Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lip 23, 2019 8:26 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 977 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 66  Następna strona
 Polska 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Polska
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... RO2mvOSGpU

Śr cze 05, 2013 10:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polska
Jaki ma mieć kierunek dyskusja w tym topicu:
- o filmiku na youtube;
- o patriotyzmie;
- o naszej historii;
- o ..... :?:

Śr cze 05, 2013 11:40 pm
Odpowiedz z cytatem
Arweno,
możemy rozmawiać o tym wszystkim co napisałaś.

Motyw przewodni; co dla mnie znaczy moja ojczyzna. Co dla niej robię.
Czy jestem z niej dumna.

Temat jest otwarty dla wszystkich. Zapraszam.

Cz cze 06, 2013 3:52 pm
Odpowiedz z cytatem
Jestem dumna, ze urodziłam sie w Polsce. To kraj ludzi mądrych, pracowitych, twórczych, odważnych,wiernych Bogu. Mamy wspaniała, bogata, historie. Niekoniecznie łatwa, ale nasza, Polska
I ogromnie bolesne, ze spuscizna naszych ojców idzie na marne. Rząd niby jest, ale jakby go nie było. Prywata wzięła górę.
Ale jak mawia moja przyjaciółka, wszystko przemija, nawet najdłuższa zmija.
I tym ,optymistycznym akcentem koncze swą wypowdiedz.

Ps. Temat założyłem jako antidotum na ONR .

Cz cze 06, 2013 8:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Maria-Magdalena napisał(a):
Jestem dumna, ze urodziłam sie w Polsce. To kraj ludzi mądrych, pracowitych, twórczych, odważnych,wiernych Bogu.

Oczywiście. Warto zauważyć, że 46 proc. Polaków nie akceptuje homoseksualizmu. To najwyższy odsetek wśród krajów Unii Europejskiej. Polskie społeczeństwo jest przywiązane do pewnych tradycyjnych wartości. Tym górujemy nad społeczeństwami Europy Zachodniej.

Cz cze 06, 2013 9:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
ciekawe ile z tych 46% by zamieniło naszą bogobojną Polskę na ta zgniłą Europę Zachodnią jeśli chodzi o miejsce zamieszkania :) Ale ważne jest że jest dyscyplina z której mogą być dumni niektórzy :)

Cz cze 06, 2013 10:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Wiadomo, komunizm w Polsce był ze wszystkimi tego konsekwencjami. W tym czasie nasz kraj korzystał z "przywileju" izolacji. Zmiany docierały za żelazną kurtynę powoli i w ograniczonym zakresie.

Cz cze 06, 2013 11:04 pm
Odpowiedz z cytatem
co dla mnie znaczy moja ojczyzna

Zadupie zamieszkałe przez bezrozumnych parobków na czele których sto banda pajaców.

Co dla niej robię.

Nic. Bo tu każda pożyteczna praca jest marnowana. Trzeba się raczej skupić na sobie i swoich bliskich.

Czy jestem z niej dumna.

Nie. Bo i nie ma z czego... Jedyny powód do dumy dla każdego polaka to to, że Matka Boga jest zarazem naszą Królową. Z tego rzeczywiście możemy być dumni.

To kraj ludzi mądrych, pracowitych, twórczych, odważnych,wiernych Bogu.

:-D
Mały Książę napisał(a):
Warto zauważyć, że 46 proc. Polaków nie akceptuje homoseksualizmu. To najwyższy odsetek wśród krajów Unii Europejskiej.

To się zmieni. Wszakże Polacy przyjmą z radością i podziwem każde szambo wylewane na nas przez "przyjaciół" z zachodu.

Mały Książę napisał(a):
Polskie społeczeństwo jest przywiązane do pewnych tradycyjnych wartości.

To też się zmienia. Jak wyżej.

Pt cze 07, 2013 2:05 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Maria-Magadalena,
Cytuj:
Jestem dumna, ze urodziłam sie w Polsce. To kraj ludzi mądrych, pracowitych, twórczych, odważnych,wiernych Bogu. Mamy wspaniała, bogata, historie. Niekoniecznie łatwa, ale nasza, Polska

Niemcy to kraj ludzi mądrych, pracowitych, odważnych, wiernych Bogu. Mają wspaniałą historię. Niekoniecznie łatwą, ale ich, niemiecką. ;) Tak może napisać o swoim kraju prawie każdy mieszkaniec Europy. I co z tego wynika? :wink:

Fakt, że urodziłem się w Polsce i wychowałem w polskiej kulturze wywarł na mnie przemożny wpływ. Nic na to nie mogę poradzić, to wynika z biologii mojego mózgu. Jesteśmy stadnym gatunkiem ukształtowanym życiem w niewielkich grupach, liczących kilkudziesięciu, do kilkuset osobników. Jednym z elementów tego stylu życia jest silna identyfikacja grupowa. Ale czy do tego stanu rzeczy, musimy dorabiać ideologię?

