będzie chodzic do Kościoła,
tylko wtedy jak dostanie 100% dowód na to, że Pan Jezus zmartwychwstał,
bo pani merss uczy, że potrzebne są dowody inne niż te z Biblii.

A skąd Pan ma 100% pewności, że to w ( a jakże, również przez ich wyznawców uznawanych za święte) księgach hinduistycznych, buddystycznych, muzułmańskich, konfucjańskich, religii przodków w Chinach nie jest ukryta prawda? Moze to wlasnie Pana brak wiary w Allacha będzie spowodowany niesamowitym cierpieniem? (Katolicy i rzydzi mimo iż ludy ksiegi beda okupywaly 3 krag piekiel, natomiast ateisci 7 - wg Nauk muzulmanskich. Rzeczywiscie katolicy beda miec lepiej). Prosze mi wybaczyc dosadna argumentacje, ale jesli do dyskusji wkrada sie budowanie grozy (liczba dni ateistow jest ograniczona itp itd), szanse maja male) to z automatu niweluje to element dyskusyjny.

Śr mar 26, 2014 2:18 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

hen napisał(a):

Czy hen ma świadomość, że Biblia jest wielowarstwowa? I nie zaprzeczytam nigdy jej natchnionemu charakterowi.

Śr mar 26, 2014 2:25 pm
Milczek
Milczek

I skoro Pan hen z taką łatwością wskakuje na moralizatorski ton wypowiedzi to mam pytanie. Czy patrząc pod jednym (oczywiscie chwalebnym kątem) zna Pan odpowiedzi dlaczego tyle osob wierzacych nie dotrzymuje precyzyjnych zalecen ST? Bo Jezus rygorystyczne prawa w nim zniwelował? Ewangelia św. Mateusza 5, 17:20 - proszę się zapoznać

Śr mar 26, 2014 2:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Tomexos napisał:
„A skąd Pan ma 100% pewności, że to w ( a jakże, również przez ich wyznawców uznawanych za święte) księgach hinduistycznych, buddystycznych, muzułmańskich, konfucjańskich, religii przodków w Chinach nie jest ukryta prawda? Moze to wlasnie Pana brak wiary w Allacha będzie spowodowany niesamowitym cierpieniem? (Katolicy i rzydzi mimo iż ludy ksiegi beda okupywaly 3 krag piekiel, natomiast ateisci 7 - wg Nauk muzulmanskich. Rzeczywiscie katolicy beda miec lepiej). Prosze mi wybaczyc dosadna argumentacje, ale jesli do dyskusji wkrada sie budowanie grozy (liczba dni ateistow jest ograniczona itp itd), szanse maja male) to z automatu niweluje to element dyskusyjny.”

Pisząc „że liczba Ich dni życia jest ograniczona”,
to miałem na myśli to, że życie ludzkie jest ograniczone do plus-minus 80 lat.
Powinienem napisać tak.
„A ateiści jeżeli chcą, to niech sobie szukają, powinni jednak wziąć pod uwagę fakt,
że liczba dni ludzkiego życia jest ograniczona (życzę Im, żeby zdążyli chociaż na finiszu).”

Co do pewności to mam ją z nadania.

Śr mar 26, 2014 7:07 pm
Gaduła
Gaduła

hen - zajrzyj sobie do wątku dot. katolików podważających zdobycze nauki, albo od razu otwórz ten link:
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ ... stars.html
Podrzucił go Eryk (dziękuję!), gdy go poprosiłem o angielską wersję wywiadu.

Zwróć uwagę na następujące wypowiedzi Guy Consolmagno:
"Dr Consolmagno also dismissed Creationism"
"(he) claimed that the revival of 'intelligent design' - the controversial theory that only God can explain gaps in the theory of evolution - was 'bad theology'"
"The word 'intelligent design' has been hijacked by a narrow group of Creationist fundamentalists in America to mean something it didn't originally mean at all."
I powiedział to nie byle kto, ale papieski astronom. Sądzisz, że wystąpił przeciwko swojemu szefowi?

Dlaczego o tym piszę tutaj -ano wątek o potopie treściowo wymieszał się z TE. A poza tym odnosi się to bezpośrednio do literalnego rozumienia Biblii. A konkretnie do krytyki takiego rozumienia.

