Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt sie 23, 2019 4:59 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1335 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89  Następna strona
 Pytania o grzech 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Pamiętajcie przy tym, że niektóre pytania można wykorzystać dla dobra innych. Może przyjść nawet wróg Chrystusa i zapytać podchwytliwie. Mimo to można tak skonstruować odpowiedź, żeby pomogła postronnym.

N sie 04, 2019 12:09 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Tylko jak pogodzisz jej chore sumienie, które ignorujesz z dobrem wynikającym z odpowiedzi? Traktujesz ją instrumentalnie, jako natchnienie? Mniejsze zło to najbardziej kontrowersyjna zasada etyczna. Sama wielokrotnie odpowiadałam skrupulantom, bo jakiś grzech, czy trudna sytuacja etyczna miała miejsce i uważalam, że warto o tym mówić.
Skrupulant nie rozumie, że odpowiedź nic nie zmienia w zakresie poprawy zdrowia jego chorego sumienia i chorej psychiki. Księża mówią, że taka osoba nawet nie potrafi słuchać księdza podczas spowiedzi. Ona to sama tu zaprezentowała. Mamy stwierdzenia skrupulantów; ksiądz jej nie zrozumiał, nie słuchał, nie odpowiedział, zignorował a czytający myśli, że może ksiądz był zmęczony i rzeczywiście tak mogło być.
Mamy wątek dotyczący skrupulantyzmu i niżej wypowiedź spowiednika
viewtopic.php?p=1045535#p1045535

Skrupulantowi nie wystarczy prosta odpowiedź, ona mu nic nie daje. Zwykle prowadzi na privie rozmowy z kilkoma osobami i każdej zadaje to samo pytanie a potem konfrontuje te odpowiedzi. Nie wybierze, jeśli mu się wydaje że napisały inaczej (czasem to samo, ale inaczej ujęte). jeśli jednak napisały to samo a on myśli inaczej, nadal może mieć wątpliwości.

Kiedy widzi, że kogoś męczy, zadaje ostatnie pytanie i obiecuje, że już nigdy o nic nie zapyta. I rzeczywiście przerywa zapytania...za jakiś czas historia się powtarza.

Leczenie powinno odbywać się w realu, a pomagając skrupulantowi przyzwalamy na to, co niedawno napisal mi pewien skrupulant: a dlaczego nie mogę zadawać pytań na forum? Od innego skrupulanta dowiedzialam się, że obowiązkiem księdza jest odpowiadać na jego wątpliwości. On nie pracuje tylko w kościele, powinien być dyspozycyjny, bo takie jest jego powołanie. Pouciekali nam wszyscy księża z forum. Skrupulant zaraz taką osobę zaanektuje. Potem ksiądz pisze: dziwne to forum...

N sie 04, 2019 8:18 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
merss, jak na spokojnie przeczytasz to, co napisałaś, to zrozumiesz mowę jajników w odróżnieniu od innych mów.

N sie 04, 2019 9:18 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Są ludzie, ktorzy piszą bardzo mądre wywody naukowe, są bardzo oczytani, z ogromną przyjemnością się czyta ich wypowiedzi. Kiedy jednak spróbować wejść w relację, dotknąć ich niechcący i w dobrej wierze - czar pryska. Czasem jest odwrotnie. Ktoś pisze nieskładnie, ale rozmowa z nim w cztery oczy to prawdziwa przyjemność. Ten chropowaty na forum zyskuje w bliższej relacji. Gdzieś mamy ukryty grzech... :)

N sie 04, 2019 9:28 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jesli chodzi o skrupulantyzm, to uwazam ze jest to w duzym stopniu sztuczny problem, tzn. sposob usprawiedliwienia przyzwyczajen do grzechu, w zderzeniu z przebudzeniem sumienia, ktore zaczyna wyrzucac nam wszystko, coraz drobniejsze grzechy ktorych nigdy nie zauwazalismy.
Wraz z przebudzeniem sumienia zwykle nastepuje nawrocenie i spowiedz, co jest desperacka proba oczyszczenia sie, ale w miare oczyszczania, coraz to drobniejsze brudy-pylki sa coraz bardziej widoczne, podobnie jak podczas wybielania bialej koszuli, im bielsza tym wiecej drobnych brudow i pylkow widac na niej. Tak zawsze wyglada proces wybielania.
Jesli do tego dochodzi problem z przyzwyczajeniami-nalogami ktorych zwykle nie widac i nie zwracalismy na nie uwagi, a ktore ciagle pozostaja, to dana osoba praktycznie sama jest temu winna. To co nazywamy skrupulanctwem to konsekwencje grzechu, a zwalanie tych konsekwencji na cos innego by ich uniknac to jak unikanie zadanej pokuty, bo jest za ciezka.
Taki czloowiek usprawiedliwiony skrupulanctwem po prostu usypia sumienie i niezauwazalnie wraca do poprzedniego stanu z przed nawrocenia.
To tak jakby zignorowac te drobne plamki i pylki na bialej koszuli i przerwac proces wybielania, czyli stopniowo wroca plamy i brud i nie bedziemy na nie zwracac uwagi.

