Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lis 25, 2020 7:06 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1430 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85 ... 96  Następna strona
 Pytania o grzech 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
oliwiakkk napisał(a):
Moja wiara wciąż się rozwija, wiele rzeczy zrozumiałam dopiero niedawno. Dajmy przykład: te kilka lat temu „przekształcałam” imię Boże i np. zamiast „Jezus Maria” mówiłam „Jezus Marian” lub zamiast Boże pisałam „Borze” mówiąc, że zwracam się do boru (lasu). Teraz na pewno bym czegoś takiego nie zrobiła i to dla mnie strasznie głupie, obrzydliwe, ale byłam młodsza i nie miałam takiej świadomości jak teraz. Jestem jednak prawie pewna, że wtedy nie miałam intencji obrażenia Pana Boga i nie zdawałam sobie sprawy z wagi tego co mówię, nie jest to chyba w takim razie grzech ciężki?

Byłaś wtedy dzieckiem. Napewno warto sobie przypomnieć definicję grzechu ciężkiego. Nie miałaś pełnej świadomości grzechu? Sama widzisz, czy to grzech ciężki, czy nie. Czytaj częściej KKK i Pismo święte
Viridiana napisał(a):
Jeżeli przypominają ci się grzechy lekkie z przeszłości, nie musisz się z nich spowiadać. Inna sprawa to grzechy ciężkie. Ale żeby w tym wszystkim nie popaść w panikę, radzę poszukać jakiejś opieki duchowej, ewentualnie psychologicznej (ksiądz, spowiednik, wspólnota, psycholog...).

Kooniecznie stały spowiednik i opieka duchowa. Roztrząsanie tych spraw na forum, zwykle tylko pogłębia skrupuły pytającego, zamiast pomagać

oliwiakkk napisał(a):
Po każdej spowiedzi myślę sobie, że następnym razem już nie będę musiała się tak bać. I rzeczywiście, gdybym miała spowiadać się tylko z tych grzechów, które popełniłam od ostaniej spowiedzi, nie byłoby aż tak strasznie

Zacznij trzymać się tej zasady, ale najpierw poproś Ducha św o światło.

Pn lip 01, 2019 10:17 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Natomiast ja pytam jak należy rozumieć ten fragment z KKK,czy pochwalenie kogoś jest grzechem ?
"
Komplementy, pochlebstwo lub służalczość

KKK 2480 Należy potępić wszelkie słowa lub postawy, które przez komplementy, pochlebstwo lub służalczość zachęcają i utwierdzają drugiego człowieka w złośliwych czynach i w przewrotności jego postępowania. Pochlebstwo stanowi poważne przewinienie, jeżeli przyczynia się do powstania wad lub grzechów ciężkich. Pragnienie wyświadczenia przysługi lub przyjaźń nie usprawiedliwiają dwuznaczności języka. Pochlebstwo jest grzechem powszednim, gdy zmierza jedynie do bycia miłym, uniknięcia zła, zaradzenia potrzebie, otrzymania uprawnionych korzyści. "

Wt lip 02, 2019 2:33 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
W przypadku, gdy nie wiesz jak postapić, postąp porządnie. A błędy wszyscy popełniamy. Jeśli jest w tobie służalczość, bedziesz chwalił dla własnych korzyści. Jeśli chcesz tylko powiedzieć coś miłego, taki będzie motyw. Ludzie doskonale wiedzą kto komplementuje szczerze a kto ubija jedynie własne interesy. Kościół nie reguluje prawnie sprawy motywacji. Zaznacza, by były po prostu uczciwe. To jak postępują inni: służalczo, interesownie, to sprawa ich a nie twojego sumienia. Zostaw ich w spokoju.
Pan Bóg dał nam całą paletę barw, by sprawiać nam przyjemnoiść. Lubisz koszule w sroki? To ją noś, bo się dobrze w niej czujesz.
I nie zadawaj kolejnych pytań z tej serii, bo brakuje ci fundamentu. Zdaj się na opinię kogoś z rodziny, kto dobrze doradzi. Uzna, że do kościoła lepiej założyć białą koszukę a nie tę w sroki, załóż białą, potem przebierz. O grzechu rozmawia się księdzem a nie na forum.

Wt lip 02, 2019 3:00 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
random14 napisał(a):
Natomiast ja pytam jak należy rozumieć ten fragment z KKK,czy pochwalenie kogoś jest grzechem ?
"
Komplementy, pochlebstwo lub służalczość

KKK 2480 Należy potępić wszelkie słowa lub postawy, które przez komplementy, pochlebstwo lub służalczość zachęcają i utwierdzają drugiego człowieka w złośliwych czynach i w przewrotności jego postępowania. Pochlebstwo stanowi poważne przewinienie, jeżeli przyczynia się do powstania wad lub grzechów ciężkich. Pragnienie wyświadczenia przysługi lub przyjaźń nie usprawiedliwiają dwuznaczności języka. Pochlebstwo jest grzechem powszednim, gdy zmierza jedynie do bycia miłym, uniknięcia zła, zaradzenia potrzebie, otrzymania uprawnionych korzyści. "

W samym tym punkcie znajdziesz odpowiedź. ;) Tu jest mowa o chwaleniu interesownym lub takim, które utwierdza w grzechu. Jeżeli prawisz komuś komplementy, bo uważasz, że ta osoba ma fajne zalety i chcesz jej sprawić przyjemność, to wszystko dobrze, ale gdy w domyśle pragniesz, aby to chwalenie przyniosło ci korzyści albo chwalisz za grzech (ktoś zrobił coś złego, a ty zamiast go napomnieć utwierdzasz go w przekonaniu, że to było słuszne), to wtedy grzeszysz.

Śr lip 03, 2019 11:00 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
A czy katolik może mówić o emocjach,jak powiem w złości do kolegi Y "Wiesz ale jestem zły na kolegę Z ze zrobil to czy tamto " z intencją wypowiedzenia emocji i np powiem "ale nie myśl sobie o nim źle,każdy grzeszny czy nie przekazuj dalej"

Grzech popełniony ze złości, w wyniku świadomego wyboru zła jest najcięższy

Śr lip 03, 2019 9:07 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Najcięższym grzechem jest głupota. Ona nie widzi ani grzechu, ani jego jego braku. Chyba złożę prośbę o zbanowanie ciebie. Niezależnie od postanowień reszty modów, będę miała spokój sumienia, że nie przyzwalam na czynienie z sakramentu spowiedzi farsy. O swoich grzechach rozmawiaj w konfesjonale a nie na forum.

Śr lip 03, 2019 9:16 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Jesteśmy z rodzicami w trakcie wykańczania nowego domu, byli tam dziś robotnicy, którym kupowaliśmy obiad. Pojechałam z mamą do jadłodajni i kupione zostały dania z mięsem. Ja sama trzymam się piątkowego postu, ale nie chciałam kłócić się z rodzicami, żeby kupili coś bezmięsnego, wiec się nie odzywałam. Jak wracaliśmy to niosłam im to jedzenie, wiec w pewien sposób przyczyniałam się do tego ze oni zjedli mięso w piątek. Czy przez to zgrzeszyłam ciężko?

Pt lip 19, 2019 9:15 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Zadam podchwytliwe pytanie: czy ci robotnicy są dorośli?

So lip 20, 2019 7:16 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Tak

So lip 20, 2019 9:11 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
oliwiakkk napisał(a):
Tak

