Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz lut 25, 2021 7:52 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 655 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44  Następna strona
 Ks.Lemański na emeryturze 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ks.Lemański na emeryturze
Ci, którzy dużo mówią o empatii i współczuciu tak naprawdę ukrywają najczęściej w ten sposób braki w tym zakresie. Dowodzą tego agresywne posty, które piszą na PW. Tam nie ma współczucia. Współczują ci, którzy pomagają tam, gdzie widzą problem. Widza rozwiązania a nie przyłączają się do krucjaty emocjonalnej...ja ci naprawde współczuję. Nie afiszują się tym co robią. Łatwo zajmować się sprawami dalekimi, człowiek sprawdza się w kontaktach z tymi, z którymi go los krzyżuje i potrzebna jest pomoc.
Współczucie okazuje się w zrozumieniu. I o tym pisałam, czego Karzeł też nie dostrzegł. Zaznaczyłam jednocześnie, że tam, gdzie podejmuje się decyzje prawne, współczucie jest traktowaniem człowieka jak pacjenta, a nie odpowiedzialny podmiot. W działaniach Kościoła cały czas daje się księdzu czas na przemyślenie sprawy. Nie było dzialań, ktore zepchnęłyby go do poziomu przedmotu.
Granie na cudzych, czy moich emocjach zawsze spotka się z moim stanowczym sprzeciwem. Jest nieuczciwe. Ocenianie po pozorach cechuje większość ludzi, dlatego tak łatwo nimi sterować poprzez wywoływanie określonych emocji. Miram2 to bezwzględnie wykorzystuje, jej nick nie jest przypadkowy.
A pycha jest drugą twarzą człowieka, jeśli ktoś uważa, że jest jej pozbawiony- nie zna siebie.

Człowiek jest jedyną istotą na ziemi, która przy 100% zrozumieniu innego człowieka potrafi zachować odrębny pogląd na sprawę. I ten pogląd prezentować. Potrafi- należy jednak nie do sfery emocji i powierzchownego oglądu. A jak sto razy grzecznie nie dociera, że misjonarzowanie tu zabronione (tu mamy do tego granie na emocjach), stosuje się mocniejsze środki.
Doskonale ją poinformowalam o zasadach tego forum zanim tu weszła, zaczęła od prowokacji. Udaje głupotę i niezrozumienie. Do takich 'głupawych' i 'naiwnych' ludzi inni się łatwiej otwierają, ona zbiera te informacje i wykorzystuje do skłócania ludzi...cichcem. To niskie, że próbuje się antagonizować ludzi mówiąc co inni myślą niepochlebnego a oficjalnie pisać, że tak potrzeba przychylnie patrzeć na innych, z większą wyrozumiałością.

Pn sty 26, 2015 8:45 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: religia niechrześcijańska
Odpowiedz z cytatem
KarzełReakcji napisał(a):
Z ks. Lemańskim jest tak samo jak z Natankiem czy Korwinem. Są kwestie z którymi można się z nimi zgodzić ale ogólne wrażenie nie jest dobre. I co do zasady wszyscy Ci panowie nie mają racji. Natomiast niektóre ich działania można ocenić pozytywnie. Ks. Lemański również w swoich wypowiedziach zwracał uwage na istotne kwestie i moim zdaniem do pewnego momentu trafnie krytykował język ludzi Kościoła ale w końcu się zagalopował i przekroczył granice, której nie powinien przekroczyć.

Z jednej strony można go szanować za nieustępliwość ale jego upór już na tym etapie to jest głupota, czyli pewien przejaw pychy. Miriam jest mi szkoda księdza lemańskiego i wiem, że teraz przeżywa trudności ale jeszcze nie jest za późno by wszystko naprawić.

.

Nie wiem, czy dobrze pamiętam , ale wydaje mi się że sprawa księdza rozpoczęła się od jego ustosunkowania się do in vitro. Czy jest on jedynym księdzem, który nie zgadza się z oficjalna linią kościoła w tej sprawie?

Współczucie współczuciem. Ale to co się dzieje wobec tego człowieka kłóci się z moim zrozumieniem sprawiedliwości.

Ponosi porażkę - bo jego przeciwnik jest wyżej w hierarchii.
Wielu wierzących chyba ma takie odczucie?

Co do jego charakteru- za mało go znam. Ale na pewno nie popisał się dyplomacją.

Podobne ryzykowne wypowiedzi miał także ks. Boniecki, ale jakoś ustrzegł się aż tak otwartego konfliktu .

Pn sty 26, 2015 10:14 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Władze kościoła mogły także inaczej to rozegrać- doprowadzony do desperacji - teraz jeśli ulegnie - da powód do myślenia iż wszystko co twierdził np. w sprawie on vitro nie było słuszne.

A miał tutaj jakieś swoje przemyślenia, które są chyba warte aby się nimi zainteresować i traktować je poważnie.
Nawet nie zgadzając się z nimi.

Zaznaczam, że sama nie jestem entuzjastką in vitro.

http://wojciechlemanski.natemat.pl/5758 ... c-in-vitro

Pn sty 26, 2015 10:39 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Poglądowo wyjaśnię to przykładzie także kościelnym. "Parę pieter" wyżej opisywałem pewna sytuacje związana ze siostrami zakonnymi w USA. Typowy konflikt między górą , a dołem , tu na podłożu doktrynalnym. Trafiłem na kapitalnym link o tym w ...GW :-D . Proszę dokładnie przeczytać całość.
Link.

Najpierw mamy kilka retrospekcyjnych wspomnień sióstr, które mają pewne racje. Dalej mamy określenia typu Ale siostry ani nie żałują, ani nie zamierzają poddać się zaleconej pokucie.
(...)
Szokują nas niedawne sankcje nałożone przez hierarchię rzymskokatolicką na amerykańskie zakonnice. Instrukcja wymuszona na Leadership Conference of Women Religious [Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich, LCWR] jest doskonałym przykładem tego, jak hierarchia nadużywa władzy, by uciszyć głos kobiet". Podpisało ją ponad 50 tys. osób.
(...)
Pięścią w brzuch (....) Dlaczego my płaczemy? Także z powodu niesprawiedliwości - oceniła. (...) siostra Ilia Delio, która najpierw wstąpiła do tradycyjnego klasztoru, ale rozczarowana panującą tam atmosferą zrzuciła habit i zaczęła realizować swoje powołanie w pracy społecznej,

Po takiej dawce sugestywnych opisów można poczuć jak skrzywdzone zostały owe domagający się prawdy zakonnice. Najlepsze w tym artykule jest dopiero na końcu, kiedy czytelnik jest emocjonalnie ustawiony lub już nie doczyta. Cytuję:

Pół wieku temu w USA było 180 tys. zakonnic, dziś zostało niecałe 60 tys., a średnia ich wieku wynosi 74 lata. 80 proc. zgromadzeń zrzeszonych jest w LCWR, pozostałe - wierne tradycji, noszące habit, skupione na życiu duchowym i posłuszne wobec Watykanu - należą do Conference of Major Superiors of Women Religious (CMSWR). I to właśnie tradycjonalistki mają ostatnio najwięcej powołań: tylko jeden na sto zakonów zrzeszonych w LCWR ma więcej niż dziesięć nowicjuszek; w przypadku tych z CMSWR - prawie jedna trzecia. Konserwatyści przywołują te liczby jako dowód na to, że siostry nowoczesne popełniły błąd. Liberałowie zauważają, że nowicjuszki coraz częściej pochodzą z tradycyjnych rodzin latynoskich lub azjatyckich i dlatego wybierają bardziej zachowawcze zakony.

Mamy więc sytuacje kiedy niepokorne walczące o prawdę i wolność z władzą zakonnice nie maja powołań, a te tradycyjne pozostające w pełnej łączności z Watykanem mają. Tego typu zachowania nie prowadzą do niczego podobnie jak droga ks Lemańskiego, mimo posiadania jakiś racji. Mamy nadmierne wyeksponowanie pewnych wątków stojących w sprzeczności z ostateczną konkluzją o skutkach niewłaściwej drogi. Jeszcze jedna uwaga, moje wytłuszczenie w powyższym akapicie. Całkiem słuszna uwaga liberałów, brakuje tylko podania przez liberałów powodu dlaczego z nowoczesnych i wyzwolonych środowisk nie ma powołań....
Podobnie w sposób pokrętny gra się ks Lemańskim spychając go na drogę zakonnic poprzez poprzestawianie wartości.

Pn sty 26, 2015 12:13 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Miriam2 napisał(a):
Władze kościoła mogły także inaczej to rozegrać

Z zasady jest wiecej niż jeden sposób postępowania w sytuacji dowolnego konfliktu.
Ciekawa jestem, jak by było zgodnie z Twoim, Miriam2, poczuciem sprawiedliwości?

Pn sty 26, 2015 12:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Sansevieria napisał(a):
Miriam2 napisał(a):
Władze kościoła mogły także inaczej to rozegrać

Z zasady jest wiecej niż jeden sposób postępowania w sytuacji dowolnego konfliktu.
Ciekawa jestem, jak by było zgodnie z Twoim, Miriam2, poczuciem sprawiedliwości?

Może jakiś publiczny proces z udziałem Watykanu, lokalnego kościoła.

Z udziałem mediów.
Ale szopka by była :-| :?
No kościół nigdy na to nie pójdzie. Duma pozycja Hosera zostałaby pogwałcona.
Nawet Franciszek na to nie pójdzie! :(

Pn sty 26, 2015 1:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Publiczny proces z jakiego powodu?

Pn sty 26, 2015 1:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):

Chociażby z tego powodu, że wielu katolików ma dzieci z in vitro!
Ja chce widzieć jak im się to wszystko zgadza??

Pn sty 26, 2015 2:43 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Miriam2 napisał(a):
I pewnie Adam Michnik jako Naczelny Sędzia w tej sprawie.
Miriam2 napisał(a):
No kościół nigdy na to nie pójdzie. Duma pozycja Hosera zostałaby pogwałcona.
Nawet Franciszek na to nie pójdzie! :(
Od samego początku to była walka z Kosciołem a ks. L. świadomie lub nie wpisał sie w ten atak.
Bez względu na to czy bp. miał rację czy nie to ks. L. ślubowal posłuszeństwo a je złamał. Osobiście podziwiałem cierpliwość bp. Ja dawno bym pogonił takiego księdza. Kardynał Dziwisz dużo wcześniej pogonił Natanka i cała sprawa się wyciszyła.

Cała sprawa ma tylko jeden cel. Ma uderzać w Kościół katolicki. A te sprawiedliwości dla zbuntowanego to tylko mydlenie oczu naiwnym którzy przedawkowali "jedynie słuszne media"

Miriam2 napisał(a):

Jak to z jakiego aby po raz kolejny uderzyć w katolików

Pn sty 26, 2015 2:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Miriam2 napisał(a):

Nie widzę związku ze sprawą ks. Lemańskiego.

Pn sty 26, 2015 2:55 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pamiętam feralny program Tomasza Lisa i rozmowe z ks. Lemańskim i Terlikowskimi. Ja osobiście wtedy nie dopatrzyłem się w zachowaniu księdza niczego niewłaściwego.
Miriam ks. Lemański wtedy wcale nie miał innego zdania co do istoty in vitro niż Kościół. Wskazywał tylko na potrzebe zmiany języka.

Krytyczne spojrzenie na ks. Lemańskiego pojawiło się u mnie za sprawą jego późniejszych wypowiedzi i działań, a szczególnie podkopywanie autorytetu hierarchi kościelnej na wośp i podjudzanie wyznawców na przedstawicieli kurii. To bylo działanie niegodziwe z jego strony i myśle, że dobrze wiedział co robi.

Rozwiązaniem mogłoby być pokajanie się wraz z zaznaczeniem swojego zdania na temat języka dotyczącego in vitro. To jest osiągalne ale czy ks. Lemańskiego na to stać?

Pn sty 26, 2015 3:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
KarzełReakcji napisał(a):
Pamiętam feralny program Tomasza Lisa i rozmowe z ks. Lemańskim i Terlikowskimi. Ja osobiście wtedy nie dopatrzyłem się w zachowaniu księdza niczego niewłaściwego.
Miriam ks. Lemański wtedy wcale nie miał innego zdania co do istoty in vitro niż Kościół. Wskazywał tylko na potrzebe zmiany języka.

Krytyczne spojrzenie na ks. Lemańskiego pojawiło się u mnie za sprawą jego późniejszych wypowiedzi i działań, a szczególnie podkopywanie autorytetu hierarchi kościelnej na wośp i podjudzanie wyznawców na przedstawicieli kurii. To bylo działanie niegodziwe z jego strony i myśle, że dobrze wiedział co robi.

Rozwiązaniem mogłoby być pokajanie się wraz z zaznaczeniem swojego zdania na temat języka dotyczącego in vitro. To jest osiągalne ale czy ks. Lemańskiego na to stać?

Nie wiem. Może warto znowu otworzyć dyskusje o in vitro i sprawach związanych z płciowością. Na warunkach partnerskich dla wszystkich.
Kościół chce aby wszyscy nawet osoby spoza kościoła podporządkowały się jego dictum. Państwo natomiast służy wszystkim obywatelom!!

Pn sty 26, 2015 3:19 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Niestety w praktyce państwo służy silniejszym, choć oczywiście ta siła okazywana jest w bardziej wysublimowany sposób.

Dyskusja mogłaby się odbyć, choć byłaby trudna do zorganizowania. Każde media mają jakieś grupy wpływu, które za nimi stoją. Nie ma co się silić na obiektywizm. Kościół nie zmieni zdania w sprawie in vitro, zresztą czemu miałby zmienić? Dyskusja mogłaby dotyczyć ewentualnie języka dyskursu, czy metod działania ale to raczej dyskusja wewnątrz Kościoła.

Pn sty 26, 2015 5:27 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Miriam2 napisał(a):

Z udziałem mediów.
Ale szopka by była :-| :?

Czyli jeśli dobrze zrozumiałam Twoje poczucie sprawiedliwosci zostałoby zaspokojone, gdyby miała miejsce, jak to określasz "szopka" z udziałem mediów.

Pn sty 26, 2015 7:03 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Merss
Być może nie zrozumiałem do końca intencji Twoich postów. Co do odpowiedzialności i reszty Twego wywodu oczywiście zgadzam sie.

Natomiast czymś co zwróciło moją uwage były słowa o wyłaczaniu emocji, racjonalnym poziomie - mam chyba jakąś alergie na postulaty wyłaczania emocji. Tak jakby emocje były kolejnym programem w telewizji. Przecież emocje mogą nam sporo powiedzieć o człowieku, a nieraz argument emocjonalny jest bardziej przekonujący i trafny, niż ten który odnosi się do racjonalnej kalkulacji. Być może Miriam jest prowokatorką, nie wiem co Ci takiego wypisuje na priv ale myśle, że jeśli celowo usiłuje wyszydzać to prędzej czy później zobaczy próżnie swojego podejścia.

Pn sty 26, 2015 10:34 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 655 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44  Następna strona