N sie 04, 2019 9:48 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Doszukiwanie się w skrupułach gorliwości jest jednym z podstawowych błędów. Skrupulanckie spowiedzi to żadne oczyszczenie ale wysypywanie worka bzdur i niedorzeczności wymieszanych z rzeczywistymi grzechami.W skrupułach nie ma nic dobrego a uleganie skrupułom oznacza że cedzi się komary a połyka wielbłądy. Chociażby taak jak zauważyła merss podstawowy problem skrupulanta to egoizm. I ten egoizm karmi skrupuły. I pycha - ksiądz mnie nie rozumie, forumowicze mnie nie rozumieją... Ja mam wiem lepiej co mam robić. Wiem jak to jest mieć skrupuły dlatego ludziom którzy mielą swoje grzechy rzeczywiste czy urojone na forum nie odpowiadam z reguły ani nie budzą oni mojego współczucia. Bo niezależnie od tego jak trudne jawić się uleganie skrupułom więcej cierpienia dostarcza ich ignorowanie. I owszem skrupuły mogą być narzędziem oczyszczenia ale tylko wtedy gdy ktoś praktykuje posłuszeństwo spowiedników czy kierownikowi duchowemu. Ale wtedy otoczenie najpewniej nie domyśli się że ktoś jest skrupulantem. Tak jak św. Teresa od Dzieciątka Jezus o której nawet jej spowiednik nie wiedział że ma problemy ze skrupułami - bo ona spowiadała się z tego co poleciła jej siostra.

N sie 04, 2019 10:10 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Doszukiwanie się w skrupułach gorliwości jest jednym z podstawowych błędów. Skrupulanckie spowiedzi to żadne oczyszczenie ale wysypywanie worka bzdur i niedorzeczności wymieszanych z rzeczywistymi grzechami.W skrupułach nie ma nic dobrego a uleganie skrupułom oznacza że cedzi się komary a połyka wielbłądy. Chociażby taak jak zauważyła merss podstawowy problem skrupulanta to egoizm. I ten egoizm karmi skrupuły. I pycha - ksiądz mnie nie rozumie, forumowicze mnie nie rozumieją... Ja mam wiem lepiej co mam robić. Wiem jak to jest mieć skrupuły dlatego ludziom którzy mielą swoje grzechy rzeczywiste czy urojone na forum nie odpowiadam z reguły ani nie budzą oni mojego współczucia. Bo niezależnie od tego jak trudne jawić się uleganie skrupułom więcej cierpienia dostarcza ich ignorowanie. I owszem skrupuły mogą być narzędziem oczyszczenia ale tylko wtedy gdy ktoś praktykuje posłuszeństwo spowiedników czy kierownikowi duchowemu. Ale wtedy otoczenie najpewniej nie domyśli się że ktoś jest skrupulantem. Tak jak św. Teresa od Dzieciątka Jezus o której nawet jej spowiednik nie wiedział że ma problemy ze skrupułami - bo ona spowiadała się z tego co poleciła jej siostra.

Alez ja tego nie neguje.
Problem jest dosc zlozony, niemniej zauwazam w wielu radach pomijanie rozwoju sumienia i wrecz zagluszania go.
Z tym trzeba ostroznie, bo raz zagluszone, moze sie wiecej nie odezwac.
To tak jak w slowach Jezusa, odnosnie oczyszczonego i uprzatnietego mieszkania, do ktorego zly sprowadza siedmiu mocniejszych od siebie.

N sie 04, 2019 11:04 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To bardziej świadczy o osobach które problemy kształtowania swego sumienia rozwiązują na forach internetowych. Nie spotkałam tu (gdzie indziej zresztą też) żadnej osoby która np. mając do zainwestowania chociażby kilka tysięcy złotych, albo nawet kilkaset radziła się nieznanych jej i przypadkowych osób w internecie - z uwagi na oczywistą możliwość doznania uszczerbku w interesach majątkowych. A o rzeczy niby fundamentalne dla katolika można praktycznie nie wykazywać żadnej troski.
Moim zdaniem trudno ocenić jakość rad w szczególności że odpowiedzi często koncentrują się tylko na jakimś aspekcie pytania. Niemniej jednak masz rację - sama zresztą kiedyś na to zwróciłam uwagę bo uważam za wadliwe sugerowanie przez forumowiczów skrupułów innym - nawet w niby oczywistych przypadkach - właśnie z uwagi na możliwość pomylenia ich z wrażliwym sumieniem. Ten kto ma skrupuły najpewniej już o tym już usłyszał i to nie raz przy spowiedzi, a na forum tego nie ujawnia z sobie znanych powodów. To że usłyszy to n-ty raz od jakiegoś forumowicza nic nie zmieni.

