Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N lip 21, 2019 7:48 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 294 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20  Następna strona
 Gen Wojciech Jaruzelski 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gen Wojciech Jaruzelski
Jozek napisał(a):

Zdaje się że Jockey udzielił trafnej odpowiedzi. Mnie zastanawia przyczyna ,dla jakiej tworzysz takie absurdy.

Odrobina zdrowego rozsądku ? (jeśli pytasz o przyczyny).
Jaruzelskiemu za przeproszeniem "nagwizdać" możecie, jak słusznie zauważono jemu osobiście już to "wisi i powiewa".
Stopień wojskowy zyskał nie za "pietruszkę" tylko walkę frontową , a szlak bojowy ma dosyć okazały i nie jako tyłowy dekownik czy sztabowiec.
Co byście nie robili w historii się zapisze jako może i kontrowersyjna ale jednak wielka i ważna postać.
A dla szpiegów niech pozostaną jakieś tablice na pobocznych korytarzach w Langley . Bo to żaden zaszczyt ani dla amerykanów ani dla nas.

So lis 19, 2016 1:01 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
kiedyś art-33 napisał(a):
Jozek napisał(a):

Zdaje się że Jockey udzielił trafnej odpowiedzi. Mnie zastanawia przyczyna ,dla jakiej tworzysz takie absurdy.

Odrobina zdrowego rozsądku ? (jeśli pytasz o przyczyny).

Zdrowy rozsądek podpowiada mi w tym momencie słowa przysięgi wojskowej ,czyli tego co każdy żołnierz ślubuje przestrzegać. A jeśli jakiś żołnierz sprzeniewierza się tym słowom i wartością ,to czy zdrowy rozsądek arta dopuszcza możliwość pozbawienia takich żołnierzy ,tytułów i honorów ? Bo zamiast chronić ,uciskał ? Zamiast narażać własne życie w obronie niewinnych ,niewinnych zabijał? Zamiast np. chronić przed gwałtem ,gwałcił ? Są wiec jakieś święte zasady odróżniające żołnierza od bandyty ,czy nie ma? Jak to jest ? Bo w moim odczuciu ,protestujecie przeciw temu tak dla zasady. Przecież to wymyślił Pis ,więc trzeba się postawić.

Cytuj:
Jaruzelskiemu za przeproszeniem "nagwizdać" możecie, jak słusznie zauważono jemu osobiście już to "wisi i powiewa".
Stopień wojskowy zyskał nie za "pietruszkę" tylko walkę frontową , a szlak bojowy ma dosyć okazały i nie jako tyłowy dekownik czy sztabowiec.
Co byście nie robili w historii się zapisze jako może i kontrowersyjna ale jednak wielka i ważna postać.

Możecie nagwizdać Jaruzelskiemu ...
Od początku wyważanie otwartych drzwi takimi stwierdzeniami nieco mnie bawiło. Może nawet bym się i usmiechnął ,gdyby nie fakt że trzeba je traktować poważnie. No bo ,jak by nie było jest to do tej pory najpoważniejszy i jedyny argument "wasz", do którego należy się odnieść.

Czy zatem zacne grono krytyków pomysłu degradacji gen. Jaruzelskiego ,posłuży się tą argumentacją także w przypadku awansów pośmiertnych żołnierzy zasłużonych ? Bo odwrotność tej zasady wydaje się być oczywista. W kodeksie żołnierskim ,takie wyróżnienie przyjmujemy za honor ,a degradacje za ujmę. Jest więc dokładnie tak jak napisał Jockey.

Kolejna sprawa jaka się z tym wiąże ,to przesłanie dla obecnych i kolejnych pokoleń Polaków. Wskazywanie im jakie postawy są właściwe ,a jakie nimi nie są.Robi się to po to ,aby w sytuacjach trudnych w ocenie moralnej, nikt nie nazywał np. nazistów "zasłużonymi" z powodu ich odwagi na polu bitwy. Aby nikt nie pomylił ślepego wykonywania rozkazów i wierności zwodniczej idei ,z miłością do ojczyzny. Aby w reszcie ,nikt zbrodniarzy nie nazywał "wielkimi" i "ważnymi" ,bo to wypacza ludzkie umysły.

Nie ma takiej moralnej przyczyny ,ani racjonalnego powodu ,dla którego Wojsko Polskie miało prawo zabijać tych ,do których obrony zostało powołane. Jest mi bardzo przykro ,że tego do tej pory nie zrozumiałeś.

