Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr paź 21, 2020 7:06 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 334 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23  Następna strona
 Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Jockey napisał(a):
Polexit jak zwykle nie zrozumiał. To juz chyba standard.
Przeczytaj jeszcze raz. Mowa o parafii gdzie taka msza jest sprawowana.
Albo rżniesz głupa bo nie pasuje to do twojej wersji świata albo masz duże problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Osobiście stawiam na te druga wersje

A o której godzinie ta msza jest sprawowana?

Niestety Msze w klasycznym rycie są najczęsciej sprawowane albo wcześnie rano 6 - 7 albo w godz 14 - 16. W takich godzinach to nikomu nie chce się chodzić na msze. Dlatego chodzą tam najbardziej wytrwali.

Poza tym, teraz to największa frekwencja jest na mszy dla dzieci. Tak więc nie możemy używać argumentu o frekwencji.

N paź 18, 2020 9:21 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
To na pewno spisek masonów żeby Kościół wykończyć

N paź 18, 2020 9:46 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):

No i po co od razu ta złośliwość? To akurat prawda, co Tonans napisał, że często Msze Trydenckie są wciskane w mało popularne godziny. I nie stoją za tym żadni masoni, tylko proboszczom niezbyt zależy, żeby promować tą liturgię dogodniejszą porą, bo "szkoda im" okienka na coś, co przyciągnie mniej wiernych. Oczywiście nie można generalizować, bo są i tacy, którzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i tak układają grafik, żeby nikogo nie marginalizować. Ja akurat nie mogę narzekać, bo u mnie Msze są o 9.00 i 18.00, więc optymalnie. Jak wspominałem, nie jest to bardzo ludna parafia, w niedzielę są tam tylko 3 Msze NOM i nasze dwie tradycyjne, więc idzie wszystko pogodzić.

N paź 18, 2020 10:28 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):

To jest odpowiedź na mój komentarz?
Jeżeli tak, to spodziewałem się bardziej merytorycznej odpowiedzi.

N paź 18, 2020 10:33 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
A zapoznałeś się z moją wcześniejszą odpowiedzią? Nie bo i po co. Od razu należy założyć złą wolę. To taki standard średniowieczników
polexit napisał(a):
No i po co od razu ta złośliwość? To akurat prawda, co Tonans napisał, że często Msze Trydenckie są wciskane w mało popularne godziny. I nie stoją za tym żadni masoni, tylko proboszczom niezbyt zależy, żeby promować tą liturgię dogodniejszą porą, bo "szkoda im" okienka na coś, co przyciągnie mniej wiernych. Oczywiście nie można generalizować, bo są i tacy, którzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i tak układają grafik, żeby nikogo nie marginalizować. Ja akurat nie mogę narzekać, bo u mnie Msze są o 9.00 i 18.00, więc optymalnie. Jak wspominałem, nie jest to bardzo ludna parafia, w niedzielę są tam tylko 3 Msze NOM i nasze dwie tradycyjne, więc idzie wszystko pogodzić.

Sama prawda a nie złośliwość takie małe podsumowanie i ciebie i jeszcze paru osób. A zresztą sam powiedziałeś, że na msze trydenckie chodzą głównie osoby które nie mogły jej doświadczyć w młodych latach. Chodzą ci dla których to nowość i pewnego rodzaju folklor.

N paź 18, 2020 10:39 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Macie wykaz, bo podałam. podane są też godziny. I teraz najważniejsze. Mamy taką przypowieść o wysłaniu zaproszenia na gody. No i zaproszeni z piewszego wyboru zaczynają się wymawiać. Ojcowie Kościoła widzą w tym trzy największe pokusy człowieka.
Do czego zmierzam? Każda godzina zostanie uznana za niewlaściwą. Zaczełam sprawdzanie od początku wykazu i tam nie ma wczesnoporannych. Późniejsze też będą nie takie, no bo obiad, potem podwieczorek a może i goście. Macie jeszcze jakieś usprawiedliwienia?
Ja chodziłam na tę w rycie rzynskim wcześnie rano ( w zasadzie tramwajem jeździłam lub na piechotkę pół godziny zajmowało), ale wówczas nie wiedziałam, że to kończy się jej historia. Nowe msze były w innych godzinach. Miałam w dzieciństwie inny klucz: rano i ...cały dzień wolny. To mi zostało. To czego nie lubię to czynię w pierwszej kolejności.

I na koniec: nie ma w was wzorca osobowego tradycyjnego katolika. Gadacie jak małe kazie a wykaz jest. Fakty to sprawa drugorzędna, no nie? Żaden więc materiał na porzadnego katolika. Zrzędy pospolite i tyle.
Teraz możecie się odciąć zapiekle...zawału nie dostanę. Zawczasu pobiegnę po Mg. ;)

N paź 18, 2020 10:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):
To akurat prawda, co Tonans napisał, że często Msze Trydenckie są wciskane w mało popularne godziny. I nie stoją za tym żadni masoni, tylko proboszczom niezbyt zależy, żeby promować tą liturgię dogodniejszą porą, bo "szkoda im" okienka na coś, co przyciągnie mniej wiernych.
I zupełnie słusznie.
Popularniejsze godziny są dla Mszy Świętych, na które chce chodzić większa liczba osób. To chyba normalne i uczciwe?
W imię czego proboszczowie mieliby "popularyzować" na siłę formy, których chce mniejszość wiernych?

N paź 18, 2020 11:29 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tonans napisał(a):
Jockey napisał(a):

To jest odpowiedź na mój komentarz?
Jeżeli tak, to spodziewałem się bardziej merytorycznej odpowiedzi.

To zmartwię Cię, ale nie rób sobie nadziei. Tu zostaniesz co najwyżej zaklasyfikowany jako dziwak/miłośnik folkloru i egzotyki, który chodzi na starą Mszę, żeby się wywyższać, w innym wątku będziesz wichrzycielem albo buntownikiem, jeszcze gdzie indziej drugim Lutrem itp. Aha, a w bonusie jeszcze manipulantem. Na taką mniej więcej merytorykę możesz liczyć.

polexit napisał(a):
Sama prawda a nie złośliwość takie małe podsumowanie i ciebie i jeszcze paru osób. A zresztą sam powiedziałeś, że na msze trydenckie chodzą głównie osoby które nie mogły jej doświadczyć w młodych latach. Chodzą ci dla których to nowość i pewnego rodzaju folklor.

Zajmij się lepiej meritum dyskusji zamiast podsumowywaniem rozmówców.
Jakie to ma znaczenie, że chodzą głównie ludzie młodzi? Jakby chodzili starzy, to byś bardziej rozumiał? Pewnie, że dla tych młodych to coś nowego, bo jak ma być inaczej, skoro od dziecka znali tylko Nową Mszę? Jedni przychodzą z ciekawości, po czym po jakimś czasie rezygnują, ale inni zostają, bo widocznie im ta forma odpowiada. I co w tym złego?

merss napisał(a):
Do czego zmierzam? Każda godzina zostanie uznana za niewlaściwą. Zaczełam sprawdzanie od początku wykazu i tam nie ma wczesnoporannych. Późniejsze też będą nie takie, no bo obiad, potem podwieczorek a może i goście. Macie jeszcze jakieś usprawiedliwienia?

Ja nie wymyślam usprawiedliwień, tylko mówię jak jest. Jeśli o mnie chodzi, to przychodziłbym na każdą godzinę, bo mi zależy, więc bym sobie tak ułożył dzień, żeby wygospodarować czas na Mszę. Ale ja jestem akurat w uprzywilejowanej sytuacji, bo mam do kościoła 10 minut piechotą. Postaw się jednak w sytuacji ludzi, którzy muszą dojechać kawałek drogi, bo w diecezji jest jeden kościół, gdzie jest cotygodniowa liturgia. Nie twierdzę, że to jest przeszkoda nie do przeskoczenia, ale pewna niedogodność.

Cytuj:
I na koniec: nie ma w was wzorca osobowego tradycyjnego katolika. Gadacie jak małe kazie a wykaz jest. Fakty to sprawa drugorzędna, no nie? Żaden więc materiał na porzadnego katolika. Zrzędy pospolite i tyle.
Teraz możecie się odciąć zapiekle...zawału nie dostanę. Zawczasu pobiegnę po Mg. ;)

Zabawne, że to tych przebrzydłych tradycjonalistów posądza się tu tak chętnie o wywyższanie się, o jakieś udowadnianie innym, że są rzekomo lepszym sortem, a tymczasem przyganiał kocioł garnkowi. Mam nadzieję, że podbudowałaś sobie ego robiąc tą małą psychoanalizę i oceniając kto jest materiałem na porządnego katolika a kto nie.

N paź 18, 2020 11:37 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Podbudowałam ego o 10 punktów. Teraz będę się po prostu pysznić.
A poważnie: w Bydgoszczy jest o 14.00. Ks. Kneblewski mówił, że dojeżdżają ludzie spoza Bydgoszczy. Dojeżdżali też na 6.00 rano na roraty. To są ludzie, którym zależy lub uważają, że to jest dobre, mimo że im się nie chce.

