Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 09, 2021 7:37 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19204 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 1271, 1272, 1273, 1274, 1275, 1276, 1277 ... 1281  Następna strona
 Aktualności II 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
Bergamotka, na odwrót. Ona nie ma żadnych objawień, a przynajmniej się tym nie "chwali". Chodzi o to, że ona się wypowiedziała mało przychylnie o pewnej kobiecie (której objawienia mają w Polsce niemałą grupkę wiernych - tym się im naraziła), która miała prywatne objawienia, przy czym uwaga tyczyła się bardziej formy i nie była ukierunkowana na dyskredytowanie kogokolwiek.

Brandeisbluesky, mi wyskoczył jej kanał, gdy szukałem jakichś informacji o świętach. Jej zwięzłe tłumaczenia trafiły do mnie na tyle, że zapoznałem się z pozostałymi materiałami. Przy tym ciekawie opowiada o życiu monastycznym.

Cz kwi 22, 2021 2:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Iustus napisał(a):
Bergamotka, na odwrót. Ona nie ma żadnych objawień, a przynajmniej się tym nie "chwali".

No to jej się chwali. Pozostaje teraz pytanie jak się ona odnajdzie w sytuacji gdy Archidiecezja Częstochowska się odcina od jej działalności. Bo to będzie dla niej też dobry sprawdzian.

Cz kwi 22, 2021 2:13 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Współczuję jej sytuacji, w której się znalazła. Z drugiej strony ona wykazuje się roztropnością, a nóż to wyjdzie na lepsze - oby. Pewnie azymut na Boga będzie nadal trzymała, może się zmieni forma w jakiej będzie nim podążała. Życzę jej powrotu do normalnego życia monastycznego i kontynuowania ewangelizacji.

Cz kwi 22, 2021 2:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Iustus napisał(a):
Współczuję jej sytuacji, w której się znalazła. Z drugiej strony ona wykazuje się roztropnością, a nóż to wyjdzie na lepsze - oby.

No, Archidiecezja Częstochowska też się wykazuje roztropnością. Skoro ona - z takich czy innych względów - ale jednak chce zachować niezależność działania, to trudno by władze kościelne brały za nie odpowiedzialność.

Cz kwi 22, 2021 2:32 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
To jest zrozumiałe, tak jak ja nie jestem pod bezpośrednim zwierzchnictwem Kościoła i Kościół nie bierze za mnie odpowiedzialność, tak samo w tej chwili jest z nią. Wygląda, że Kościół nie odżegnuje się od odpowiedzialność za szemrane interesy - bo tak można by odczytywać w/w komunikat, ale że odżegnuje się odpowiedzialności, bo nie ma statutu, który by ją w odpowiedni sposób wiązał.

Cz kwi 22, 2021 3:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Iustus napisał(a):
Wygląda, że Kościół nie odżegnuje się od odpowiedzialność za szemrane interesy - bo tak można by odczytywać w/w komunikat, ale że odżegnuje się odpowiedzialności, bo nie ma statutu, który by ją w odpowiedni sposób wiązał.

Ja bym tak tego nie ujęła bo do tej pory ona z matka nie miały przecież też statutu. Sądzę że po prostu inaczej traktowano je gdy ich nieuregulowaną formułę działania traktowano jako stan tymczasowy i zmierzano do jej uporządkowania, a inaczej gdy wyraźnie odmówiły przyjęcia zaproponowanej regulacji. To jest już coś więcej - nie można wszak zjeść ciastka i mieć ciastko. Nie znamy szczegółów odmowy, nie wiemy jaka formulę działania teraz obiorą. To jak pisałam będzie dla nich praktyczny sprawdzian. Tobie radzę być jako jej słuchacz zachował ostrożność, bo interpretujesz zdarzenia w duchu życzliwej Brunie i jej matce interpretacji.

Cz kwi 22, 2021 3:24 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Ale w tym rzecz, że jej sytuacja była uregulowana, kaplica była erygowana:
http://www.eremitki.pl/galeria.html
i tak dalej. Tymczasowy stan, na tymczasowych zasadach to jest przecież sytuacja uregulowana. Ja mówię o tym okresie.

Cz kwi 22, 2021 3:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Już się chyba pogubiłam. Pisząc o tym że "odżegnuje się odpowiedzialności, bo nie ma statutu, który by ją w odpowiedni sposób wiązał." odnosiłeś się przecież do sytuacji obecnej. Ja wskazałam że aktualnie to jest jednak już coś więcej niż brak statutu. Co do przeszłych zachowań tych osób to ja ich nie kwestionuję - w pierwszym poście napisałam "Ta siostra Bruna jest znana władzom duchownym i co więcej była pozytywnie oceniana, a zmiana nastąpiła w ostatnim czasie." I z tego się nie wycofuję bo przecież proponowano im złożenie profesji pustelniczych.

Cz kwi 22, 2021 3:48 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Też postaram się krótko, żeby nie mieszać chronologii. Co do sytuacji sprzed odmowy podpisania statutu wszystko było i uregulowane i dobrze, skoro dostała propozycję złożenia profesji.
Obecnie według statusów kanonicznych nie jest osobą konsekrowaną. W takiej sytuacji, Kościół siłą rzeczy nie może brać za niej odpowiedzialności, co jest napisane w w/w notce. No i to jest ta sytuacja obecna. Jest tam coś więcej, jeśli od momentu odmowy podpisania statutu zaczęła ona prowadzić jakąś dziwną działalność - tego nie wiem, ani nie ma tego w tym komunikacie. Nie mam możliwości sensownego wypowiedzenia się w kwestii, czy jest tam coś więcej.
A dalszy komentarz - życzenie jej powrotu do działalności ewangelizacyjnej i monastycznej, to moje pobożne życzenia. W jaki sposób miało by się to stać? Nie mam pojęcia i nie śmiałbym Opatrzności suflować jakichś pomysłów. Co by się nie działo, mam nadzieję, że będzie na większą chwałę Bożą.

Cz kwi 22, 2021 4:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pani Chmielewska też nie jest siostrą a używa tego tytułu i nosi habit i jakoś biskupą to nie przeszkadza

Cz kwi 22, 2021 4:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
Pani Chmielewska też nie jest siostrą a używa tego tytułu i nosi habit i jakoś biskupą to nie przeszkadza

Z tego co kojarzę to w tym przypadku problematyczny jest od jakiegoś czasu macierzysta wspólnota "Chleb Życia" została rozwiązana, niemniej jednak na terenie Polski jest ona zarejestrowana jako stowarzyszenie i działa za zgodą lokalnych biskupów. "Siostra" Bruna i jej matka do tej pory określały się jako "eremitki Wspólnoty Świętego Brunona z Kolonii", którą to wspólnotę same założyły. O której pisały że jest habitową i kontemplacyjną. I do tej pory nawet nie tyle, ze biskupom to nie przeszkadzało ale korzystały wręcz z pomocy Archidiecezji Częstochowskiej żeby tą wspólnotę zatwierdzić.
BTW to ciekawy wybór patrona. Czy to dlatego że duchowość kartuzów jest im szczególnie bliska, czy też wzorują się na życiu świętego odnośnie formuły działania jaką chciały obrać. Św. Brunon z Kolonii jest założycielem kartuzów, ale on sam nie żył zbyt wiele życiem pustelniczym. Z konieczności. A tu wspólnota pustelnicza - z wyboru -z kanałem na YouTube. Nie wiem, być może to znak potrzeb naszych czasów ale to jest jakoś osobliwe - pustelnica z szerokim działaniem w mediach, z kanałem na YouTube. I może w tym jest wskazówka skąd ta odmowa na dość zaawansowanym etapie, ze one widzą się w profesji pustelniczej, tak jak ją widzi Kodeks Postępowania Kanonicznego.

Cz kwi 22, 2021 5:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W każdym razie dobrze jest, gdy internetowy nauczyciel porządnie przedstawi się swoim odbiorcom. Jeśli osoba wygląda na formalnie osadzoną w strukturach Kościoła, to dobrze by było podać, komu podlega.

Cz kwi 22, 2021 6:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
W każdym razie dobrze jest, gdy internetowy nauczyciel porządnie przedstawi się swoim odbiorcom. Jeśli osoba wygląda na formalnie osadzoną w strukturach Kościoła, to dobrze by było podać, komu podlega.

S. Bruny w jednym z ostatnich filmow wyraziła opinię o Biskupie i muśle że Tym sie najbardziej naraziła.
Jakos np Marcin Zieliński też biskupą nie przeszkadza.
Nie mniej jednak kanał S.Bruny narazie zniknał.

Cz kwi 22, 2021 6:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Oświadczenie kurii uważam za przydatne.
Panie sprawiają z zewnątrz wrażenie osób reprezentujących konkretny stan w Kościele. Obrały nazwę, przywdziały habity, chcą być nazywane siostrami. Te znaki wiąże się w powszechnej śwadomosci z życiem konsekrowanym. A to wymaga łączności, podporządkowania władzom kościelnym, pewnego uporządkowania. Posluszeństwa, jakkolwiek ktoś może słowa nie lubić.

Panie odmówiły podporządkowania się zaproponowanemu im prawodawstwu Kościoła, porządkującemu ich sytuację. Szczegółów nie znam, ale odmówiły. Skoro odebrano im prawo do kaplicy z Najświętszym Sakramentem, to nie ma żartów. To znaczy, że były na drodze uznanej za dobrą w sensie sformalizowania wspólnoty, ale z niej zdaniem władz Kościoła zeszły.

W związku z czym władze lokalnego Koscioła słusznie oświadczyły, że panie te - choc operują zewnętrznymi znakami - nie są osobami konsekrowanymi, tylko "zwykłymi" osobami świeckimi, a ich działania nie powinny być obecnie z automatu kojarzone z aprobatą władz kościelnych.
To, co panie robią, robią na własne konto. Nie na konto biskupa :)

No i dobrze to wiedzieć, że to po prostu osoby prywatne, a nie siostry - w znaczeniu potocznym - nie zakonnice. Bez względu na ubiór itd.
Lubię jasne sytuacje.

Cz kwi 22, 2021 7:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Iustus napisał(a):
(...) Chodzi o to, że ona się wypowiedziała mało przychylnie o pewnej kobiecie (której objawienia mają w Polsce niemałą grupkę wiernych - tym się im naraziła), która miała prywatne objawienia, przy czym uwaga tyczyła się bardziej formy i nie była ukierunkowana na dyskredytowanie kogokolwiek.
(...)

Domyślam się, że nawiązujesz do jakiegoś jej filmu, na który odpowiedziało Vox Domini tym tekstem (omówionym w tym filmie). Vox Domini w swoim tekście nazywa ją osobą konsekrowaną, ale pewnie to pomyłka wynikająca z tego, że pani używała zawołania 'siostra'. Jednak dla mnie to dalej jest zagadka (to, czy mogła 'legalnie' nazywać się siostrą, czy nie). Przyznam, że gdyby nie sprawa z S. Bruną od Maryi, to bym nie zapoznała się z materiałem z Vox Domini. Dzięki niemu myślę o "Poemacie Boga-Człowieka" trochę lepiej niż do tej pory myślałam. :)

Cz kwi 22, 2021 9:03 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19204 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 1271, 1272, 1273, 1274, 1275, 1276, 1277 ... 1281  Następna strona