So lis 19, 2016 1:57 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak Jozek , zdrowy rozsądek.
A co jak co Jaruzelski zachował godność i wierność przysiędze.

O bandytach możemy pogadać choćby o tych z którymi walczył Jaruzelski , czyli bandyci z WiN i ich sojusznicy z UPA ?

So lis 19, 2016 2:09 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):

Możecie nagwizdać Jaruzelskiemu ...
Od początku wyważanie otwartych drzwi takimi stwierdzeniami nieco mnie bawiło. Może nawet bym się i usmiechnął ,gdyby nie fakt że trzeba je traktować poważnie. No bo ,jak by nie było jest to do tej pory najpoważniejszy i jedyny argument "wasz", do którego należy się odnieść.

Czy zatem zacne grono krytyków pomysłu degradacji gen. Jaruzelskiego ,posłuży się tą argumentacją także w przypadku awansów pośmiertnych żołnierzy zasłużonych ? Bo odwrotność tej zasady wydaje się być oczywista. W kodeksie żołnierskim ,takie wyróżnienie przyjmujemy za honor ,a degradacje za ujmę. Jest więc dokładnie tak jak napisał Jockey.

No i masz rację można nadać Kuklińskiemu i marszałka , coś to zmieni ? Zostanie jak był żałosnym szpiegiem za parę dolców.
Tak dla wiadomości amerykanie mogą sobie go honorować , a nie bardzo chcą choć to ich szpieg.
Jak komu zależy a proszę bardzo choć to nikomu chluby nie przynosi. Szpieg zostaje szpiegiem bez względu na to jaką mu się blachę przypnie i jakie epolety nałoży.

So lis 19, 2016 2:16 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem

A niby w jaki sposób to się stało ,w latach stanu wojennego ? Gdy wyjechały czołgi i zaczeli ginąć ludzie. Wówczas także służył ojczyźnie ,czy komunizmowi ?

Wiesz Art ,że będziesz za chwile bronił czegoś ,czego obronić się nie da. Ja nie jestem człowiekiem ,który musi koniecznie postawić na swoim. Nie odpowiadaj mi więc ,ale zastanów się nad tym wszystkim sam na spokojnie.

So lis 19, 2016 2:50 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):

A niby w jaki sposób to się stało ,w latach stanu wojennego ? Gdy wyjechały czołgi i zaczeli ginąć ludzie. Wówczas także służył ojczyźnie ,czy komunizmowi ?

Wiesz Art ,że będziesz za chwile bronił czegoś ,czego obronić się nie da. Ja nie jestem człowiekiem ,który musi koniecznie postawić na swoim. Nie odpowiadaj mi więc ,ale zastanów się nad tym wszystkim sam na spokojnie.

Oj miałem dosyć czasu na zastanowienie i ocenę.
Jakoś z wroga z czasów stanu wojennego , bo bylem młody i głupi był czas się zastanowić i zmienić zdanie, dziś widzę Jaruzelskiego zupełnie inaczej.

So lis 19, 2016 3:06 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To ciekawe. Ja jestem prostym człowiekiem. Dla mnie więzienie ,katowanie ,represjonowanie i zabijanie ludzi ,to więzienie ,katowanie , represjonowanie itp... Nic się u mnie nie zmieni w tej kwestii.

So lis 19, 2016 3:15 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):

Obecnie w Polska przechodzi kryzys wartości. I nie tylko tych chrześcijańskich ,ale takich ogólnie przyjętych za szlachetne. Pojawiło się dużo ignorancji i niezrozumienia np. dla słowa honor.Większość ludzi ,nie potrafi go nawet zdefiniować. Dlatego też w prasie ,pojawiają się głupawe komentarze i prześmiewcze krytyczne artykuły. Jeśli czegoś nie rozumiemy ,to to wyśmiewamy. Nie rozumiemy Kościoła ? Trzeba go wyśmiać. Nie rozumiemy czym jest patriotyzm ? Trzeba go zmieszać z błotem.

No właśnie - honor. Czy bardziej honorowo zostawić nieboszczyka jak jest, czy go degradować? To nie to samo co usunięcie pomnika ku czci zdrajcy, czy zmiana nazwy ulicy.. To że należy pamiętać i analizować co uczynił - i owszem - należy.

