Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lis 20, 2018 8:35 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 "Uczyńmy..." 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Uczyńmy..."
Dociekliwy napisał(a):
PS. Bóg jest jeden. To fakt. Natomiast przeciwnicy trynitaryzmu często zadają pytanie dlaczego Bóg ma być akurat w Trzech Osobach, a nie np. w Dwóch, albo w Dziesięciu

Wydaje się ,że Bóg objawia się w Trzech Osobach, bo tyle stanowi komplet Jego pełni Miłości i tyle można ogarnąć naszym rozumem.
Boje się o tym mówić, bo "sahcim" nie da mi z tego powodu żyć, gdyż by zrozumieć Boga Trójosobowego, trzeba Go zredukować do Jednoosobowej, istoty Ojca i tego, co z Niego wynika. Nauka katolicka objawia, że Bóg jest Trójjedyny i w pełni współistotny w Trzech Osobach, więc nie da się Go rozdzielić w czasie, gdyż żadna z Osób Boskich nie ma początku, ani końca. I to pozostaje do bezkrytycznego wyznawania wiary. Nie ma od tego odwołania i nie da się tego zrozumieć.
Jeśli jednak, przyjąć pokusę okaleczenia Trójcy Świętej a więc do Boga Jednoosobowego istniejącego w czasie, rozum mój i tak prowadzi do Trójcy.
"Sahcim", jeśli tam jesteś, to zaciśnij zęby i potraktuj to jako gimnastykę umysłu i nie traktuj, jako naruszenie wiary katolickiej.
Ojciec, jako samotna istota w czasie musiałby wpatrywać się w siebie samego. A nie można wpatrywać się w siebie, nie nabierając do siebie dystansu. A wiec, zachciawszy przyjrzeć się sobie, automatycznie wychodzi z Niego drugi Byt, powołany do oglądania Go. I to jest Duch Święty, który bada i nazywa przymioty Ojca. Lecz wcześniej, ich wzajemna Miłość zradza Syna Bożego, Pierworodnego i Jedynego i mamy Trójcę. Dalsze akty miłości Trójcy Świętej schodzą niżej w świat aniołów i w efekcie na ziemię i ma to związek z przymiotami Ojca nazwanymi, uściślonymi przez Ducha Świętego z których powstał budulec stworzenia aniołów i wszelkiej materii.
Jeśli więc Bóg Ojciec nigdy nie wpadł na pomysł, by przyglądać się sobie, (bo co by się działo przed tym, zanim na ten pomysł wpadł), to przygląda się sobie od zawsze i na zawsze Przez swojego Ducha. A więc i Syna ma od zawsze i na zawsze. Więcej nie potrzeba, by dopełnić Bóstwo, gdyż każdy następny akt dowodziłby tego, że Syn nie spełnia oczekiwań, lub to, ze sam akt stałby się niewolniczym upodobaniem Ojca i Ducha Świętego. Trójca jest Czysta.
Więcej nie potrzeba, by udoskonalić Trójcę.

Pt wrz 14, 2018 10:40 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
Dociekliwy napisał(a):
PS. Bóg jest jeden. To fakt. Natomiast przeciwnicy trynitaryzmu często zadają pytanie dlaczego Bóg ma być akurat w Trzech Osobach, a nie np. w Dwóch, albo w Dziesięciu

Zacznijmy od tego, że i tak nigdy nie pojmiemy do końca Trójcy. :-)
Ale twoja hipoteza wydaje mi się dosyć... Odważna :-|

Pt wrz 14, 2018 11:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):

Zacznijmy od tego, że i tak nigdy nie pojmiemy do końca Trójcy. :-)
Ale twoja hipoteza wydaje mi się dosyć... Odważna :-|

Nie wiem, czy hipoteza jest odważna. Odważne jest jedynie upośledzenie Boga doprowadzając do zrozumiałych dla ludzi obrazów. Wnioski natomiast, wydają się głosić, że Bóg Jest Miłością i Mądrością i że jest po Trzykroć Święty a więc, że nie ma w Nim żadnego błędu, czy obłędu.

