Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So lip 04, 2020 8:06 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Piątek... 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Żelatyna
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBelatyna

Pn kwi 18, 2016 10:21 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Piątek...
Parówki i ryby są mięsem, żelatyna nie.

Pn kwi 18, 2016 1:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):

z parówkami to taki żart chyba miał być, bo skład parówek niektórych wskazuje, że obok mięsa to nawet nie leżały... ;)

Pn kwi 18, 2016 1:23 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tek de Cart napisał(a):

z parówkami to taki żart chyba miał być, bo skład parówek niektórych wskazuje, że obok mięsa to nawet nie leżały... ;)

To fakt, odradzam jedzenie parówek, sam z nimi właściwie skończyłem dosc dawno temu. Obecnie niezwykle rzadko mi się zdarza.

Pn kwi 18, 2016 1:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
skład parówek leżał koło mięsa. MOM -mięso oddzielone mechanicznie czyli skóry, tłuszcz, ścięgna, oczy, wymiona itd :)

Pn kwi 18, 2016 1:43 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Parówka to rodzaj bardzo drobno zmielonej wędliny, sporządzonej najczęściej z mięsa wieprzowego bądź drobiowego, dość licznie występują też parówki cielęce. Sporo kontrowersji, jeśli chodzi o te produkty, budzi obecność mięsa oddzielonego mechanicznie, w skrócie MOM. Jest to mocno rozdrobniona masa mięsno-tłuszczowa, o niskiej wartości odżywczej.

MOM pozyskuje się z tusz zwierząt dwiema metodami – chemiczną – na przykład poprzez działanie enzymami oraz mechaniczną – poprzez tłoczenie lub skrobanie. Mięso takie jest gorszej jakości*, zawiera więcej tłuszczu, co wymaga stosowania antyoksydantów chroniących przed zepsuciem. Ponadto w masie mięsnej mogą znajdować się resztki kostne. Mięso takie jest często wykorzystywane w produkcji konserw, pasztetów, czy parówek.

Producenci stosują różnego rodzaju dodatki, aby zaoszczędzić. Parówki, zwłaszcza te gorszej jakości, obok mięsa zawierają tłuszcz wieprzowy, skóry drobiowe, tkankę łączną. Zwiększona zawartość tłuszczu wymaga stosowania większej ilości przeciwutleniaczy chroniących przed zepsuciem. Ponadto parówki zawierają szereg innych konserwantów, takich jak azotyn sodu, octany sodu, regulatory kwasowości (np. octan sodu). Wyroby te zawierają dużo soli, często dodatek znanego wzmacniacza smaku: glutaminianu sodu, dlatego nie powinny ich spożywać osoby cierpiące na nadciśnienie. Aby produkt miał zwartą konsystencję dodaje się substancji żelujących, np. białko kolagenowe wieprzowe. Producenci często dodają skrobię, najczęściej ziemniaczaną. Niektóre z tych dodatków mogą być szkodliwe, na przykład wywoływać alergie, jak choćby często obecne w składzie parówek białko sojowe. W parówkach może się znaleźć nawet dodatek kaszy manny czy mąki.

Pn kwi 18, 2016 2:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Proszę nie jedzcie tego :roll:

Pn kwi 18, 2016 3:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy nie jedzenie pieczywa w Poście to dobre postanowieni
jusg napisał(a):
Witam,

mam taki problem... postanowiłam sobie, że w Wielkim Poście nie będę jadła pieczywa(chleba, bułek). Myślałam, że to dobry pomysł, bo jem go spore ilości i ciężko mi z niego zrezygnować. Ale czytając Pismo Święte trafiłam na cytat z I listu do Tymoteusza, w którym pojawiają się następujące słowa:

"Duch zaś otwarcie mówi, że w czasach ostatnich niektórzy odpadną od wiary, skłaniając się ku duchom zwodniczym i ku naukom demonów. 2 [Stanie się to] przez takich, którzy obłudnie kłamią, mają własne sumienie napiętnowane. 3 Zabraniają oni wchodzić w związki małżeńskie, [nakazują] powstrzymywać się od pokarmów, które Bóg stworzył, aby je przyjmowali z dziękczynieniem wierzący i ci, którzy poznali prawdę. 4 Ponieważ wszystko, co Bóg stworzył, jest dobre, i niczego, co jest spożywane z dziękczynieniem, nie należy odrzucać. 5 Staje się bowiem poświęcone przez słowo Boże i przez modlitwę."

