Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt sty 15, 2021 10:56 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 429 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 29  Następna strona
 Bóg biblijny nie może istnieć- wyklucza go logika 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Bóg biblijny nie może istnieć- wyklucza go logika
A wracając do wcześniejszego postu, nie rozumiem jak kryteria takiego jak pycha, czy lenistwo uważasz za słuszne w ocenie wagi "błędu", skoro jak sam przyznałeś (skoro nie zaprzeczyłeś, to uznaje iż przyznałeś) nie zależą one tylko od nas.

btw. Pamiętam taki cytat z Biblii "łatwiej wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do Królestwa Niebieskiego" czy jakoś tak.

Należy ten cytat traktować dosłownie, czy jako alegorię ?
Jeżeli jako alegorię, to co on oznacza?

Wt sie 05, 2014 12:01 am
Gaduła
Gaduła

Cytuj:
Pamiętam taki cytat z Biblii "łatwiej wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do Królestwa Niebieskiego" czy jakoś tak.

No to nasz kapitalizm ogarniam z mieszanymi uczuciami.Coś tu ideologicznie szwankuje :roll:

Wt sie 05, 2014 2:02 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Barney napisał(a):
Arkadij napisał(a):
Re: Barney
Fluktuacje kwantowe:
Z jakiegoś powodu wycieło mi kawałek posta. Pewnie skasowałe przez przypadek i nie zauważyłem. W brakującym fragmencie pisałem o tym, że ze spontanicznie powstających cząsteczek nie wynika wprawdzie to, że tak właśnie mógł powstać wszechświat, ale został poczyniony bardzo istotny krok.
Teraz, na pytanie, jak coś może powstać z niczego, mamy już odpowiedź. Jest to krok, który hipoteze o samodzielnym spontanicznym zrodzeniu wszechświata czyni bardziej prawdopodobną (czy też mniej nieprawdopodbną, jak kto woli).
Teraz lepiej?
Ani o włos.
To że coś się dzieje, nie eliminuje nijak konieczności Stwórcy.
W końcu wiemy także, że Wszechświat powstał, więc jakie ma znaczenie - w kontekście Stwórcy - że wiemy także że powstaje cząsteczka? ;)

Dyskusja potoczyla sie juz troche innymi torami, wiec ja juz w ramach zamykania tego watku.
W zadnym miejscu nie twierdzilem, ze ow fakt eliminuje koniczenosc Stworcy.
Juz pomijajaca to, ze nie ma "koniecznosci" Stworcy.
Cytuj:
Cytuj:
Co do roli chrześcijaństwa w tworzeniu współczesnej moralność.
Zauważ, że ja pisałem odnośnie notki _as_a. Ten zaś (ta zaś?) napisał, że chrześcijaństwo nie przyniosło żadnej przemocy.
2000 lat, stan przed i po. Tylko, że przez te 2000 lat wydarzyło się wiele innych rzeczy. Narodził się chociażby Islam... stan porzed VII wiekiem i teraz, to mówi samo za siebie.
Wpływ zjawisk bada się w zakresie występowania zjawisk.

Mozesz rozwinac te mysl? Nie jestem pewien czy rozumiem co masz na mysli.

Cytuj:
Dla oceny idei ważne są czyny wynikające z tej idei, a nie jej przeciwne.
Dlatego właśnie nie możemy określić iż "komunizm nikogo nie skrzywdził" gdyż komunizm jest zły w założeniach.
(...)
Oczywiście że chrześcijanie którzy popełniali (czy popełniają) zło odeszli od idei chrześcijańskich.

Barney, ale my po owocach mamy ich poznac.
Jakie znaczenie ma to, ze chrzescijanstwo ma piekne zalozenia jesli chrzescijanie tych zalozen sie nie trzymaja.
Nie da sie wplywow chrzescijanstwa ocenic inaczaj, niz na podstawie dzialan chrzescijan.
Jesli idee niedostatecznie spenetrowaly chrzescijan, to moze zalozenia chrzescijanstwa sa rozwniez, przynjamniej czesciowo bledne.

