Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lut 26, 2021 12:56 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2444 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116 ... 163  Następna strona
 Dla rozrywki. Zagadka historyczna. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dla rozrywki. Zagadka historyczna.
No i piknie :-)
Mnie sie to zapamiętało z którejś z książek Carla Sagana.
Ciekawostka:
Cytuj:
Miejsce lądowania zostało sfotografowane przez sztucznego satelitę Marsa, amerykańską sondę Mars Reconnaissance Orbiter w 2007 r. W 2013 roku ogłoszono, że na zdjęciach prawdopodobnie widać lądownik Mars 3, jego spadochron, rakietowy silnik hamujący i osłonę termiczną[4][

To teraz Pana kolej...

So mar 15, 2014 1:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dobrze, wypuszczę się na głębokie wody. :-)
Zagadki będą dotyczyły mojej ulubionej dziedziny - marynistyki i historii wojen morskich. Dla ułatwienia, ograniczę się do okresu II WŚ.

Scenariusz świetnego filmu "Szeregowiec Ryan" Stevena Spielberga, a dokładniej pomysł ocalenia ostatniego żywego przedstawiciela rodziny, która poniosła w wojnie bolesne straty, oparto na autentycznym wydarzeniu. Było nim zatonięcie na Pacyfiku amerykańskiego okrętu na którym służyło pięciu braci. Jak nazywał się ten okręt, oraz jakie było prawdziwe nazwisko braci "Rayan'ów"?

Zacięte walki wokół pewnej wyspy na Pacyfiku pociągnęły za sobą zatopienie wielkiej ilości okrętów alianckich i japońskich. Tysiące ton stali leżące na dnie podobno zakłócały wskazania kompasów, co spowodowało przezwanie cieśniny między wyspami "Ironbottom Sound" - Cieśniną Żelaznego Dna. Ta nazwa została oficjalnie uznana i obowiązuje do dziś.
Między jakimi wyspami znajduje się to podwodne cmentarzysko?

Niemcy wysyłali na wody Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku uzbrojone statki handlowe - rajdery, mające zwalczać aliancką żeglugę. Do ich przechwytywania i niszczenia używano okrętów, najczęściej krążowników. Jako pełnowartościowe okręty wojenne miały one zdecydowaną przewagę nad rajderami. Pomimo tego, w jednym z takich pojedynków po zaciętej walce, zatonęły zarówno niemiecki rajder, jak i ścigający go krążownik. Ten drugi, wraz z całą załogą. I gdyby nie relacja rozbitków z niemieckiego statku, dowództwo nie miałoby pojęcia co mu się przydarzyło.
Jak nazywały się, niemiecki rajder i aliancki krążownik?

So mar 15, 2014 9:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No mógł sie Pan szanowny bardziej wysilić...
1. To juz było w wykonaniu Yarpena. Bracia Sullivan, krążownik USS Juneau
2. Wody pomiędzy wyspami Guadalcanal, Savo i Florida leżących w archipelagu Salomonów. (Wiki pl)
3. Australijski HMAS Sydney z HSK Kormoran 19 listopada 1941

So mar 15, 2014 10:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Od razu walę moje.
Jak słusznie zauważył słynny spec od biurokracji Cyril Northcote Parkinson (vide: prawo Parkinsona) fakt że jakaś organizacja posiada imponującą siedzibę, niekoniecznie świadczy o jej potędze, przeciwnie bywa zapowiedzią rychłego upadku. Koncertowym przykładem słuszności tej zasady jest pewna ważna organizacja międzynarodowa która wprowadziła sie do imponującego budynku położonego w mieście nad górskim jeziorem. Już rok później organizacja ta praktycznie przestała działać, choć jej agonia nieco się przeciągnęła i oficjalne stwierdzenie zgonu nastąpiło po ośmiu latach od przeprowadzki. Obecnie budynek zajmuje inna organizacja międzynarodowa, która teoretycznie działa ale w praktyce nie przynosi to większych efektów. Budynek więc jest wyraźnie pechowy
O jaką organizację i jaki budynek chodzi?

So mar 15, 2014 10:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eryku.

chorobcia, sądziłem, że zmuszę Was do większego wysiłku. :(

Cytuj:
Koncertowym przykładem słuszności tej zasady jest pewna ważna organizacja międzynarodowa która wprowadziła sie do imponującego budynku położonego w mieście nad górskim jeziorem. Już rok później organizacja ta praktycznie przestała działać, choć jej agonia nieco się przeciągnęła i oficjalne stwierdzenie zgonu nastąpiło po ośmiu latach od przeprowadzki.

Chodzi o Ligę Narodów i jej budynek w Genewie nad jeziorem Genewskim
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/73/Palais_des_nations.jpg/800px-Palais_des_nations.jpg

Ale nie wiem kto jest obecnie jego gospodarzem.

So mar 15, 2014 11:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Sie zgadza, jak widać tez nie było trudne...
Obrazek
A obecnie urzęduje tam ONZ, organizacja tez "sprawna inaczej"
http://www.tanie-loty.com.pl/siedziba-onz.html

N mar 16, 2014 1:02 am
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Na przełomie XIX i XX wieku w basenie Morza Śródziemnego dokonano pewnego znaleziska. Niezwykłe odkrycie (z którego notabene zdano sobie sprawę dopiero po latach) postawiło w całkiem nowym świetle potencjalne dokonania i poziom starożytnej nauki.
O czym mowa? :-)

N mar 16, 2014 2:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mechanizm z Antykithiry?
Obrazek
Mechaniczny komputer astronomiczny odkryty w 1902 roku a datowany na 150lat pne. Nie stworzono czegoś takiego aż do XVII wieku a zatem przez ponad 1700 lat...

N mar 16, 2014 6:44 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Zgadza się. Niektórzy uważają że określenie "komputer" jest nieco na wyrost, ale i tak sam ten przedmiot (biorąc pod uwagę to kiedy został skonstruowany) sprawia niesłychane wrażenie. (poniżej rekonstrukcja)
Obrazek

Mechanizm z Antykithiry został dla współczesności przywrócony z mroku dziejów. Pytanie ile jeszcze podobnych, lub bardziej zaawansowanych wynalazków starożytności wciąż pozostaje do odnalezienia? 8)

N mar 16, 2014 7:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Sorry, pytanie trafiło omyłkowo do innego wątku, powtarzam:

To teraz moje.
GB i USA to w zasadzie "najlepsi przyjaciele" i nie walczyły ze sobą od... bardzo dawna.
Ale w XX wieku została stoczona bitwa pancerna, gdzie po jednej stronie walczyły czołgi angielskie a po drugiej amerykańskie. (głównie, bo były też inne) Oczywiście w rękach kogoś innego.
A więc: Kto, gdzie, kiedy i kto wygrał?

Ps. nie chodzi o wojnę 6dniową. Szukamy starcia w którym walczyły ze sobą czołgi amerykańskiej produkcji po jednej a brytyjskiej po drugiej stronie.

Pn mar 17, 2014 5:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eryku,

zmusiłeś mnie do przeprowadzenia solidnej kwerendy. Skoro nie chodziło Ci o wojnę sześciodniową przeanalizowałem inne konflikty na Bliskim i Dalekim Wschodzie, ba, myślałem nawet o wojnie domowej w Grecji, i nic. :(

Całkiem przypadkowo znalazłem to:
Centuriony walczyły w wojnie Indii z Pakistanem w 1965 roku. Siły pancerne Indii składały się wówczas z 1 dywizji pancernej (Black Elephants – 'Czarnych Słoni') złożonej z 17 batalionów pancernych. Dwa z nich wyposażone były w 188 Centurionów. Pozostałe posiadały 164 francuskich AMX-13 oraz pewną liczbę przestarzałych amerykańskich czołgów Sherman oraz Stuart pochodzących z II wojny światowej. Siły pancerne Pakistanu były teoretycznie nowocześniejsze: dysponowały ponad 300 nowymi czołgami M48 Patton produkcji amerykańskiej. Do starcia obu formacji doszło w czasie bitew pancernych pod Assal Uttar i pod Chawinda. Z konfrontacji tej Centuriony wyszły zwycięsko, na co wskazuje porównanie 97 zniszczonych czołgów pakistańskich i ponad 30 indyjskich. Stoczone walki wykazały wyraźną przewagę silnie opancerzonego Centuriona, uzbrojonego w potężną armatę 105 mm nad teoretycznie nowocześniejszym lecz skomplikowanym i bardziej delikatnym Pattonem. Było to niemiłym zaskoczeniem dla przedstawicieli amerykańskich koncernów zbrojeniowych. Dzięki solidnemu pancerzowi niektóre Centuriony zachowały w bitwie zdolność bojową, pomimo kilkakrotnego trafienia ich pociskami przeciwpancernymi przeciwnika.

Muszę przyznać, że wysoko zawiesiłeś poprzeczkę. :-)

Pn mar 17, 2014 7:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yas, Yes, Yes!!!
Właśnie o to zwycięstwo "Czarnych Słoni" i ich Centurionów mi chodziło.
Obrazek

Pn mar 17, 2014 7:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eryku,

Centurion, aż nie do wiary, że to pierwszy brytyjski czołg, o którym można powiedzieć - doskonały. Anglicy, autorzy koncepcji czołgu, posługiwali się przez kilka dekad rozmaitymi "wynalazkami", lub walczyli na czołgach amerykańskich i dopiero po zakończeniu II WŚ Royal Armoured Corps doczekały się własnej, znakomitej konstrukcji.

Chcąc zrewanżować Ci się za tak trudną zagadkę wracam na moje morskie podwórko. Pytanie dotyczy XX-wiecznego okrętu, którego skomplikowane dzieje związane były, aż z czterema morskimi potęgami z tamtego okresu. W jednym z tych państw został zbudowany, na zamówienie drugiego. Nie był w tej flocie największy, ani najpotężniejszy, a jednak stał się jej dumą i symbolem. Zatopiony i wydobyty trafił do trzeciego państwa, by po jakimś czasie znów podnieść banderę floty, która go kupiła.
Służbę zakończył jako okręt kolejnego mocarstwa
Jak nazywał się ten okręt i pod którą banderą okrył się chwałą?

I kolejne pytanie zainspirowane dyskusją w wątku o Potopie.
Rewolucyjna zmiana, porzucenia zbieracko-łowieckiego stylu życia na rzecz produkcji żywności została zainicjowana niemal jednocześnie na dwóch obszarach - "Żyznego Półksiężyca" na Bliskim Wschodzie i w Chinach. Miało to miejsce ok. 8500 lat p.n.e. Wiele tysiącleci później przyłączyły się do tego procesu Ameryki i Afryka. A jednak, w pewnym miejscu na Ziemi ta rewolucja rozpoczęła się znacznie wcześniej. Już 22-26 tys. lat temu.
Jakie to miejsce? I czemu nie miało to wpływu na inne centra cywilizacyjne?
Dla czytelników pewnej bestselerowej książki sprzed dekady bardzo łatwe pytanie, ale jeśli jej nie czytałeś, będziesz miał niezły zgryz. :-)

Wt mar 18, 2014 9:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Odpowiedź na 2 znam bo też czytałem książkę ornitologa co nie potrafił odpowiedzieć na pytanie Yalego ;) Ale na razie gęba na kłódkę...

A pierwsze to muszę poszukać...

Wt mar 18, 2014 10:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eryk Bloodeaxe,

Cytuj:
Odpowiedź na 2 znam bo też czytałem książkę ornitologa co nie potrafił odpowiedzieć na pytanie Yalego ;)

Przypuszczałem, że ją znasz. :-)
Cytuj:
Ale na razie gęba na kłódkę...

Dziękuję, może ktoś inny będzie chciał się z tym pytaniem zmierzyć.

Odnośnie pierwszego pytania, dwie wskazówki dla ułatwienia. Wspominałem, że okręt o który pytałem zbudowano na zamówienie jednego państwa, w stoczni drugiego. Przy dzisiejszych relacjach między nimi, taka transakcja wydaje się być zupełnie niemożliwa.
Wspomniany okręt posiadał charakterystyczną dla swoich czasów wielokominową sylwetkę, z powodu której nazywano go, oraz jego brata bliźniaka(nota bene zbudowanego w jeszcze innym państwie), "pływającymi papierośnicami"

Śr mar 19, 2014 6:52 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2444 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116 ... 163  Następna strona