Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 17, 2021 9:49 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2444 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124 ... 163  Następna strona
 Dla rozrywki. Zagadka historyczna. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dla rozrywki. Zagadka historyczna.
Bruno Schulz, Drohobycz

So cze 14, 2014 5:02 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin,

Brawo :)

A przy okazji, do posłuchania o tej historii:
Akurat, moja ulubiona piosenka z tej ich płyty, cover oryginalnej wersji w wykonaniu Jacka Kleyffa

So cze 14, 2014 5:17 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Skoro jesteśmy przy literaturze. Wybitnych pisarzy i poetów: Francois Rabelais, Dante Alighieriego, Antoniego Czechowa, Michaiła Bułhakowa, sir Arthura Conan Doyla łączyło to, że wszyscy byli medykami z wykształcenia i z wykonywanego zawodu.
Proszę znajdźcie co najmniej trzech wybitnych polskich literatów mających tę samą "skazę". :)

So cze 14, 2014 10:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boy-Żerański- pediatra, Stanisław Lem- nie skończył studiów, Janusz Korczak- wiadomo... , Jerzy Lutowski, Arnold Mostowicz, Danuta Mostwin, i jeszcze paru by się znalazło...

So cze 14, 2014 10:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Szybko poszło.
Brawo. :-)

Wydaje mi się, że i Henryk Sienkiewicz też należał do medycznej "mafii"?

So cze 14, 2014 10:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No to lecimy dalej...
Wracamy na wodę. Były już okrągłe okręty, to może teraz poszukamy kwadratowych? No dobra, mogą być prostokątne...
A były i takie! Oprócz niecodziennego kształtu wyróżniały sie też uzbrojeniem w postaci ogromnych "maczug" służących do rozbijania i przewracania okrętów wroga. W późniejszych modelach stosowano również niespodziewany sposób napędu, bardziej kojarzący sie z czasami o 1000 lat późniejszymi.
Gdzie i kiedy znajdziemy takie dziwa?

N cze 15, 2014 1:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dodam ze okręty tego typu pływały raczej po rzekach niż po morzu. Czasami używano ich w charakterze mobilnych twierdz które spławiano na terytorium nieprzyjaciela i osadzano na płyciźnie. Największe miały ponoć do 180m długości. Uzbrojone były także w trebeusze, kusze, miotacze ognia a w późniejszych czasach takze broń palną. Różne modele tych okrętów były używane przez tysiąc lat z okładem mniej więcej od 300 do 1300 roku NE

N cze 15, 2014 7:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eryk Bloodeaxe
to nie może być nic innego, tylko wielkie chińskie dżonki:
Obrazek

ale o tym patencie przyznaję nie słyszałem:
Obrazek
Całość opisu tutaj:
http://en.wikipedia.org/wiki/Naval_history_of_China

N cze 15, 2014 10:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Doskonale :mrgreen:
Typ okrętu który miałem na myśli to"Lau Chuan" chyli okręty-zamki lub okręty-wieże
Były używane od czasów dynastii Han kiedy stosowano wspomniane "przenośne fortece" takie jak ta:
Obrazek
jak widać jest to dosłownie kwadratowy okręt!
W czasach Songów powstawały modele wyposażone w "maczugi" czyli wielkie bomy podnoszone na linach i w odpowiednim momencie opuszczane w dół:
Obrazek
Około roku 1000 rozpowszechniły sie statki z kołami łopatkowymi :
Obrazek
Napęd jak widać na "chińczyków mechanicznych" ;)

Lao Chuany były w użyciu jeszcze w XIV wieku kiedy brały udział w bitwie na jeziorze Poyang stoczonej przez Mingów przeciw Mongołom.
W ogóle Chińczycy mieli masę doskonałych pomysłów w dziedzinie szkutnictwa i żeglugi, jaka szkoda że to wszystko poszło się paść z powodu jednej głupiej decyzji cesarza... :cry:

N cze 15, 2014 10:42 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Eryk Bloodeaxe napisał(a):
Chińczycy mieli masę doskonałych pomysłów w dziedzinie szkutnictwa i żeglugi, jaka szkoda że to wszystko poszło się paść z powodu jednej głupiej decyzji cesarza... :cry:

Kompas został - na szczęście.

Pn cze 16, 2014 5:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gdy piszemy o zagadkach związanych z Chinami nie mogę pominąć tej, być może największej ze wszystkich. Pisałem o niej, ale w prywatnej korespondencji. Na forum temat chyba nie był podnoszony. Chodzi o pytanie w jaki sposób Chińczycy wykorzystali flotę ogromnych dżonek oceanicznych, pod każdym względem przewyższających europejskie statki?

