Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt wrz 22, 2020 7:38 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 622 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 42  Następna strona
 Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpośred- 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Yarpen Zirgin napisał(a):
polexit napisał(a):
Fascynuje mnie ta dyskusja i zaczynam się zastanawiać, kiedy zwolennicy "tylko do ust na klęcząco" zaczną nawoływać do schizmy, bo przecież mamy do czynienia z herezją i trzeba oczyścić Kościół z tych, którzy głoszą, że liczy się nastawienie serca, a nie to, czy przyjmujesz Komunię na rękę czy do ust.

No tak, typowe - dopominanie się o większą cześć dla Najświętszego Sakramentu, o kultywowanie form, które tą cześć lepiej wyrażają, to dla Yarpena prosta droga do schizmy...

Niestety, historia pokazuje, że podążanie drogą prowadzącą do schizmy zaczynało się w wtedy, kiedy ktoś uznał, że lepiej od innych katolików/biskupów/papieża wie jak powinno wyglądać nauczanie czy praktykowanie wiary chrześcijańskiej. I dotyczy to nie tylko świeckich, ale także biskupów czy prezbiterów (vide chociażby ostatnio ks. Natanek).

Zaiste w drodze do schizmy sa Ci, ktorzy chca aby kaplani sluchali Kościoła anie robili wg swojego uznania.
Jak dla mnie to zyjesz w jakims matrixie.

Pn wrz 14, 2020 7:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Proste pytanie: Co się stanie, jeżeli zamiast na kolanach i do ust, przyjmiesz Komunię Świętą na rękę?

Pn wrz 14, 2020 7:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Proste pytanie: Co się stanie, jeżeli zamiast na kolanach i do ust, przyjmiesz Komunię Świętą na rękę?

Obrazek

Pn wrz 14, 2020 8:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
[ciach unik - YZ]

A pytanie brzmi:

Co się stanie, jeżeli zamiast na kolanach i do ust, przyjmiesz Komunię Świętą na rękę?

Pn wrz 14, 2020 8:21 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Niestety, historia pokazuje, że podążanie drogą prowadzącą do schizmy zaczynało się w wtedy, kiedy ktoś uznał, że lepiej od innych katolików/biskupów/papieża wie jak powinno wyglądać nauczanie czy praktykowanie wiary chrześcijańskiej. I dotyczy to nie tylko świeckich, ale także biskupów czy prezbiterów (vide chociażby ostatnio ks. Natanek).

Ależ opisałeś właśnie dokładnie skąd wzięła się w latach 60. XX w. praktyka Komunii na rękę - z tego, że "wiedzący lepiej" od papieża i od wielowiekowej tradycji Kościoła w tym względzie, uznali w oparciu o swoje widzimisię, że należy wprowadzić taką właśnie formę udzielania Komunii. Przypominam, że było to wówczas nadużycie liturgiczne, ostatecznie zatwierdzone przez Stolicę Apostolską jako wyjątek dla tych regionów, gdzie zwyczaj ten już się przyjął - w trosce o jedność Kościoła. Niestety praktyka w tym względzie wyszła znacznie poza tą warunkową zgodę Watykanu. To jest jak rozumiem w porządku i tego krytykować nie można, natomiast osoby, które deklarują przywiązanie i zachęcają do praktyki, która wg samego nauczania Kościoła była przez wieki tą najbardziej właściwą, godną (i jedyną dozwoloną) formą przyjęcia Ciała Pańskiego, to potencjalni schizmatycy... Doprawdy, Yarpen, nie wiem jak podobne konstrukcje myślowe przechodzą Ci przez klawiaturę...

Aha, nie odpowiedziałeś mi jeszcze na pytanie czy hierarchowie apelujący o przyjmowanie Komunii do ust, wyrażający przekonanie o wyższości tej formy czy praktykujący tylko tą formę udzielania Komunii, również są wg Ciebie na prostej drodze do schizmy. Nie lubisz uników u innych, więc sam daj przykład i odpowiedz jasno.

Pn wrz 14, 2020 9:24 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Znalazłem taką ciekawostkę:
Cytuj:
Począwszy od III w. napotykamy na świadectwa z różnych prowincji Kościoła, pozwalające na wnioskowanie o udzielaniu eucharystycznego Ciała Pańskiego osobom świeckim na rękę.

W odniesieniu do Aleksandrii i diecezji egipskich można przytoczyć Klemensa Aleksandryjskiego († przed 216/217) i Dionizego Aleksandryjskiego († 264/265) , w odniesieniu do Palestyny: św. Cyryla Jerozolimskiego († 386) . W przypadku regionu syryjskiego znajdujemy odpowiednie teksty u Afrahata († ok. 345) , Efrema Syryjczyka († 373) , Jana Chryzostoma († 407) i prawdopodobnie u Cyryllonasa . W odniesieniu do V w. można wspomnieć np. o Teodorecie z Cyru († ok. 466) . Spośród Kapadocczyków zacytujmy Bazylego Wielkiego († 379) i Grzegorza z Nazjanzu († 390) . Na Wschodzie znajdujemy jeszcze późniejsze świadectwa u Anastazego Synaity († niedługo po 700) i Jana Damasceńskiego († ok. 750) . W Afryce północnej o wspomnianym zwyczaju świadczy Tertulian († po 220) , Cyprian († 258) , Augustyn († 430) w dwóch pismach polemicznych , oraz Quodvultusdeus († ok. 453) . W Rzymie i Italii to samo czynią: papież Korneliusz (251-253) - w liście przekazanym przez Euzebiusza , Ambroży († 397) w opisie człowieka po przedstawieniu jego stworzenia , Gaudencjusz z Brescii († po 406) , Piotr Chryzolog († 450) i Kasjodor († ok. 580) . W Hiszpanii znajdujemy odpowiednie teksty w aktach synodu w Saragossie (380) i w Toledo (400) . W Galii Cezary z Arles († 542) wspomina w swych kazaniach ten sposób udzielania Komunii . Beda Czcigodny († 753) potwierdza go w odniesieniu do Anglii . Po roku 800 wspomniany sposób przystępowania do Komunii jest poświadczony jedynie jako przywilej duchowieństwa . Z powodu niebezpieczeństwa profanacji ze strony żydów i heretyków synod w Kordobie z 839 r. odrzuca pretensje kassjanistów do przyjmowania Komunii św. na rękę more levitarum . Réginon de Prüm w swoim dziele De Synodalibus causis, napisanym ok. 906 r. , przypisuje synodowi w Rouen następujący kanon o obowiązkach kapłana:

"Niech nie kładzie [Komunii] ani na rękę świeckiego, ani na rękę kobiety, ale tylko do ust, wypowiadając następujące słowa: Ciało i Krew Pańska niech przyczynią się do przebaczenia twoich grzechów i doprowadzą cię do życia wiecznego. Jeśli kto złamie to polecenie, niech będzie odłączony od ołtarza, gdyż gardzi Wszechmocnym i Jemu samemu czci nie okazuje" . Chociaż do dziś istnienie wspomnianego synodu jest przedmiotem dyskusji , możemy uznać ten tekst za ważne świadectwo kanoniczne, gdyż groźba kary tego rodzaju zakłada, że praktyka przeciwna, tzn. Komunia do ust, była normą. Jest ona również przedstawiona jako jedyna dozwolona w Missa illyrica i w liturgii bizantyńskiej .

Pn wrz 14, 2020 11:08 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
zb1024 napisał(a):
Co do maseczek w Domu Bożym, to zakładałem, ale rzadko z zakryciem nosa. Chodziła mi po głowie taka myśl, że to jest jakiś brak zaufania do Pana Boga, jeśli boimy się oddychać w kościele, bo się zarazimy. Takich problemów nie miałem ze sposobem przyjmowania komunii. I tak to trwało. Przyjmowałem komunię na kolanach i do ust, ale nosiłem maseczkę w kościele. Niedawno oglądałem film na y dr. Krajskiego, który mówił, że katolicy, którym prawidłowo uformowane sumienie podpowiadało, że coś jest nie tak, że to z maseczkami to brak zaufania do Boga, to powinni się z tego spowiadać.

Co do maseczek w Domu Bożym, masz zalecenia biskupów. Skoro oni zalecają stosowanie maseczek, to Ty jako katolik powinieneś ich słuchać. Nie nosząc maseczki, nie Ty się zarazisz, ale Ty możesz kogoś zarazić. Niemniej - liczą się nie jakieś dyrdymały dr Krajskiego, ale Twoje posłuszeństwo względem duchowych przełożonych. Poza tym - wielokrotnie już było - nie kuś Boga.

Peter rozumiem posłuszeństwo Kościołowi. Sytuacja w naszym kościele wygląda następująco: na drzwiach kościoła wisi kartka zalecająca założenie maseczki, ministranci i kościelny przebywający obok siebie podczas mszy, nie noszą maseczek (zakładają tylko podczas komunikowania i podczas tacy), a ludzie niektórzy mają, niektórzy mają zakryte tylko usta, a inni w ogóle nie mają. W spowiedzi ksiądz nie zwracał mi uwagi, tylko wysłuchał normalnie. Gdyby mi nakazał zakładać, to bym posłuchał. Ale tak jak mówisz, myślałem też w ten sposób, że jeśli kocham bliźnich, to nie chcę ich zarazić.

Wt wrz 15, 2020 1:57 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
zb1024 napisał(a):
Peter rozumiem posłuszeństwo Kościołowi. Sytuacja w naszym kościele wygląda następująco: na drzwiach kościoła wisi kartka zalecająca założenie maseczki, ministranci i kościelny przebywający obok siebie podczas mszy, nie noszą maseczek (zakładają tylko podczas komunikowania i podczas tacy),

No i jak się ma to Twoje posłuszeństwo? Na drzwiach zalecenia jak robić, Ty wiesz swoje..

Cytuj:
W spowiedzi ksiądz nie zwracał mi uwagi, tylko wysłuchał normalnie. Gdyby mi nakazał zakładać, to bym posłuchał. Ale tak jak mówisz, myślałem też w ten sposób, że jeśli kocham bliźnich, to nie chcę ich zarazić.

W spowiedzi ksiądz nie na wszystko musi zwracać uwagę, nie zawsze musi nakazywać, nawet nie musi niczego omawiać, czy pouczać.
A to co nakazane masz na drzwiach kościoła...

Wt wrz 15, 2020 11:31 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):
Doprawdy, Yarpen, nie wiem jak podobne konstrukcje myślowe przechodzą Ci przez klawiaturę...

Tak samo jak każda inna myśl wyrażona przeze mnie na forum: Przez wbicie odpowiednich klawiszy. Rozumiem, że może Cię boleć wyrażona przeze mnie zdanie, ale ja widzę potencjalne zagrożenie w radykalizowaniu się osób, które głoszą tezy, że Komunia ma być udzielana wyłącznie do ust.

Wt wrz 15, 2020 12:56 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wielokrotnie to mówiłem i dalej twierdzę, że widzę zagrożenie w powierzchownym podchodzeniu do Komunii gdzie liczy się tylko postawa ciała. Ale już postawa serca nie jest istotna. Niestety widzę to z dwóch stron barykady. U jak to Barney określił średniowiezniaków i u jak to określił bodajże Wespecjan u modernistów czyli u skrajnych zwolenników jednej formy jak i drugiej. Na forum mamy tylko reprezentantów formy tylko kolana i do ust. Inne osoby wypowiadające się nie radykalizują że tylko ich postawa jest jedynie słuszna.

