Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz wrz 23, 2021 12:53 pmUtwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1477 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 95, 96, 97, 98, 99
 Pytania o grzech 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4375
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
oliwiakkk napisał(a):
Przypomniała mi się sprawa z przed kilku miesięcy. Nie wydawała mi się ona grzechem ciężkim, ale gdy myślę o tym teraz, myślę, że materia była jednak poważna. Od tego czasu byłam już kilka razu u spowiedzi, ale nie wyspowiadałam się z tego, no bo nie uznałam tego czynu za ciężki grzech, ale jeśli teraz zobaczyłam to jednak inaczej, to mogę nadal chodzić do Komunii i wyznać np. przy kolejnej spowiedzi, czy muszę iść do spowiedzi od razu?

Skrupulant w żasnym razie nie powinnien wracać do starych grzechów.


N kwi 18, 2021 9:09 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt lip 06, 2021 6:10 pm
Posty: 1
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Czy obmowa to grzech ciężki?
Czy obmowa to grzech ciężki i dlaczego?


Cz lip 22, 2021 2:43 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 146
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy obmowa to grzech ciężki?
NataliaPoland napisał(a):
Czy obmowa to grzech ciężki i dlaczego?


Katechizm Kościoła Katolickiego
Część trzecia (1691-2557)
ŻYCIE W CHRYSTUSIE
Dział pierwszy: POWOŁANIE CZŁOWIEKA: ŻYCIE W DUCHU ŚWIĘTYM
Rozdział pierwszy: GODNOŚĆ OSOBY LUDZKIEJ (1700-1876)
Artykuł 8: Grzech (1846-1876)

I. Miłosierdzie i grzech (1846-1848)
II. Definicja grzechu (1849-1851)
III. Zróżnicowanie grzechów (1852-1853)
IV. Ciężar grzechu: grzech śmiertelny i powszedni (1854-1864)
V. Rozprzestrzenianie się grzechu (1865-1869)
W skrócie (1870-1876)

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-1-1.htm

IV. Ciężar grzechu: grzech śmiertelny i powszedni

1854 Grzechy należy oceniać według ich ciężaru. Rozróżnienie między grzechem śmiertelnym a grzechem powszednim, dostrzegalne już w Piśmie świętym 92 , zostało przyjęte w tradycji Kościoła. Potwierdza je doświadczenie ludzi.

1855 Grzech śmiertelny niszczy miłość w sercu człowieka wskutek poważnego wykroczenia przeciw prawu Bożemu; podsuwając człowiekowi dobra niższe, odwraca go od Boga, który jest jego celem ostatecznym i szczęściem.
Grzech powszedni pozwala trwać miłości, chociaż ją obraża i rani.

1856 Grzech śmiertelny, naruszając w nas zasadę życia, którą jest miłość, domaga się nowej inicjatywy miłosierdzia Bożego i nawrócenia serca, które zazwyczaj dokonuje się w ramach sakramentu pojednania:

Gdy bowiem wola zmierza ku czemuś, co ze swojej natury sprzeciwia się miłości, ustanawiającej w człowieku właściwy porządek w stosunku do celu ostatecznego, wówczas grzech jest śmiertelny ze względu na swój przedmiot... zarówno gdy zwraca się przeciw miłości Bożej, jak bluźnierstwo, krzywoprzysięstwo itp., jak i wtedy, gdy zwraca się przeciw miłości bliźniego, np. morderstwo, cudzołóstwo itp... Niekiedy jednak wola zwraca się ku temu, w czym zachodzi pewien brak porządku, który jednak nie sprzeciwia się miłości Boga i bliźniego, np. próżne słowo, nadmierny śmiech itp. Tego rodzaju grzechy są powszednie 93 .

1857 Aby grzech był śmiertelny, są konieczne jednocześnie trzy warunki: "Grzechem śmiertelnym jest ten, który dotyczy materii poważnej i który nadto został popełniony z pełną świadomością i całkowitą zgodą" 94 .

1858 Materię ciężką uściśla dziesięć przykazań zgodnie z odpowiedzią, jakiej Jezus udzielił bogatemu młodzieńcowi: "Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę" (Mk 10, 19). Ciężar grzechów jest większy lub mniejszy: zabójstwo jest czymś poważniejszym niż kradzież. Należy uwzględnić także pozycję osób poszkodowanych: czymś poważniejszym jest przemoc wobec rodziców aniżeli wobec kogoś obcego.

1859 Grzech śmiertelny wymaga pełnego poznania i całkowitej zgody. Zakłada wiedzę o grzesznym charakterze czynu, o jego sprzeczności z prawem Bożym. Zakłada także zgodę na tyle dobrowolną, by stanowił on wybór osobisty. Ignorancja zawiniona i zatwardziałość serca 95 nie pomniejszają, lecz zwiększają dobrowolny charakter grzechu.

1860 Ignorancja niedobrowolna może zmniejszyć winę, a nawet uwolnić od ciężkiej winy. Nikt jednak nie powinien lekceważyć zasad prawa moralnego, które są wypisane w sumieniu każdego człowieka. Impulsy wrażliwości, uczucia mogą również zmniejszyć dobrowolny i wolny charakter winy, podobnie jak naciski zewnętrzne czy zaburzenia patologiczne. Grzech popełniony ze złości, w wyniku świadomego wyboru zła jest najcięższy.

1861 Grzech śmiertelny jest - podobnie jak miłość - radykalną możliwością wolności ludzkiej. Pociąga on za sobą utratę miłości i pozbawienie łaski uświęcającej, to znaczy stanu łaski. Jeśli nie zostanie wynagrodzony przez żal i Boże przebaczenie, powoduje wykluczenie z Królestwa Chrystusa i wieczną śmierć w piekle; nasza wolność ma bowiem moc dokonywania wyborów nieodwracalnych, na zawsze. Chociaż możemy sądzić, że jakiś czyn jest w sobie ciężką winą, powinniśmy sąd nad osobami powierzyć sprawiedliwości i miłosierdziu Bożemu.

1862 Grzech powszedni jest popełniony wtedy, gdy w materii lekkiej nie przestrzega się normy prawa moralnego lub gdy nie przestrzega się prawa moralnego w materii ciężkiej, lecz bez pełnego poznania czy całkowitej zgody.

1863 Grzech powszedni osłabia miłość; jest przejawem nieuporządkowanego przywiązania do dóbr stworzonych; uniemożliwia postęp duszy w zdobywaniu cnót i praktykowaniu dobra moralnego; zasługuje na kary doczesne. Grzech powszedni świadomy i pozostawiony bez skruchy usposabia nas stopniowo do popełnienia grzechu śmiertelnego. Grzech powszedni nie zrywa przymierza z Bogiem. Może być naprawiony po ludzku z pomocą łaski Bożej. "Nie pozbawia łaski uświęcającej, przyjaźni z Bogiem, miłości ani, w konsekwencji, szczęścia wiecznego" 96 .

Jak długo bowiem chodzi człowiek w ciele, nie może uniknąć wszystkich grzechów, nawet lekkich. Lecz tych grzechów, które nazywamy lekkimi, wcale sobie nie lekceważ, jeśli je ważysz. Lękaj się, kiedy je liczysz. Wiele drobnych rzeczy tworzy jedną wielką rzecz; wiele kropli wypełnia rzekę; wiele ziaren tworzy stos. Jaką więc mamy nadzieję? Przede wszystkim - wyznanie... 97 .

1864 "Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi Świętemu nie będą odpuszczone" (Mt 12,31) 98 . Miłosierdzie Boże nie zna granic, lecz ten, kto świadomie odrzuca przyjęcie ze skruchą miłosierdzia Bożego, odrzuca przebaczenie swoich grzechów i zbawienie darowane przez Ducha Świętego 99 . Taka zatwardziałość może prowadzić do ostatecznego braku pokuty i do wiecznej zguby.


Pt lip 23, 2021 12:03 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 15621
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy obmowa to grzech ciężki?
NataliaPoland napisał(a):
Czy obmowa to grzech ciężki i dlaczego?

Nie zawsze. Nie jest grzechem, gdy przekazujesz informację o kimś, by kogoś uchronić przed złem tej osoby. Nie jest obmową przekazanie informacji o kimś, która pozwala innym podjąć właściwą decyzję i uważasz, że ta informacja nie będzie wykorzystana przeciw tej osobie. Tyle, że tu poruszamy się w obszarze dyskrecji. Czasem praca z ludźmi wymaga takiej wiedzy.