So wrz 15, 2018 12:37 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
Dociekliwy napisał(a):

Ojciec, jako samotna istota w czasie musiałby wpatrywać się w siebie samego. A nie można wpatrywać się w siebie, nie nabierając do siebie dystansu. A wiec, zachciawszy przyjrzeć się sobie, automatycznie wychodzi z Niego drugi Byt, powołany do oglądania Go. I to jest Duch Święty, który bada i nazywa przymioty Ojca. Lecz wcześniej, ich wzajemna Miłość zradza Syna Bożego, Pierworodnego i Jedynego i mamy Trójcę. Dalsze akty miłości Trójcy Świętej schodzą niżej w świat aniołów i w efekcie na ziemię i ma to związek z przymiotami Ojca nazwanymi, uściślonymi przez Ducha Świętego z których powstał budulec stworzenia aniołów i wszelkiej materii.
Jeśli więc Bóg Ojciec nigdy nie wpadł na pomysł, by przyglądać się sobie, (bo co by się działo przed tym, zanim na ten pomysł wpadł), to przygląda się sobie od zawsze i na zawsze Przez swojego Ducha. A więc i Syna ma od zawsze i na zawsze. Więcej nie potrzeba, by dopełnić Bóstwo, gdyż każdy następny akt dowodziłby tego, że Syn nie spełnia oczekiwań, lub to, ze sam akt stałby się niewolniczym upodobaniem Ojca i Ducha Świętego. Trójca jest Czysta.

I takie posty lubię. Konkretne. Wszystko zrozumiałem. W Tobie nadzieja jotajota, bo jak do tej pory to tylko Barney na tym forum umiał rzeczowo i zrozumiale wytłumaczyć mi to i owo. A większość cwaniakuje jakby miała listy uwierzytelniające podpisane przez Boga. Dziękuję.

So wrz 15, 2018 9:10 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Dociekliwy napisał(a):
jotajota napisał(a):
Dociekliwy napisał(a):

I takie posty lubię. Konkretne. Wszystko zrozumiałem. W Tobie nadzieja jotajota, bo jak do tej pory to tylko Barney na tym forum umiał rzeczowo i zrozumiale wytłumaczyć mi to i owo. A większość cwaniakuje jakby miała listy uwierzytelniające podpisane przez Boga. Dziękuję.

Chyba nie chcesz powiedzieć, że jotajota rozwikłał tajemnicę, nad którą nawet Ojcowie Kościoła łamali sobie mózgi. Dopóki żyjemy na ziemi to na nic nasze mozolne próby wytłumaczenia tej tajemnicy.

So wrz 15, 2018 5:36 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
zb1024 napisał(a):
Chyba nie chcesz powiedzieć, że jotajota rozwikłał tajemnicę, nad którą nawet Ojcowie Kościoła łamali sobie mózgi. Dopóki żyjemy na ziemi to na nic nasze mozolne próby wytłumaczenia tej tajemnicy.

Dokładnie zb1024. Przecież to takie proste, zobaczyć do Katechizmu, co Kościół ustanowił na temat Trójcy Świętej.

KKK 261 Tajemnica Trójcy Świętej stanowi centrum tajemnicy wiary i życia chrześcijańskiego. Tylko sam Bóg, objawiając się, może nam pozwolić poznać się jako Ojciec, Syn i Duch Święty.

KKK 237 Trójca jest tajemnicą wiary w sensie ścisłym, jedną z "ukrytych tajemnic 50 Boga, które nie mogą być poznane, jeśli nie są objawione przez Boga" (Sobór Watykański I: DS 3015). Oczywiście, Bóg zostawił ślady swego trynitarnego bytu w swoim dziele stworzenia i w swoim Objawieniu w Starym Testamencie. Wewnętrzność Jego Bytu jako Trójcy Świętej stanowi tajemnicę niedostępną dla samego rozumu, a nawet dla wiary Izraela przed wcieleniem Syna Bożego i posłaniem Ducha Świętego.

http://www.teologia.pl/m_k/kkk1t03.htm#5

Zobaczyć do Pisma Świętego. Tam jest wyraźnie napisane że: Bóg Ojciec jest Bogiem.

Syn Boży jest Bogiem.

Iz 9:5 Bw „Albowiem dziecię narodziło się nam, syn jest nam dany i spocznie władza na jego ramieniu, i nazwą go: Cudowny Doradca, Bóg Mocny, Ojciec Odwieczny, Książę Pokoju.”

Mt 1:23 Bw „Oto panna pocznie i porodzi syna, i nadadzą mu imię Immanuel, co się wykłada: Bóg z nami.”

J 1:1 Bw „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo.”

J 1:18 Bw „Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go.”

J 20:28 Bw „Odpowiedział Tomasz i rzekł mu: Pan mój i Bóg mój.”