Czy oznacza to, że moje postanowienie było złe i nie powinnam takiego podejmować? Oprócz tego w tamtym tygodniu zjadłam trochę chleba, który znajdował się w potrawie przygotowanej przez moją siostrę. Zjadłam, bo w innym przypadku chleb trzeba byłoby wyrzucić a marnowanie jedzenia jest grzechem i nie chciałam robić przykrości siostrze. Czy popełniłam grzech ciężki?

Pozdrawiam.

Najlepiej podobne postanowienia podejmować po konsultacji ze spowiednikiem. Tam też się udaj ze swoim pytaniem.

Pn kwi 18, 2016 4:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy nie jedzenie pieczywa w Poście to dobre postanowieni
jusg napisał(a):
Witam,

mam taki problem... postanowiłam sobie, że w Wielkim Poście nie będę jadła pieczywa(chleba, bułek). Myślałam, że to dobry pomysł, bo jem go spore ilości i ciężko mi z niego zrezygnować. Ale czytając Pismo Święte trafiłam na cytat z I listu do Tymoteusza, w którym pojawiają się następujące słowa:

"Duch zaś otwarcie mówi, że w czasach ostatnich niektórzy odpadną od wiary, skłaniając się ku duchom zwodniczym i ku naukom demonów. 2 [Stanie się to] przez takich, którzy obłudnie kłamią, mają własne sumienie napiętnowane. 3 Zabraniają oni wchodzić w związki małżeńskie, [nakazują] powstrzymywać się od pokarmów, które Bóg stworzył, aby je przyjmowali z dziękczynieniem wierzący i ci, którzy poznali prawdę. 4 Ponieważ wszystko, co Bóg stworzył, jest dobre, i niczego, co jest spożywane z dziękczynieniem, nie należy odrzucać. 5 Staje się bowiem poświęcone przez słowo Boże i przez modlitwę."
Bez związku z Twoim postanowieniem.

Co nie oznacza że jest ono zaraz dobre. Nie znam się na tym czy może zagrażać Twojemu zdrowiu, ale w zasadzie nie wolno podejmować umartwień mu grożących.

Pn kwi 18, 2016 7:32 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):

Ryby to nie mięso

Pn kwi 18, 2016 9:41 pm
Odpowiedz z cytatem
A co do żelatyny na Wikipedii pisze "prześwitujące, bezbarwne ciało stałe, naturalna substancja, będąca mieszaniną białek i peptydów, pozyskiwana w drodze częściowej hydrolizy kolagenu, zawartego w skórze, chrząstkach i kościach zwierzęcych."

Szpik kości podpada pod pojęcie mięsa

Na pewno można spożywać żelatynę ?

Pn kwi 18, 2016 9:52 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ryby to mięso, ale białe mięso organizmów zmiennocieplnych nie jest objęte wstrzemięźliwością (też owoce morza). Możesz zapytać księdza o żelatynę. Mi skład na to nie wskazuje; żelki, galaretki owocowe odpadają w piątek. To jakaś paranoja.

Pn kwi 18, 2016 10:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
MPK2 napisał(a):
merss napisał(a):

Ryby to nie mięso
Ryby mają mięśnie, nerwy, kręgosłup, mózg, wątrobę serce, nerki itd...inaczej nie mogłyby wykonać żadnego ruchu. Poruszają się właśnie siłą mięśni.

Pn kwi 18, 2016 11:20 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):

Tylko wg wegeterian :D katolik w bezmięsny piątek rybkę może zjeść.
A parówki ze składem 30% MOM i wypełniaczami to też nie mięso. Skoro smalec nie jest mięsem to i skórki czy chrząstki nim nie są.

Jaśminowa napisał(a):
skład parówek leżał koło mięsa. MOM -mięso oddzielone mechanicznie czyli skóry, tłuszcz, ścięgna, oczy, wymiona itd :)

Tłuszcz to m.in. smalec, który jeść można. Tłuszcz katolik może a chrząstki już nie? :|

Wt kwi 19, 2016 12:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Problemy na poziomie kolorowania czcionki we wpisach :no: :roll:

Czyli raczej broblemy :mrgreen:

Wt kwi 19, 2016 12:20 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona