Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 12, 2021 1:42 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 300 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 20  Następna strona
 Potop 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Post Re: Potop
zawi napisał(a):
Obawiam się, że dla wielu osób jest istotny ten element

Jest istotny, ale w inny sposób ;)
Na przykład autorzy NT byli – podobnie trochę jak targumiści – zainteresowani wyjaśnianiem Pisma, a nie jego literalnym tłumaczeniem.
Litera jest o tyle ważna, że na jej podstawie objaśnia się co autor chciał tak naprawdę przekazać, wiedzieli już o tym pisarze wczesnochrześcijańscy i także targumiści.
Trzeba im wszystkim trochę bardziej ufać (choćby dlatego, że w tradycji judaistycznej wyrośli), że wiedzieli dobrze jak Pisma odczytywać. Jak badając literę dotrzeć do istoty biblijnego przekazu.
Btw, ukazał się już pierwszy tom z serii Biblia aramejska w tłum. ks Wróbla, Targum Neofiti.
Właśnie targumy pokazują dobrze, jak starożytni objaśniali to, co zostało napisane i mogą pomóc zrozumieć jak Pisma święte widział i rozumiał sam Jezus.

Pn mar 24, 2014 12:12 pm
Gaduła
Gaduła

merss napisał(a):
W Ewangelii odnajdziesz fragment mówiący o tym, że mistyk musi poczekać na Prawo (J 20, 8-10)*. Nie może być nigdy zamiast niego.

A kto mówi o "zamiast"? Mówię o "także". Czy charyzmatyk mówiący o ukazywaniu się zmarłych po śmierci Chrystusa w czymkolwiek zmienia przekaz Ewangeliczny, lub go wyprzedza, lub zmienia, czy wyprzedza nauczanie Kościoła? Czy sugerujesz, że Kościół powinien zabronić czytania charyzmatyków?
merss napisał(a):
W opisie potopu nie chodziło o przekazanie wydarzeń historycznych.

Ale przecież nikt tu nie przeczy, że tak jest. Wielu natomiast idzie zbyt daleko i dochodzi do punktu, w którym zaprzecza temu, co mówi Biblia. I wtedy okazuje się, że ani potopu ani Noego nie było.
merss napisał(a):
Teraz przejdę do tego co napisano w Komentarzu o potopie.

No to jednak Noe jest prawdziwy. I nie jest wyłącznie konstrukcją stylistyczną. O braku fizycznego potopu też nic nie ma.

Wiecie na czym polega problem?

Na tym, że współczesny człowiek nie umie powiedzieć: NIE WIEM

Woli snuć teorie oparte na teoriach i używać ich jak pewników.

Czy nie uczciwiej powiedzieć: NIE WIEMY jak wyglądał potop, nie zaleźliśmy do tej pory danych, które pozwoliłyby uczciwie odpowiedzieć na to pytanie. Pozostaje to dla nas tajemnicą.

białogłowa napisał(a):
@Qwerty, nie pisz tak, rzadko który tak dogłębnie wykształcony biblista zachowuje jak ona głęboką wiarę do samego końca.

Ach kobiety. Za tę waszą dobroć i empatię na pewno Wam w Niebiosach wynagrodzą. :)

Równocześnie jednak tkwię na stanowisku, że szkodliwe jest takie rozwadowianie przekazu biblijnego i nieustające podważanie go.

To prawda, że tekst biblijny ma wiele poziomów. Od dosłownego, po symboliczny.

Jednak podkopując ciągle warstwę dosłowną, wstawia się poniekąd warstwę symboliczną w strefę fikcji.

Nie widzicie jak to działa? Skoro Genesis to mity, to i postacie są mityczne.

Adam -" może to tylko symbol, może to jakaś konstrukcja filozoficzna". Co więc oznacza, że Chrystus był drugim Adamem?
A czym jest przymierze Noego z Bogiem jeśli Noe nie istniał fizycznie - "może tylko jakieś tam takie ludzkie wymyślanki sprzed wieków, że sobie jakaś tam kultura coś nałożyła na inną kulturę".

