Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So sty 23, 2021 10:49 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 429 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 29  Następna strona
 Bóg biblijny nie może istnieć- wyklucza go logika 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Post Re: Bóg biblijny nie może istnieć- wyklucza go logika
Dżony!!! Chińskie wynalazki działają bo są oparte o zasadę niesprzeczności!!! Macie podać osiągnięcia dokonane w oparciu o inne logiki, które odrzuciły zasadę niesprzeczności. Czekam niecierpliwie...

Zaś co do owego niezrozumiałego bełkotu filozofii buddyjskiej to najwyraźniej twórcy chińskich wynalazków odstawili ten bełkot do kąta, przynajmniej na czas myślenia o wynalazkach.

Śr lip 30, 2014 11:55 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
@koneczny:
1. Nie odpowiedziałeś na moje pytanie (kilka postów wyżej).
2. Czymże jest logika o której mówisz, jeśli nie zbiorem aksjomatów? Warto byłoby doczytać, zanim zaczniesz mówić o czymś, o czym nie masz bladego pojęcia.

Śr lip 30, 2014 12:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Tomcio Paluszek napisał(a):
Dżony!!! Chińskie wynalazki działają bo są oparte o zasadę niesprzeczności!!! Macie podać osiągnięcia dokonane w oparciu o inne logiki, które odrzuciły zasadę niesprzeczności. Czekam niecierpliwie...

Zaś co do owego niezrozumiałego bełkotu filozofii buddyjskiej to najwyraźniej twórcy chińskich wynalazków odstawili ten bełkot do kąta, przynajmniej na czas myślenia o wynalazkach.

Co to znaczy macie podać osiągnięcia? Chcesz nam rozkazywać? My mamy jednego Pana, Chrystusa i nikogo poza Nim. I też nie zawsze go słuchamy. Skoro tak, czemu mamy wykonywać Twoje polecenia?

Natomiast, żebyś za bardzo nie wynosił logiki do miana zbyt ważnej wartości podam Ci 2 przykłady, lecz nie wynalazki, zastosowania innego toku myślenia.

1. Elektryka
Wykorzystywanie liczb zespolonych, a w tym jednostki urojonej do opisywania obwodów elektrycznych
jednostka urojona ma tą własność, że podniesiona do kwadratu daje liczbę -1

2. Psychologia
Do opisywania i leczenia zaburzeń psychicznych. Ludzkie zachowanie potrafi sobie przeczyć w różnych momentach, np przy ambiwalencji emocjonalnej, gdzie Twoja logika nie ma zastosowania.

Śr lip 30, 2014 1:22 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Cytuj:
@koneczny:
1. Nie odpowiedziałeś na moje pytanie (kilka postów wyżej).
2. Czymże jest logika o której mówisz, jeśli nie zbiorem aksjomatów? Warto byłoby doczytać, zanim zaczniesz mówić o czymś, o czym nie masz bladego pojęcia.

To mało, że logika jest zbiorem aksjomatów.
Najprawdopodobniej wszechświat jest nieskończony. Przyczyna i skutek, czy myślenie przyczynowo skutkowe traci wtedy racje bytu. Aksjomaty pokazują jak należy rozumieć taki wszechświat.

Jakież to pytanie ?

Śr lip 30, 2014 1:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

koneczny napisał(a):
Najprawdopodobniej wszechświat jest nieskończony. Przyczyna i skutek, czy myślenie przyczynowo skutkowe traci wtedy racje bytu. Aksjomaty pokazują jak należy rozumieć taki wszechświat.

Ty ją w taki sposób traktujesz.
Cytuj:
Jakież to pytanie ?

Nie masz myszki, czy jesteś tak leniwy?

Śr lip 30, 2014 1:49 pm
Gaduła
Gaduła

Cytuj:

Ty ją w taki sposób traktujesz.

A wraz ze mną Peano, Russell, Tarski i wielu innych. Dzięki za komplement.

Śr lip 30, 2014 2:25 pm
Gaduła
Gaduła

@hmhmm

Gdzie liczby zespolone przeczą zasadzie niesprzeczności?

Ludzkie zachowania potrafią sobie przeczyć w różnych momentach jak słusznie zauważono. Wobec tego zasada niesprzeczności jest zachowana. Byłaby złamana, gdyby ktoś zachował się na 2 różne sposoby w jednym momencie. O takie właśnie rzeczy pytam i na razie nikt nie wskazał żadnego przykładu na istnienie bytów wewnętrznie sprzecznych.

Śr lip 30, 2014 2:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

@koneczny
Może nie złapałeś:
Ty traktujesz logikę jedynie jako zbiór aksjomatów.

Śr lip 30, 2014 2:41 pm
Gaduła
Gaduła

Dżony!!! Chińskie wynalazki działają bo są oparte o zasadę niesprzeczności!!!

A możesz wyjaśnić, bo nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym tworzeniem wynalazków w oparciu o zasadę niesprzeczności. Pracowałem kiedyś w biurze patentowym i nie przypominam sobie, żeby któryś wynalazca powoływał się na zasadę niesprzeczności (kto wie, może trafiałem akurat na samych buddystów).

Śr lip 30, 2014 2:52 pm
Gaduła
Gaduła

Cytuj:
@koneczny
Może nie złapałeś:
Ty traktujesz logikę jedynie jako zbiór aksjomatów.

Jasne, że traktuje logikę jedynie jako zbiór aksjomatów i tak ją należy traktować.

Śr lip 30, 2014 3:02 pm
Gaduła
Gaduła

Chodzi mi o przykład urządzenia bądź zjawiska, które łamie zasadę niesprzeczności - czyli jednocześnie czymś jest i jednocześnie tym czymś nie jest.

Bo póki nie będzie takowego przykładu to rozważania o innych logikach są bezsensowne - jeśli te inne logiki akceptują zasadę niesprzeczności to są po prostu logiką klasyczną tylko inaczej nazwaną.

Śr lip 30, 2014 3:02 pm
Dyskutant
Dyskutant

kosa000 - no to mamy pat! Bo wg mnie wszystkie te odkrycia (jak i w ogóle wszusytko co działa) opierają się na zasadzie niesprzeczności. A Ty twierdzisz, ze jest inaczej. Wykaż to!

Sytuację patową mają Ci, którzy stosują zasadę niesprzeczności do opisu zjawisk w mikroświecie. :dokitu:

Stają mianowicie przed wyborem, tak jak w przypadku paradoksu z kotem Schrodingera albo odrzucenia opisu kwantowego jako niezupełnego albo odrzucenia zasady niesprzeczności.

W 99% fizycy odrzucają zasadę niesprzeczności z logiką dwuwartościową na korzyść stosowania logiki kwantowej.

Np taki elektron, zachowuje się tak jakby był jednocześnie cząstką i jakby nie był cząstką, co nazywa się dualizmem korpuskularno- falowym.
Dla logiki klasycznej stwierdzenie elektron jest cząstką i jednocześnie nie jest cząstką jest bez sensu (ma wartość logiczną równą 0) natomiast w logice kwantowej ma to sens, jako stan superpozycji.

Cała teoria kwantowa opiera się na takich stanach, sprzecznych z zasadą niesprzeczności. :-D

Superpozycje "sprzecznych" stanów kwantowych (0 i 1) zwanych kubitami są wykorzystywane w komputerach kwantowych a to oznacza ,zgodnie z logiką klasyczną, że kubit jest jednocześnie prawdą (1) i fałszem (0).

8O

Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )

Śr lip 30, 2014 4:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Jak mówiłem, nie chodzi o "inną logikę" lecz o nieskończenie większą wiedzę o logice.

Koneczny : oczywiście że TW stoi wyżej w rozumieniu Wszechświata niż TN, bo dokładniej go opisuje. Co jeszcze nie znaczy że opisuje go doskonale.
Cytuj:
Poza tym, prawa logiki obowiązują zarówno w TW jak i u Newtona. Przy czym, to, że logika obowiązuje w obu teoriach, wcale nie świadczy, że jest ponad nimi, ale że jest niezbędna, aby obie teorie mogły być zrozumiane.
Nie zrozumiałeś analogii. Spróbuję więc jak krowie na rowie: Bóg po prostu wie więcej o logice niż my. DLatego, choć nie jest sprzeczny z logiką formalną, wie o niej znacznie więcej.
Dotarło?

Śr lip 30, 2014 5:14 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Ależ nie kosa000, zupełnie nie.

Nie ma paradoksu kota bo kot sam jest obserwatorem.

Elektron nigdzie nie zachowuje się JEDNOCZEŚNIE jakby był i jakby nie był cząstką. Podaj zjawisko, w którym jednocześnie byt zachowuje się zgodnie z opisem cząsteczkowym i jednocześnie zgodne z falowym.

Stan nieokreślony w żaden sposób nie przeczy zasadzie niesprzeczności - właśnie dlatego, że jest nieokreślony. Nie mamy pełnej informacji o bycie, szczególnie w skali kwantowej. Musimy wykonać nad nim jakieś działania, które wytrącają go ze stanu nieokreślonego. A wtedy byt albo wykazuje jakąś cechę, albo jej nie wykazuje.

Mam wrażenie, że zupełnie odmiennie definiujemy zasadę niesprzeczności, stąd nieporozumienia. Arystoteles formułując prawa logiki chyba zapomniał o stanie "nie wiem". Ale ten stan nie kłóci się z zasadą niesprzeczności. Obiekty kwantowe mogą być w superpozycji wielu stanów, ale kiedy zaczynamy z nimi wchodzić w interakcje - a to jest konieczne, żeby się o nich cokolwiek dowiedzieć, to przyjmują jeden konkretny stan. Zasada niesprzeczności byłaby złamana, gdybyśmy jednocześnie tym samym przyrządem w tym samym momencie stwierdzili 2 różne stany. Jeśli jednemu stanowi odpowiadałoby wychylenie wskazówki w lewo a drugiemu w prawo to musielibyśmy zaobserwować jednocześnie, że ta sama wskazówka wychyla się i w lewo i w prawo. Nie znam takiego eksperymentu...
Coś w tym stylu usiłowano przedstawić tutaj:

http://www.scientificamerican.com/artic ... icrophone/

Ale autor coś pokręcił bo raz pisze, że rezonator drga i nie drga jednocześnie a za chwilę, że rezonator wcale nie jest w 2 miejscach jednocześnie. Jedno zdanie przeczy drugiemu i mamy bełkot - co doskonale ilustruje fakt, że zasada niesprzeczności ma się świetnie.

Śr lip 30, 2014 5:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
@hmhmm

Gdzie liczby zespolone przeczą zasadzie niesprzeczności?

Ludzkie zachowania potrafią sobie przeczyć w różnych momentach jak słusznie zauważono. Wobec tego zasada niesprzeczności jest zachowana. Byłaby złamana, gdyby ktoś zachował się na 2 różne sposoby w jednym momencie. O takie właśnie rzeczy pytam i na razie nikt nie wskazał żadnego przykładu na istnienie bytów wewnętrznie sprzecznych.

Dobrze, że wyjaśniłeś, co miałeś na myśli. Oczywiście liczby zespolone nie przeczą same sobie. Przeczą natomiast innym zasadom matematycznym jak klasycznemu pojęciu mnożenia. I owszem zachowanie ludzkie może być sprzeczne ze sobą, i także w różnych momentach.

Natomiast nie rozumiem o co Ci chodzi, z zasadą niesprzeczności. Wyjaśnij proszę. Jeśli Bóg przeczy logice, to przeczy logice, a nie samemu sobie. W której jego cesze lub cechach znalazłeś sprzeczność występującą w jednym i tym samy czasie? Jeśli nie będę potrafił czegoś wyjaśnić, to Ci się do tego przyznam.

Śr lip 30, 2014 5:54 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 429 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 29  Następna strona