So sie 16, 2014 1:15 am
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik
Arkadij napisał(a):
Dyskusja potoczyla sie juz troche innymi torami, wiec ja juz w ramach zamykania tego watku.

Jest. Ktoś musiał przecież powstawanie tych cząsteczek zaprogramować.

So sie 16, 2014 9:08 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Arkadij napisał(a):
Barney napisał(a):
Arkadij napisał(a):
Re: Barney
Fluktuacje kwantowe:
Z jakiegoś powodu wycieło mi kawałek posta. Pewnie skasowałe przez przypadek i nie zauważyłem. W brakującym fragmencie pisałem o tym, że ze spontanicznie powstających cząsteczek nie wynika wprawdzie to, że tak właśnie mógł powstać wszechświat, ale został poczyniony bardzo istotny krok.
Teraz, na pytanie, jak coś może powstać z niczego, mamy już odpowiedź. Jest to krok, który hipoteze o samodzielnym spontanicznym zrodzeniu wszechświata czyni bardziej prawdopodobną (czy też mniej nieprawdopodbną, jak kto woli).
Teraz lepiej?
Ani o włos.
To że coś się dzieje, nie eliminuje nijak konieczności Stwórcy.
W końcu wiemy także, że Wszechświat powstał, więc jakie ma znaczenie - w kontekście Stwórcy - że wiemy także że powstaje cząsteczka? ;)

To i dobrze.
Cytuj:
Czy mam przytaczać stare anegdoty?
Pewnego popołudnia do Sir Isaaca Newtona, przyszedł w odwiedziny jego przyjaciel. Mężczyzna był pod wrażeniem skomplikowanego modelu Układu Słonecznego jaki stał w salonie naukowca. Gdy poruszył korbką planety zaczęły się poruszać wokół metalowego Słońca.
– Kto to stworzył? – pyta kolega.
– Nikt – odpowiedział od niechcenia Newton.
– Kto zrobił tę maszynę? – znajomy ponowił pytanie.
– Już ci powiedziałem, nikt.
Przyjaciel już lekko zirytowany przestał kręcić korbką i zwrócił się do niego:
– Słuchaj Isaac, ta skomplikowana machina musiała zostać przez kogoś złożona. Nie mów mi, że przez nikogo, bo ci nie uwierzę.
Newton przestał pisać, wstał, spojrzał na przyjaciela i stwierdził:
– Czyż to nie dziwne? Mówię ci, że nikt nie zrobił tej prostej zabawki, a ty mi nie wierzysz. Jednocześnie uporczywie twierdzisz, że prawdziwego Układu Słonecznego, wielkiego i nieskończenie skomplikowanego, nikt nie stworzył. Jak mam ci uwierzyć?

Cytuj:
Cytuj:
Co do roli chrześcijaństwa w tworzeniu współczesnej moralność.
Zauważ, że ja pisałem odnośnie notki _as_a. Ten zaś (ta zaś?) napisał, że chrześcijaństwo nie przyniosło żadnej przemocy.
2000 lat, stan przed i po. Tylko, że przez te 2000 lat wydarzyło się wiele innych rzeczy. Narodził się chociażby Islam... stan porzed VII wiekiem i teraz, to mówi samo za siebie.
Wpływ zjawisk bada się w zakresie występowania zjawisk.
Wesprę Ciebie - zjawiska bada się w kontekście środowiska, które na nie oddziaływuje. Niemniej zarzut że powstanie Islamu jest spowodowane chrześcijaństwem (chyba że Cię źle zrozumiałem?) nie wydaje mi się byc zasadny.

Cytuj:
Dla oceny idei ważne są czyny wynikające z tej idei, a nie jej przeciwne.
Oczywiście. W przypadku chrześcijaństwa wszystkie czyny z niego wynikające są nawet bardzo dobre.
Cytuj:
Cytuj:
Dlatego właśnie nie możemy określić iż "komunizm nikogo nie skrzywdził" gdyż komunizm jest zły w założeniach.
(...)
Oczywiście że chrześcijanie którzy popełniali (czy popełniają) zło odeszli od idei chrześcijańskich.

Barney, ale my po owocach mamy ich poznac.
Jakie znaczenie ma to, ze chrzescijanstwo ma piekne zalozenia jesli chrzescijanie tych zalozen sie nie trzymaja.
Subtelna manipulacja - prawdziwe założenie "niektórzy chrześcijanie nie trzymają się założeń"" względnie "niekiedy chrześcijanie nie trzymają się założeń"" zostaje zastąpione przez (całkowicie fałszywe) założenie że generalnie i wszyscy chrześcijanie się nie ich trzymają.
Cytuj:
Nie da sie wplywow chrzescijanstwa ocenic inaczaj, niz na podstawie dzialan chrzescijan.[/quote}Oczywiście. Metoda naukowa mówi że wpływ czynnika można ocenić przez porównanie tej samej reakcji z czynnikiem i bez czynnika - a nie na podstawie "rozumowania" "jeśli czynnik nie spowodował że reakcja przebiegła idealnie, to znaczy ze nie wpływa on pozytywnie".
Cytuj:
Jesli idee niedostatecznie spenetrowaly chrzescijan, to moze zalozenia chrzescijanstwa sa rozwniez, przynjamniej czesciowo bledne.
Czysta demagogia.
Czy jesli dodałeś za mało katalizatora do reakcji i nie przebiegła idealnie, to wnioskujesz ze to katalizator jest zły i należy zaniechać jego stosowania?
Czy jeżeli kucharz przyrządza potrawę i odejdzie od przepisu - a potrawa będzie niesmaczna - stwierdzisz że "przepis jest zły"?
Jeśli sędzia zawyrokuje niewłaściwie, łamiąc prawo - stwierdzisz że to "wina złego prawa" (albo że jest złe bo "niedostatecznie spenetrowało sędziego")? ;)

Zło jakie popełniają chrześcijanie wynikać może generalnie z dwu powodów:
  • albo z tego, że nie trzymają się chrześcijaństwa dość dokładnie
  • albo z tego, że nie rozpoznali dobrze co jest dobrem a co złem
W obu wypadkach nie ma to najmniejszego związku z chrześcijaństwem.

So sie 16, 2014 11:43 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Cytuj:

A kto zaprogramował Boga? Może wyeluował z prostych cząstek do istoty doskonałej :roll:

Cz sie 21, 2014 4:17 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Barney napisał(a):
Czy mam przytaczać stare anegdoty?
Pewnego popołudnia do Sir Isaaca Newtona, przyszedł w odwiedziny jego przyjaciel. Mężczyzna był pod wrażeniem skomplikowanego modelu Układu Słonecznego jaki stał w salonie naukowca. Gdy poruszył korbką planety zaczęły się poruszać wokół metalowego Słońca.
– Kto to stworzył? – pyta kolega.
– Nikt – odpowiedział od niechcenia Newton.
– Kto zrobił tę maszynę? – znajomy ponowił pytanie.
– Już ci powiedziałem, nikt.
Przyjaciel już lekko zirytowany przestał kręcić korbką i zwrócił się do niego:
– Słuchaj Isaac, ta skomplikowana machina musiała zostać przez kogoś złożona. Nie mów mi, że przez nikogo, bo ci nie uwierzę.
Newton przestał pisać, wstał, spojrzał na przyjaciela i stwierdził:
– Czyż to nie dziwne? Mówię ci, że nikt nie zrobił tej prostej zabawki, a ty mi nie wierzysz. Jednocześnie uporczywie twierdzisz, że prawdziwego Układu Słonecznego, wielkiego i nieskończenie skomplikowanego, nikt nie stworzył. Jak mam ci uwierzyć?

Jest to asrgument powtarzany wielokrotnie w roznych kontekstach i formach. Zegarek znaleziony w trawie, to klasyk przy dyskusjach o ewolucji.
Odpowiedziec mozna podazajac kilkoma sciezkami.
1. Bezsposrednio. Troche mnie dziwi, ze akurat anegdote o ukladzie slonecznym wybrales do tej dyskusji, jako ze z grubsza znamy historie jego narodzin. Historie, ktorej Newtonowi nie bylo dane poznac, ale do ktorej poznania walnie sie przyczynil.
Najpierw duze skupisko gazu, pozniej powstaje gwiazda pierwszej generacji, dozywa swoich dni produkujac coraz bardziej zlozone pierwiastki, supernowa. Z supernowej powstaje skupisko pylu i gazu, ktore wskutek ruchu wirowego wokol formujacej sie gwiazdy drugiej generacji , tworzy dysk. Dysk pylu i gazu powoli krystalizuje w sredniej wielkosci gwiazde i dysk dookola. Dysk zawiera ciezsze pierwiastki, ktore pozniej wejda w sklad planet, ksiezycow, planetoid, komet, etc. Znasz te historie, co do tego nie mam watpliwosci.
Jest to historia, w ktorej nie ma stworcy.
2. Posrednio. Argumenty o modelu ukladu sloneczego, zegarku w trawie, JumboJecie zlozonym przez churagan na zlomowisku, czy Hamlecie napisanym przez maly roznia sie nieco miedzy soba. Glownym punktem wspolnym, jest pytanie: Czy cos zlozonego moze powstac z czegos prostszego, czy moze, zeby powstalo cos zlozonego, konieczny jest programator?
Pytanie dosyc logiczne, na ktore bezposrdenio nie mozemy odpowiedziec w tej chwili.
Mozna probowac posrednio. Spojrzmy na nature, wszechswiat.
- Zycie organizmow wielokomorkowych zaczyna sie od jednej komorki, ktore dzieli sie i roznicuje, by wreszcie dac zlozony organizm dojrzaly.
- Z malego zoledzia, wyrastla wielki dab.
W tych dwoch przypadkach, bedziecie konrargumentowac istnieniem rodzicow. Ale jest roznica miedzy, narodzinami nowego dziecka czy debu wynikajaca z zakodowanego w DNA procesu rozwoju, a stworca, ktory poprostu wytwarza zoledzia z niczego i zakopuje go w glebie.
- Historie zycia na ziemi mozemy przesledzic w zblizony sposob. Zaczelo sie od prostych zwiazkow organicznych, przez komorki, kolonie i tak dalej.
- Przesledzic tez mozemy, patrzac w niebo, rozne etapy powstawania gwiazd. Wszystko zaczyna sie od wodory i syntezy jedrowej helu. Pozniej rodza sie metale, pierwiastki coraz bardziej zlozone.
Widzimy trend, czy mozna go uogolnic do wszechswiata?
Proba ekstrapolacji z termodynamiki jest tu malo pomocna. W szklance stygnacej wody istnieja obszary, w ktorych energia wody wciaz wzrasta (ich entropia rosnie), choc caly system stygnie zmniejszjac swoja entropie.

Prubujemy uogolniac i ekstrapolowac, to zas prowadzi do kilku opocji.
Wszechswiat istnial od zawsze.
Mial on stworce/stworcow.
Sam jest stworca.
Zrodzil sie spontanicznie.
I inne.
W sposob przekonujacy, odpowiedziec sie nie da, nie w tej chwili. Odpowiedzi szukac mozna i to robia astrofizycy i ich koledzy.
Mozna miec wewnetrzne przekonanie co do prawdopodobienstwa ktorejs z opcji, ale niemozliwym jest stwierdzic bez zadnych watpliwosci, ze jedna byc musi, a inna byc nie moze.

3. Ewolucyjnie.
Zaczne pytaniem i pociagniemy watek dalej, jesli bedziecie mieli ochote.
Czy, kazdy moglby po prostu usiasc i zbudowac model ukladu slonecznego?

Cytuj:
Wesprę Ciebie - zjawiska bada się w kontekście środowiska, które na nie oddziaływuje. Niemniej zarzut że powstanie Islamu jest spowodowane chrześcijaństwem (chyba że Cię źle zrozumiałem?) nie wydaje mi się byc zasadny.

Nie, nie o to mi chodzilo. Ale po przeczytaniu Twoich wypowiedzi dochodze do w niosku, ze podalem bledny przyklad.

Mysle, ze mamy pewien problem. Piszac o chrzescijanstwie mam na mysli zamiennie, ideologie chrzescijanska jak i ogol chrzescijan.
Zanim sprobuje pociagnac watek: Czy ma sens praktyczny odrywanie ideologii od jej wyznawcow, zwlaszcza w kontekscie dyskusji o tym, jaki miala ona wplyw na owych wyznawcow?
Rozumiem Twoja analogie o katalizatorze.
Jesli jednak ideologia chrzescijanska nie spenetrowala ludzkosci dostatecznie gleboko, jesli jest blednie interpretowana czy naduzywana, to czy jest ona rzeczywiscie taka idealna. To raz.
A dwa, jesli dokonujemy oceny efektow wprowadzania tej ideologii w zycie, to czy nie dokonujemy tego patrzac z zewnatrz, w kontekscie postawy etycznej, na ktora wplyw mialy tez inne czynniki?

N sie 24, 2014 2:59 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

lsp napisał(a):
Arkadij napisał(a):

Dlaczego musial?

N sie 24, 2014 3:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Kolejny, ten sam, powtarzany od lat błąd. Niektórym wydaje się że skoro wiemy (nie bardzo, ale załóżmy że tak jest...) jak powstał Wszechświat, to załatwia sprawę jego powstania (rzekomo bez Stwórcy) ;)

Ta sama bzdura w wersji uboższej: "kiedyś myślano że błyskawice są dziełem Boga, a teraz już nauka wyjaśniła ich powstawanie" :D

N sie 24, 2014 7:02 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Cytuj:
Kolejny, ten sam, powtarzany od lat błąd. Niektórym wydaje się że skoro wiemy (nie bardzo, ale załóżmy że tak jest...) jak powstał Wszechświat, to załatwia sprawę jego powstania (rzekomo bez Stwórcy) ;)

Na samym początku powstania wszechświata była już inflacja.Już wiem kto był temu winien :D

Pn sie 25, 2014 9:56 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Wcale nie na samym poczatku... ;)
Inna rzecz że inflacja to sztuczna łata na teorię. Niczego tak naprawdę nie tłumaczy - jest to miejsce do wyjaśnienia (względnie zmiany teorii).

Pn sie 25, 2014 12:26 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Barney napisał(a):

Ta sama bzdura w wersji uboższej: "kiedyś myślano że błyskawice są dziełem Boga, a teraz już nauka wyjaśniła ich powstawanie" :D

Kolejny, ten sam, powtarzany blad - nie czytamy posta (przyznaje, dlugiego), a potem dyskutujemy z tym co nam jest wygodne.
Arkadij napisał(a):
W sposob przekonujacy,(na pytanie dotyczace narodzin wszechswiata - przypis autora :lol: ) odpowiedziec sie nie da, nie w tej chwili.

Pn sie 25, 2014 6:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Arkadij napisał(a):
Kolejny, ten sam, powtarzany blad - nie czytamy posta (przyznaje, dlugiego), a potem dyskutujemy z tym co nam jest wygodne.
A konkretnie to o co Ci chodzi, hę? ;)

Wt sie 26, 2014 12:09 am
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

O to, ze nie twierdze, ani w swoim poscie, ani ogolnie, ze czesciowe rozgryzienie pewnych mechanizmow kosmogonicznych jest rownoznaczne z obaleniem istnienia stworcy.
To, ze nie jest on konieczny, nie oznacza, ze jego istnienie jest wykluczone.

Wt sie 26, 2014 2:09 am
Gaduła
Gaduła

Zgadzam się z przedmówcą.Do stworzenia ogromu Wszechświata potrzebny był czynnik obdarzony fizyczną mocą a nie miłosierdziem.

Wt sie 26, 2014 1:39 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 429 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 29  Następna strona