N sie 04, 2019 11:24 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ten problem dotyczy nie tylko forum, ale i samych kaplanow co i jak radza penitentowi.
Jak pisalem w sasiednim temacie, to jak ktos choc raz probowal naprawiac zegarek mlotkiem to pozniej nawet najsprawniejszy zegarmistrz bedzie miall problem z ogarnieciem naprawy takiego zegarka.
Dusza ludzka i sumienie sa niewyobrazalnie bardziej deliikatne od takiiego zegarka.

W wiekszosci przypadkoow to powiedzial bym wprost, nagrzeszyles to teraz ponies tego konsekwencje i nie uciekaj, wez to "na klate" jak mezszczyzna i walcz z grzechem, zamiast wymigiwac sie od odpowiedzialnosci i konsekwencji.

N sie 04, 2019 11:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
en problem dotyczy nie tylko forum, ale i samych kaplanow co i jak radza penitentowi.

A co ty tak naprawdę wiesz o tym co kapłani innym mówią przy spowiedzi? Wiesz co i jak tobie radzili - najwyraźniej twoim zdaniem źle. I tu wracamy do pychy. Albo masz na uwadze jakieś żale jakichś osób - ale te trzeba podzielić co najmniej na pół. I tu też oczywiście wracamy do pychy. Bo oczywiście co tam kapłani mogą wiedzieć - walą młotkami na ślepo.

N sie 04, 2019 11:48 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
jesli chodzi o skrupulantyzm, to uwazam ze jest to w duzym stopniu sztuczny problem, tzn. sposob usprawiedliwienia przyzwyczajen do grzechu, w zderzeniu z przebudzeniem sumienia, ktore zaczyna wyrzucac nam wszystko, coraz drobniejsze grzechy ktorych nigdy nie zauwazalismy.
Nie dość że to co piszesz jest fałszywe i głupie, to jeszcze SKRAJNIE szkodliwe.
Nie można chyba zrobić większej krzywdy człowiekowi dotkniętemu skrupulantyzmem (który jest formą nerwicy natręctw) niż zasugerować mu, że jego nerwica ma rację i skrupuły sa uzasadnione.

Primum non nocere - jesli nie masz pojęcia na ten temat, nie pisz, bo Twoje mądrzenie powoduje pogorszenie stanu tych, którym "radzisz".

bergamotka napisał(a):
Doszukiwanie się w skrupułach gorliwości jest jednym z podstawowych błędów. Skrupulanckie spowiedzi to żadne oczyszczenie ale wysypywanie worka bzdur i niedorzeczności wymieszanych z rzeczywistymi grzechami.W skrupułach nie ma nic dobrego a uleganie skrupułom oznacza że cedzi się komary a połyka wielbłądy.
Dokładnie tak.

bergamotka napisał(a):
To bardziej świadczy o osobach które problemy kształtowania swego sumienia rozwiązują na forach internetowych. Nie spotkałam tu (gdzie indziej zresztą też) żadnej osoby która np. mając do zainwestowania chociażby kilka tysięcy złotych, albo nawet kilkaset radziła się nieznanych jej i przypadkowych osób w internecie - z uwagi na oczywistą możliwość doznania uszczerbku w interesach majątkowych. A o rzeczy niby fundamentalne dla katolika można praktycznie nie wykazywać żadnej troski.
Masz sporo racji, to ciekawa obserwacja, jednak nie przypisywałbym to "braku troski". Jest to raczej niezdolność do przyjęcia odpowiedzialności za własne decyzje oraz działanie kompulsywne.
Jeśli miałbym dać - z własnego doświadczenia - rady skrupulantom, byłyby takie:
  • po pierwsze - jak przychodzą natręctwa, nie walcz z nimi. Nie rozważaj, nie przekonuj siebie że są absurdalne - samo to, że się nimi zajmujesz, karmi je.
    Jedyną właściwą reakcją jest zlekceważenie ich. I to natychmiastowe.
  • dużego wsparcia może udzielić MĄDRY spowiednik
  • kolejna sprawa - natręctwa bazują na fałszywym obrazie Boga (jako surowego sędziego - śledczego itd. Może pomóc zgłebianie i kontemplowanie Miłości i miłosierdzia Boga (tego, że umarł po to, by dać możliwość zbawienia każdemu nas).
  • z metod "mnemotechnicznych" na natręctwa (działa także na nieszczęśliwą miłość) - załóz sobie na rękę gumkę recepturkę (ale tak, by nie uciskała). To Twój "wyłącznik natręctw". Jak przychodzą natręctwa, "pstrykasz" (bezboleśnie) gumką i "wyłączasz" natręctwo (zmieniasz temat mysli).
    Wygląda głupio, ale działa.
  • Jest też inna metoda (działa również na rozpacz) - siadasz na środku pokoju na krześle (im mniej bodźców tym lepiej - dobrze jak jest półmrok, żadnej muzyki itd.). Nastawiasz budzik na 15-20 minut.
    I... wystawiasz się na natręctwa. Intensywnie myślisz tylko na ich temat, jak najintensywniej.
    Metoda ta bazuje na fakcie, iż mózg ma "bezpieczniki" - jak coś jest zbyt intensywne, mózg "wyłącza" (efekt jest mniej-więcej taki, jakby się "znudził temat").

N sie 04, 2019 11:54 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
sam2 napisał(a):
en problem dotyczy nie tylko forum, ale i samych kaplanow co i jak radza penitentowi.

A co ty tak naprawdę wiesz o tym co kapłani innym mówią przy spowiedzi? Wiesz co i jak tobie radzili - najwyraźniej twoim zdaniem źle. I tu wracamy do pychy. Albo masz na uwadze jakieś żale jakichś osób - ale te trzeba podzielić co najmniej na pół. I tu też oczywiście wracamy do pychy. Bo oczywiście co tam kapłani mogą wiedzieć - walą młotkami na ślepo.

Masz racje, zbytnio to uogolnillem, ale intencja nie byla krytyka samych i wszystkich kaplanow, tylko pokazanie ze tam wlasnie sie zaczyna proces nawrocenia i wlasnie bardzo duzo zalezy od tego jak kaplan swoimi radami czy traktowaniem penitenta moze wplynac na jego rozumienie tej kwesti.
Rozumiem ze na twoje rozumienie tego co pisze ma wplyw to co sie zwyklle dzieje w dyskusjach czyi ciagle oskarzanie kazdego przez kazdego, ale nie o to mi chodzilo by kogokolwiek oskarzac, a jedynie by zobrazowac problem.

N sie 04, 2019 11:55 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Marek, zapominasz o podstawowej rzeczy a mianowicie o tym ze kazda choroba jest nastepstwem grzechu, nie wazne w tym momencie czyjego, ale ciagle grzechu.
Czesto jest tak ze jest to grzech kogos innego, ale to nie znaczy ze nie jest to nasteppstwem grzechu.
W calosci trzeba brac wszystko pod uwage, lacznie z wybaczeniem tym ktorzy byli przyczyna-popelnili ten grzech ktorego konsekwencje ponosi dana osoba.
Jak widze mieszaja ci sie totalnie podstawowe Prawdy wiary.
szukasz przeciwstawnych argumentow tak jak ci skrupulanci.

N sie 04, 2019 12:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
Masz racje, zbytnio to uogolnillem, ale intencja nie byla krytyka samych i wszystkich kaplanow, tylko pokazanie ze tam wlasnie sie zaczyna proces nawrocenia i wlasnie bardzo duzo zalezy od tego jak kaplan swoimi radami czy traktowaniem penitenta moze wplynac na jego rozumienie tej kwesti.

Tak i właśnie wyskakiwanie ni z tego ni z owego z podważaniem kompetencji księży co do których wierzymy że korzystają z łask związanych z ich stanem uważam za wysoce szkodliwe. Bo poza podważaniem zaufania ogólnie do księżny i do spowiedzi nic nie wnoszą.
sam2 napisał(a):
Rozumiem ze na twoje rozumienie tego co pisze ma wplyw to co sie zwyklle dzieje w dyskusjach czyi ciagle oskarzanie kazdego przez kazdego, ale nie o to mi chodzilo by kogokolwiek oskarzac, a jedynie by zobrazowac problem.

Nie, bo ja dyskusji nie traktuję osobiście - osobiste to są kłótnie. A jaką miarką mierzymy to tak nam będzie odmierzone. To że ktoś na tu na forum się ewentualnie wykłóca to już jego problem.

N sie 04, 2019 12:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dlatego wlasnie wszelkie tego typu pytania na forum powinny by po prostu blokowane-usuwane by nie zostala na nie udzielona zadna odpowiedz-rada.
Jesli forum nie da tekiej mozliwosci, pozostanie tylko jedna, Kaplan i konfesjonal, bo to jest zadanie kaplanow i ich odpowiedzialnosc.

Ostatnio edytowano N sie 04, 2019 12:13 pm przez sam2, łącznie edytowano 1 raz

N sie 04, 2019 12:10 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1335 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89  Następna strona