Obmawiający chce dowartościować siebie, ponieważ ulega iluzji, że wskazanie cudzego grzechu czyni go z automatu lepszym. To złudzenie. Przekazujesz informację, która rozpoczyna własne życie: kolejne osoby coś zmieniają i tworzy się nieprawda, czasem wielkości kuli śnieżnej. Ta kula śnieżna w końcu dotrze do osoby obmawianej. Zamiast uznać, że wróble ćwierkają popełni samobójstwo. Jak zareagujesz? Przyjmiesz winę na siebie i zadość uczynisz w jakiś sposób czy zaczniesz proces usprawiedliwiania, by móc z tym żyć?
Osoba obmawiająca dba jedynie o swój wizerunek, więc obmawia dziś Kasię a jutro obmówi swoją przyjaciółkę i puści w obieg jej tajemnice, która powierzyła tylko jednej osobie. Taka bowiem osoba zawsze żyje kosztem innych i na cudzym garbie buduje swoją godność, pozorną godność.

Pytanie zasadnicze: chcesz, by docierały do ciebie kule śnieżne spreparowane przez innych? Jak zareagujesz? Obmawiając jesteś osobą zewnętrzną i nie przyjmiesz tego jako nauczki, ale znów skierujesz się na zewnątrz z plotkami i tworzy się błędne koło. Ludzie zajmujący się rozrzucaniem pierza. Plotki nie da się zatrzymać, bo puszczona w obieg żyje swoim życiem. Dementowanie powoduje, że część ludzi uwierzy a inni uznają za tłumaczenie się, bo obmawiany musi być winny (coś jest na rzeczy).

Na sądzie przed Bogiem staniesz jako pustostan. Zajmując się innymi nigdy nie poznałaś, że miałaś coś ważnego do zrobienia w tym życiu, ale je zmarnowałaś na zajmowanie się grzechami innych. Nie poznałaś nawet intencji tego, że lubisz babrać się w cudzych brudach. Nie nadajesz się na przyjaciela, więc go nigdy mieć też nie będziesz.
Nie należy ufać ludziom, którzy mają skłonności do plot. Coś co dla ciebie jest sprawą maleńką, dla innej osoby może być sprawą życia i śmierci.

Osobiście traktuję plotkarzy bardzo ostro i w oczy im mówię, że to zajęcie nazywane poszukiwaniem prawdy to nic innego jak zwykłe plotkarstwo. Plotkarz się obrazi, ale plot nie zaniecha.


Pt lip 23, 2021 1:50 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 744
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy obmowa to grzech ciężki?
NataliaPoland napisał(a):
Czy obmowa to grzech ciężki i dlaczego?
Obmowa zawsze jest grzechem. Nie mylić z sytuacją, kiedy mówimy komuś trudną prawdę, która wynika z miłości i której celem jest czyjeś zbawienie. To jest braterskie upomnienie bliźniego. Grzechem ciężkim jest wtedy kiedy zrobiliśmy to umyślnie, złośliwie (przeciwko miłości) i skutki są poważne, np. osoba straciła powszechny szacunek, pracę, pogorszyła się jej sytuacja materialna/życiowa, musiała się przeprowadzić, targnęła się na siebie, wyrządziła inne poważne zło, etc.


Śr sie 04, 2021 8:38 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt wrz 09, 2014 9:48 am
Posty: 4
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Błąd automatu z jedzeniem w firmie w której pracuje wydał mi dwie paczki batonów a płaciłem za jedną. Czy to grzech skoro zabrałem dwie sztuki płacąc za jedną?. Nie była to moja wina czy czyn zamierzony że autonat wpadł w błąd. Jest tam celowo ustawione przez właściciela automatu że w razie zacięcia oddaje pieniądze i kupując kolejną sztukę wychodzą dwie bo sytuacja była już dwa razy w ciągu kilku miesięcy.


Pt sie 20, 2021 9:11 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6249
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Skoro wziąłeś nadprogramowy batonik, za który nie zapłaciłeś.. W sklepie też jak Ci się skleją 2 batoniki to sobie je weźmiesz płacąc za jeden? Trzeba było wziąć 1 batonik, a drugi zostawić, albo (jeśli taka możliwość) powiadomić obsługę. Pewnie machnęliby na to ręką ale zawsze to lepsze rozwiązanie.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So sie 21, 2021 11:35 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1477 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 95, 96, 97, 98, 99


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL