Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N gru 15, 2019 8:26 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1387 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90 ... 93  Następna strona
 Pytania o grzech 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
sam2 napisał(a):
Marek, zapominasz o podstawowej rzeczy a mianowicie o tym ze kazda choroba jest nastepstwem grzechu, nie wazne w tym momencie czyjego, ale ciagle grzechu.
Czesto jest tak ze jest to grzech kogos innego, ale to nie znaczy ze nie jest to nasteppstwem grzechu.
W calosci trzeba brac wszystko pod uwage, lacznie z wybaczeniem tym ktorzy byli przyczyna-popelnili ten grzech ktorego konsekwencje ponosi dana osoba.
Jak widze mieszaja ci sie totalnie podstawowe Prawdy wiary.
szukasz przeciwstawnych argumentow tak jak ci skrupulanci.

Nie pisałem nic na temat ogólnych przyczyn grzechu, więc nie chrzań sam2 po swojemu, tylko PRZESTAŃ SZKODZIĆ.
To nie jest już sprawa naszych "szorstkich" relacji, tylko tego, że wygłaszasz sobie różne teoretyczne kwestie, jednocześnie SZKODZĄC skrupulantom - bo trudno o gorszą radę dla nich niż zasugerowanie, iż ich skrupuły mają podstawy i mają się zastanawiać nad tym co niosą.
Po prostu PRZESTAŃ TO ROBIĆ.

N sie 04, 2019 12:12 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wchodzisz na metne wody z takim rozumieniem skrupulanctwa.

N sie 04, 2019 12:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
dlatego wlasnie wszelkie tego typu pytania na forum powinny by po prostu blokowane-usuwane by nie zostala na nie udzielona zadna odpowiedz-rada.

Można też nie odpowiadać, zwłaszcza gdy się chce poteoretyzować. To nie boli.

N sie 04, 2019 12:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
sam2 napisał(a):
dlatego wlasnie wszelkie tego typu pytania na forum powinny by po prostu blokowane-usuwane by nie zostala na nie udzielona zadna odpowiedz-rada.

Można też nie odpowiadać, zwłaszcza gdy się chce poteoretyzować. To nie boli.

Wiem ze to nie boli, niemniej odpowiedzi ktore ewentualnie udzielam kierowane sa raczej tych udzielajacych odpowiedzi, a nie skrupulantow, co niektorzy rozumieja jako mieszanie w temacie.

N sie 04, 2019 12:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
Wiem ze to nie boli, niemniej odpowiedzi ktore ewentualnie udzielam kierowane sa raczej tych udzielajacych odpowiedzi, a nie skrupulantow, co niektorzy rozumieja jako mieszanie w temacie.

No na temat to w istocie nie jest. Może stąd masz potem wrażenie że tu nie robi się nic tylko oskarża innych.

N sie 04, 2019 12:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
sam2 napisał(a):

No na temat to w istocie nie jest. Może stąd masz potem wrażenie że tu nie robi się nic tylko oskarża innych.

To nie jest wrazenie, tylko fakt na ktory sa tu cale strony oskarzen.

N sie 04, 2019 12:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):

Najwyraźniej produkowanych i przez ciebie - dałeś przykład w tym wątku. Atmosferę na forum, zwłaszcza w wątkach w których piszesz, też współtworzysz. Nie rozumiem tych co siedzą tu na forum i regularnie piszą jaka tu strasznie.

N sie 04, 2019 12:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
sam2 napisał(a):

Najwyraźniej produkowanych i przez ciebie - dałeś przykład w tym wątku. Atmosferę na forum, zwłaszcza w wątkach w których piszesz, też współtworzysz. Nie rozumiem tych co siedzą tu na forum i regularnie piszą jaka tu strasznie.

Nie wiem czy zrozumiesz, ale jak w jednm z tematow, to musialem szrobic z siebie hipokryte by wytlumaczyc np. sachol o co chodzi w tym o czym pisalem.
Czest by cokolwiek komus wytlumaczyc, trzeba samemu zrobic zle, by dana osoba to odczula i poprzez to zrozumiala o czym mowa.
Jak nie poczulas nigdy uklucia igla, to nie zrozumiesz o czym mowi ten ktory zali sie na bol powodoowany zastrzykiem.

N sie 04, 2019 12:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
Nie wiem czy zrozumiesz, ale jak w jednm z tematow, to musialem szrobic z siebie hipokryte by wytlumaczyc np. sachol o co chodzi w tym o czym pisalem.
Czest by cokolwiek komus wytlumaczyc, trzeba samemu zrobic zle, by dana osoba to odczula i poprzez to zrozumiala o czym mowa.
Jak nie poczulas nigdy uklucia igla, to nie zrozumiesz o czym mowi ten ktory zali sie na bol powodoowany zastrzykiem.

Może masz problem u podstaw. Tu jest forum dyskusyjne, ludzie powinni starać się dyskutować a nie wychowywać innych.

N sie 04, 2019 12:46 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Nie rozumiem tych co siedzą tu na forum i regularnie piszą jaka tu strasznie.

Są tacy, którzy rezygnują z forum i odchodzą w wieeeelkim stylu. Za wolno im też likwidują konta, więc natężenie niechęci ulega zwielokrotnieniu. Potem patrzę, oooo teraz pisze z innego miejsca na ziemi i uważa, że go nie widzę. Czasem zmienia dla niepoznaki wyznanie, wiek a czasem nawet płeć. Mamy tu niezłą zabawę. W międzyczasie niektórzy piszą nam laurki na innych forach. A że świat to globalna wioska, więc wraca...
Rady dla skrupulantów, które przybliżył Barney, sprzedam w realu i Barneyowi nic nie powiem. :-D .

N sie 04, 2019 12:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Są tacy, którzy rezygnują z forum i odchodzą w wieeeelkim stylu. Za wolno im też likwidują konta, więc natężenie niechęci ulega zwielokrotnieniu. Potem patrzę, oooo teraz pisze z innego miejsca na ziemi i uważa, że go nie widzę. Czasem zmienia dla niepoznaki wyznanie, wiek a czasem nawet płeć.

No, po ludzku to chociaż zrozumiałe. Jak się odejdzie to głupio wracać pod starym nickiem. Wiem co piszę, bo sama odchodziłam dwukrotnie :| I dalej tu piszę...

N sie 04, 2019 12:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A wracając do problemu skrupułów, to po namyśle stwierdzam, że mnie najbardziej pomagało słuchanie stałego spowiednika. Szczęśliwie nie zalecał mi wiele - w zasadzie bardzo mało - stąd nie było problemu z zapamiętaniem wszystkiego. Ale zdyscyplinowanie samej siebie by to realizować nie było już takie proste. Pierwsza rada była taka by nie wracać w myślach do odbytej spowiedzi - to ucina problem wszelkich niepewności, lęków, wątpliwości czy się powiedziało wszystko co trzeba, czy ksiądz zrozumiał, czy nie zrozumiał, czy spowiedź ważna czy nieważna. Oczywiście w praktyce nie udało mi nigdy tego zrealizować w pełni bo obawy związane ze spowiedzią (u mnie przede wszystkim że skłamałam przy wyznawaniu grzechów, co pojawiało się zawsze gdy próbowałam wyznawać grzechy w miarę normalnie, a nie snuć całe historie ze wszystkimi drobiazgami i detalami) przychodziły na myśl niechciane i trzeba było wysiłku by myśli te ucinać a nie kontynuować. Spowiadałam się z nich przy następnej spowiedzi. I to było dla mnie najstraszniejsze - praktycznie każdorazowo wyznawać jednemu i temu samemu księdzu że nie wiem czy przy poprzedniej spowiedzi nie skłamałam. Ale to był taki bat który mnie motywował by nie myśleć o starych spowiedziach. Z perspektywy czasu uważam że jedyną metodą na wątpliwości związane z odbytą spowiedzią to jest o starych spowiedziach nie myśleć, a jeśli się coś jednak wymyśli to poddać to pod osąd spowiednika przy kolejnej spowiedzi - bez względu na to, a nawet zwłaszcza, jeśli to trudne - a do tego czasu samemu tego nie roztrząsać bo najpewniej i tak nie dojdzie się do żadnych konstruktywnych wniosków, a nawet jeśli to i tak nie uciszą one lęku. Gdy się tych myśli nie podtrzymuje to z czasem się one wyciszają - są coraz rzadsze i słabsze.
A drugie zalecenie dotyczyło codziennego rachunku sumienia - trwającego ok. 15 minut z czego ok. 5 należy przeznaczyć na dziękczynienie Bogu. To też nie było proste - z uwagi zwłaszcza na pojawiające się w ciągu dnia wątpliwości że zgrzeszyłam. Ale odsuwanie roztrząsania typu "grzech czy nie grzech" na wyznaczony (i ograniczony) czas przeznaczony tylko na roztrząsanie i to wnikliwe swoich grzechów pomaga. To jest chyba to co Barney nawał wystawieniem się na swoje natręctwa. Dodatkowo jeśli w ciągu dnia ucina się myśli o grzechach nie to nie nakręca się lęku. Bywało niekiedy tak że wieczorem przy rachunku sumienia nie mogłam sobie przypomnieć już jaki grzech mnie tak zdenerwował rano. A dziękczynnie pomaga na ewentualne fałszywe obrazy Boga, o czym też pisał Barney.

N sie 04, 2019 2:08 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
A tutaj Papież mówi że "do maksimum ograniczyć wykorzystanie zasobów nieodnawialnych", czy to oznacza rezygnację z klimatyzacji piekarnika czy z pasteryzacji bądź używania lodówki i innych zdobyczy?
Czy fabryki generalnie są złe i czy przemysł jest zły?

https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Ar ... -dla-Ziemi
?
Oraz pytania czy grzechem jest uzywanie transportu komputera czy pralki zmywarki ,czy Papież mówi że powinnno sie ręcznie i wogole?
Czy katolik ma prawo do korzystania z zasobów nieodnawialnych benzyna,ropa,gaz,węgiel?

N sie 11, 2019 12:51 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Albo czy to nauczanie dalej obowiązuje?

Dla uzasadnienia tej tezy powołał się między innymi na nauczanie św. Ambrożego - do którego odnosił się często Paweł VI - głoszące, że wszystko, co człowiek wydaje ponad potrzeby konieczne, stanowi zbytek i odbieranie pożywienia innym

Read more: http://www.pch24.pl/papiez-franciszek-z ... z5wI3QxFHJ

N sie 11, 2019 1:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
random14 napisał(a):
A tutaj Papież mówi że "do maksimum ograniczyć wykorzystanie zasobów nieodnawialnych", czy to oznacza rezygnację z klimatyzacji piekarnika czy z pasteryzacji bądź używania lodówki i innych zdobyczy?
Czy fabryki generalnie są złe i czy przemysł jest zły?

https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Ar ... -dla-Ziemi
?
Oraz pytania czy grzechem jest uzywanie transportu komputera czy pralki zmywarki ,czy Papież mówi że powinnno sie ręcznie i wogole?
Czy katolik ma prawo do korzystania z zasobów nieodnawialnych benzyna,ropa,gaz,węgiel?

Masz jakaś schize ekologiczna?
Prywatne opinie papieza nie ibowiazuje katolikow. Mysle ze jako papiez nie powinnien sie zajmowac ekologoa a czlowiekiem. Wiec mnie np w wiekszosci wypowiedzi papieza nie interesuja

"Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną"

N sie 11, 2019 5:01 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1387 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90 ... 93  Następna strona