Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lip 10, 2020 5:55 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 801 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 54  Następna strona
 Grupa modlitewna - Żywy Różaniec Katolika 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grupa modlitewna - Żywy Różaniec Katolika
@zuśka
Dziękuję za głos i bardzo cenne uwagi (co dwie głowy to nie jedna, przy czym te "dwie"nie oznacza konkretnej liczby :) ).

Ad. 1.[i]Zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: "Królestwo Boże nie przyjdzie dostrzegalnie; i nie powiedzą: "Oto tu jest" albo: "Tam". Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest".(Łk 17,20-21[/i])
Królestwo Boże jest królestwem miłości, sprawiedliwości, pokoju i prawdy i jakkolwiek nie jest z tego świata, to jego budowanie zaczyna się tu na ziemi. O to w tej intencji chodziło. Jak się głębiej zastanowiłam po Twojej uwadze, rzeczywiście należałoby to wyrazić bardziej precyzyjnie. Chyba bardziej jasne jest (w kontekście powyższego):
1.Aby Dobry Bóg wspomagał siły fizyczne i duchowe papieża Franciszka, pozwolił mu właściwie odczytywać znaki czasu i szczęśliwie prowadzić świat do Królestwa Bożego.

Ad.2. Słuszna uwaga. Dziękuję.

zuśka napisał(a):
II Najpierw intencje dziękczynne, później błagalne.

Ok.
zuśka napisał(a):
Czy pkt 2 i 6 nie może być razem?

Oczywiscie, że może. Kilka intencji połączyłam, bo było więcej punktów, a te mi umknęły. Dziękuję :).
zuśka napisał(a):
Kto będzie czuwał nad uaktualnianiem tych stałych intencji? Zelatorki? Tak byłoby zgodne ze zwyczajami Kół Żywego Różańca w parafiach

W tym sęk, że zarzucono nam szarogęsienie się, stąd mój powyższy post.
Stałe intencje proponuję pozostawić niezmienne do czasu aż zmieni je Bóg, a zmianom ulegałyby intencje ogólne.
Jednakże dziękuję za głos w tej sprawie jako tej, która uczestniczy w Żywym Różańcu w parafiach. Przynajmniej jasne stało się, że nie jest to nasz parcie do władzy ;) .

@Metanoja
Dziękuję za głos :).

Przy okazji, aby nie powielać postów, proszę o zameldowanie:
1.sevenofnine
2. białogłowa
3. zuśka
4. Terezjusz
5. Mały Książę
6. kolor
7. mindmonkey

Śr kwi 26, 2017 5:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Małgosia napisał(a):
Przy okazji, aby nie powielać postów, proszę o zameldowanie

6. kolor

Zrobione. :)

P.S.
Jeśli chodzi o moje zdanie, to można załączyć w ramach intencji głównych nawet całą książkę telefoniczną, bo dla Dobrego Boga wszyscy ludzie są jednako ważni i na każdego istnieje jakaś intencja. Nie ma intencji ważniejszych i mniej ważnych, więc dziwi mnie dyskusja o ich pozycjonowaniu, tak jakby to była lista do realizacji wg kolejności.

P.S. 2
Ale to tylko moje zdanie....

Pt kwi 28, 2017 5:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
kolor napisał(a):
P.S. 2
Ale to tylko moje zdanie....

Nie tylko Twoje, bo znacznej większości, a właściwie to jest tylko jeden głos zdecydowanie przeciwny i jeden głos z wątpliwościami.

Pt kwi 28, 2017 5:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Małgosia napisał(a):
Nie tylko Twoje, bo znacznej większości, a właściwie to jest tylko jeden głos zdecydowanie przeciwny i jeden głos z wątpliwościami.

To wstawić zainteresowanym ich intencje na samą górę i po kłopocie. Mnie to nie przeszkadza. Papieżowi Franciszkowi chyba też nie (zresztą on sam się nie może chyba zdecydować bo co miesiąc je zmienia :D ) Po co się spinać?

P.S. Ale to tylko moje zdanie...

Pt kwi 28, 2017 5:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
kolor napisał(a):
To wstawić zainteresowanym ich intencje na samą górę i po kłopocie.