Zatem sa sami odpowiedzialni za siebie

N lip 21, 2019 12:06 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Mam duże problemy ze spowiedzią. Ogromnie się nią stresuje, sama nie wiem czym, ale chyba najbardziej tym, że powiem coś źle, gdzieś się pomylę, czegoś zapomnę... Gdy byłam młodsza zatajałam grzechy i strasznie tego żałuje. Dziś byłam u spowiedzi, modliłam się, żeby wszystko poszło dobrze, powtarzałam kilkukrotnie rachunek sumienia, żeby wszystko zapamiętać. Spowiadając się myślałam, że już wszystko powiedziałam, wiec zaczęłam mówić regułkę „więcej grzechów nie pamietam” i w trakcie, gdy ją mówiłam przypomniało mi się jeszcze coś, dlatego przerwałam i dopowiedziałam. Znów zaczęłam „więcej grzechów nie pamietam...” i znów coś mi się przypomniało, chyba ponownie w trakcie mówienia tej regułki, ale wstyd było mi znów ją przerwać, wiec stwierdziłam, że powiem to w którymś momencie jak ksiądz będzie mówił pouczenie. I tak czekałam na odpowiedni moment, cały czas było mi głupio przerwać, po prostu nie wiedziałam jak i nie umiałam się wtrącić, żeby to powiedzieć. No i nie powiedziałam, nagle było już rozgrzeszenie a ja nie powiedziałam tego grzechu... Naprawdę nie miałam intencji zatajenia, bardzo nie chciałabym tego zrobić, ale bardzo krępowałam się przerwać i wtrącić ten grzech, chodź wiem ze powinnam to powiedzieć. Przystąpiłam po tym do Komunii. Czy ta spowiedź była ważna?

N lip 21, 2019 9:12 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Czy nie możesz umowić się na spowiedź w rozmównicy? Zaczniesz od tego co napisałaś na końcu: jesteś skrupulantką i grzechy płyną do ciebie jak chcą. Masz ich niewyczerpane kolekcje i po zakończeniu wymienianki, nadal płyną a wstydzisz się przerwać księdzu. Potem masz ogromne problemy z uwierzeniem, że spowiedź jest ważna. Może ksiądz ci uzmysłowi, że spowiedź to nie pralnia, ale prośba skierowana do Boga, by okazał miłosierdzie, bo chcesz być kochana przez Boga. Istnieje niebezpieczeństwo, że i księdza nie wysłuchasz, Bogu nie uwierzysz, bo grzechy urządzają sobie zawody w rozmnażaniu się w tempie geometrycznym.
Potrzebujesz stałego spowiednika a nie opinii forumowiczów. One nic nie dają w przypadku chorego sumienia.
https://www.youtube.com/watch?v=JkiMT_V_FUg
https://www.youtube.com/watch?v=_-mEHltAyRg

N lip 21, 2019 9:32 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Czy grzechem jest picie słodzonych napojów ; mieszkanie w mieście to grzech bo skraca życie?
Czy pranie w pralce w niskich temperaturach grzech ; itp?
Bardzo wkurzaja takie rzeczy czy mamy obowiązek martwic się czy cos jest grzechem bo skraca życie?

https://naszemiasto.pl/mozesz-zyc-nawet ... 14-4791376

So lip 27, 2019 11:53 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
random14 napisał(a):
Czy grzechem jest picie słodzonych napojów ; mieszkanie w mieście to grzech bo skraca życie?
Czy pranie w pralce w niskich temperaturach grzech ; itp?

random14, nie patrz na wszystko przez pryzmat grzechu, przecież to oszaleć można :)
Smakuje Ci napój to pij - z umiarem, po co tego cukru szkodliwego w siebie tyle wrzucać?
A niby czemuż to mieszkanie w mieście czy pranie w niskich temperaturach miałoby być grzechem? Mieszkaj w mieście, pierz jak chcesz i wesołych wakacji :-D

So lip 27, 2019 12:20 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Wiesz ja sie Cieszę za takie odpowiedzi na luzie;ale boję się że to niezgodne z nauką Koscioła i z Pismem Świętym.Smog jesli chodzi o miasto ,a nieskie tempetaruy że wiecej bakteri zostaje.Przez co obawy mam że to łamanie V Przykazanie bo skracanie sobie życia...
I ma też obawy że Święci i Kościoł uważał/li że nalezy wszystko widzeić przez pryzmat grzechu

So lip 27, 2019 1:13 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1430 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85 ... 96  Następna strona