Rz 9:5 Bw „do których należą ojcowie i z których pochodzi Chrystus według ciała; Ten jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen.”

Kol 2:9 Bw „gdyż w nim mieszka cieleśnie cała pełnia boskości”

Flp 2:6 Bw „który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu,”

2Tes 1:12 Bw „aby imię Pana naszego Jezusa Chrystusa było uwielbione w was, a wy w nim, według łaski Boga naszego i Pana Jezusa Chrystusa.”

Tt 2:13 Bw „oczekując błogosławionej nadziei i objawienia chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Chrystusa Jezusa,”

2P 1:1 Bw „Szymon Piotr, sługa i apostoł Jezusa Chrystusa, do tych, którzy dzięki sprawiedliwości Boga naszego i Zbawiciela Jezusa Chrystusa osiągnęli wiarę równie wartościową co i nasza:”

1J 5:20 Bw „Wiemy też, że Syn Boży przyszedł i dał nam rozum, abyśmy poznali tego, który jest prawdziwy. My jesteśmy w tym, który jest prawdziwy, w Synu jego, Jezusie Chrystusie. On jest tym prawdziwym Bogiem i życiem wiecznym.”

Duch Święty jest Bogiem.

Dz 5:3-4 Bw „I rzekł Piotr: Ananiaszu, czym to omotał szatan serce twoje, że okłamałeś Ducha Świętego i zachowałeś dla siebie część pieniędzy za rolę?(4) Czyż póki ją miałeś, nie była twoją, a gdy została sprzedana, czy nie mogłeś rozporządzać pieniędzmi do woli? Cóż cię skłoniło do tego, żeś tę rzecz dopuścił do serca swego? Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu.”

1Kor 3:16 Bw „Czy nie wiecie, że świątynią Bożą jesteście i że Duch Boży mieszka w was?”

1Kor 6:19-20 Bw „Albo czy nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który jest w was i którego macie od Boga, i że nie należycie też do siebie samych?(20) Drogoście bowiem kupieni. Wysławiajcie tedy Boga w ciele waszym.”

I że w stwarzaniu człowieka brała udział cała Trójca Święta.

Rdz 1:26 Bw „Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas i niech panuje nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad bydłem, i nad całą ziemią, i nad wszelkim płazem pełzającym po ziemi.”

J 1:3 Bw „Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało.”

Hi 33:4 Bw „Duch Boży stworzył mnie, a tchnienie Wszechmocnego ożywiło mnie.”

Nawet na pustyni Izraelici kusili jednego Boga w trzech osobach.

Pwt 6:16 Bw „Nie będziesz kusił Pana, Boga swego, jak kusiliście go w Massa.”

1Kor 10:9 Bw „ani nie kuśmy Pana, jak niektórzy z nich kusili i od wężów poginęli,”

Hbr 3:7-9 Bw „Dlatego, jak mówi Duch Święty: Dziś, jeśli głos jego usłyszycie,(8) nie zatwardzajcie serc waszych, jak podczas buntu, w dniu kuszenia na pustyni,(9) gdzie kusili mnie ojcowie wasi i wystawiali na próbę, chociaż oglądali dzieła moje przez czterdzieści lat.”

2Kor 13:13 Bw „Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi.”

So wrz 15, 2018 9:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
:) No, to zadałeś se trudu, by "wyjaśnić" tajemnicę Trójcy Świętej. Dzięx! :)

So wrz 15, 2018 9:30 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Dzisiejsza Ewangelia pokazuje że człowiek który był najbliżej Boga, nie zrozumiał tego co mówił Bóg do niego, dlatego usłyszał słowa od Boga: Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie.

Co jeszcze do Trójcy Świętej to: KKK 251 Dla sformułowania dogmatu Trójcy Świętej Kościół musiał rozwinąć własną terminologię za pomocą pojęć filozoficznych: "substancja", "osoba" lub "hipostaza", "relacja" itd. Czyniąc to, nie podporządkował wiary mądrości ludzkiej, ale nadał nowy, niezwykły sens tym pojęciom, przeznaczonym odtąd także do oznaczania niewypowiedzianej tajemnicy, która "nieskończenie przekracza to, co my po ludzku możemy pojąć" (Paweł VI, Wyznanie wiary Ludu Bożego, 2).