Wiadomo, ze zanim wydano zakaz morskich podróży przez tysiąc lat penetrowały one morza oblewające wschodnie i południowo-wschodnie wybrzeża Azji. Docierały nawet do wschodnich wybrzeży Afryki. Ale największa wyprawa, ostatni wyczyn chińskich nawigatorów, spowity jest mrokiem tajemnicy z powodu rozkazu cesarza o którym wspominał Eryk. Rozkazu, nakazującego zniszczyć flotę, zapiski z podróży i zakazującego kolejnych wypraw.
Pewien Anglik wysunął rewolucyjną tezę, iż dowodzący wyprawą admirał:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zheng_He
nie ograniczył się do znanych z wcześniejszych wypraw akwenów, lecz popłynął dalej.
A to, dokąd mógł dotrzeć, jest ową zagadką o której pisałem we wstępie.
Jeśli Gavin Menzies, historyk amator, za to zawodowy marynarz nawigator ma rację, Chińczycy opłynęli świat i odkryli Ameryki, Australię kilkadziesiąt lat przed Europejczykami. Kolumb, Magellan i inni, popłynęli szlakami przetartymi przez skośnookich nawigatorów, korzystając z map przez nich nakreślonych.
Swoje hipotezy zawarł w tej książce:
http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/gavin_menzies/1421

Jeśli natrafimy gdzieś u wybrzeży Ameryki, lub Nowej Zelandii, na wrak chińskiej dżonki pełnej ceramiki z epoki dynastii Ming, historię cywilizacji trzeba będzie napisać od nowa.

Pn cze 16, 2014 8:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Hmmm... Hipoteza jako taka jest ciekawa, i całkiem prawdopodobna. Jest technicznie możliwe że Baochuany admirała Zheng He mogły dopłynąć do Ameryki czy też Nowej Zelandii. Na pewno dotarły do Indii i Afryki a prawdopodobnie także Australii więc czemu nie? Były najlepszymi statkami w tym czasie i znacznie przewyższały konkurencię.
Obrazek
Może nawet znajdziemy kiedyś dowody obecności Chińczyków w Ameryce? Ale czy historię trzeba by z tego powodu pisać od nowa?
Oj, chyba nie...
No bo co z tego że dopłynęli zatknęli flagę (czy co tam sie w Chinach wtykało) i popłynęli z powrotem? Faktem jest że nie założyli w tych krajach kolonii ani nawet placówek handlowych i nie nawiązali z nimi stałych kontaktów. Czyli nic z tych wypraw nie wniknęło...
Pięćset lat wcześniej Leif Eriksson też dopłynął do Winlandii i nawet próbował założyć kolonię ale mu nie wyszło i wrócił do domu. Jego wyprawa nie miała żadnego praktycznego znaczenia dla mieszkańców obu stron Atlantyku i mało kto o niej wiedział.
Hipotetyczna wyprawa Zheng He do Ameryki też nie pociągnęła za sobą żadnych praktycznych skutków więc jest tylko ciekawostką.
Co innego gdyby Chińczycy posuwali się dalej i skolonizowali nowe lądy co technicznie mogli zrobić, wtedy dzisiejszy świat wyglądał by zupełnie inaczej...
Ale nie zrobili głownie zapewne przez głupotę swojego cesarza który wolał oszczędzić na flocie a za uzyskane pieniądze rozbudował Wielki Mur, który potem okazał sie zupełnie bezużyteczny.
Chiny straciły swoją szanse a następną mają dopiero teraz. I wygląda na to że tym razem ją wykorzystują.

Pn cze 16, 2014 10:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A tak przy okazji, natknąłem się na coś zabawnego.
Poniższy obrazek pochodzi z pewnej instrukcji obsługi:
Obrazek
jak myślicie czego dotyczyła ta instrukcja? :-D

Pn cze 16, 2014 10:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Okulary?

Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14

Pn cze 16, 2014 10:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Coś znacznie większego :mrgreen:
PS, Sorry ze wtryniłem to bez kolejki ale jak zobaczyłem tą "instrukcję" to się uśmiałem po pachy i nie mogłem sie powstrzymać żeby się nie podzielić. jesli ktoś dobrze zna niemiecki to pewnie będzie się bawił jeszcze lepiej.

Wt cze 17, 2014 9:21 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2444 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124 ... 163  Następna strona