Homo sapiens, sapiens jest niezwykle homogenicznym gatunkiem. Gdzieś przeczytałem, że dwa szympansy żyjące w puszczy Ituri, 5 km jeden od drugiego, mogą być bardziej zróżnicowane genetycznie, niż Papuas i Eskimos. Wymowny fakt, prawda?
Będąc jedną wielką planetarną rodziną, możemy być dumni z osiągnięć Pabla Picasasa, Alberta Eisteina, Matki Teresy, czy ... Leona Messiego. To wszystko nasi najbliżsi krewni. Czy musimy ograniczać się wyłącznie do kręgu ludzi mówiących po polsku?

Pt cze 07, 2013 5:42 am
Odpowiedz z cytatem
W tym kosmopolitańskim świecie mam ogromą potrzebę autonomii z kimś, kto ma tych samych przodków co i ja.

Jestem dumna ze moimi rodakami sa Jan Pawel II, czy Krol III Sobieski, mezczyzni, ktorzy wiedza kim byli i do czego dazyli.
Obecnie takich ze swieca szukac.

Ale pojawia sie w swoim czasie :-D

Pt cze 07, 2013 5:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maria_Magdalena,

Cytuj:
W tym kosmopolitańskim świecie mam ogromą potrzebę autonomii z kimś, kto ma tych samych przodków co i ja.

To nasze biologiczne dziedzictwo w ten sposób dochodzi do głosu, lub jak wolisz, upomina się o swoje.
Nie widzę w tym niczego złego, o ile nie przeradza się w szowinizm.
Cytuj:
Jestem dumna ze moimi rodakami sa Jan Pawel II, czy Krol III Sobieski, mezczyzni, ktorzy wiedza kim byli i do czego dazyli.

Niemcy, Francuzi, Anglicy, czy Hiszpanie także mieli podobnych(na pęczki), mam się w związku z tym ekscytować faktem, że i u nas zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa zdarzali się ludzie wybitni? :wink:
Cytuj:
Obecnie takich ze swieca szukac.

Ale pojawia sie w swoim czasie

Niewątpliwie. :-)

Ale rozejrzyj się bystro dookoła, na pewno kogoś zobaczysz.

Pt cze 07, 2013 6:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Filmik jak filmik mocno zalatujący propaganda. W PRLowsiej szkole uczyło sie zbliżonej wersji historii nie licząc "cudu nad Wisłą" oczywiście.
Ale jak sie człowiek przyjrzy szczegółom pomijanym przez propagandę to sie okazuje że to nie całkiem tak było.
W praktyce każdy naród mógłby sobie ułożyć cos podobnego.

Cytuj:
Jestem dumna, ze urodziłam sie w Polsce.

Ja też. Ale kim byli moi przodkowie? Jeden Dziadek był z Poznania, mocno zniemczony. Reszta rodziny ze Lwowa, Babcia nauczyła mnie mówić z ukraińska do dzis trochę pamiętam. Sadząc z lekko skośnych oczu może i jakis Tatar był w rodzinie. Podejrzewam że i Twoi przodkowie mogli miec różne korzenie. Coś takiego jak "Polak czystej krwi" praktycznie nie istnieje.

Cytuj:
To kraj ludzi mądrych, pracowitych, twórczych, odważnych,wiernych Bogu.

Hm... no coments :wink:

Cytuj:
Mamy wspaniała, bogata, historie. Niekoniecznie łatwa, ale nasza, Polska

Tylko ze tą historie współtworzyli ludzie przeróżnych kultur i religii. Polacy, Litwini, Ukraińcy, Żydzi, Węgrzy...
Najlepiej powoedziło sie Polsce pod władzą "królów z importu" (Jagieloni, Batory itp.) Wizerunek "Polaka-Katolika" to owoc propagandy czasów Saskich. Które wiadomo jak się skończyły...

Cytuj:
I ogromnie bolesne, ze spuscizna naszych ojców idzie na marne. Rząd niby jest, ale jakby go nie było. Prywata wzięła górę.

Bywa prywata dobra i zła. Imperium Brytyjskie albo USA to też owoc prywaty tyle że ukierunkowanej na zysk z ciężkiej pracy a nie rozkradanie czego popadnie. A rząd? Rząd ma przede wszystkim nie przeszkadzać!

Cytuj:
Oczywiście. Warto zauważyć, że 46 proc. Polaków nie akceptuje homoseksualizmu. To najwyższy odsetek wśród krajów Unii Europejskiej. Polskie społeczeństwo jest przywiązane do pewnych tradycyjnych wartości. Tym górujemy nad społeczeństwami Europy Zachodniej.

Jeszcze bardziej "górują" kraje islamskie gdzie za pedalstwo ścina sie głowę albo wiesza na szubienicy.
Obrazek
Ale nie jestem pewien czy to najlepszy wzór do naśladowania :P

Pt cze 07, 2013 7:04 pm
Odpowiedz z cytatem
Eryk Bloodeaxe napisał(a):
W praktyce każdy naród mógłby sobie ułożyć cos podobnego.

Z wyjątkiem trzech rozbiorów, a co za tym idzie niesamowitej determinacji by zachować kulturę i język.

exeter napisał(a):
Niemcy, Francuzi, Anglicy, czy Hiszpanie także mieli podobnych(na pęczki), mam się w związku z tym ekscytować faktem, że i u nas zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa zdarzali się ludzie wybitni?

A Polacy nie gęsi...
Wolę dostrzegać dziedzictwo własnego narodu. Nie ujmując innym nacjom.

Pozdrawiam, M-M

Pt cze 07, 2013 7:49 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Będąc obywatelką Polski a jednocześnie należąc do mniejszości narodowej, znacznie bardziej wolę używać słów społeczeństwo czy obywatele niż naród.
Społeczeństwo obejmuje ogół mieszkających w danym kraju, słowo naród zawęża i wyklucza. Nie wiem czy wynika to z przynależności do narodu śląskiego (i z góry proszę o darowanie sobie, przynajmniej w tym wątku, pisanie, że takowego nie ma), może i z tego, cenię sobie wielokulturowość jako żródło bogactwa.
Co mnie łączy z Polską? Obywatelstwo. Myślę głównie po polsku. Wolę czytać po polsku, rozmawiać już niekoniecznie. Lubię polskie jedzenie, zwłaszcza wędliny i ciasta, i wódkę.
Doceniam literaturę polską, mam swoich ulubionych pisarzy, ale z drugiej strony nie postawiłabym ich równie wysoko jak moich ulubionych pisarzy niemieckich, o rosyjskich już nie wspominając.
Pewnie dlatego, że w mojej rodzinie i na ochotnika, i zmuszani siłą walczyli i o polskość i o niemieckość, nie mam zacięcia do celebrowania historycznych momentów, zwłaszcza zaś nie klęsk. Ślązacy są pragmatyczni.
Dobrze Polsce życzę, ale czy dumna czuje się będąc jej obywatelką? Nie. Tak samo jak nie jestem dumna z bycia Ślązaczką. Tak mi się urodziło, żadna w tym moja zasługa a Polska to kraj jak każdy inny - nie ma z czego być dumnym czy się wstydzić.

So cze 08, 2013 11:32 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
znaLeźczyni,
Cytuj:
Będąc obywatelką Polski a jednocześnie należąc do mniejszości narodowej, znacznie bardziej wolę używać słów społeczeństwo czy obywatele niż naród.

Uważam, że temat podniesiony w tym wątku jest istotny i stanowi próbę odpowiedzi, czym jest współczesny patriotyzm?
Zgadzam się z Tobą, Polacy są przede wszystkim społeczeństwem, a dopiero potem, narodem. I oceniani w tym kontekście, nie zasługują na miano prymusów, choć nie okupują też "oślej ławki".

Już o tym pisałem, powstanie cywilizacji wiązało się z koniecznością współżycia coraz większych, niespokrewnionych grup ludzi. I rozwiązanie tego problemu było równie trudne, jak wynalezienie technologii produkcji żywności, koła, pisma i rachunków.
Zaczynaliśmy od wspólnoty rodowej, potem były plemiona, hordy, wodzostwa, wreszcie, państwa. I osiąganie kolejnych szczebli integracji wynikało z konieczności i odbywało się pod przymusem. Nie inaczej było z formowaniem państwa polskiego i przyjmowaniem Chrześcijaństwa.
Obecnie, za normalną uważamy wspólnotę ludzi jednego języka i kultury. Ale na naszych oczach następuje kolejna faza integracji naszego gatunku - tworzenie struktur ponadpaństwowych i wielokulturowych. Podobnie jak wcześniej, ten proces budzi lęk i opór. Jeśli się powiedzie, przełamiemy kolejną barierę psychiczną i zbudujemy kontynentalną wspólnotę.
Jej podstawą będą "małe ojczyzny", takie jak Twój Śląsk, czy moje Mazowsze. :)

So cze 08, 2013 4:57 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 977 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 66  Następna strona