A co na podobną sprawę Sienkiewicz? (pisarz)
Trochę w wysokie tony uderzam, ale mały cytacik z Potopu. Książe Janusz Radziwiłł (zdrajca, ze Szwedami się dogadywał, by zdobyć koronę Rzeczpospolitej) umiera na zawał, wojska wierne królowi zdobywają Kiejdany:

Cytuj:
Na koniec z tłumu wyskoczył mały rycerz, cały w szmelcowanej zbroi, i krzyknął:
— Gdzie wojewoda wileński?
— Tu! — rzekł Charłamp, ukazując na ciało leżące na sofie.
Pan Wołodyjowski spojrzał i rzekł:
— Nie żyje!
— Nie żyje! nie żyje! — poszedł głos z ust do ust. — Nie żyje zdrajca i sprzedawczyk! Śmierć, Zdrada, Religia,
— Tak jest — rzekł ponuro Charłamp. — Ale jeśli sponiewieracie ciało jego i na Matka Boska, Zemsta szablach je rozniesiecie, źle uczynicie, bo Najświętszej Panny przed skonem wzywał i jej konterfekt w ręku dzierży! Słowa te wielkie uczyniły wrażenie. Krzyki umilkły. Natomiast żołnierze poczęli się zbliżać, obchodzić sofę i przypatrywać się nieboszczykowi. Ci którzy mieli latarnie, świecili mu nimi w oczy, a on leżał olbrzymi, posępny, z hetmańskim majestatem w twarzy i zimną powagą śmierci. Żołnierze przychodzili kolejno, a między nimi i starszyzna. Zbliżył się więc Stankiewicz i dwaj Skrzetuscy, i Horotkiewicz, i Jakub Kmicic, i Oskierko, i pan Zagłoba.
— Prawda jest!… — rzekł cichym głosem pan Zagłoba, jakby bał się zbudzić księcia.
— Najświętszą Pannę w rękach trzyma i blask mu od niej na lica pada…
To rzekłszy, zdjął kołpak z głowy. W tej chwili uczynili to wszyscy inni. Nastało milczenie pełne szacunku, które przerwał wreszcie Wołodyjowski.
— Ach! — rzekł — już on na sądzie bożym i ludzie nic do niego nie mają!
(...)
Po czym i żołnierze poczęli ją kolejno opuszczać, żegnając się pobożnie.
W drodze do kwatery pan Zagłoba rozważał coś w umyśle, zastanawiał się, chrząkał, nareszcie pociągnął za połę pana Wołodyjowskiego.
— Panie Michale! — rzekł.
— A czego?
— Już mnie zawziętość na Radziwiłła minęła, co nieboszczyk, to nieboszczyk!… Od- Sąd Ostateczny, puszczam mu z serca, że na szyję moją nastawał.
— Przed trybunałem on niebieskim! — odrzekł Wołodyjowski.
— Otóż, otóż!… Hm! żeby mu to co pomogło, dałbym zresztą i na mszę, bo widzi mi się, że ma tam okrutnie kruchą sprawę.
— Bóg miłosierny!
— Że miłosierny, to miłosierny, aleć i On bez abominacji na heretyków patrzeć nie może. A to nie tylko heretyk, ale i zdrajca. Ot co!

So lis 19, 2016 10:11 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, kim był i co zrobił Jaruzelski?

Zbyt skomplikowane to były czasy, żeby być pewnym kim był i co zrobił. Może gdyby ktoś inny wówczas mógł decydować doprowadziłby do jeszcze większej tragedii, tego nie dowiemy się. Łatwo to ocenić tak surowo dzisiaj, kiedy żyjemy w wolnym kraju i ta wolność wydaje się tak oczywista.

Coroner napisał(a):
Nie zapominajcie ze pismo święte nie zawsze zaleca modlitwę. Jest mowa w listach ze nie poleca się w niektórych przypadkach modlitwy.

Na tyle jakże trudnych do wcielenia w życie zaleceń, wyszukałeś właśnie to. Przypadek?

"Powiedzieć można, że okazała się łaska Boża. U schyłku swego życia, ok. 13 dni przed ostatnim stadium choroby, przebywający w szpitalu wojskowym przy ul. Szaserów, gen. Jaruzelski w sposób świadomy, wolny, nie ulegając jakimkolwiek sugestiom czy naciskom, poprosił kapłana – kapelana Ordynariatu Polowego - o spowiedź, odbył ją, uzyskał rozgrzeszenie, wzbudził żal za grzechy. Spełnił tym samym kanoniczne warunki, aby po długiej drodze znów do swego serca przyjąć Jezusa Chrystusa" – podkreślił proboszcz Katedry Polowej WP."