Śr mar 26, 2014 7:28 pm
Milczek
Milczek

Na pewno łatwiej byłoby mi dyskutować, gdyby moje posty jednak pojawiały się na forum. Najwidoczniej muszę być wielkim rebelem, skoro tak ciężko to przez klawisze admina przechodzi.

Widać, dyskursu nie ma sensu podejmować. Pozdrawiam i życzę miłych dyskusji. Wszystkie me posty mogą zostać usunięte, nie ma sensu przez beton się przebijać.

Pozdrawiam i oby już nie do zobaczenia

Śr mar 26, 2014 7:35 pm
Gaduła
Gaduła

merss napisał(a):
Dlaczego łączysz prehistorię z pozostałymi księgami Biblii? Powiedziano, że różny charakter mają opisywane wydarzenia. Niektóre to midrasz. Wierzysz w pobyt Jonasza w brzuchu ryby?

Ach to niedowiarstwo... :wink:

Cytuj:
W lutym 1891r. James Bartley brytyjski marynarz wyruszył na pokładzie wielorybnika „Gwiazda Wschodu” na wschód od Wysp Falklandzkich na południowym Atlantyku. Podczas polowania na kaszalota doszło do wypadku. Śmiertelnie zraniony harpunem wieloryb, w ostatnich chwilach swojego życia zanurzył się pod wodą. Żaden z wielorybników nie wiedział, w którym miejscu wynurzy się zwierze przez co doszło do katastrofy, gdyż kaszalot wychodząc na powierzchnię wody rozłupał łódź na pół po czym w agonii zatopił się w głębinach oceanu. Po wyłowieniu załogi wielorybników, która brała udział w tej ryzykownej akcji zauważono, że brakuje dwóch ludzi m.in. Jamesa Bartley’a.

Jeszcze tego samego feralnego dnia ciało martwego wieloryba wypłynęło na powierzchnię. Załoga, która go odnalazła przymocowała go liną do statku. Ćwiartując zwierzę wycięto wątrobę i żołądek, w którego środku coś się ruszało. Kapitan statku wezwał lekarza okrętowego by zajął się tym. Po przeprowadzeniu cięcia na tajemniczym kawałku ciała ku zdziwieniu wszystkich pojawiła się stopa ludzka, a potem całe ciało, następnie wyciągnięto jednego z zaginionych marynarzy, którym był James Bartley. Po tym szoku dochodził prawie miesiąc do siebie i w tedy dopiero mógł opowiedzieć co mu się przytrafiło. Pamiętał jak był pochłaniany przez paszczę wieloryba, jak czuł ból gdy przemieszczał się przez jamę gębową, na końcu czuł jak ześlizgiwał się w dół przełykiem. Spędził w jego żołądku ponad 15 godzin co przyczyniło się do utraty jego wszystkich włosów, jego skóra zbielała i pozostał prawie ślepy do końca swojego życia, które spędził potem jako łatacz starego obuwia. Po jego śmierci wypisano na jego nagrobku napis: „ James Bartley, 1870- 1909…współczesny Jonasz”.

źródło

Jak ktoś woli coś bardziej wiarygodnego to brytyjska Wikipedia

Śr mar 26, 2014 8:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

zawi napisał(a):
hen - zajrzyj sobie do wątku dot. katolików podważających zdobycze nauki, albo od razu otwórz ten link:
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ ... stars.html
Podrzucił go Eryk (dziękuję!), gdy go poprosiłem o angielską wersję wywiadu.

Zwróć uwagę na następujące wypowiedzi Guy Consolmagno:
"Dr Consolmagno also dismissed Creationism"
"(he) claimed that the revival of 'intelligent design' - the controversial theory that only God can explain gaps in the theory of evolution - was 'bad theology'"
"The word 'intelligent design' has been hijacked by a narrow group of Creationist fundamentalists in America to mean something it didn't originally mean at all."
I powiedział to nie byle kto, ale papieski astronom. Sądzisz, że wystąpił przeciwko swojemu szefowi?

Dlaczego o tym piszę tutaj -ano wątek o potopie treściowo wymieszał się z TE. A poza tym odnosi się to bezpośrednio do literalnego rozumienia Biblii. A konkretnie do krytyki takiego rozumienia.

@zawi

Biblia została już napisana.
Naszym zadaniem jest głoszenie Dobrej Nowiny
i zachowanie depozytu, który został nam przekazany
w niezmienionym stanie.

Śr mar 26, 2014 8:22 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 300 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 20  Następna strona