A na koniec to posłuchajmy jednej z wypowiedzi co mówi Bóg do nas: (22) To mówi Pan: Mędrzec niech się nie szczyci swą mądrością, siłacz niech się nie chełpi swą siłą ani bogaty niech się nie przechwala swym bogactwem. (23) Raczej chcąc się chlubić, niech się szczyci tym, że jest roztropny i że Mnie poznaje, iż jestem Jahwe, który okazuje łaskawość, praworządność i sprawiedliwość na ziemi - w tym to mam upodobanie - wyrocznia Pana.

(Ks. Jeremiasza 9:22-23,

N wrz 16, 2018 9:57 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Moim skromnym zdaniem te wszystkie szczegółowe dociekania (co to jest Trójca Święta, albo jak będzie wyglądała nasza egzystencja po śmierci) prowadzi tylko do jednego: do jakiejś nowej, prywatnej interpretacji czyli do HEREZJI.
Setki filozofów, duchownych, biblistów itp. analizowało te problemy przez setki i tysiące lat, a my chcemy sprawę zakończyć w ciągu tygodnia. Zarozumialstwo i niezdrowa ciekawość. Fachowcy doszli do wniosku, że to wszystko jest dla nas TAJEMNICĄ i tyle. Jesteśmy po prostu intelektualnie za słabi. Tajemnicę poznamy po śmierci, a na razie pożyteczniej jest się zająć tym co ziemskie i co potrafi zrozumieć nasz obecny umysł. Dostaliśmy Pismo Święte, postarajmy się Je zrozumieć bo to leży w naszych obecnych możliwościach a z tym też jest często mizernie. Resztę poznamy w odpowiednim czasie.

N wrz 16, 2018 11:05 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Robert55 napisał(a):
Moim skromnym zdaniem te wszystkie szczegółowe dociekania (co to jest Trójca Święta, albo jak będzie wyglądała nasza egzystencja po śmierci) prowadzi tylko do jednego: do jakiejś nowej, prywatnej interpretacji czyli do HEREZJI.
Setki filozofów, duchownych, biblistów itp. analizowało te problemy przez setki i tysiące lat, a my chcemy sprawę zakończyć w ciągu tygodnia. Zarozumialstwo i niezdrowa ciekawość. Fachowcy doszli do wniosku, że to wszystko jest dla nas TAJEMNICĄ i tyle. Jesteśmy po prostu intelektualnie za słabi. Tajemnicę poznamy po śmierci, a na razie pożyteczniej jest się zająć tym co ziemskie i co potrafi zrozumieć nasz obecny umysł. Dostaliśmy Pismo Święte, postarajmy się Je zrozumieć bo to leży w naszych obecnych możliwościach a z tym też jest często mizernie. Resztę poznamy w odpowiednim czasie.

O. I ja jestem tego samego zdania.

Pn wrz 17, 2018 1:06 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
zb1024 napisał(a):
Robert55 napisał(a):

O. I ja jestem tego samego zdania.

Co by na te Wasze wynurzenia nie powiedzieć, to mogę powiedzieć tyle, że czuję się obrażony. :) Z tego, co mówicie wynika to, że wpatrywanie się w Boga prowadzi do herezji. Czy więc herezją jest to, że Trójca Święta jest czysta i nieskalana i że nie ma w Niej żadnego błędu i obłędu?
Wierzycie na słowo, że tak właśnie naucza Kościół, ale jak widzicie argumenty potwierdzające tę naukę, widzicie herezję, lub choćby drogę do niej? Nie macie żadnego argumentu, by podważyć moją wizje, a tylko tyle, że wielu próbowało tę tajemnicę zgłębić a poległo i dlatego właśnie "jotajota" musi się mylić. "Jotajota" zaznacza, że wyjaśnienie jest typowo ludzkim sposobem rozumowania, bo inaczej nie da się tego ogarnąć a i tak wymyka się rozumowi z uwagi na wspólną istotę Trójcy, jako niepodległość czasowi każdej z Osób Boskich. Sam Bóg udziela odpowiedzi nazywając poszczególne Osoby Boskie i ich status względem siebie. Katolickie Credo mówi: "Bóg z Boga", "z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami". A przecież to również niedoskonały przekaz, czyniący pierwszeństwo istnienia Ojca wobec Syna i można by się uprzeć i nazwać to herezją. A co o Duchu Świętym? "Od Ojca i Syna pochodzi", jakby był produktem Ojca i Syna a więc miał swój początek... Również można się uprzeć i powiedzieć: "herezja". Powiecie, że nie o to chodzi. Że chodzi o to, że Jezus posłał Ducha Świętego do uczniów po swoim Wniebowstąpieniu. Tak? A co mówi Credo: "który mówił przez proroków." Czy więc Duch Święty nie działał na świecie przed przyjściem Pana Jezusa? Czyżby znów herezja? Nie mówię tego, bo wiem, że mowa ludzka nie jest w stanie oddać istoty Boga. Jeśli tak, to może wzorem Żydów nie wymawiać Jego Imienia, gdyż nasza mowa kaleczy Go. No, ale nie. Powiecie, że godzi się myśleć o Bogu i mówić o Nim, jak uczy Kościół, byle taki pyszałek, jak "jotajota" milczał, prawda?
Tajemnice poznacie po śmierci? ...Ale nie chcecie umierać, prawda? Przed śmiercią to niezdrowa ciekawość a po śmierci zdrowa? A co powiecie o tych, którzy próbowali zgłębić tę tajemnicę a polegli. Czy ich ciekawość była zdrowa, czy niezdrowa? Jeśli niezdrowa, to dlaczego się na nich powołujecie? A jeśli zdrowa, to dlaczego znieważacie "jotęjotę"? "Jotajota" niczego nie zgłębiał. "Jotajota" spojrzał na pytanie i zobaczył to, co było mu dane zobaczyć. Nie było w tym żadnych filozoficznych rozważań. Po prostu pisałem, co "ślina na język" przyniesie. Może dlatego Bóg daje, gdy nie widzi w tym niezdrowej ciekawości? Jak myślicie?