Czy to nie jest pokusą pójścia w tą stronę? A może za chwilę i Eucharystia nie będzie już taka dosłowna, no bo przecież na mszy się nie zmienia chleb w ludzkie mięśnie, więc co to za ciało...

Uczciwie i z pokorą przyznajmy, że NIE WIEMY jak było z potopem, stworzeniem Adama i zniszczeniem Sodomy itd. To tajemnica, którą wolno nam badać, ale to nie znaczy, że mamy podciągać przekaz biblijny pod aktualną wiedzę, która ani nie jest pełna, ani pewna ani stała ani do końca wiarygodna.

I może okazać się, że to co w Biblii należy rozumieć bardziej dosłownie niż nam się wydaje, tylko, że nie widzieliśmy do tej pory klucza do odczytania tej dosłownej warstwy tekstu.

zawi napisał(a):
Obawiam się, że dla wielu osób jest istotny ten element. Ten, czyli faktyczne, fizyczne zalanie świata w rozumieniu dosłownym. Gdyby osoby trzymające się tego sposobu myślenia nagle zostały pozbawione błogiej dosłowności to runie im cała konstrukcja literalnego czytania PŚ. A co wówczas?

Eeee... ale to tylko wśród protestantów amerykańskich :wink: , ale oni i tak mało co z tego wszystkiego rozumieją. Ponoć całkiem spory odsetek tej nacji nadal uważa, że słońce krąży wokół ziemi (autentycznie).

Pn mar 24, 2014 12:58 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Qwerty napisał(a):
No to jednak Noe jest prawdziwy. I nie jest wyłącznie konstrukcją stylistyczną. O braku fizycznego potopu też nic nie ma.

Nie przeczytałeś a wypowiadasz się. Gdybyś przeczytał informację w Komentarzu wiedziałbyś, że cały czas są porównywane potopy...i wiedziałbyś o jakie chodzi.
Cytuj:
Na tym, że współczesny człowiek nie umie powiedzieć: NIE WIEM

To przeniesienie. Nie odpowiem przeciwprzeniesieniem. Ja podałam źródło informacji.
Cytuj:
Woli snuć teorie oparte na teoriach i używać ich jak pewników.

Jeśli teorią i brakiem pewników jest wskazanie na Katolicki Komentarz Biblijny i jeszcze jedną pozycję z imprimatur- tak rzeczywiście jest. Pozostanę przy swoim a nie prywatnych objawieniach.
Cytuj:
Czy nie uczciwiej powiedzieć: NIE WIEMY jak wyglądał potop, nie zaleźliśmy do tej pory danych, które pozwoliłyby uczciwie odpowiedzieć na to pytanie. Pozostaje to dla nas tajemnicą.

Kto snuje rozważania, że wie i atakuje? Chyba nie ja.
Cytuj:
A może za chwilę i Eucharystia nie będzie już taka dosłowna, no bo przecież na mszy się nie zmienia chleb w ludzkie mięśnie, więc co to za ciało...

To rozważania na temat potopu czy lęk? Kłania się opowiadanie o burzy na morzu i śpiącym spokojnie Jezusie; przeanalizuj jego wymowę.
Cytuj:
Uczciwie i z pokorą przyznajmy, że NIE WIEMY jak było z potopem, stworzeniem Adama i zniszczeniem Sodomy itd. To tajemnica, którą wolno nam badać, ale to nie znaczy, że mamy podciągać przekaz biblijny pod aktualną wiedzę, która ani nie jest pełna, ani pewna ani stała ani do końca wiarygodna.

Takie są ustalenia Kościoła. Przekaz historyczny ma swe potwierdzenie w naukach pozabiblijnych. To metodyka badań.

Pn mar 24, 2014 1:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Qwerty napisał(a):

białogłowa napisał(a):
@Qwerty, nie pisz tak, rzadko który tak dogłębnie wykształcony biblista zachowuje jak ona głęboką wiarę do samego końca.