Zastanawiam się dlaczego strona zwolenników tylko do ust tak się radykalizuje i tak wywyższa się ponad tych którzy chcą w inny dopuszczony w Kościele sposób przyjmować? Czy nie lepiej, żeby każdy w wolności podejmował decyzję i czynił tak jak mu sumienie nakazuje?

Wt wrz 15, 2020 1:06 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Rozumiem, że może Cię boleć wyrażona przeze mnie zdanie, ale ja widzę potencjalne zagrożenie w radykalizowaniu się osób, które głoszą tezy, że Komunia ma być udzielana wyłącznie do ust.

Nic mnie nie "boli", co najwyżej dziwi. Jeśli radykalizmem jest dla Ciebie domaganie się okazywania największej czci dla Najświętszego Sakramentu, to tylko pogratulować. Ponadto "tezę" o tym, że Komunia na być udzielana tylko do ust głosił jeszcze do niedawna sam Kościół i czynił to przez wiele wieków. Rozumiem, że były to jakieś ponure wieki "radykalizmu" w Kościele?

Aha i przypominam, że kolejny raz nie doczekałem się od Ciebie odpowiedzi na zadane pytanie.

Jockey napisał(a):
Wielokrotnie to mówiłem i dalej twierdzę, że widzę zagrożenie w powierzchownym podchodzeniu do Komunii gdzie liczy się tylko postawa ciała. Ale już postawa serca nie jest istotna.

A kto i gdzie to napisał? Czy dajmy na to, w którejś z moich wypowiedzi - skoro mam już robić za etatowego czarnego luda radykalizmu - znalazłeś stwierdzenie, że "postawa serca jest nieistotna"? Nie znajdziesz takiego twierdzenia, bo ja tak wcale nie uważam. Pisałem w kilku miejscach, że jak najbardziej jest istotna. Obie postawy - fizyczna i duchowa - są jednakowo ważne. Ty natomiast uważasz, że postawa fizyczna jest drugorzędna względem duchowej, z czym nie mogę się zgodzić. Dlaczego? Bo jestem przekonany, że powinna istnieć korelacja między jedną a drugą. Cały fizyczny wymiar liturgii - określone przedmioty, gesty i postawy tak kapłana jak i wiernych - mają jakiś cel, albo wyrażają jakąś postawę wewnętrzną. Idąc Twoim tokiem rozumowania zawartym w tym wersie:
Cytuj:
Czy nie lepiej, żeby każdy w wolności podejmował decyzję i czynił tak jak mu sumienie nakazuje?

należałoby dojść do wniosku, że w gruncie rzeczy, po co mamy klęczeć, wstawać, bić się w piersi wszyscy w tych samych momentach Mszy? Przecież jeśli decydująca jest "postawa serca", to czemu nie pozwolić każdemu, by robił w tych momentach co chce? Czyli by "w wolności podejmował decyzję", czy chce np. siedzieć, czy stać? Idźmy dalej - czemu nie pozwolić wiernym, by sami brali sobie Hostie jak ze szwedzkiego stołu (w dobie covida zresztą tak się gdzieniegdzie działo)? Skoro i tak pozwolono im już dotykać Ciała Pańskiego rękami, to mogą się przecież sami "obsłużyć"... Czemu w ogóle przepisy kościelne regulują jak ma wyglądać celebracja Eucharystii? Przecież, jeśli tylko wierny i kapłan mają odpowiednią postawę duchową, to wszystko powinno być ok. I tak dalej.
Powiesz pewnie, że ironizuję, dramatyzuję, manipuluję więc od razu uprzedzam, żeby było jasne - nie przypisuję ani Tobie ani nikomu promowania powyższych pomysłów, tylko staram się pokazać do czego może prowadzić takie deprecjonowanie formy na rzecz postawy ducha i dlaczego obie powinny być ze sobą ściśle powiązane.

Tu nie chodzi o żadne "wywyższanie się", żadne udowadnianie, że moje ma być na wierzchu. Chodzi o to, by nie zagubić sacrum, nie pozwolić na rozmycie się wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, a wiara w nią formuje się również poprzez obrzęd. Nie chodzi o tych, którzy mają już solidne podstawy - że przypomnę tu trafną uwagę kolegi Robura, która jakoś umknęła - ale o to, by poczucie tej realnej obecności przekazywać przykładem następnym pokoleniom. Jeśli uczymy je o tym, że w każdej najmniejszej partykule Hostii obecny jest sam Chrystus, to pokażmy, że każdą najmniejszą partykułę szanujemy. Jeśli upadamy na kolana przed Najświętszym Sakramentem podczas adoracji, podczas przeistoczenia, to czemu nie podczas Komunii?

Śr wrz 16, 2020 12:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wchodzi kapłan z Panem Jezusem do szpitalnej sali, na której jestem sam, automatycznie klękam, modlimy się, przyjmuję Pana Jezusa. Nie zawsze w szpitalu było to możliwe (po operacji z drenami w brzuchu, cewnikiem i pod kroplówkami). Nie chcę się "popisać swoją pobożnością" przed księdzem. Kiedy przystępowałem do I Komunii Świętej tak nas ks. proboszcz uczył, pokazywał, zwracał na to uwagę - klękanie u stóp ołtarza, to dla mnie było normalne, naturalne...

Potem wprowadzono procesyjne przyjmowanie i na stojąco. Dostosowali się, ale jak ktoś klęka, to też nie ma przeciwwskazań. Mamy tę wolność wyboru, jaką formę przyjmujemy itd.

Czy są jakieś dowody na to, że taka forma jest lepsza od innej? Nie ma. Jak mawiał pewien kapłan, profesor metodologii: "Niewiele jest tak naprawdę rzeczy na tym świecie, które da się udowodnić".

A jak udowodnić, że podczas przeistoczenia ktoś stoi i tylko skłania głowę przy podniesieniu hostii i kielicha? Może jego serce mówi "więcej" - albo jak ktoś siedzi w ławce na adoracji a nie klęczy. Tego nie da się zbadać, bo nasze serca zna tylko i wyłącznie Bóg.

Moim skromnym zdaniem jednak nie powinno się wszystkiego tłumaczyć postawą serca - ono jest ważne, fundamentalne, no ale czy postawa ciała nie może iść w parze z postawą serca? Pewnie, że może. Kościół dopuszcza obie formy przyjmowania Komunii.

Dla dobrze uformowanych katolików to jest coś oczywistego. Jednak nie łudźmy się. Wielu ludzi jest w kościele od wielkiego dzwona, na pogrzebie babci i ślubie ciotecznej siostry - skoro zacznie się zbytnio sugerować, że ważne jest tylko serce, to tacy nieuformowani katolicy dojdą do bardzo niebezpiecznych wniosków - tzw. relatywizmu duchowego, swoistego rodzaju protestantyzmu - nieważne postawy ciała, gesty, znaki, symbole, bo "najważniejsze to co w sercu". Jakże blisko jesteśmy wówczas od tego, żeby w zasadzie stwierdzać, że po co Msza Święta, spowiedź? Liczy się nasze serce i to, że "mamy być dobrzy", kochać Boga, bliźniego, zwierzątka, roślinki (ostatnio modny eko-katolicyzm spod znaku Hołowni) i w zasadzie te wszystkie obrzędy liturgiczne to taki "dodatek" do czegoś większego ; może być, a może go nie być, można się modlić na łące, w lesie czy statku a niekoniecznie w kościele, Pan Jezus to taki "hipster", bardziej brat niż Bóg, liczy się szacunek do drugiego człowieka, a nie Majestat Boga, to Średniowiecze i Ciemnogród.

Nie neguję żadnej formy, nie zarzucam tu komuś, że tak uważa, raczej dzielę się swoimi subiektywnymi spostrzeżeniami.

Na kazaniu dawno już temu ksiądz mówił jak rozmawiał z muzułmaninem o wierze, katolicyzmie, i dogmatach, prawdach wiary. Tłumaczył Kto przebywa w tabernakulum. I wtedy muzułmanin zapytał księdza: Czy ty wierzysz, że w tym tabernakulum jest Bóg Żywy? Ksiądz odparł: Tak, wierzę, że obecny jest tu Jezus Chrystus. Na to muzułmanin mu odpowiedział: "Gdybym ja był przekonany i wierzył całym sercem, że w tym miejscu jest sam Bóg Żywy, to zlizywałbym popiół z posadzki pod tym waszym tabernakulum".

Dziś trochę idzie się na łatwiznę, bardziej "normalne" wydaje się przyjęcie Pana Jezusa na dłoń. Zaś na klęczących przed przyjęciem spogląda się niekiedy jak na jakichś dziwaków, dewotów. Sam tak postrzegałem pewnego mężczyznę, który klękał przed Komunią. Pomyślałem: co on wyrabia? Jak to nienaturalnie wygląda... No tak, wszyscy stoją, a tu ktoś trach na kolana - wyróżniał się na pewno, ale wtedy uważałem, że to jakieś jego widzi mi się, a czy znałem postawę jego serca? Nie.

Śr wrz 16, 2020 9:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mniszek_pospolity,
Przez moment dyskusja toczy się wokół zagadnienia, czy jeśli kapłan z jakiś względów boi się koronawirusa, to może 'wymagać' od wiernych przyjmowania Komunii na ręce. Jasne jest, że powinien w takiej sytuacji zapewnić kogoś innego, kto by się nie bał podać Komunię na język, jednak założenie chyba jest takie, że na dany moment takiej osoby (kapłana/nadzwyczajnego szafarza) nie ma na Mszy. Czyli czy jeśli kapłan sam rozdaje Komunię, to bez względu na cokolwiek zawsze powinien być gotowy, by podać Komunię na dwa dopuszczalne sposoby - albo na język, albo na ręce?

Mam pytanie do osób, które zawsze przyjmują Komunię tylko na język, czy przyjęłyby ją w taki sposób od kapłana chorego na koronawirusa, jeśli to by była jedyna opcja, by przystąpić do Komunii? Chyba tak, prawda?

Śr wrz 16, 2020 11:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
I wtedy muzułmanin zapytał księdza: Czy ty wierzysz, że w tym tabernakulum jest Bóg Żywy? Ksiądz odparł: Tak, wierzę, że obecny jest tu Jezus Chrystus. Na to muzułmanin mu odpowiedział: "Gdybym ja był przekonany i wierzył całym sercem, że w tym miejscu jest sam Bóg Żywy, to zlizywałbym popiół z posadzki pod tym waszym tabernakulum".

Z tego opowiadania wynika tylko to, że wspomniany muzułmanin głęboko nie rozumie, czym jest katolicyzm i wskazuje na to, jak wynaturzone jest jego własne pojęcie Boga.

Cz wrz 17, 2020 12:10 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
mniszek_pospolity,
Przez moment dyskusja toczy się wokół zagadnienia, czy jeśli kapłan z jakiś względów boi się koronawirusa, to może 'wymagać' od wiernych przyjmowania Komunii na ręce. Jasne jest, że powinien w takiej sytuacji zapewnić kogoś innego, kto by się nie bał podać Komunię na język, jednak założenie chyba jest takie, że na dany moment takiej osoby (kapłana/nadzwyczajnego szafarza) nie ma na Mszy. Czyli czy jeśli kapłan sam rozdaje Komunię, to bez względu na cokolwiek zawsze powinien być gotowy, by podać Komunię na dwa dopuszczalne sposoby - albo na język, albo na ręce?

Wspominałem już w tym wątku dosyć dawno, że w mojej parafii była taka sytuacja, że kapłan zarządził przyjmowanie Komunii tylko na rękę - to wtedy kiedy mieliśmy jeszcze te wszystkie limity osób w kościołach (w mojej parafii to było 21 osób) ; to sam początek epidemii i moment kiedy nikt za bardzo nie wiedział co i jak z tym koronawirusem...

Cytuj:
Mam pytanie do osób, które zawsze przyjmują Komunię tylko na język, czy przyjęłyby ją w taki sposób od kapłana chorego na koronawirusa, jeśli to by była jedyna opcja, by przystąpić do Komunii? Chyba tak, prawda?

Kapłan chory na koronawirusa przede wszystkim nie byłby dopuszczony do udzielania Komunii ani nawet pewnie odprawiania Mszy Świętej. Siedziałby na kwarantannie albo w szpitalu zakaźnym. Raczej nikt wiedząc na 100%, że kapłan ma koronawirusa nie narażałby siebie na niebezpieczeństwo przez co i swoich bliskich, członków rodziny (często starsze i chore osoby). Ja w sumie też jestem w grupie podwyższonego ryzyka, ale w szpitalu od zawsze na każdym korytarzu przed salami wisi na ścianie środek do dezynfekcji rąk, więc podejrzewam, że był używany i często z niego korzystano już dawno ; przed samym koronawirusem. Być może nawet nie zdajemy sobie sprawy, że sami przebywaliśmy w pobliżu osoby zarażonej (np. jadąc autobusem do pracy).

Nikt nie ma na czole napisane, że jest zarażony COVID-19.

Cytuj:
Z tego opowiadania wynika tylko to, że wspomniany muzułmanin głęboko nie rozumie, czym jest katolicyzm i wskazuje na to, jak wynaturzone jest jego własne pojęcie Boga.

Ksiądz użył tego opowiadania czy też anegdoty na kazaniu w celu pokazania wiernym, że często wiara w żywą obecność Pana Jezusa w Komunii jest znikoma (a przynajmniej świadczą o tym postawy) - jak choćby przyklękanie na środku kościoła kiedy wierny przechodzi na drugą stronę, czy nawet wchodzi do świątyni (jakby sięgał w lesie po znalezionego podgrzybka). Sacrum gdzieś tam na plan dalszy sobie zeszło w boczną uliczkę, szacunek do Eucharystii zanika, a było to dobre 20 lat temu. W ten sposób zwrócił na to uwagę.

Tak się zastanawiam czy za jakiś czas samo klękanie w kościele nie stanie się jakieś zbyt radykalne i oderwane od rzeczywistości, bo "czasy się zmieniają" i nie gesty i znaki są najważniejsze.

Poza tym tak jak wielokrotnie pisałem, to obie formy akceptuję, bo skoro Kościół obie dopuszcza, to nie mnie oceniać i niejako wymądrzać się czy to dobrze, źle czy tak sobie.

U nas jest dowolność (choć lat temu ze 20 właśnie) było na klęcząco i do ust. W kościele kapucynów są balaski i tak jest nadal. A w innych kościołach już nie.

Trzeba też zadać sobie pytanie, czy aby puste kościoły naszych czasów to nie wynik właśnie takiego relatywizmu duchowego, o którym wspominałem. Dziś postawa "klęczenia przed księdzem" jest wyśmiewana, bo brak być może wiary w realną obecność Pana Jezusa w Komunii - stąd mamy na zachodzie tak, że do spowiedzi nie przystępuje nikt, a do Komunii każdy...

I takie sytuacje jak najbardziej świadczą, że ludzie głęboko nie rozumieją czym jest katolicyzm i jak wspomniałaś jak wynaturzone jest ich pojęcie Boga...

Cz wrz 17, 2020 2:21 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 622 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 42  Następna strona