Pn wrz 17, 2018 6:53 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Herezja bierze się nie z kontemplowania Boga ale z przywiązania do tego co bierze się - początkowo mylnie lub nie - za owoc tej kontemplacji. I jesteś na najlepszej drodze skoro czujesz się obrażony że twoje wynurzenia na temat tajemnicy wewnętrznego życia Trójcy Przenajświętszej nie znajdują entuzjazmu. Tymczasem jotajota wzajemna miłość Ojca i Ducha Świętego nie może dopiero zradzać Syna skoro wyznajemy - my katolicy - wiarę w Syna który jest zrodzony z Ojca (nie z Ojca i Ducha Świętego) i Ducha Świętego który od Ojca i Syna pochodzi.

Pn wrz 17, 2018 8:24 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Herezja bierze się nie z kontemplowania Boga ale z przywiązania do tego co bierze się - początkowo mylnie lub nie - za owoc tej kontemplacji. I jesteś na najlepszej drodze skoro czujesz się obrażony że twoje wynurzenia na temat tajemnicy wewnętrznego życia Trójcy Przenajświętszej nie znajdują entuzjazmu.
A więc heretyk, to człowiek obrażony, tylko trochę bardziej ode mnie? :)
Czuję się obrażony, bo niepoważnie potraktowany. Zero argumentów. Ty również próbujesz mnie szantażem doprowadzić do uległości, albo...
...do rozdarcia szat, czym potwierdzę moją heretyckość. :) Sprytnie.
Ale Ty, chociaż, podejmujesz rzeczową polemikę. A więc dalej jestem obrażony, ale nie więcej, choć stosujesz przebiegłe karcenie i przez co nie rodzi się we mnie zaufanie.
bergamotka napisał(a):
Tymczasem jotajota wzajemna miłość Ojca i Ducha Świętego nie może dopiero zradzać Syna skoro wyznajemy - my katolicy - wiarę w Syna który jest zrodzony z Ojca (nie z Ojca i Ducha Świętego) i Ducha Świętego który od Ojca i Syna pochodzi.

Czy Kościół wyznaje prymat Ojca i Syna nad Duchem Świętym? A więc, czy w tym, niedoskonałym, modelu, uznaje, że Duch Święty jest jakby "produktem" Ojca i Syna? A nie, że Syn jest zrodzony z Ojca w Duchu Świętym?
A na kartach Biblii, kto po kolei objawiał się Izraelowi?

Pn wrz 17, 2018 11:53 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
"Jotajota" niczego nie zgłębiał. "Jotajota" spojrzał na pytanie i zobaczył to, co było mu dane zobaczyć. Nie było w tym żadnych filozoficznych rozważań. Po prostu pisałem, co "ślina na język" przyniesie. Może dlatego Bóg daje, gdy nie widzi w tym niezdrowej ciekawości? Jak myślicie?