Ach kobiety. Za tę waszą dobroć i empatię na pewno Wam w Niebiosach wynagrodzą. :)

Równocześnie jednak tkwię na stanowisku, że szkodliwe jest takie rozwadowianie przekazu biblijnego i nieustające podważanie go.

[...]

Nie widzicie jak to działa? Skoro Genesis to mity, to i postacie są mityczne.

Adam -" może to tylko symbol, może to jakaś konstrukcja filozoficzna". Co więc oznacza, że Chrystus był drugim Adamem?
A czym jest przymierze Noego z Bogiem jeśli Noe nie istniał fizycznie - "może tylko jakieś tam takie ludzkie wymyślanki sprzed wieków, że sobie jakaś tam kultura coś nałożyła na inną kulturę".

To nie jest podważanie przekazu biblijnego, tylko właściwe rozkładanie akcentów i takie spojrzenie na interpretację Pisma św. nie jest domeną kobiet, chyba że się okaże iż nie tylko Kopernik, ale także Mateusz, żydowscy rabini i inni byli kobietami. I nie, to tak nie działa jak opisałeś. Pewne prawdy zostały w ten sposób odczytane przez Tradycję Kościoła, że choćby nie wiem co to inaczej się już nie okaże.
Ale do tego musisz dojść sam, tak jak było z wizjami pewnego księdza na S., których trzymałeś się swego czasu mocniej niż Biblii :P

Pn mar 24, 2014 2:42 pm
Gaduła
Gaduła

merss napisał(a):
Gdybyś przeczytał informację w Komentarzu wiedziałbyś, że cały czas są porównywane potopy...i wiedziałbyś o jakie chodzi.

No to oświeć mnie, proszę. Niech się wreszcie dowiem, gdzie jest w komentarzu, że nie było potopu.
merss napisał(a):
Pozostanę przy swoim a nie prywatnych objawieniach.

A o jakich prywatnych objawieniach o potopie mówisz? Na żadne się nie powoływałem.
merss napisał(a):
Kto snuje rozważania, że wie i atakuje? Chyba nie ja.

Ja też nie, więc kto?
merss napisał(a):
To rozważania na temat potopu czy lęk?

To mój lęk, czy Twoja projekcja?
Może przeanalizuj Mt 26, 43-45

merss napisał(a):
Takie są ustalenia Kościoła. Przekaz historyczny ma swe potwierdzenie w naukach pozabiblijnych. To metodyka badań.

A co, jeśli nie ma potwierdzenia?
białogłowa napisał(a):
I nie, to tak nie działa jak opisałeś. Pewne prawdy zostały w ten sposób odczytane przez Tradycję Kościoła, że choćby nie wiem co to inaczej się już nie okaże.

No ta już nie wiem. Był ten Noe, czy Go nie było. Był Adam, czy nie?
białogłowa napisał(a):
Ale do tego musisz dojść sam, tak jak było z wizjami pewnego księdza na S., których trzymałeś się swego czasu mocniej niż Biblii

A po starej znajomości przeczytaj sobie jeszcze raz to, co wtedy pisałem. Niczego takiego tam nie znajdziesz. :P :P

Pn mar 24, 2014 3:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Tiaa, nie ze mną te numery Brunner. Wrócisz kiedyś na stare śmieci, to się do rozmowy nawiąże :D

Pn mar 24, 2014 3:51 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Eryk Bloodeaxe napisał(a):
Jak kangury przebyły morze i dotarły do Australii?
A lamy w Andy?
A ptaki dodo na Mauritius?
Na tym pytaniu sromotnie poległ Biosławek i paru innych ciekaw jestem czy jeszcze ktoś się odważy spróbować...

Tę kwestię wyjaśnia hipoteza "galopujących płyt tektonicznych".

KAAN napisał/a:
ok 4100 lat temu. Przed potopem ziemia miała jeden ląd.

Rutus swego czasu zderzył się z tą oryginalną koncepcją tutaj:
http://forum.protestanci.info/viewtopic ... 457#210457

Qwerty napisał(a):
Nie ukrywam, że wspomagam się opisami mistyków, którzy mieli ten zaszczyt widzieć mękę i śmierć Chrystusa.

Myślę, że dosłowność rozumienia wizji mistyków, dla właściwej jasności, najlepiej skonfrontować z tym: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nadzieja_powszechnego_zbawienia

W artykule z Wiki jest odnośnik do katechezy Jana Pawła II na ten temat.

Pn mar 24, 2014 5:17 pm
Gaduła
Gaduła

merss napisał(a):
Nie było potopu historycznego. (...)
Rzeczywisty Noe nie istniał (...)

Przychylam się do opinii Qwertego. Czy naprawdę mamy prawo wypowiadać tak stanowcze sądy? Nawet, jeżeli w świetle aktualnych badań naukowych jakieś zdarzenie opisane w Biblii wydaje się wysoce nieprawdopodobne, to jeszcze nie znaczy, że nie mogło zaistnieć w cudowny sposób. Czy krzak mojżeszowy nie gorał? Czy Morze Czerwone się nie rozstąpiło? Czy Łazarz nie zmartwychwstał? Gdyby taka była wola Boża, to na arkę Noego weszłyby wszystkie gatunki zwierząt i jeszcze zostałoby dużo miejsca. Tak, jak zostało jeszcze kilka koszy kromek chleba po rozdaniu dwóch bochenków wśród kilku tysięcy :wink:

Pn mar 24, 2014 6:29 pm
Gaduła
Gaduła

Soul33 napisał(a):

Niestety, ale ww. to herezja geologiczna.
Jeśli masz na myśli dryf kontynentów (mówimy o Wegenerze), to nie można nim wytłumaczyć "przejścia" współczesnych zwierząt pomiędzy kontynentami. Już 250 mln lat temu Laurazja nie miała połączenia z Gondwaną (oba ówczesne kontynenty powstały z superkontynentu nazywanego Pangea). Czyli na dłuuuuugo zanim wyewoluowały pierwsze ssaki nie było możliwości przebycia między kontynentami.
Natomiast sugestia, że gdy 4100 lat temu był potop, to przed nim wszystkie kontynenty stanowiły jeden ląd jest po prostu śmieszna. Tu nawet nie chodzi o pomyłkę o jeden czy dwa rzędy wielkości. To jest błąd o pięć rzędów wielkości!
Dla wyobrażenia sobie, bo niestety wiele osób nie uświadamia sobie kwestii liczb, to tak, jakby zleceniodawca za wykonaną pracę zapłacił firmie nie umówione 60 tysięcy złotych (60000 zł) ale 1 zł. Czujesz różnicę w rzędzie wielkości tych kwot - samochód osobowy, a złotówka na lizaka? Właśnie taka jest różnica między czasami wskazanymi w Biblii jako okres potopu, a czasami gdy na Ziemi cały ląd był jednym kontynentem.

Pn mar 24, 2014 6:31 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Solano napisał(a):
Czy naprawdę mamy prawo wypowiadać tak stanowcze sądy? Nawet, jeżeli w świetle aktualnych badań naukowych jakieś zdarzenie opisane w Biblii wydaje się wysoce nieprawdopodobne, to jeszcze nie znaczy, że nie mogło zaistnieć w cudowny sposób.

Możemy to przyjąć, ale poproszę o wiarygodne źrodło dla tej informacji. Ja podałam źrodła. To nie był mój wymysł. QWERTY też nie podał.

Pn mar 24, 2014 6:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Solano napisał(a):
merss napisał(a):
Nie było potopu historycznego. (...)
Rzeczywisty Noe nie istniał (...)

Przychylam się do opinii Qwertego. Czy naprawdę mamy prawo wypowiadać tak stanowcze sądy? Nawet, jeżeli w świetle aktualnych badań naukowych jakieś zdarzenie opisane w Biblii wydaje się wysoce nieprawdopodobne, to jeszcze nie znaczy, że nie mogło zaistnieć w cudowny sposób. Czy krzak mojżeszowy nie gorał? Czy Morze Czerwone się nie rozstąpiło?

@Qwerty się radykalizuje. Jak już pisałam jeszcze nie tak dawno miał swobodniejszy stosunek przynajmniej do ks. Rodzaju. Mam nadzieję, że nie uczynię jakiegoś faux pas (w końcu każdy z nas czasem zmienia zdanie), ale nie chciałabym być gołosłowna, poza tym pisałam wcześniej o ks. na S, a miałam na myśli ks. Guido :D
http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=766090#p766090
Żadne z tych podejść do Biblii nie wydaje mi się właściwe, ale oczywiście każdy ma prawo do własnego zdania.

Pn mar 24, 2014 7:15 pm
Gaduła
Gaduła

To może KKK rzuci trochę światła:

56 Gdy przez grzech została rozbita jedność rodzaju ludzkiego, Bóg dąży najpierw do ocalenia ludzkości, ratując jej poszczególne części. Przymierze z Noem po potopie wyraża zasadę ekonomii Bożej wobec "narodów", czyli ludzi zgromadzonych "według swych krajów i swego języka, według szczepów i według narodów" (Rdz 10, 5).

(...)

58 Przymierze z Noem pozostaje w mocy, dopóki trwa czas narodów, aż do powszechnego głoszenia Ewangelii. Biblia sławi niektóre wielkie postacie należące do "narodów": "sprawiedliwego Abla", króla i kapłana Melchizedeka, będącego figurą Chrystusa, oraz sprawiedliwych "Noego, Daniela i Hioba" (Ez 14, 14). Pismo święte pokazuje w ten sposób, jakie wyżyny świętości mogą osiągnąć ci, którzy żyją według przymierza zawartego z Noem w oczekiwaniu, aby Chrystus "rozproszone dzieci Boże zgromadził w jedno" (J 11, 52).

Wydaje mi się, że te ustępy brzmiały by nieco inaczej, gdyby Noe i potop Kościół uznał za mity. Jest też taki fragment:

Różne sensy Pisma świętego

115 Według starożytnej tradycji można wyróżnić dwa rodzaje sensu Pisma świętego: dosłowny i duchowy; sens duchowy dzieli się jeszcze na sens alegoryczny, moralny i anagogiczny. Ścisła zgodność między tymi czterema rodzajami sensu zapewnia całe jego bogactwo w żywej lekturze Pisma świętego w Kościele:

116 Sens dosłowny. Jest to sens oznaczany przez słowa Pisma świętego i odkrywany przez egzegezę, która opiera się na zasadach poprawnej interpretacji. Omnes sensus (sc. sacrae Scripturae) fundentur super unum, scilicetlitteralem - "Wszystkie rodzaje sensu Pisma świętego powinny się opierać na sensie dosłownym".

117 Sens duchowy. Ze względu na jedność zamysłu Bożego nie tylko tekst Pisma świętego, lecz także rzeczywistości i wydarzenia, o których mówi, mogą być znakami.
1.Sens alegoryczny. Możemy osiągnąć głębsze zrozumienie wydarzeń, poznając ich znaczenie w Chrystusie. Na przykład przejście przez Morze Czerwone jest znakiem zwycięstwa Chrystusa, a przez to także znakiem chrztu.
2. Sens moralny. Wydarzenia opowiadane w Piśmie świętym powinny prowadzić nas do prawego postępowania. Zostały zapisane "ku pouczeniu nas" (1 Kor 10, 11).
3. Sens anagogiczny. Możemy widzieć pewne rzeczywistości i wydarzenia w ich znaczeniu wiecznym; prowadzą nas (gr. anagoge) do naszej Ojczyzny. W ten sposób Kościół na ziemi jest znakiem Jeruzalem niebieskiego.

Myślę, że choćby powyższe paragrafy powinny skłonić nas do ostrożności w wypowiadaniu sądów na temat tego, co naprawdę się zdarzyło a co nie. Niemniej, najważniejsze nadal pozostaje to, jakie wnioski wyciągniemy z lektury Biblii, a nie to, jakie wymiary miała arka Noego :wink:

Pn mar 24, 2014 7:23 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Zajrzałam do Nowego Leksykonu Biblijnego

Pararelę do biblijnego opowiadania o potopie stanowi sumeryjsko- babiloński Epos o Galgameszu.

