Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz lut 25, 2021 1:19 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 566 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 34, 35, 36, 37, 38  Następna strona
 Kryzys w Kościele 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kryzys w Kościele
Jak moderacja nie akceptuje postów? Twoje posty trafiają do poczekalni, do akceptacji. To dotyczy wszystkich nowych użytkowników (do 10 postów). A ponieważ moderacja nie siedzi na forum 24/24 to też czasem trzeba poczekać.

Pt lut 12, 2021 11:21 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Polexit napisał
Cytuj:
"My" to znaczy kto? Bo ja nie neguję hierarchii, uznaję władzę papieża i biskupów. To, że krytykuję różne ich wypowiedzi czy decyzje nie ma nic wspólnego z tym, na jaką Mszę chodzę. Papieża spotyka krytyka także ze strony duchownych czy wiernych nie związanych z NFRR. Oni też mają "sekciarskie" ciągoty?

Problem leży w kierunku obranym przez Kościół. Na naszym polskim podwórko zachodzą podobne sytuacje.

Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zdyscyplinować księży i świeckich publikujących w sieci. Na celownik wzięto przede wszystkim środowiska, które umownie można nazwać prawicowymi czy konserwatywnymi. Zaangażowanie biskupów w walkę o doktrynalną czystość może jedynie cieszyć. Problem w tym, że jest dość wybiórcze.

Posłuszeństwem jest wykorzystywane instrumentalnie w jednym kierunku, co akurat zgodne jest z linią ogólną Kościoła. Wierni opuszczają Kościół, a tradycja powoli rośnie znajdując ludzi widzących w niej sens. To musi mocno razić.

Ad temat

Natagata napisała ciekawe zdanie:
Cytuj:
Kościół w Polsce wraz z partią rządzącą nie idą z duchem czasu, dlatego młodzi odsuwają się od Kościoła.

Zjawisko ducha czasu w Kościele zauważył już Chesterton odnosząc się do niego tak:

Kościół nie może iść z duchem czasów – z tego prostego powodu, że duch czasów donikąd nie idzie. Kościół może co najwyżej ugrzęznąć w bagnie razem z duchem czasów, by razem z nim cuchnąć i gnić.

Całość opinii

Rzecz w tym, że kiedy ludziom żyje się dobrze Pan Bóg jest im do niczego niepotrzebny. Dlatego stare tradycyjne formuły wiary, ani te nowe "postępowe" nie przynoszą efektów i kościoły pustoszeją. Pojawiają się za to grupy ludzkie pragnące Boga nie będące ani tradycjonalistami, ani postępowcami. Tyle tylko, że wiara wymaga pewnego poświęcenia, wprowadzania w świecie cywilizacji śmierci pewnych norm. Trudno wówczas nie uznawać świata cywilizacji śmierci za zepsuty. To zaś łatwo może być odczytane jako jansemizm.
I kółko się zamyka czego autor nie zauważa.

N lut 14, 2021 11:30 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robur napisał(a):
Problem leży w kierunku obranym przez Kościół. Na naszym polskim podwórko zachodzą podobne sytuacje (...)
Posłuszeństwem jest wykorzystywane instrumentalnie w jednym kierunku, co akurat zgodne jest z linią ogólną Kościoła. Wierni opuszczają Kościół, a tradycja powoli rośnie znajdując ludzi widzących w niej sens. To musi mocno razić.

Otóż to. I mało który hierarcha widzi albo chce dostrzec problem. Reakcją najczęstszą jest próba marginalizowania i zamykania ust tym, którzy nie pasują do obowiązującego obecnie w Kościele kultu "dobroludzizmu", powszechnego braterstwa i otwartości na wszystko i wszystkich. Którzy nie chcą w Kościele pachamamy, dni islamu i judaizmu, obchodów kolejnych rocznic reformacji itp., bo przychodzą tam po prawdę o tym, że poza Kościołem nie ma zbawienia i nie ma do niego innej drogi jak tylko przez Jezusa Chrystusa, przez Jego śmierć i zmartwychwstanie. Którzy oczekują Kościoła nauczającego, a nie klepiącego po plecach i zapewniającego, że Bóg i tak wszystkich nas kocha i że jakoś to będzie. Jeśli współczesna hierarchia kościelna sądzi, że wystarczy ostatecznie zwalczyć "wstecznictwo" tradycji, która nie przystaje do dzisiejszego świata, a jednocześnie się do tego świata jak najmocniej przytulić, żeby znów być "atrakcyjnym" dla wiernych, wykruszających się w coraz szybszym tempie, to jest w głębokim błędzie.

Śr lut 17, 2021 11:29 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie zauważyłem, by gdzieś na forum pojawiła się informacja o dość ważnym wydarzeniu z Watykanu sprzed 3 dni, kiedy to papież przyjął rezygnację kard. Roberta Saraha z funkcji prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Niestety wiadomość ta nie napawa optymizmem. Kard. Sarah był w Kurii Rzymskiej jednym z tych hierarchów, którzy bronili tradycyjnego nauczania i często apelował o cześć i godne odprawianie Najświętszej Ofiary. Nie jest tajemnicą, że jego konserwatywne poglądy nie znajdowały uznania u Franciszka. Prawdopodobnie dlatego papież nie zdecydował się pozostawić go na urzędzie, choć większość prefektów watykańskich kongregacji pełni nadal swe funkcje, mimo że dawno ukończyli już 75 lat. Możliwe, że gdyby nie zawirowania pandemiczne, Franciszek przyjąłby rezygnację kard. Saraha już w zeszłym roku.

Nie podano wciąż kto zastąpi kardynała na tym stanowisku. Znając politykę personalną papieża trudno spodziewać się, by był to ktoś prezentujący tą samą wrażliwość i podobnie konserwatywne podejście.

Wt lut 23, 2021 10:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A może przestaniesz tworzyć spiskowe teorie dziejów?

Wt lut 23, 2021 10:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jakie niby te spiskowe teorie tworzę?

Wt lut 23, 2021 10:42 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
On w czerwcu 2020r. skończył 75 lat. Oddaje się w ręce papieża.

Śr lut 24, 2021 12:31 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):
Nie zauważyłem, by gdzieś na forum pojawiła się informacja o dość ważnym wydarzeniu z Watykanu sprzed 3 dni, kiedy to papież przyjął rezygnację kard. Roberta Saraha z funkcji prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Niestety wiadomość ta nie napawa optymizmem. Kard. Sarah był w Kurii Rzymskiej jednym z tych hierarchów, którzy bronili tradycyjnego nauczania i często apelował o cześć i godne odprawianie Najświętszej Ofiary. Nie jest tajemnicą, że jego konserwatywne poglądy nie znajdowały uznania u Franciszka. Prawdopodobnie dlatego papież nie zdecydował się pozostawić go na urzędzie, choć większość prefektów watykańskich kongregacji pełni nadal swe funkcje, mimo że dawno ukończyli już 75 lat. Możliwe, że gdyby nie zawirowania pandemiczne, Franciszek przyjąłby rezygnację kard. Saraha już w zeszłym roku.

Nie podano wciąż kto zastąpi kardynała na tym stanowisku. Znając politykę personalną papieża trudno spodziewać się, by był to ktoś prezentujący tą samą wrażliwość i podobnie konserwatywne podejście.

Masakra. Znowu się gość ośmieszył.
Po ukończeniu 75 lat każdy biskup oddaje się do dyspozycji papieża i to zrobił ten kardynał. Ale polexit już węszy spisek.
A wystarczyło poczytać i mieć wiedzę. Ale to nie w stylu naszych tradycjonalistów. Tradycyjnie się ośmieszyli i chyba tylko na tym polega ich przywiązanie do tradycji. Celowo z małej litery. Bo z Tradycją to oni nie maja nic wspólnego.

Śr lut 24, 2021 1:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):
Jakie niby te spiskowe teorie tworzę?

Nie rżnij głupa, ok? To jest Twoja teoria spiskowa:
polexit napisał(a):

Śr lut 24, 2021 8:18 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):

Czyli rezygnacja została przyjęta dopiero po 7 msc.

Śr lut 24, 2021 8:46 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):

Ale ja o tym wiem, napisałem dokładnie to samo - że ta rezygnacja mogła już zostać przyjęta w zeszłym roku. Napisałem też, że kilku hierarchów stojących na czele różnych kongregacji dawno ten przepisowy wiek 75 skończyło, a nadal sprawują swoje funkcje.

Jockey napisał(a):
Masakra. Znowu się gość ośmieszył.
Po ukończeniu 75 lat każdy biskup oddaje się do dyspozycji papieża i to zrobił ten kardynał. Ale polexit już węszy spisek.
A wystarczyło poczytać i mieć wiedzę. Ale to nie w stylu naszych tradycjonalistów.

Sam się ośmieszasz tymi żenującymi atakami ad personam, a nawet nie potrafisz dodać dwa do dwóch. Proszę, masz tu fragment, pomyśl nad nim trochę zanim wyjedziesz ze swoim opluwaniem:
Cytuj:
papież nie zdecydował się pozostawić go na urzędzie, choć większość prefektów watykańskich kongregacji pełni nadal swe funkcje, mimo że dawno ukończyli już 75 lat. Możliwe, że gdyby nie zawirowania pandemiczne, Franciszek przyjąłby rezygnację kard. Saraha już w zeszłym roku.

Jak wywnioskowałeś z niego, że nie wiem o tym ukończeniu 75 lat, skoro z mojego wpisu dokładnie to wynika?

Yarpen Zirgin napisał(a):

Przykro mi, ale tylko skopiowałeś mój post - to nie jest wyjaśnienie gdzie Ty widzisz teorię spiskową. Konkretniej proszę, albo nie zawracaj głowy.

Śr lut 24, 2021 9:31 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):

Przykro mi, ale tylko skopiowałeś mój post - to nie jest wyjaśnienie gdzie Ty widzisz teorię spiskową. Konkretniej proszę, albo nie zawracaj głowy.

Skoro dalej rżniesz głupa, to nie będę tracił czasu.

Śr lut 24, 2021 9:43 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):

Skoro dalej rżniesz głupa, to nie będę tracił czasu.

Zwłaszcza mojego. Za co jestem wdzięczny.

Śr lut 24, 2021 9:49 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):
Ale ja o tym wiem, napisałem dokładnie to samo - że ta rezygnacja mogła już zostać przyjęta w zeszłym roku. Napisałem też, że kilku hierarchów stojących na czele różnych kongregacji dawno ten przepisowy wiek 75 skończyło, a nadal sprawują swoje funkcje.

Nie znamy szczegółów, więc to byłaby gdybologia. Są sprawy, które trzeba zakończyć, powodów może być wiele.
Podobała mi się wypowiedź ks. R. Kneblewskiego. Nie zgadzał się z decyzją biskupa i wykorzystał możliwości prawne, by się odwołać. Z godnością przyjął jednak to, że utrzymano w mocy decyzję biskupa J.Tyrawy. Uznał, że wolą Bożą jest to, by teraz działał w innym miejscu, ta sprawa jest zakończona. To samo doradził BXI kard. G.Mullerowi, by nie zapominał o zobowiązaniu posługi biskupiej. Kard. R. Sarah planuje dalsze działanie. Pan Bóg prowadzi ten świat i wie co robi. A my mamy pilnować tego co do nas należy, to na co mamy realny wpływ.

Śr lut 24, 2021 11:34 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Merss masz racje. Ale zauważ ze działalność tych Panów ogranicza się do biadolenia jak to zły jest Kościół obecnie i jak wspaniały był Kościół przed soborem.

Śr lut 24, 2021 11:51 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 566 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 34, 35, 36, 37, 38  Następna strona