Jeżeli ktoś tu poczuł się urażony to przepraszam, ale jest w tym pewne nieporozumienie. Odnoszę wrażenie, że w całej tej dyskusji są dwa wątki.
Wątek pierwszy to dociekliwość Kolegi „dociekliwego” czyli chęć dosłownego i precyzyjnego, wręcz fizycznego, wyjaśnienia spraw niewyjaśnialnych, niedostępnych dla naszego umysłu.
Wątek drugi to kolejne próby wyjaśniania, czyli kolejne przybliżenia, przenośnie, porównania itp. które w większości można chyba nazwać fikcją literacką.
Nie ma w tym nic złego, rozwijamy w ten sposób naszą chęć zrozumienia spraw boskich, rozwijamy się intelektualnie, pokazujemy że nie jesteśmy obojętni. Tylko że…
Ano właśnie. Jeżeli „dociekliwy” to wszystko uzna za wyjaśnienie problemu i uwierzy w prawdziwość tych teorii, to będzie to herezją. Nic nie zostało wyjaśnione, tego wyjaśnić się nie da. Nie na darmo Jezus powiedział, że Jego myśli są nie z tego świata, czyli nawet jakby nam wytłumaczył ze szczegółami to i tak byśmy tego nie zrozumieli.
Chodziło mi o to, że jeżeli ktoś żąda wyjaśnień szczegółowych to trzeba go wyraźnie uprzedzić że ich nie dostanie, żeby się nie łudził że teraz już wszystko będzie wiedział. Nie można sugerować, że kolejne porównania i alegorie są ostatecznym wyjaśnieniem czegokolwiek.
„Jotajota” napisał, że pisał „co mu ślina na język przyniesie” :-) , a „dociekliwy” w to uwierzył. A może wcale nie? No i jakie z tego wnioski???

Pn wrz 17, 2018 1:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robert55 napisał(a):
Chodziło mi o to, że jeżeli ktoś żąda wyjaśnień szczegółowych to trzeba go wyraźnie uprzedzić że ich nie dostanie, żeby się nie łudził że teraz już wszystko będzie wiedział. Nie można sugerować, że kolejne porównania i alegorie są ostatecznym wyjaśnieniem czegokolwiek.

Ok, Robercie, ale w takim razie proszę mnie ponownie przeprosić. :) Ja zastrzegłem u góry:

jotajota napisał(a):
Nauka katolicka objawia, że Bóg jest Trójjedyny i w pełni współistotny w Trzech Osobach, więc nie da się Go rozdzielić w czasie, gdyż żadna z Osób Boskich nie ma początku, ani końca. I to pozostaje do bezkrytycznego wyznawania wiary. Nie ma od tego odwołania i nie da się tego zrozumieć.

Następnie zdradzając obawę co do "sahcima" powiedziałem:
jotajota napisał(a):
Boje się o tym mówić, bo "sahcim" nie da mi z tego powodu żyć, gdyż by zrozumieć Boga Trójosobowego, trzeba Go zredukować do Jednoosobowej, istoty Ojca i tego, co z Niego wynika.

...i potem do niego:

jotajota napisał(a):
"Sahcim", jeśli tam jesteś, to zaciśnij zęby i potraktuj to jako gimnastykę umysłu i nie traktuj, jako naruszenie wiary katolickiej.

Robert55 napisał(a):
„Jotajota” napisał, że pisał „co mu ślina na język przyniesie” :-) , a „dociekliwy” w to uwierzył. A może wcale nie? No i jakie z tego wnioski???
Jakbym bez przygotowania szkolnego, "sypnąłbym jak z rękawa" i rozwiązał trudne matematyczne równanie, powiedziałbyś, że geniusz, prawda? :)
... Pod warunkiem, że byłbyś na tyle sprawny, by ocenić prawidłowość działań. Prawda?
Proszę mnie więc, jeszcze raz przeprosić. :)

Zacząłem przyglądać się tematowi od samego początku i znalazłem tam prawdziwą perełkę." Barney", zacytowałeś Rdz.3.22:

Barney napisał(a):
Po czym Pan Bóg rzekł: Oto człowiek stał się jak jeden z Nas: zna dobro i zło;
Poważnie? Co to za przekład?
"Tysiąclatka" podaje:"Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło;" Jeśli tak jest w istocie, to bez żadnych krępacji, mógłbym Wam powiedzieć o wiele więcej o Trójcy. :)

Pn wrz 17, 2018 2:01 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona