Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lip 24, 2019 1:04 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 U źródeł chrześcijaństwa - wydzielony 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Post Re: Na co czekają ateiści?
Napisales to co napisales... wiekszosc przekazow z dawniejszych czasow jest mocno ubarwiona... i dlatego nie traktuje sie tego zbyt doslownie... niedlugo zaczniesz twierdzic ze istnial smok wawelski bo takie mamy przekazy i zapisy dawnych kronikarzy.... :mrgreen:

N sty 19, 2014 9:52 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
lidka napisał(a):
Niestety ale Twoja wypowiedz rowniez jest bardzo tendencyjna podporzadkowana Twojej wlasnej ideii. Ani Flawiusz ani Tacyt nie zyli w okresie w ktorym twierdzi sie ze zyl Chrystus... wiec nie byli bezposrednimi swiadkami... ich opowiesci sa ubarwione, ukoloryzowane i nie zawsze zgodne z prawda historyczna... Tak jak podalam wczesniej niewiele jest w miare sensownych historycznych przekazow na ten temat, ktore mozna traktowac powaznie.
:cojest:
Nio. Powiedziała co wiedziała. Ciekawe czy podobnie kwestionuje istnienie Aleksandra Macedońskiego, wszak ci którzy o nim napisali nie byli bezpośrednimi świadkami.

N sty 19, 2014 12:50 pm
Gaduła
Gaduła

białogłowa napisał(a):
lidka napisał(a):
Niestety ale Twoja wypowiedz rowniez jest bardzo tendencyjna podporzadkowana Twojej wlasnej ideii. Ani Flawiusz ani Tacyt nie zyli w okresie w ktorym twierdzi sie ze zyl Chrystus... wiec nie byli bezposrednimi swiadkami... ich opowiesci sa ubarwione, ukoloryzowane i nie zawsze zgodne z prawda historyczna... Tak jak podalam wczesniej niewiele jest w miare sensownych historycznych przekazow na ten temat, ktore mozna traktowac powaznie.
:cojest:
Nio. Powiedziała co wiedziała. Ciekawe czy podobnie kwestionuje istnienie Aleksandra Macedońskiego, wszak ci którzy o nim napisali nie byli bezpośrednimi świadkami.

W moim rozumieniu chodzi o wiarygodnosc zrodel historycznych. Tak nadzwyczajne twierdzenia, ze ktos czynil cuda wymagaja nadzwyczajnych dowodow, dokumentacji itd. Jezeli chcesz wierzyc w tajkie rzeczy tylko poprzez ksiazke to jest ok. Natomiast dla mnie nie ma to zadnego znaczenia jako dokument, po prostu jest to niewiarygodne.

N sty 19, 2014 1:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

ramzes napisał(a):
Tak nadzwyczajne twierdzenia, ze ktos czynil cuda wymagaja nadzwyczajnych dowodow, dokumentacji itd. Jezeli chcesz wierzyc w tajkie rzeczy tylko poprzez ksiazke to jest ok.

Mowa była o historyczności istnienia konkretnej postaci, historyczność tego co czyniła i mówiła to już są dalsze dywagacje.

N sty 19, 2014 1:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Droga Bialoglowo jak dobrze zapoznasz sie z historia to moze zdasz sobie sprawe, ze przekazy o Aleksandrze Wielkim sa bardziej konkretne, poparte faktami niz te jakie mamy o Chrystusie, nie przesiakniete takimi niesamowitosciami, bajkami... tymi sprawami zajmuja sie powazni historycy, a nie bajkopisarze... nie zapominaj, ze nauczcielem Aleksandra byl Arystoteles... nie da sie ukryc, ze jest wiecej danych jak i wiecej mozliwosci zbadania historycznie i archeologicznie okresu panowania Aleksandra Macedonskiego, znaleziono grobowiec ojca Aleksandra Wielkiego, jak i syna Aleksandra Macedonskiego... wiec jak sama widzisz sa konkretne, znaleziska, dowody... czego niestety nie mozna powiedziec o Chrystusie.... zycie Chrystusa, jego pochodzenie... owiane jest legenda, bajka ... nie poparte konkretnymi dowodami, znaleziskami... ludzie po prostu wierza... bo maja taka potrzebe, ... rownie dobrze mozemy stwierdzic, ze UFO odwiedzalo nasza ziemie... w koncu podobno sa tacy co ich widzieli :mrgreen: Raczej historii nie powinno sie mieszac z legenda... Historia musi byc poparta konkretnymi dowodami, a nie ubarwionymi opowiesciami...

N sty 19, 2014 2:22 pm
Gaduła
Gaduła

białogłowa napisał(a):
ramzes napisał(a):
Tak nadzwyczajne twierdzenia, ze ktos czynil cuda wymagaja nadzwyczajnych dowodow, dokumentacji itd. Jezeli chcesz wierzyc w tajkie rzeczy tylko poprzez ksiazke to jest ok.

