Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn sie 10, 2020 6:57 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 429 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 29  Następna strona
 Bóg biblijny nie może istnieć- wyklucza go logika 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Post Re: Bóg biblijny nie może istnieć- wyklucza go logika
Jockey napisał(a):
Odnośnie istnienia Boga czy Stworzyć ela warto zapoznać sie http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Transcen ... (filozofia)

Odnośnie przestrzeni innej niż znana
http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Hipersfera

Jestem racjonalistą i sceptykiem więc dla mnie nie potwierdzona w faktach/rzeczywistości filozofia nie różni się niczym od fantastyki, na tej zasadzie można udowadniać dosłownie wszystko łącznie z Latającym Potworem Spaghetti.

Nie odrzucam całkowicie możliwości istnienia jakiejś przyczyny lub stwórcy nie rozumiem tylko dlaczego w przypadku teistów ten Stwórca musi być sprzeczny z logiką, pewnie dlatego Immanuel Kant był agnostykiem :wink:

So lip 26, 2014 8:22 pm
Dyskutant
Dyskutant

Spaghettification napisał(a):
Mógłbyś podać jakieś konkrety? O ile istnienie czegoś poza czasem mogę sobie wyobrazić
Bardzo jestem ciekawy, co takiego potrafisz sobie wyobrazić, co istnieje poza czasem? :-D
to istnienie czegoś żywego już nie, życie jest ściśle powiązane z czasem i dotyczyłoby to również Boga o ile zakładamy że jest on logiczny.
Życie jest ściśle powiązane z czasem tylko dla istot materialnych, czyli logicznie rzecz biorąc Boga to nie dotyczy :no: .
Nie potrafię sobie tego wyobrazić ponieważ istnienie inteligencji "ponad czasem" jest nielogiczne, chyba że twoja definicja ponad czasowości jakoś to tłumaczy?
Jeśli nie możesz :no: sobie czegoś wyobrazić, to nie znaczy że jest to nielogiczne, tylko że nie potrafisz :no: tego zrozumieć.
Definicję pond czasowości Boga podaje Katechizm Kościoła Katolickiego
KKK napisał(a):
600 Dla Boga wszystkie chwile czasu są teraźniejsze w ich aktualności. Ustalił On więc swój odwieczny zamysł "przeznaczenia", włączając w niego wolną odpowiedź każdego człowieka na Jego łaskę: "Zeszli się bowiem rzeczywiście w tym mieście przeciw świętemu Słudze Twemu, Jezusowi, którego namaściłeś, Herod i Poncjusz Piłat z poganami i pokoleniami Izraela 397 , aby uczynić to co ręka Twoja i myśl zamierzyły" (Dz 4, 27-28). Bóg dopuścił ich czyny wypływające z zaślepienia 398 , by wypełnić swój zbawczy zamysł 399 .
Pogrubienie możesz traktować jako taką definicję.
Czas istnieje tam gdzie jest ruch a ruch generuje zmiany, bez czasu żadna akcja nie jest możliwa, skoro Bóg z biblii postanowił stworzyć wszechświat to w jego wymiarze czas również musi istnieć, wyklucza to więc niezmienność Boga oraz wieczne istnienie.

Po pierwsze
Zgodnie z OTW czas istnieje tam gdzie istnieje materia, nie dotyczy :no: niematerialnych form istnienia
Po drugie
Ponad czasowy nie oznacza formy istnienia poza czasem, oznacza także istnienie w czasie, ale nie tak jak u człowieka który istnieje tylko w jednej chwili czasu (teraźniejszej). Bóg istnieje we wszystkich chwilach czasu, które są dla Niego teraźniejsze.
Po trzecie
Ponieważ Bóg istnieje w każdej chwili czasu, więc jest niezmienny, bo wraz z upływem czasu nic się nie zmienia, nadal istnieje w każdej chwili.
Cytuj:
A sześciowymiarową przestrzeń umiesz sobie wyobrazić? :mrgreen:

Pytanie jest bezzasadne dopóki nie zdefiniujesz swojej koncepcji sześciowymiarowej przestrzeni.

Tego uczą z algebry liniowej :-D .
A jeśli chodzi o wyobrażenia, to wyobraź sobie :no: czterowymiarowy lub n-wymiarowy sześcian.

8O

Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )

So lip 26, 2014 9:19 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Jestem racjonalistą i sceptykiem więc dla mnie nie potwierdzona w faktach/rzeczywistości filozofia nie różni się niczym od fantastyki, na tej zasadzie można udowadniać dosłownie wszystko łącznie z Latającym Potworem Spaghetti.
racjonalistą powiadasz... a wszystko jesteś w stanie udowodnić? A o koncepcji materii i antymaterii słyszałeś?
Według naukowców trzmiel nie ma prawa latać bo tak wyliczyli, że jego skrzydła nie są w stanie go unieść więc wniosek? ... a jak to wygląda w prawdziwym życiu?

Nie odrzucam całkowicie możliwości istnienia jakiejś przyczyny lub stwórcy nie rozumiem tylko dlaczego w przypadku teistów ten Stwórca musi być sprzeczny z logiką, pewnie dlatego Immanuel Kant był agnostykiem
zapominasz o jednym słowie, że dla ciebie jest sprzeczny.
kosa000 napisał(a):
A jeśli chodzi o wyobrażenia, to wyobraź sobie :no: czterowymiarowy lub n-wymiarowy sześcian.
Spaghettification no to masz problem

So lip 26, 2014 9:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Logika i zdrowy rozsądek tak twierdzą, jeżeli znasz jakiś inny sposób na stwierdzenie czy coś ma stwórcę to chętnie posłucham.
Niczego podobnego logika i rozsądek nie twierdzą, tylko Ty.

Cytuj:
Odeślij mnie więc mistrzu do podręczników które tłumaczą istnienie czegoś "ponad czasem" :wink:
Dowolny podręcznik teologii z X wieku lub fizyki z XX lub XXI wieku.
Cytuj:
Cytuj:
W tym sęk - opieranie swoich ocen na tym "co możesz sobie wyobrazić". To także przyczyna Twojej niewiary.

A na czym mam opierać swoje oceny, na widzimisię? :D
Właśnie opieranie się na wyobrażeniach, to opieranie się na widzimisię.

Cytuj:
Nie potrafię sobie tego wyobrazić ponieważ istnienie inteligencji "ponad czasem" jest nielogiczne
To teza. A dowód?

Cytuj:
Czas istnieje tam gdzie jest ruch a ruch generuje zmiany, bez czasu żadna akcja nie jest możliwa, skoro Bóg z biblii postanowił stworzyć wszechświat to w jego wymiarze czas również musi istnieć, wyklucza to więc niezmienność Boga oraz wieczne istnienie.
Primo: czas istnieje tam, gdzie istnieje przestrzeń (a nie "ruch").
Secundo: to że Bóg może tworzyć, postrzegać a nawet wpływać na czas nijak nie implikuje że musi mu podlegać. Czas i przestrzeń to tylko sposób w jaki postrzegamy świat.
Tertio: nie ma to nic wspólnego z niezmiennością Boga
Quarto: nie ma to nic wspólnego z zagadnieniem wiecznego istnienia

Cytuj:
Cytuj:

Pytanie jest bezzasadne dopóki nie zdefiniujesz swojej koncepcji sześciowymiarowej przestrzeni.
Jak napisano, jest to pojęcie z zakresu algebry liniowej. Ale także w fizyce (poczytaj sobie o facecie nazwiskiem Calabi).

Cytuj:
Cytuj:
Jak najbardziej naukowe. Widzę że nie tylko z fizyki, ale i z historii nauki kiepsko, co? :wink:

Czyli ponownie "wiem ale nie powiem", i ty się dziwisz że w dyskusji z tobą brakuje nowych myśli? :wink:
Trudno o nowe myśli, jak adwersarz nie zna (ani nie ma ochoty fatygować się by poznawać) co dotąd w tej sprawie powiedziano.
Wpisz w przeglądarkę www.lmgtfy.com/?q=dowody na istnienie boga

So lip 26, 2014 11:41 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Nie chcę tworzyć nowego wątku, a pytania moje mają, bądź co bądź, związek z tematem.

Czy skoro Bóg jest wszechwiedzący, oznacza to, że wiedział podczas stwarzania, iż część ludzi skaże na wieczne potępienie?

Czy Bóg ingeruje w naszą wolność, np. poprzez dokonywanie cudów, czy wysłuchiwanie modlitw?

So lip 26, 2014 11:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

I Never Said... napisał(a):
Czy skoro Bóg jest wszechwiedzący, oznacza to, że wiedział podczas stwarzania, iż część ludzi skaże na wieczne potępienie?
Bóg nikogo nie "skazuje". To jest nasz osobisty wybór. http://www.analizy.biz/marek1962/pieklo.pdf

Cytuj:
Czy Bóg ingeruje w naszą wolność, np. poprzez dokonywanie cudów, czy wysłuchiwanie modlitw?
Nie. Bóg ingeruje niekiedy w naszą rzeczywistość, niwelując negatywne skutki grzechu które nas zniewalają.

N lip 27, 2014 12:20 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

....
To zamień "skarze" na "wybierze"

Skoro ingerencja Boga w naszą rzeczywistość przekłada się na decyzje podejmowane przez ludzi (np. ktoś się nawrócił pod wpływem cudu, co prawdopodobnie nigdy nie miało by miejsca, gdyby tego cudu nie doświadczył) to narusza ich wolną wolę, czyż nie ?

N lip 27, 2014 12:39 am
Milczek
Milczek

kosa000 napisał(a):
Bardzo jestem ciekawy, co takiego potrafisz sobie wyobrazić, co istnieje poza czasem? :-D

Fotony, materia poruszająca się z prędkością c, być może wszechświat przed bb.

Cytuj:
Życie jest ściśle powiązane z czasem tylko dla istot materialnych, czyli logicznie rzecz biorąc Boga to nie dotyczy :no: .

Logicznie rzecz biorąc, muszę Ci uwierzyć na słowo? :wink:

Cytuj:
KKK napisał(a):
600 Dla Boga wszystkie chwile czasu są teraźniejsze w ich aktualności.

O ile sci-fi jest moim ulubionym gatunkiem to podróże w czasie i związane z nimi paradoksy przyprawiają mnie o ból głowy :D

Z tak przedstawionej definicji wynikałoby że Bóg jest niezdolny do myślenia ponieważ wszystko co pomyśli zostało już zdefiniowane (zaprogramowane?). Jeżeli Bóg może tworzyć nowe myśli to mamy już czas, przynajmniej z jego perspektywy.

Cytuj:
Zgodnie z OTW czas istnieje tam gdzie istnieje materia, nie dotyczy :no: niematerialnych form istnienia

Czas istnieje tam gdzie jest ruch, teoretycznie we wszechświecie bez ograniczenia prędkości mogłyby istnieć fotonowe formy życia i pomimo że nie są one materialne istniałby dla nich czas (też mogę filozofować :P )

Cytuj:
Po drugie
Ponad czasowy nie oznacza formy istnienia poza czasem, oznacza także istnienie w czasie, ale nie tak jak u człowieka który istnieje tylko w jednej chwili czasu (teraźniejszej). Bóg istnieje we wszystkich chwilach czasu, które są dla Niego teraźniejsze.

j.w

Dodam tylko że nie miałbym problemu z Bogiem ponadczasowym w sensie obserwatora z zewnątrz żyjącego w innej czasoprzestrzeni np. Bóg jako widź czy projektant w interaktywnym filmie.

Cytuj:
Po trzecie
Ponieważ Bóg istnieje w każdej chwili czasu, więc jest niezmienny, bo wraz z upływem czasu nic się nie zmienia, nadal istnieje w każdej chwili.
Wraz z upływem jakiego czasu? Czy zatem Bóg może się zmienić a skoro nie :wink: to jak to się ma do wszechmocy i w ogóle życia.

Cytuj:
Cytuj:
Cytuj:

Nie rozumiem po co mi te wielotopy linkujecie, w jaki sposób one definiują sześciowymiarową przestrzeń?

Jockey napisał(a):
racjonalistą powiadasz... a wszystko jesteś w stanie udowodnić? A o koncepcji materii i antymaterii słyszałeś?

Wręcz przeciwnie, bardzo mało jestem wstanie udowodnić dlatego jestem ateistą :)

Słyszałem o materii i o antymaterii ale koncepcje musiałbyś rozwinąć.

Cytuj:
Według naukowców trzmiel nie ma prawa latać bo tak wyliczyli, że jego skrzydła nie są w stanie go unieść więc wniosek? ... a jak to wygląda w prawdziwym życiu?

Wniosek jest taki że naukę weryfikuje rzeczywistość w odróżnieniu od teologii której zweryfikować się nie da.

btw. naukowcy nigdy nie twierdzili że trzmiel nie ma prawa latać, jest to jednak popularny argument wśród pseudonaukowych kreacjonistów.

Już w 2000-nym ktoś się pofatygował i ten mit obalił :D http://www.news.cornell.edu/stories/200 ... ist-proves

Cytuj:
zapominasz o jednym słowie, że dla ciebie jest sprzeczny.

Prawda, inaczej ateistów byłoby nieco więcej, tylko nieco bo większość teistów chyba się logiką nie przejmuje.

Cytuj:
Spaghettification no to masz problem

poradzę sobie :P

Barney trochę Cie wytnę bo się argumenty dublują, poza tym unikasz dyskusji a ja nie mam ochoty dyskutować z Google :wink:

Barney napisał(a):
Niczego podobnego logika i rozsądek nie twierdzą, tylko Ty.

Ok. niech Ci będzie, możesz więc podać metodę na odróżnienie rzeczy stworzonej od powstałej samoczynnie czy dalej będziesz się chował za filozofami ?

Cytuj:
Dowolny podręcznik teologii z X wieku lub fizyki z XX lub XXI wieku.
Teologia jest niefalsyfikowalna więc równie dobrze mógłbyś mnie odesłać do komiksów, w dowolnym podręczniku fizyki nic nie widzę o istnieniu ponad czasem :D

Cytuj:
Właśnie opieranie się na wyobrażeniach, to opieranie się na widzimisię.

Ha i tu byś mnie miał... gdyby moje wyobrażenia niebyły weryfikowane przez rzeczywistość.

Cytuj:
Primo: czas istnieje tam, gdzie istnieje przestrzeń (a nie "ruch").
Sorry ale :no:

Cytuj:
Quarto: nie ma to nic wspólnego z zagadnieniem wiecznego istnienia
Ma jeżeli Bóga można nazwać żywym i myślącym.

Cytuj:
Wpisz w przeglądarkę www.lmgtfy.com/?q=dowody na istnienie boga

Wpisz w google dowody na istnienie "czegokolwiek" :roll:

N lip 27, 2014 12:45 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

....
To zamień "skarze" na "wybierze"
Nie.
Bo to ja wybieram, nie Bóg.

Cytuj:
Skoro ingerencja Boga w naszą rzeczywistość przekłada się na decyzje podejmowane przez ludzi (np. ktoś się nawrócił pod wpływem cudu, co prawdopodobnie nigdy nie miało by miejsca, gdyby tego cudu nie doświadczył) to narusza ich wolną wolę, czyż nie ?
Nie.
Wielu ludzi (choćby Emil Zola) widziało cud i się nie nawróciło. To tak jakbys powiedział że gwałcisz wolę ucznia pokazując mu doświadczenie dowodzące że prawa fizyki działają.
Grzech zaślepia człowieka. Cud może (nie musi) przywrócić mu ostrość widzenia. Nic ponadto.

N lip 27, 2014 12:47 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dobrze, Ty wybierasz.
Czy wszechwiedza Boga pozwala mu określić jakie decyzje podejmiesz ( w tym także tą o zbawieniu/wiecznym potępieniu) zanim jeszcze je podejmiesz?

N lip 27, 2014 9:33 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
Czy pusta przestrzeń jest ograniczona, czy nie?

N lip 27, 2014 10:11 am
Dyskutant
Dyskutant

kosa000 napisał(a):

Fotony, materia poruszająca się z prędkością c, być może wszechświat przed bb.
Raczysz żartować :) . Fotony wysyłane ze Słońca na Ziemię są ponadczasowe? To masz nobla w kieszeni. :-D :-D :-D .

Cytuj:
Logicznie rzecz biorąc, muszę Ci uwierzyć na słowo? :wink:
Nie musisz, ale możesz.
Cytuj:
Cytuj:
KKK napisał(a):
600 Dla Boga wszystkie chwile czasu są teraźniejsze w ich aktualności.

...
Z tak przedstawionej definicji wynikałoby że Bóg jest niezdolny do myślenia ponieważ wszystko co pomyśli zostało już zdefiniowane (zaprogramowane?). Jeżeli Bóg może tworzyć nowe myśli to mamy już czas, przynajmniej z jego perspektywy.

Opis "czasowy" Boga nie dotyczy, właśnie ze względu na definicję ponadczasowości.
Cytuj:
Czas istnieje tam gdzie jest ruch, teoretycznie we wszechświecie bez ograniczenia prędkości mogłyby istnieć fotonowe formy życia i pomimo że nie są one materialne istniałby dla nich czas (też mogę filozofować :P )
Filozofować każdy może ale Ty piszesz bajki. :dokitu:
Piszesz:
1/ Czas istnieje tam gdzie jest ruch- czyli jak ruchu nie ma to i czasu nie ma?
2/ mogłyby istnieć fotonowe formy życia i pomimo że nie są one materialne istniałby dla nich czas - fotony są materialne

Cytuj:
Dodam tylko że nie miałbym problemu z Bogiem ponadczasowym w sensie obserwatora z zewnątrz żyjącego w innej czasoprzestrzeni np. Bóg jako widź czy projektant w interaktywnym filmie.

Skoro nie masz z tym problemu :no: , to powinno być dla Ciebie jasne, że
dla obserwatora na zewnątrz czasoprzestrzeni wszystkie chwile czasu są jednoczesne?
Cytuj:
Cytuj:
Po trzecie
Wraz z upływem jakiego czasu? Czy zatem Bóg może się zmienić a skoro nie :wink: to jak to się ma do wszechmocy i w ogóle życia.
Wyobraż soie Boga jako nieskończenie długą nić, po której przesuwa się koralik symbolizujący upływ czasu. Przy przesuwaniu koralika zmienia się chwila teraźniejsza nie zmienia się natomiast stan nici.

Cytuj:
Nie rozumiem po co mi te wielotopy linkujecie, w jaki sposób one definiują sześciowymiarową przestrzeń?
Masz problemy z definicją sześciowymiarowej przestrzeni więc dajemy Ci poglądowe przykłady.

8O

Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )

N lip 27, 2014 1:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dobrze, Ty wybierasz.
Czy wszechwiedza Boga pozwala mu określić jakie decyzje podejmiesz ( w tym także tą o zbawieniu/wiecznym potępieniu) zanim jeszcze je podejmiesz?
Co rozumiesz przez "określić"? Czy je zna?
Cytuj:
W jedynym języku w jakim jesteśmy w stanie je opisywać - w języku matematyki.
Przy czym nie jest to jedynie teoria - sześciowymiarowa przestrzeń położeń i pędów to konkretna rzeczywistość fizyczna - pamiętam że liczyłem nawet związane z nią zadania.

N lip 27, 2014 2:27 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Tak, czy je zna.

N lip 27, 2014 2:33 pm
Milczek
Milczek

kosa000 napisał(a):
Raczysz żartować :) . Fotony wysyłane ze Słońca na Ziemię są ponadczasowe? To masz nobla w kieszeni. :-D :-D :-D .

Z perspektywy fotonów są ponadczasowe ponieważ czas dla nich nie istnieje, podobnie jak dla człowieka poruszającego się z prędkością c. Wydaje mi się jednak że w tym przypadku nasze definicje ponadczasowości nieco się różnią :D

Cytuj:
...

Cytuj:
Opis "czasowy" Boga nie dotyczy, właśnie ze względu na definicję ponadczasowości.

Wciąż nie wiem czy Bóg jest żywą istotą myślącą czy zaprogramowanym komputerem?

Cytuj:
Cytuj:
Filozofować każdy może ale Ty piszesz bajki. :dokitu:

Cytuj:
Piszesz:
1/ Czas istnieje tam gdzie jest ruch- czyli jak ruchu nie ma to i czasu nie ma?

Zgadza się.

Cytuj:
2/ mogłyby istnieć fotonowe formy życia i pomimo że nie są one materialne istniałby dla nich czas - fotony są materialne

Foton jest to cząstka elementarna o masie spoczynkowej równej 0. Nie posiada ona ładunku elektrycznego ani magnetycznego.

Zatem według definicji, foton materią nie jest.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Materia_(fizyka)

Cytuj:
Skoro nie masz z tym problemu :no: , to powinno być dla Ciebie jasne, że
dla obserwatora na zewnątrz czasoprzestrzeni wszystkie chwile czasu są jednoczesne?

Mogą być, jednak w swojej własnej czasoprzestrzeni obserwator ten odczuwałby normalny upływ czasu.

Cytuj:
Wyobraż soie Boga jako nieskończenie długą nić, po której przesuwa się koralik symbolizujący upływ czasu. Przy przesuwaniu koralika zmienia się chwila teraźniejsza nie zmienia się natomiast stan nici.

No więc koralik odmierza czas dla nici, nie ma znaczenia czy nić jest nieskończona, istnieje miejsce na nici gdzie pojawił się koralik chyba że nić jest pętlą :D
Skąd bierze się energia przesuwająca koralik, jeżeli z nici to nieustannie wraz z koralikiem zmienia się jej stan.

Cytuj:
Masz problemy z definicją sześciowymiarowej przestrzeni więc dajemy Ci poglądowe przykłady.

Nie tylko ja mam problemy, takiej definicji po prostu niema. To że coś może istnieć teoretycznie nie oznacza od razu że rzeczywiście istnieje :wink:

hen napisał(a):
Czy pusta przestrzeń jest ograniczona, czy nie?

Potencjalnie raczej nie.

N lip 27, 2014 7:33 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 429 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 29  Następna strona