Tu akurat nie chodziło o to kto jest na górze, a kto na dole, ale o intencje ogólne: za kogo się możemy modlić.

Pt kwi 28, 2017 6:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Małgosia napisał(a):
Tu akurat nie chodziło o to kto jest na górze, a kto na dole, ale o intencje ogólne: za kogo się możemy modlić.

No jak to za kogo? Według książki telefonicznej, wszak każdy potrzebuje modlitwy :wink:

P.S. Ale to tylko moje zdanie...

Pt kwi 28, 2017 6:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
kolor napisał(a):
No jak to za kogo? Według książki telefonicznej, wszak każdy potrzebuje modlitwy

Widzę, że jesteś za a nawet przeciw :D

Pt kwi 28, 2017 6:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jej, zaczyna się maj, majowe, miesiąc maryjny, wiele osób odmawia Litanię Loretańską w tym miesiącu. Dlaczego?

Pt kwi 28, 2017 7:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dlaczego w maju czy dlaczego Loretańska?
Dlaczego maj: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/M/ML/rg_majowe.html
Dlaczego Loretańska: http://niedziela.pl/artykul/49906/nd/Ja ... Loretanska

Prawie wszyscy zameldowani. Została tylko mindmonkey.
mindmonkey - czekamy.

Pt kwi 28, 2017 8:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
wiele osób odmawia Litanię Loretańską w tym miesiącu. Dlaczego?

Myślę że popularność Litanii Loretańskiej jest związana z tym że jest w księgach liturgicznych obrządku rzymskiego. A skoro tą litanię odmawia się publicznie w kościołach to naturalnym jest że i prywatnie, w domach wierni po nią sięgają. Jak wskazuje Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii "Mnożenie formularzy litanijnych nie jest pożyteczne z punktu widzenia duszpasterskiego, z drugiej zaś strony rygorystyczne ich ograniczanie oznaczałoby niewystarczające czerpanie z modlitewnego bogactwa niektórych Kościołów partykularnych lub rodzin zakonnych. Dlatego Kongregacja Kultu Bożego zachęca, by „wykorzystać niektóre dawne lub nowe teksty litanijne stosowane w Kościołach lokalnych lub w zgromadzeniach zakonnych, a odznaczających się odpowiednią strukturą i pięknem wezwań”. Zachęta ta oczywiście odnosi się przede wszystkim do ściśle określonych środowisk lokalnych lub wspólnotowych.".
Jako ciekawostkę dla tych którzy odmawiają tą litanię (i medytują nad wezwaniami) podam że wyróżnia się w niej trzy części - zawartość treściowa dwóch pierwszych jest raczej oczywista, ale trzecia dla mnie osobiście była pewnym zaskoczeniem. W pierwszej (jak w innych litaniach) wzywamy Pana Boga w Trójcy Jedynego o zmiłowanie się nad nami, w drugiej Wychwalamy Najświętszą Maryję Pannę ze względu na Jej cnoty. W trzeciej (od słów Różo Duchowna) wyróżnia się natomiast też trzy części - jak Najświętsza Maryja Panna była wyobrażona w Starym Zakonie, czym jest dla nas w Nowym Zakonie i czym jest teraz w Królestwie Niebieskim.

Pt kwi 28, 2017 8:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dziewczyny,
Faktycznie, co tyle głów to nie jedna :) Dziękuję za super ciekawe teksty. Między innymi dowiedziałam się z nich o nowym wezwaniu maryjnym

"Dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 8 listopada 2014 roku (Prot. 130/14) do treści Litanii Loretańskiej włączono kolejne wezwanie. Po słowach "Matki Łaski Bożej" należy odmówić wezwanie "Matko Miłosierdzia". Zmianę należy uwzględnić podczas tradycyjnych nabożeństw majowych." (http://niedziela.pl/artykul/15367/Nowe- ... retanskiej).

W sumie obecnie mamy 52 wezwania, ale ja korzystałam z jakiegoś bardzo starego modlitewnika. Nawet nie wiedziałam, że taka litania może być uaktualniana.

Bergamotko, dobrze, ze przywołałaś na pamięć Dyrektorium :) Nie mam go w języku polskim i korzystam ze str. watykańskiej.

Interesujące jest, że "W wyniku rozporządzenia papieża Leona XIII o kończeniu odmawiania różańca w październiku śpiewem Litanii Loretańskiej liczni wierni byli przeświadczeni, że litania jest tylko rodzajem dodatku do różańca. W rzeczywistości jednak jest ona czymś niezależnym. Litanie bowiem mogą stanowić samodzielny element hołdu składanego Maryi, być śpiewem procesyjnym, stanowić część nabożeństwa Słowa Bożego lub innych aktów liturgicznych”. (również tutaj pod punktem 203. http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/ccdds/documents/rc_con_ccdds_doc_20020513_vers-direttorio_en.html#Chapter%20Six)

Coś mi się wydaje, że mogą nas czekać zmiany w październiku, bo my chyba raczej nie stosujemy się do tego zalecenia (?). Wydaje mi się, że inne grupy różańcowe też tego nie praktykują (?)

Pt kwi 28, 2017 10:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
Coś mi się wydaje, że mogą nas czekać zmiany w październiku, bo my chyba raczej nie stosujemy się do tego zalecenia (?). Wydaje mi się, że inne grupy różańcowe też tego nie praktykują (?)

Gdy miała mi przypaść ostatnia tajemnica ostatniej części pytałam się - tak się złożyło że nawet w wątku - czy "mam jeszcze odmawiać "Pod Twoja obronę ..." albo inną (jaką?) modlitwę na zakończenie." viewtopic.php?f=2&t=22443&start=1800 Wówczas nie praktykowaliśmy żadnej modlitwy na zakończenie, tymczasem św. Jan Paweł II w swoim Liście o różańcu nie tyle zalecał co traktował jako swego oczywistość modlitwę ku czci Najświętszej Maryi Panny na zakończenie różańca - każdego, nie tylko w październiku. Nie pamiętam już skąd wzięłam „Pod Twoją obronę„ - bo papież Jan Paweł II pisał o Litanii Loretańskiej lub Salve Regina - najpewniej z praktyki w mojej parafii i przy uwzględnieniu że jest znana praktycznie każdemu i krótka, stąd jej odmówienie nie powinno nikomu przysparzać trudności bez względu na stan zdrowia, ducha czy okoliczności zewnętrzne (dostęp do modlitewnika). Z tego co kojarzę od tamtego czasu ostatnia osoba kończy różaniec modlitwą „Pod Twoją obronę„. Myślę że dobrym pomysłem jest zamykanie różańca Litanią Loretańską w październiku - ale chyba raczej rotacyjnie, tzn. każdy członek róży kolejno. Możemy się też zastanowić nad Salve Regina na koniec w pozostałych miesiącach.

So kwi 29, 2017 4:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Wówczas nie praktykowaliśmy żadnej modlitwy na zakończen

To nie tak, że nie praktykowaliśmy. Po prostu to ja nie pomyślałam, że ktokolwiek nie wie o tym jak kończy się różaniec. Ty mi to uświadomiłaś i zaczęłam dodawać.

So kwi 29, 2017 5:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Malgosia odmawiala te modlitwe, bo wczesniej radzilam sie jej w tej sprawie (pytalam, ktora modlitwe odmawia 'Pod Twoją Obronę', czy raczej 'Witaj Królowo').

So kwi 29, 2017 6:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maj
Intencja ewangelizacyjna: Aby chrześcijanie w Afryce dawali profetyczne świadectwo pojednania, sprawiedliwości i pokoju, naśladując Jezusa miłosiernego.

Przepraszam ,że tak pózno oczywiście zostaje w wami .Mam ostatnio pewne zawirownia .Chciałabam złożyć świadectwo ,że mój tata został uzdrowiony z wady wzroku a mianowicie zmiejszyła mu się wada o co się podliłam miał kidyś wade ok 5 diopri a teraz ma 3 .Po prostu cud.Ja też czuję się coraz lepiej choraz mam taki czas ,że wiecej ostatnio grzesze ,jednak mój stan znacznie się poprawia.Dziękuje wam za modlitwę i oczywiscie zaraz się melduje i wpisuje intencje.

N kwi 30, 2017 11:35 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 801 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 54  Następna strona