Śmierć, a co za tym idzie Sąd Boży nad zmarłym, powinien chyba hamować już zapędy nasze tutaj na ziemi do karania. Czyżby Sąd domagał się naszego "uzupełnienia"?
Kim był? Pan Bóg to wie, bo to co my wiemy to zbyt mało...

I cóż to za analogia: skoro można pośmiertnie awansować, można i degradować? To jakby: skoro trzeba kochać to trzeba i nienawidzić.

Miesiąc listopad póki co mamy... Dajmy spokój zmarłym.

Czytając niektóre tutaj posty na forum w temacie polityki, nasuwa się w wniosek, że potrafi ona nieźle mieszać w głowie... Dlaczego więc taki brak wyrozumiałości dla innych, którzy siedzą/siedzieli w samym jej centrum?

So lis 19, 2016 10:37 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
O widzę Krysia w natarciu
A w temacie to burza w szklance wody bo MON powiedział
http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html? ... -odpowiada

So lis 19, 2016 11:05 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A ty Jockey, jak masz na imię? Tak lubisz szargać imionami na tym forum..

So lis 19, 2016 12:21 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ja mam Jockey.
Kto ci kazał zakładać nick z i imieniem.
Znamienite jest to ze zawsze odnosisz się do mało istotnych szczegółów. A meritum zostawiasz.

So lis 19, 2016 1:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):

A co na podobną sprawę Sienkiewicz? (pisarz)
Trochę w wysokie tony uderzam, ale mały cytacik z Potopu. Książe Janusz Radziwiłł (zdrajca, ze Szwedami się dogadywał, by zdobyć koronę Rzeczpospolitej) umiera na zawał, wojska wierne królowi zdobywają Kiejdany:

Cytuj:
Na koniec z tłumu wyskoczył mały rycerz, cały w szmelcowanej zbroi, i krzyknął:
— Gdzie wojewoda wileński?
— Tu! — rzekł Charłamp, ukazując na ciało leżące na sofie.
Pan Wołodyjowski spojrzał i rzekł:
— Nie żyje!
— Nie żyje! nie żyje! — poszedł głos z ust do ust. — Nie żyje zdrajca i sprzedawczyk! Śmierć, Zdrada, Religia,
— Tak jest — rzekł ponuro Charłamp. — Ale jeśli sponiewieracie ciało jego i na Matka Boska, Zemsta szablach je rozniesiecie, źle uczynicie, bo Najświętszej Panny przed skonem wzywał i jej konterfekt w ręku dzierży! Słowa te wielkie uczyniły wrażenie. Krzyki umilkły. Natomiast żołnierze poczęli się zbliżać, obchodzić sofę i przypatrywać się nieboszczykowi. Ci którzy mieli latarnie, świecili mu nimi w oczy, a on leżał olbrzymi, posępny, z hetmańskim majestatem w twarzy i zimną powagą śmierci. Żołnierze przychodzili kolejno, a między nimi i starszyzna. Zbliżył się więc Stankiewicz i dwaj Skrzetuscy, i Horotkiewicz, i Jakub Kmicic, i Oskierko, i pan Zagłoba.
— Prawda jest!… — rzekł cichym głosem pan Zagłoba, jakby bał się zbudzić księcia.
— Najświętszą Pannę w rękach trzyma i blask mu od niej na lica pada…
To rzekłszy, zdjął kołpak z głowy. W tej chwili uczynili to wszyscy inni. Nastało milczenie pełne szacunku, które przerwał wreszcie Wołodyjowski.
— Ach! — rzekł — już on na sądzie bożym i ludzie nic do niego nie mają!
(...)
Po czym i żołnierze poczęli ją kolejno opuszczać, żegnając się pobożnie.
W drodze do kwatery pan Zagłoba rozważał coś w umyśle, zastanawiał się, chrząkał, nareszcie pociągnął za połę pana Wołodyjowskiego.
— Panie Michale! — rzekł.
— A czego?
— Już mnie zawziętość na Radziwiłła minęła, co nieboszczyk, to nieboszczyk!… Od- Sąd Ostateczny, puszczam mu z serca, że na szyję moją nastawał.
— Przed trybunałem on niebieskim! — odrzekł Wołodyjowski.
— Otóż, otóż!… Hm! żeby mu to co pomogło, dałbym zresztą i na mszę, bo widzi mi się, że ma tam okrutnie kruchą sprawę.
— Bóg miłosierny!
— Że miłosierny, to miłosierny, aleć i On bez abominacji na heretyków patrzeć nie może. A to nie tylko heretyk, ale i zdrajca. Ot co!