Opowiadanie o potopie należy do tzw prehistorii*. Ne jest to zatem opisane historyczne wydarzenie, lecz coś, co nieustannie może się zdarzyć. (s.608).
Nieodpowiedzialna beztroska ludzi przed potopem jest podjęta przez NT jako ostrzeżenie i zachęta do czuwania (Mt 24, 38n; 2P 2,5)

*(s.616)
Opowiadania biblijne prehistorii należą do gatunku literackiego określanego jako mit. Mity nie opisują tego co wydarzyło się w określonym momencie czasu linearnie pojmowanej historii. Są one systemami symboli odzwierciedlającymi wymiar rzeczywistości przekraczającej przestrzeń i czas. Pragną wyjaśnić istniejącą rzeczywistość i uzasadnić, dlaczego coś jest i dlaczego coś jest takie jakie jest. Mity poddają to co jest osądowi wartościującemu.
Biblijna prehistoria opisuje świat w jego dialektyce porządku i chaosu. Gdy Biblia opowiada o tym, że Bóg dał swemu światu początek, nie rozumie przez to żadnego czasowo pojmowanego początku świata, lecz wskazuje na związek między Bogiem a światem, istniejący od samego początku. Ten wzajemny związek między Bogiem a światem posiada określona dynamikę, którą prehistoria wyraża w formie opowiadania.
Bóg otwiera możliwość życia w swoim i dzięki swojemu uporządkowanemu światu. Człowiek odrzuca życie w relacji do Boga i tym samym burzy dobry porządek. Taka decyzja człowieka związana jest z winą i podlega Bożemu osądowi. Na końcu jednak znajduje się Boża bliskość i przynoszące ratunek miłosierdzie. Dynamika pomiędzy zbawieniem a potępieniem dotyka, poza człowiekiem, również całego stworzenia (potop, Rdz 6-9).

Edit
@Tomcio Paluszek
Powinieneś pamiętać o wielowarstwowości Biblii. Sprawdziłam sprawę w innej książce i tam Świderkówna dokładnie opisuje fakt, że zmartwychwstanie musiało mieć miejsce. Opisuje sprawę z innego punktu widzenia. Znając jej wszystkie książki (ja nie znam) fakt ten powinieneś wyłapać.

Pn mar 24, 2014 8:47 pm
Gaduła
Gaduła

zawi napisał(a):
Soul33 napisał(a):

Niestety, ale ww. to herezja geologiczna.

W pełni się zgadzam. Tylko dla żartu podałem tę "hipotezę" galopujących płyt. Ale spoko, rozumiem że po przeczytaniu niektórych tutejszych wypowiedzi mogły ogarnąć Cię wątpliwości ;)

Solano napisał(a):
Wydaje mi się, że te ustępy brzmiały by nieco inaczej, gdyby Noe i potop Kościół uznał za mity.

Na podstawie przytoczonego ustępu KKK można pomyśleć, że Noe istniał ale o potopie nie ma tam już ani słowa.

Zatem mógł nie istnieć taki Noe, który robił dosłownie to, co jest w Biblii opisane.

Wt mar 25, 2014 12:03 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Przesuwanie płyt, wielkie potopy, zmiany istotne dla całego świata obserwujemy i za nszego życia, dlaczego nie miałyby się wydarzyć w przeszłości, z wiekszymi konsekwencjami?
Oczywiście sprawa datowania...czekam na czas gdy naukowcy zamiast wydłuzac dzieje ludzkości o następnr miliony i miliardy lat zaczną je skracać do tysięcy, herezja...cóż.
Dziś ciężko jest określić wiek np obrazów, dzieł sztuki z dokładnościa do lat, a bawimy się w miliardy...

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiat ... 64457.html

Potop jako zjawisko, występuje w wielu religiach.

Wt mar 25, 2014 7:24 am
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 300 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 20  Następna strona