N paź 18, 2020 11:43 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):

To są Twoje wyobrażenia. Od lat jeżdżę na KRR, w różne miejsca. Pewnie, że wołałbym godziny poranne i najlepiej 5 minut piechotą od domu. Ale tak łatwo nie ma. Czasem jeżdżę kilka kilometrów, czasem 80-90 km w jedną stronę, na ogół godziny popołudniowe. I nie marudzę. Dziękuję Bogu, że obdarza mnie tak wielką łaską uczestnictwa w Mszy Świętej.

N paź 18, 2020 11:48 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Znów pudło. Chodziło o statystykę: msze w rycie rzymskim sa wcześnie rano. Wchodzę w wykaz i widzę coś innego Reszta to była czysta złośliwość i taka też była reakcja, adekwatna do akcji. Potrafisz ze zrozumieniem?
Poproś, jak już poczujesz tę łaskę, by podziałała na czytanie ze zrozumieniem. Zobaczymy czy ją otrzymasz.
Po prostu nie lubię jak zmienia się sens tego o czym napisalam. Kiedy umieszczam złośliwostki liczyć muszę na zwielokrotnioną reakcję.

N paź 18, 2020 11:58 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Reszta to była czysta złośliwość i taka też była reakcja, adekwatna do akcji.

A ta złośliwość to z jakiegoś konkretnego powodu, czy po prostu lubisz prowokować ludzi do reakcji?

Pn paź 19, 2020 10:41 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Po prostu nakłaniam do myślenia, ale idę po linii najmniejszego oporu. Kryształowa kula w renowacji, więc podpowiadacza mi brakuje. Tradycjonalizm to rodzaj formacji (wielopłaszczyznowa, przede wszystkim samowychowania) i myślenia uwrażliwionego na fakty a nie opinie, to pewna umiejętność szukania odpowiedzi w drodze refleksji. Pozwala na uzyskanie zmysłu rzeczywistości zwanego katolickim i podstawowej cnoty, czyli roztropności (trudna praca). To z kolei daje umiejętność właściwej reakcji w konkretnych warunkach. Tradycyjny katolik to tyle co człowiek roztropny. Trudno nim manipulować, bo bada rzeczy takimi jakimi są. Roztropność to nie upór.
I nigdy nie przeczytałam od tradycyjnego katolika, że wie kim on jest i do czego pewne środki mają prowadzić. To wszystko powinno być spójne, nie jest. Wchodzę w owe dziury...i wywołuję dziecięcą reakcję. :)

Pn paź 19, 2020 11:21 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Po prostu nakłaniam do myślenia, ale idę po linii najmniejszego oporu. Kryształowa kula w renowacji, więc podpowiadacza mi brakuje. Tradycjonalizm to rodzaj formacji (wielopłaszczyznowa, przede wszystkim samowychowania) i myślenia uwrażliwionego na fakty a nie opinie, to pewna umiejętność szukania odpowiedzi w drodze refleksji. Pozwala na uzyskanie zmysłu rzeczywistości zwanego katolickim i podstawowej cnoty, czyli roztropności (trudna praca). To z kolei daje umiejętność właściwej reakcji w konkretnych warunkach. Tradycyjny katolik to tyle co człowiek roztropny. Trudno nim manipulować, bo bada rzeczy takimi jakimi są. Roztropność to nie upór.
I nigdy nie przeczytałam od tradycyjnego katolika, że wie kim on jest i do czego pewne środki mają prowadzić. To wszystko powinno być spójne, nie jest. Wchodzę w owe dziury...i wywołuję dziecięcą reakcję. :)

Wszystko pięknie ładne założenia i zapewne masz racje ale takich tradycyjnych katolików nie spotkałem ani na naszym forum ani w świecie realnym. Jeśli tacy są to ich liczna jest tak mała w morzu tych dziecinnych jak ich ładnie opisałaś

Pn paź 19, 2020 2:59 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Dlatego też ks. R. Skrzypczak w swojej ostatniej homiliii wołał o proroka, który nas poprowadzi. Milczą. Wzrok powinien być skierowany jednocześnie w ów autorytet ludzki wskazujący na Boga i siebie. Boli jak krytykują? Szukaj ran, by wyleczyć je ćwiczeniem w odpowiedniej cnocie. Ryzykowne jest samozadowolenie, że używając środka w postaci mszy w rycie rzymskim czy tzw właściwej formie podania Komunii jestem już tradycyjnym katolikiem. To bardzo trudne zadanie życiowe. Czasem przejść należy przez modernizm. To też życiowe doświadczenie.
Tradycjonalizm zresztą funkcjonuje też jako XIX wieczna herezja głosząca, że naturalnym rozumem nie można poznać Boga. Wyprostowała to Konstytucja SWI - można po rzeczach stworzonych.

Pn paź 19, 2020 3:21 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 334 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23  Następna strona