Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 20, 2021 2:09 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19239 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 1278, 1279, 1280, 1281, 1282, 1283  Następna strona
 Aktualności II 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
bergamotka napisał(a):
Myślę że rzecz rozbija się nieco o semantykę.
Nie ma możliwości głoszenia Ewangelii i Magisterium - uciekając od krytyki grzeszników. Jeśli akurat grzesznik jest u władzy to patrząc grzesznikowi na ręce - patrzy się władzy na ręce:
"Gdy brat twój zgrzeszy(...) Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik!"
Tak więc tutaj Chrystus expresis verbis mówi że Kościół ma obowiązek upominania grzeszników. To jest ważne, bo skutki grzechów władzy odczuwa cały lud.

Nie rozumiem całej tej obrony (Ciachciacz - to nie forum sekciarskie.R.) Jędraszewskiego, popełnił co najmniej poważną gafę a całkiem możliwe, że wyszedł jego serwilizm wobec władzy doczesnej. Co jest bardziej prawdopodobne, bo "ślubu" Kurskiego nie da się zapomnieć.

bergamotka napisał(a):
Może się mylę, a żywoty świętych mnie ciekawią. Zatem jestem ciekawa jakie argumenty masz na to że św. Stanisław "patrzył władzy na ręce".
Była już o tym dyskusja:
https://dyskusje.katolik.pl/viewtopic.p ... start=4260

So maja 08, 2021 8:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Nie rozumiem całej tej obrony (Ciachciacz - to nie forum sekciarskie.R.) Jędraszewskiego, popełnił co najmniej poważną gafę a całkiem możliwe, że wyszedł jego serwilizm wobec władzy doczesnej. Co jest bardziej prawdopodobne, bo "ślubu" Kurskiego nie da się zapomnieć.

A ja nie rozumiem z kolei czemu cię jego wypowiedź tak ruszyła. Bo ona trzymając się słów arcybiskupa nie jest specjalnie kontrowersyjna. "Patrzeć komuś na ręce" to związek frazeologiczny zbliżony do tego "mieć kogoś na oku". Kościół nie pilnuje władzy. Zgoda, nie może się uchylać od upominania grzeszników, w tym tych na "świeczniku" niemniej jednak nie jest to tożsame z tym że ma ich kontrolować, czy wręcz grzechu się doszukiwać - "patrzeć komuś na ręce" zakłada nieufność wobec tego na kogo ręce się patrzy, i stąd właśnie się patrzy. A ty właśnie doszukałeś się rozmaitych rzeczy w wypowiedzi arcybiskupa z uwagi na jego przeszłe zachowania. Pan Jezus nakazał nam przebaczać 77 razy, przebaczać a zatem dawać drugą szansę. U ciebie jego przeszłość jest nie do "nie do zapomnienia" stanowi kontekst do oceny jego teraźniejszych zachowań. Niespecjalnie to chrześcijańskie.
Druga kwestia, która się mi nasuwa to ja nie rozumiem całej tej twojej krytyki arcybiskupa. Gall Anonim opisując konflikt św. Stanisława z królem pisze o tym ostatnim "tyle wszakże można powiedzieć, że sam będąc pomazańcem Bożym, nie powinien był pomazańca za żaden grzech karać cieleśnie." Kiedyś godność bożych pomazańców była traktowana serio. Teraz o bożym pomazańcu można sobie pisać co ślina przyniesie na język, ba można nawet go niejako osądzić i złożyć z urzędu. Prawie dwa tygodnie temu było wspomnienie św. Marcelina, papieża - po jego publicznym, gorszącym upadku biskupi nie chcieli go ani osadzić ani ukarać bowiem „Najwyższa Stolica od nikogo sądzoną być nie może.“ Teraz prawo krytyki przyznaje się każdemu, albo raczej każdy sobie je przyznaje. Może to i dobrze ale jednak czasem to już nie krytyka, ale czyste zuchwalstwo.
Wespecjan napisał(a):
Była już o tym dyskusja:
https://dyskusje.katolik.pl/viewtopic.p ... start=4260

Ja znam żywot św. Stanisława, czytałam Kadłubka i Galla, znam teoria historyków na jego temat, których część przytoczył Barney. Do nich dodałabym jeszcze taka która uwzględniając m.in.że „traditor” Gall Anonim używał zwykle w znaczeniu "buntownik" a nie "zdrajca" opór części możnowładców w który miał się włączyć św. Stanisław łączyła z koronacją Bolesława. Korona nie przynosiła Piastom szczęścia jak zauważył Jerzy Dowiat (chyba wspominałam że mnie żywoty świętych interesują). Ale co to ma do rzeczy? Teraz chcę się dowiedzieć uważasz że św. Stanisław patrzył władzy na ręce.

So maja 08, 2021 9:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
A ja nie rozumiem z kolei czemu cię jego wypowiedź tak ruszyła.
Bo to była gorzka ale dosyć spodziewana od purpurata posoborowego pigułka, na temat Jędraszewskiego, który w mediach jest określany jako "katolicki" a tymczasem wg mnie pokłonił się obrzydliwie w pas władzy, która traktuje pójście do kościoła mniej warte niż kupno papieru toaletowego w markecie (limit 6 osób na mszy z wiosny 2020 nie zapomnimy).

bergamotka napisał(a):
Pan Jezus nakazał nam przebaczać 77 razy, przebaczać a zatem dawać drugą szansę. U ciebie jego przeszłość jest nie do "nie do zapomnienia" stanowi kontekst do oceny jego teraźniejszych zachowań. Niespecjalnie to chrześcijańskie.
Nie oskarżaj mnie o coś czego nie robię. Pan Jezus nakazał nam przebaczać 77 razy, kiedy ktoś prosi o przebaczenie, a nie z góry i in blanco.

bergamotka napisał(a):
Teraz chcę się dowiedzieć uważasz że św. Stanisław patrzył władzy na ręce.
Przyznaję, że z dostępnych doniesień historycznych nie da się jednoznacznie określić w jaki sposób Św Stanisław patrzył na ręce władzy, ale został kanonizowany jako męczennik za wiarę w konflikcie z władza świecką. To mi wystarczy.
Ale łatwo się przyczepić do niepewności szczegółów w sprawie Św Stanisława, ale spróbujcie zakwestionować czyny Jana Chrzciciela i ks Popiełuszki, jakoby "nie patrzyli na ręce władzy świeckiej", co Jędraszewski postuluje, by Kościół nie robił.

So maja 08, 2021 11:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
władzy, która traktuje pójście do kościoła mniej warte niż kupno papieru toaletowego w markecie

Czemu papieru, a nie chleba?

Cytuj:
Pan Jezus nakazał nam przebaczać 77 razy, kiedy ktoś prosi o przebaczenie, a nie z góry i in blanco.

Ale sam przebaczał z góry i in blanco.

N maja 09, 2021 12:06 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Bo to była gorzka ale dosyć spodziewana od purpurata posoborowego pigułka, na temat Jędraszewskiego, który w mediach jest określany jako "katolicki" a tymczasem wg mnie pokłonił się obrzydliwie w pas władzy, która traktuje pójście do kościoła mniej warte niż kupno papieru toaletowego w markecie (limit 6 osób na mszy z wiosny 2020 nie zapomnimy).

Wedlug ciebie. To twoja interpretacja tylko. I wzasadzie nie chodzi o.Jedraszewskiego ale by napisć znowu coś napisać o "posoborowiu". Smutno przewidywalny się stałeś.
Wespecjan napisał(a):
Nie oskarżaj mnie o coś czego nie robię. Pan Jezus nakazał nam przebaczać 77 razy, kiedy ktoś prosi o przebaczenie, a nie z góry i in blanco.

Według mnie robisz i mogę sobie pisać o tobie co mi ślina na język przyniesie. Jak np. ty o abp Jędraszewskim. Oczywiście że jesteś przekonany że masz rację i że nie możesz się pomylić. Ale takoż mogę być i ja. Zresztą w tym wątku pojawiło się sporo ocen twojej osoby. Mam nadzieje że nie miałeś nic przeciwko, bo jeśli miałeś to dodałabym jeszcze że obłudny jesteś.
A wracając do problemu to piotr pytał o to ile razy przebaczyć jeśli moj brat wykroczy przeciwko mnie. A Pan Jezus odpowiadajc że w zasadzie w nieskończoność i nie opatrzył tego warunkami tak jak chciałeś. Dodał jedynie przypowieść ostrzegającą nas że nasza zdolność do przebaczania jest niewielka. Modlisz się zresztą słowami "i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom". Oczywiście zaraz powiesz że ty prosisz o przebaczenie Boga. Ok. Ale co tymi winami które są ukryte przed tobą? Nie masz takowych? To niemożliwe się wydaje. A jeśli raczej zachowawczy jesteś w przebaczaniu swoim braciom i swoją dyspozycję uzależniasz od postawy innych a to modląc się jednocześnie by Pan Bóg ci odpuszczał tak jak to ty robisz, no to kręcisz jedynie bat na siebie. Zresztą pan Jezus ostrzegał że jaka miarką mierzymy będzie nam odmierzone. To tak pod rozwagę... Ja tylko powiem że osobiście to chcę by Pan Bóg mi przebaczał wszystko, także z góry i w ciemno jeśli zachodzi potrzeba, zapominał przewiny i nigdy do nich już nie wracał. Zatem sporo mam do wyrobienia jeśli chodzi o moją własną dyspozycję.
Wespecjan napisał(a):
Przyznaję, że z dostępnych doniesień historycznych nie da się jednoznacznie określić w jaki sposób Św Stanisław patrzył na ręce władzy, ale został kanonizowany jako męczennik za wiarę w konflikcie z władza świecką. To mi wystarczy.

To znaczy że instrumentalnie traktujesz św. Stanisława i nawet się z tym nie kryjesz. A świeci są w pierwszej kolejności wzorem dla nas a nie dla innych. Co wyniosłeś dla siebie z jego żywotu?
Wespecjan napisał(a):
Ale łatwo się przyczepić do niepewności szczegółów w sprawie Św Stanisława, ale spróbujcie zakwestionować czyny Jana Chrzciciela i ks Popiełuszki, jakoby "nie patrzyli na ręce władzy świeckiej", co Jędraszewski postuluje, by Kościół nie robił.

Nie byłoby to trudne gdy chodzi o Jana Chrzciciela - żywotu Popiełuszki nie znam zbyt dobrze. Ale byłoby to bezcelowe skoro już ustawiłeś siebie na pozycji nieomylnego a reszta w tym ja może się jedynie "przyczepić" braków formalnych. Łaskawy jesteś ale nie skorzystam.

N maja 09, 2021 8:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Pan Jezus odpowiadajc że w zasadzie w nieskończoność i nie opatrzył tego warunkami tak jak chciałeś.
Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli żałuje, przebacz mu! I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwróciłby się do ciebie, mówiąc: "Żałuję tego", przebacz mu! Łk 17, 3-4

bergamotka napisał(a):
To znaczy że instrumentalnie traktujesz św. Stanisława i nawet się z tym nie kryjesz. A świeci są w pierwszej kolejności wzorem dla nas a nie dla innych. Co wyniosłeś dla siebie z jego żywotu?
Że trzeba przeciwstawiać się władzy świeckiej za wszelką cenę gdy ona usiłuje spychać sprawy Boże w moim życiu na niższe miejsce niż sprawy doczesne. Cesarz nie ma prawa odcinać mnie przez limitowanie od możliwości kultu i sakramentów, podczas gdy nadal pozwala mi kupić sobie wódkę. Głupi "katolicy" tego nie widzą a kler, który wybrał szeroką bramę i przestronną drogę tego widzieć nie chce.

N maja 09, 2021 10:22 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli żałuje, przebacz mu! I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwróciłby się do ciebie, mówiąc: "Żałuję tego", przebacz mu! Łk 17, 3-4

To jest inny cytat, niż ten który miałam na uwadze. Pan Jezus przebaczył na krzyżu nie czekając aż ktoś powie "żałuję". Ale zauważ że w tych słowach Pan Jezus mówi o tym by upomnieć tego który zawinił. To daje komuś możliwość żeby się zreflektował i okazał skruchę. Nie ma już możliwości że nie wie co czyni. Błędem jest mieszanie tych sytuacji. Jeśli nie upominasz to przebaczasz nie czekając aż ktoś powie "żałuję tego". Bo nie dajesz mu po prostu możliwości by to uczynił. Upomniałeś apb Jędraszewskiego w sprawie tych wszystkich rzeczy których zapomnieć mu nie możesz i piszesz na forum?
Myślę w ogóle, że hojność w przebaczaniu jest bardzo dobra - daje spokój przebaczającemu. Może się mylić z łatwowiernością czy brakiem stawiania granic, ale to są inne rzeczy. łatwe przebaczanie wiąże się raczej z akceptacją tego że innych ludzi się nie zmieni i brakiem oczekiwania zmiany. Poznałam kiedyś kogoś kto przebaczał łatwo, zapominał szybko i nie oczekiwał poprawy. Można powiedzieć naiwniak. Owszem można było nadużywać tego że był łatwy we współżyciu, niemniej jednak on był głównym wygranym bo był zadowolony, zadowolony z tego co miał, zadowolony z życia. Choć nie było ono łatwe.

N maja 09, 2021 10:59 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał
Cytuj:
Teraz prawo krytyki przyznaje się każdemu, albo raczej każdy sobie je przyznaje. Może to i dobrze ale jednak czasem to już nie krytyka, ale czyste zuchwalstwo.

Może nie tyle zuchwalstwo, co brak miłości do Kościoła. Takie postrzeganie go z zewnątrz jak człowiek obcy. Dość dobrze wyłapujesz oszukiwanie się Wespecjana przez samego siebie.

Postawa jego przypomina do jota w jotę ewangeliczną przypowieść.

Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie: zdziercy, niesprawiedliwi, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam”. (Mentalność - ja zachowuję to co należy i widzę złe rzeczy w Kościele, które z lubością tępię, dla jego poprawy i nawrócenia. Moja krytyka jest świetna bo ja zachowuje prawdę, a oni przecież błądzą.)

A celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi, mówiąc: „Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!” (Błędy ludzkie, błędy biskupów ulegających naciskom, błędy w rozeznaniu sytuacji)

Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony.
Ewangelia Łk 18, 9-14

N maja 09, 2021 11:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Technicznie by komuś wypomnieć faryzeizm, trzeba by pokazać w jaki sposób on jest zdemoralizowany. A nie, że krytyka kleru automatycznie = faryzeizm.

Próba deprecjacji krytyków zepsucia i demoralizacji wśród kleru oskarżaniem o faryzeizm to prosta droga do konserwowania patologii w katolicyźmie.
Służalczość władzy świeckiej, obok sodomii, kryptoateizmu to jedne z najgorszych gnojów w katolicyźmie. "Oddawanie Bogu co boskie" nie powinno być łączone z kłanianiem się cesarzowi - takie oddzielenie nakazał sam Chrystus.

W temacie: dziś w Radiu Maryja słyszałem na własne uszy, jak o. Rydzyk próbował przedstawić procesy sądowe z "WatchDog Polska", która domaga się pokazania wydatków z dotacji publicznych przez fundacje związane z środowiskiem RM - jako atak na religię i Kościół. Jest to kompletna bzdura, chodzi o ukrywanie wydatków czyli o sprawy finansowe. Są środowiska przedstawiające się jako katolickie które by ukryć swoje sprawki lub nawet ciężkie grzechy krzyczą "Atak na Kościół!".

Pn maja 10, 2021 8:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Niedzielski planuje pogadanki uświadamiające dla osób, które nie zapisały się na cud-szczepionkę:
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-ni ... rc01=e345d
Ciekawe co dalej - obozy reedukacyjne? Nie dość, że są kolejki do lekarzy, to teraz będą oni jeszcze mitrężyć czas na dzwonienie po ludziach i wciskanie im preparatów zakupionych przez rząd. Gdzie ja żyję?

Śr maja 12, 2021 1:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak by się skończyło oddanie władzy "ekspertom", czyt. psycholom w białych kitlach, którzy nie słyszeli chyba o prawach obywatelskich
https://businessinsider.com.pl/wiadomos ... ch/rt0gr28

Pt maja 14, 2021 4:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A w mainstreamowym RP już jawnie piszą, że szczypawki do eksperyment medyczny:
https://www.rp.pl/Ubezpieczenia-i-odszk ... yczny.html
Szczepionki przeciwko Covid-19 mają warunkową rejestrację zarówno europejskiego, jak i polskiego urzędu rejestracji leków, gdyż pozostają cały czas w trzeciej fazie badań klinicznych oraz są dodatkowo badane i monitorowane. W myśl definicji ustawowej, ich podawanie jest więc eksperymentem medycznym. Zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty: „Eksperymentem leczniczym jest wprowadzenie nowych albo tylko częściowo wypróbowanych metod diagnostycznych, leczniczych lub profilaktycznych w celu osiągnięcia bezpośredniej korzyści dla zdrowia osoby chorej".
Teraz kowidioci już nie będą mogli się wykręcać, że szczypawki nie są eksperymentem, bo przecież premier powiedział, że są odpowiednio przebadane

Pt maja 14, 2021 4:09 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):
Tak by się skończyło oddanie władzy "ekspertom", czyt. psycholom w białych kitlach, którzy nie słyszeli chyba o prawach obywatelskich
https://businessinsider.com.pl/wiadomos ... ch/rt0gr28

Takich psychopatów jak Parczewski powinno się izolować. Segregacja się naziolkowi marzy.

Pt maja 14, 2021 4:17 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
Teraz kowidioci już nie będą mogli się wykręcać, że szczypawki nie są eksperymentem, bo przecież premier powiedział, że są odpowiednio przebadane

Spokojnie. Ubezpieczyciele to foliarze. :-)

Pt maja 14, 2021 4:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To już nie pogląd medyczny, ale sekta; gwarzycie sobie jak to dobrze zrobić kompletną głupotę i pod wymyślonym pretekstem nie skorzystać ze zdobyczy medycyny.
Zupełnie jak Świadkowie Jehowy, "dowodzący" jak to dobrze nie dopuszczać do transfuzji krwi.

Pt maja 14, 2021 8:34 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19239 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 1278, 1279, 1280, 1281, 1282, 1283  Następna strona