Nasza forumowa dyskusja wchodzi na tory ,na których osobiście bardzo się źle czuję. O to bowiem każde moje słowo potępienia czynów generała ,zadudni oskarżająco przed tronem Bożym. Dlatego staropolskie powiedzenie głosi ,że o zmarłych źle się nie mówi. Uważam ,że jest to bardzo dobry zwyczaj.

A jednak sprawa generała wymaga rozważenia i właściwego zdefiniowania. Jest to potrzebne ze względu na nas samych ,abyśmy potrafili odróżnić dobro od zła i ucząc się ,wystrzegali się podobnych błędów w przyszłości.

O tym jak ja postrzegam postawę generała ,pisałem już kiedyś na tym forum. Ten który z uzasadnionych i sobie znanych powodów ,wydał na biczowanie ,wzgardę i śmierć swoją największą świętość i miłość ,nazywał się Judasz. To samo spotkało matkę naszą - Polskę. Ale nie tylko Judasz błądził w swoim mysleniu.
Cytuj:
Wobec tego arcykapłani i faryzeusze zwołali Wysoką Radę i rzekli: Cóż my robimy wobec tego, że ten człowiek czyni wiele znaków? (48) Jeżeli Go tak pozostawimy, to wszyscy uwierzą w Niego, i przyjdą Rzymianie, i zniszczą nasze miejsce święte i nasz naród. (49) Wówczas jeden z nich, Kajfasz, który w owym roku był najwyższym kapłanem, rzekł do nich: Wy nic nie rozumiecie i nie bierzecie tego pod uwagę, (50) że lepiej jest dla was, gdy jeden człowiek umrze za lud, niż miałby zginąć cały naród.
Oto jak historia ,zatacza wielkie koło. Ale od historii ,możemy i powinniśmy się także uczyć. Judasz ,to obecnie synonim największej zdrady ,jakiej człowiek może się dopuścić w swoim postępowaniu. Nie spotkałem sie z próbą tłumaczenia jego postępowania ,a z pewnością nigdy nikt nie okrzyknął go człowiekiem "wielkim" lub "bohaterem narodu". Dlatego takie rozmowy są potrzebne.

Pozostaje mieć nadzieję ,że gen. Jaruzelski przed śmiercią jednając się z Bogiem uznał jednak swoją winę.

Cytuj:
- Decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego nie żałuję. Uważam, że była konieczna, była zbawienna, ocaliła Polskę przed wielowymiarową katastrofą - mówił Jaruzelski "Trybunie" w 2000 roku. "Wiem, że działo się wiele rzeczy złych, szeroko poszły internowania, odżyły różnego rodzaju odwetowe tendencje w ogniwach władzy i inne problemy, z którymi ludzie musieli się borykać. Ale nie pozostaje to w żadnej proporcji do tego, co mogłoby się wówczas zdarzyć" - dodał.

Czy jednak ja osobiście jest za degradacją generała Jaruzelskiego ?

Różnica miedzy naszą historią ,a historią Sienkiewiczowej epopei jest taka ,że tam ludzie nie mieli problemu z odróznieniem zła od dobra i nazwania zdrady po imieniu. Osobiście więc ,nie jestem jakimś zagorzałym entuzjastą pomysłu degradacji gen. ,ale rozumiem też motywacje którymi się kierują pomysłodawcy tej akcji. Mam też nadzieje ,że nie wynikają one ze mściwości i chęci odpłaty ,ale kryje się za tym głębsze przesłanie do całego narodu o którym mówię. Trzeba by ,aby jak to zacytowałeś powyżej u Sienkiewicza ,także i ten rozdział naszej historii zamknął się wśród ludzi zgodnym rozeznaniem niesłusznych postaw. Z drugiej strony , jestem daleki od potępiania kogokolwiek. Tj. odrózniając już zło od dobra ,to co złe mogę wybaczyć. Mogę też nie żyć w iluzji błedu ,w której zło będę nazywał dobrem. Wszystko co prowadzi do takiego uporządkowania wewnętrznego ,uważam za słuszne.

ps.
Chciał bym zakończył swoj udział w tym temacie ,jeśli pozwolicie.

So lis 19, 2016 4:40 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
Skłonność do sarkazmu przysłania ci zdolność trzeźwego myślenia.
Jedno jest wyrazem drugiego.

Jozek napisał(a):
Tak jak po wygranej II wojnie św. usuwano z przestrzeni publicznej ,nazistowskie symbole ,tak samo obecnie jest z komunistycznymi reliktami z przeszłości.
To jednak wkleję. W Zamościu wytypowano do usunięcia m.in. następujących patronów:
Walerian Wróblewski - rewolucjonista, demokrata, powstaniec styczniowy, emigracyjny działacz niepodległościowy;
Ludwik Waryński - działacz robotniczy występujący przeciwko Rosji, wielokrotnie więziony przez władze austriackie i rosyjskie, działacz emigracyjny, zmarł w carskim więzieniu;
Stefan Okrzeja - działacz niepodległościowy, uczestnik demonstracji antyrosyjskich, w 1905 autor nieudanego zamachu na rosyjskiego pułkownika, pośmiertnie odznaczony przez Mościckiego OOP za "wybitną pracę dla niepodległości";

no i crème de la crème - Piotr Jaroszewicz - pre... A nie. To nie Piotr, to Jan, XVI-wieczny architekt, twórca Ordynacji Zamojskiej, jedna z najbardziej zasłużonych dla Zamościa osób w historii miasta. Ale radni zamojscy kto zacz nie znają, Jaroszewicz - wiadomo, więc do wywalenia.

Jakby to określił Jozek, pewne skłonności przysłaniają zdolność trzeźwego myślenia.

Jozek napisał(a):
Niemcy skazywali nazistów do więzienia.
Rozumiem, że żyjących?
Jozek napisał(a):
Ukraina ściga listem gończym byłego prezydenta odpowiedzialnego za ofiary na Majdanie ,listem gończym.
Rozumiem, że żywego?

Jozek napisał(a):
To jest normalne i właściwe. Gen. Jaruzelski ,bez żadnych konsekwencji i pod specjalnym parasolem elit politycznych ,doczekał późnej starości i wysokiej emerytury.
Gdyby chciano go degradować za życia i sprawności, wg prawa i tak dalej - nie broniłbym go. Był czas na to. A jak komuś było ponad 23 lat mało, no to cóż. Teraz to już tylko dziecinada.

Jozek napisał(a):
Kompletnie cię nie rozumiem. Janukowicz też piastował swój urząd jako prezydent. Zapisał się tym sposobem w historii Ukrainy. Powinni przywrócić w urzędach jego portrety ,czy jak ?
Portretów byłych prezydentów chyba się nie wiesza.

Jozek napisał(a):
Mnie zastanawia przyczyna ,dla jakiej tworzysz takie absurdy.
Absurdy tworzą ustawodawcy. A może i źle piszę - wykonawcy. Mnie zastanawia, co ma Waryński czy Okrzeja wspólnego z czasami socautorytaryzmu (zwanego popularnie i błędnie "komunizmem"). Prawie cała Warszawa została odbudowana przez komunistów i jest świadectwem ich czasów. Co z Warszawą?

Jozek napisał(a):
Chciał bym zakończył swoj udział w tym temacie ,jeśli pozwolicie.
Trochę się spóźniłem, ale cóż.

So lis 19, 2016 9:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Stary Kiemlicz napisał(a):

Jozek napisał(a):
Tak jak po wygranej II wojnie św. usuwano z przestrzeni publicznej ,nazistowskie symbole ,tak samo obecnie jest z komunistycznymi reliktami z przeszłości.
To jednak wkleję. W Zamościu wytypowano do usunięcia m.in. następujących patronów:
Walerian Wróblewski - rewolucjonista, demokrata, powstaniec styczniowy, emigracyjny działacz niepodległościowy;
Ludwik Waryński - działacz robotniczy występujący przeciwko Rosji, wielokrotnie więziony przez władze austriackie i rosyjskie, działacz emigracyjny, zmarł w carskim więzieniu;
Stefan Okrzeja - działacz niepodległościowy, uczestnik demonstracji antyrosyjskich, w 1905 autor nieudanego zamachu na rosyjskiego pułkownika, pośmiertnie odznaczony przez Mościckiego OOP za "wybitną pracę dla niepodległości";

no i crème de la crème - Piotr Jaroszewicz - pre... A nie. To nie Piotr, to Jan, XVI-wieczny architekt, twórca Ordynacji Zamojskiej, jedna z najbardziej zasłużonych dla Zamościa osób w historii miasta. Ale radni zamojscy kto zacz nie znają, Jaroszewicz - wiadomo, więc do wywalenia.

Od oceniania historii mamy historyków. Nie satyryków.

Cytuj:
Jozek napisał(a):
Niemcy skazywali nazistów do więzienia.
Rozumiem, że żyjących?
Jozek napisał(a):
Ukraina ściga listem gończym byłego prezydenta odpowiedzialnego za ofiary na Majdanie ,listem gończym.
Rozumiem, że żywego?

Jozek napisał(a):
To jest normalne i właściwe. Gen. Jaruzelski ,bez żadnych konsekwencji i pod specjalnym parasolem elit politycznych ,doczekał późnej starości i wysokiej emerytury.
Gdyby chciano go degradować za życia i sprawności, wg prawa i tak dalej - nie broniłbym go. Był czas na to. A jak komuś było ponad 23 lat mało, no to cóż. Teraz to już tylko dziecinada.

To nie jest żadna dziecinada. Do tej pory wielu ludzi uważa Jaruzelskiego za bohatera ,który zbawił Polskę. Dla mnie to jest własnie dziecinada i konsekwencja 23 lat zaniedbań. Jakoś mało do mnie przemawiają argumenty typu "ja jestem ignorantem i mnie to po 23 latach już interesuje".

Swoją drogą dziwna sprawa ,że tak bez krytycznie przechodzisz obok 23 lat nic nie robienia, w sprawie braku pociągnięcia do odpowiedzialności za zbrodnie stanu wojennego. Może dlatego ,bo to nie twoi bliscy wówczas zginęli? No i ta nasz Polska rzeczywistość ,do której się już przyzwyczailiśmy... winnych nigdy nie ma i nic się z tym zrobić nie da.
Nie da sie z tym nic zrobić ,bo w mentalności wielu ludzi ,istnieje przyzwolenie społeczne dla "nic nie robienia" organów odpowiedzialnych.Teraz faktycznie jest już musztarda po obiedzie ,ale pomimo to historia domaga sie rozliczenia i właściwej oceny tamtych wydarzeń.

Cytuj:
Jozek napisał(a):
Kompletnie cię nie rozumiem. Janukowicz też piastował swój urząd jako prezydent. Zapisał się tym sposobem w historii Ukrainy. Powinni przywrócić w urzędach jego portrety ,czy jak ?
Portretów byłych prezydentów chyba się nie wiesza.

Stawia się im pomniki
http://wyborcza.pl/7,75399,20943861,w-m ... enina.html
Przy okazji ,tu masz własnie konsekwencje braku znajomości historii i jej rozliczenia. (nie mylić ze zmienianiem). Rozumiesz teraz ,do czego to może doprowadzić ? Czy jednak Lenin to spoko gość ,który tyle wniósł dla rozwoju państw bloku wschodniego ?

Cytuj:
Jozek napisał(a):
Mnie zastanawia przyczyna ,dla jakiej tworzysz takie absurdy.
Absurdy tworzą ustawodawcy. A może i źle piszę - wykonawcy. Mnie zastanawia, co ma Waryński czy Okrzeja wspólnego z czasami socautorytaryzmu (zwanego popularnie i błędnie "komunizmem"). Prawie cała Warszawa została odbudowana przez komunistów i jest świadectwem ich czasów. Co z Warszawą?

Temat dotyczy ewentualnej degradacji gen. Jaruzelskiego. Pytałem ,dlaczego wymyslasz absurdalne pytania o pozbawienie Zbigniewa Władysławowica tytułu książęcego z 11 wieku? Tam jest sprawa jasna i oczywista. Historia dawno zamkneła etap średniowiecza i go osądziła. My nadal borykamy się z trudną oceną wydarzeń z lat 80. To jest w dalszym ciągu sprawa budząca wątpliwości i nie jasna dla wielu ludzi. Udzieliłeś wymijającej odpowiedzi.

Pretensje kierujesz pod złym adresem.

So lis 19, 2016 10:24 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 294 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20  Następna strona