Mowa była o historyczności istnienia konkretnej postaci, historyczność tego co czyniła i mówiła to już są dalsze dywagacje.

No i o to mi chodzi. Wiec kim jest Jezus bez swoich cudow? Czyzby tylko czlowiekiem?

N sty 19, 2014 7:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

ramzes napisał(a):
No i o to mi chodzi

To dobrze, ale ja się odnosiłam do tego o co chodziło @lidce.

N sty 19, 2014 8:09 pm
Dyskutant
Dyskutant

Lokalizacja: kiedyś płaski Poznań, teraz "biuściaste" Karkonosze.
Przy powoływaniu się wyznawców na "prawdziwość" Testimonium Flavianum mam podobny "odruch", co ci sami wyznawcy na internetowe kopiuj-wklej listy zarzutów wobec KK o nazwie "O czym 90% katolików nie wie", z uporem maniaka powielanej przez "kinderateistów".

Podobnie stałym kontrargumentem wielu chrześcijan jest posługiwanie się przykładem Aleksandra Macedońskiego (rzadziej Sokratesa) ad vocem sceptycyzmu, co do historyczności Jezusa z Nazaretu, a nawet Chrystusa.
Niczym istotnym się ten "gotowiec" nie różni od kreacjonistycznego przykładu boeinga 747, lub heroicznie "kolportowanej" przez Świadków Jehowy, pralki automatycznej ze złomowiska - mających stanowić koronny dowód na istnienie Stwórcy.

(Zdziwiłam się jedynie, że moja serdeczna psiapsiółeczka @białogłowa korzysta z tak trywialnych chwytów. Mam nadzieję kochanieńka, że to tylko chwilowe obniżenie pułapu lotów ;)?).

N sty 19, 2014 8:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Czarna_wdowa napisał(a):

Podobnie stałym kontrargumentem wielu chrześcijan jest posługiwanie się przykładem Aleksandra Macedońskiego

Pff, jaki argument taki kontrargument.
Czarna_wdowa napisał(a):
Mam nadzieję kochanieńka, że to tylko chwilowe obniżenie pułapu lotów ;)?).

Jak będzie potrzeba latać wyżej to może polecę, tu na razie wystarczy podskoczyć na grzędzie.

N sty 19, 2014 8:41 pm
Gaduła
Gaduła

swan napisał(a):
Qwerty napisał(a):
Nasz Bóg czynił cuda, umarł a potem zmartwychwstał.
Znasz innego, który zrobił to samo?
Ozyrys. Syn boga i dziwicy, zostal zabity po trzech dniach zmartwychwstal.

O!
A kiedy żył ów Ozyrys?
lidka napisał(a):
Droga Bialoglowo jak dobrze zapoznasz sie z historia to moze zdasz sobie sprawe, ze przekazy o Aleksandrze Wielkim sa bardziej konkretne, poparte faktami niz te jakie mamy o Chrystusie,

Czy ja wiem?
A ja nie wierzę w istnienie Aleksandra Wielkiego. To jego życie to jakieś bajki. Że niby jeden facet podbił pół świata w ciągu paru lat. I to z jakiejś małej Macedonii. Baje, baje i jeszcze raz baje :wink:
ramzes napisał(a):
No i o to mi chodzi. Wiec kim jest Jezus bez swoich cudow? Czyzby tylko czlowiekiem?

O cudach wspominają w sposób niezależny trzy współczesne wydarzeniom źródła: Ewangelie synoptyczne, Ewangelia św. Jana i listy św. Pawła.
Andy72 napisał(a):
Więc czekasz tak w gruncie rzeczy na śmierć. Nie lepiej czekać na Boga?

[ciach- nie ateistów, ale tych, którzy odrzucą Boga w chwili śmierci. Proszę uważać na skróty myślowe, wywołują uzasadnione pretensje (merss)
Ja tam wolę żyć wiecznie.

Jaki jest sens robienia czegokolwiek, jeśli na końcu wszystkiego i tak jest rozkład i robale.

Po co ten trud życia, stres, cierpienie? Jakieś tortury bez sensu.
Życie bez Boga to sen wariata, koszmar schizofrenika.

N sty 19, 2014 9:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Oczywiscie, ze jedyny i prawdziwy Bog to Aton. Bog najstarszej religii monoteistycznej :-D

"Bóg, który wszystko utrzymuje przy życiu;
Bóg, który troszczy się o wszystkich ludzi i całe swoje stworzenie."

Pn sty 20, 2014 12:20 am
Gaduła
Gaduła

nesto napisał(a):
Więc jak jest? Który z bogów jest jedyny? Bo już się pogubiłem... :-D
lidka napisał(a):
Oczywiscie, ze jedyny i prawdziwy Bog to Aton. Bog najstarszej religii monoteistycznej :-D

Można oczywiście założyć, że Bóg nie jest mi do niczego potrzebny. I wtedy żartować z wiary i wierzących.
Jest to jednak oszukiwanie samego siebie, albo jak kto woli objaw pychy ("po co mi jakiś Bóg, sam sobie w życiu radzę")

Można też powiedzieć: "potrzebuję Boga, czuję, że istnieje jakaś Wielka Miłość, Wielki Spokój ponad tym wszystkim, chcę w tym uczestniczyć"

I wtedy szuka się Boga.

Który Bóg jest prawdziwy? Na logikę:

Ten, którego można było zobaczyć, ten który udowodnił, że jest Bogiem. Co więcej, ten, który robi to i dzisiaj.

Szukam i szukam i... tylko taki jeden jest: Jezus Chrystus

Żył na ziemi (niewielu historyków podważa Jego istnienie, potwierdzone w niezależnych źródłach).
Nauczał, że jest ludzkim wcieleniem Boga, Synem Bożym, Bogiem i na potwierdzenie tego dokonywał cudów (relacje pochodzą z trzech niezależnie napisanych źródeł: ewangelii synoptycznych, Ewangelii św. Jana i Listów św. Pawła).

Największym zaś potwierdzeniem boskości było zmartwychwstanie - coś, czego żaden człowiek nie może dokonać. Pojawiał się później przez wiele tygodni, co potwierdza wielu (Dzieje Apostolskie, jak ktoś lubi to jeszcze apokryfy).

Czy to już zamknięta historia?

Nie.
Jezus objawia się nadal. Dokonuje cudów (sceptykom polecam cuda badane do beatyfikacji, kanonizacji - żadne tam "widzimisia")

Bóg wszystkim chętnym pokazuje kim jest, jaki jest. Pokazuje nam swoją miłość.

Pytanie: "czy chcesz posłuchać, co mówi Bóg?"

Pstryczek woli:
TAK/NIE
Włączasz to, co chcesz.

Pn sty 20, 2014 9:39 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Qwerty napisał(a):
O!
A kiedy żył ów Ozyrys?

Odpowiedź trywialna:
Kilka tysięcy lat przed Jezusem
Odpowiedź pełna:
Mit o synu boga i dziewicy jest znacznie starszy niż Jezus. Funkcjonował on w wielu legendach krajow Bliskiego Wschodu. Nic więc dziwnego, że ten sam mit zostal przypisany rownież Jezusowi.
Proste?

Qwerty napisał(a):
Jaki jest sens robienia czegokolwiek, jeśli na końcu wszystkiego i tak jest rozkład i robale.
Przecież Ciebie też czeka rozkład i robale. Nawet jeśli w co mocno wierzysz istnieje życie po śmierci to nic z tego co osiągniesz w tym życiu nie zabierzesz na drugą stronę. Ja jestem przekonany, że nie mam innego życia poza tym doczesnym. A to tym bardziej motywuje, żeby przez życie przejść godnie.

Qwerty napisał(a):
Po co ten trud życia, stres, cierpienie? Jakieś tortury bez sensu.
Życie bez Boga to sen wariata, koszmar schizofrenika.
A to dziwne. Przecież w domu wariatów najłatwiej spotkać bardzo gęboko wierzących. W dawnych czasach wielu schizofreników było traktowanych jak mistycy. Nie wiem czy do domu wariatów trafił jakiś racjonalny ateista.

Weiter, weiter ins Verderben
Wir müssen Leben bis wir sterben

Pn sty 20, 2014 12:47 pm
Gaduła
Gaduła

Swan napisał(a):
Odpowiedź trywialna:
Kilka tysięcy lat przed Jezusem
Odpowiedź pełna:
Mit o synu boga i dziewicy jest znacznie starszy niż Jezus. Funkcjonował on w wielu legendach krajow Bliskiego Wschodu. Nic więc dziwnego, że ten sam mit zostal przypisany rownież Jezusowi.
Proste?

Nie, bo mieszasz fakty z mitami.
Ja pytam, kiedy żył ktoś taki jak Ozyrys. Proszę o czas i miejsce.
Swan napisał(a):
Przecież Ciebie też czeka rozkład i robale

Nie mnie, tylko moje ciało.
I nie martwię się o to, tak jak nie martwię się o włosy odcięte u fryzjera.
Swan napisał(a):
Nawet jeśli w co mocno wierzysz istnieje życie po śmierci to nic z tego co osiągniesz w tym życiu nie zabierzesz na drugą stronę.

A to już Twoja opinia.
Swan napisał(a):
. Przecież w domu wariatów najłatwiej spotkać bardzo gęboko wierzących. W dawnych czasach wielu schizofreników było traktowanych jak mistycy. Nie wiem czy do domu wariatów trafił jakiś racjonalny ateista.

Nie znam tych badań statystycznych.
Mógłbyś je podlinkować?

Pn sty 20, 2014 1:02 pm
Gaduła
Gaduła

Nie wiem, czy żył historyczny Ozyrys, ale żyli np. Budda, Zaratustra i Mahomet. No i jakoś dziedzictwo tych niewątpliwie historycznych postaci jest odrzucane przez obecnych tu wierzących.

Pn sty 20, 2014 1:24 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona