Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So wrz 21, 2019 3:26 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1348 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 86, 87, 88, 89, 90  Następna strona
 Pytania o grzech 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
sachol napisał(a):
Jak tu ufać takiej dziewczynie co gra na 2 fronty? Potajmne rozmowy i schadzki sa niemoralne bez wiedzy jej narzeczonego. Najlepiej postawic sprawe jasno że jesli nienchce brac slubu to niech zerwie z tamtym a wtedy Ty bylbys zainteresowany ewentualna znajomoscia. Poki noe powiedziała tak przed ołtarzem ma prawo zmienić wybor ale tylko w sposób uczciwy a nie cigania 2 srok za ogon

O to mi chodzi sam bym nie chciałbyc tym drugim pytam tylko czy to nie grzech jeśli ona zostawi go dla mnie rok przed ślubem

So sie 17, 2019 2:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Weź się zacznij zachowywać jak mężczyzna. Dziewczyna ma narzeczonego, wyznaczony termin ślubu, to miej honor i zostaw ją w spokoju. Znajdź sobie inną jako obiekt zainteresowania i ew. planów małżeńskich!

So sie 17, 2019 2:09 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zgadzam się z tym co napisali Peter W oraz Yarpen Zirgin. Daj sobie z tą dziewczyną spokój, bo przecież nie jesteś aktorem odgrywającym rolę w filmie "Uciekająca panna młoda" z Julią Roberts a ich ślub to nie film... Komedie romantyczne są fajne, ale jak się je ogląda na szklanym ekranie. W życiu realnym tego typu sytuacje kończą się zawsze dramatem... ludzkim.

So sie 17, 2019 8:30 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Czy jak sie spytam jakiegoś księdza czy coś jest grzechem a on powie że nie .
To czy muszę się pytam innych ? ,bo gdzieś na necie znalazłem że św Jan Chryzostom powiedział że myśli że więcej księzy bedzie potępionych...

So sie 17, 2019 9:34 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
To po co się pytasz? Jakakolwiek odpowiedź Cię i tak nie usatysfakcjonuje. Obojętne czy forum, czy ksiądz, czy papież..

So sie 17, 2019 9:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
To po co się pytasz? Jakakolwiek odpowiedź Cię i tak nie usatysfakcjonuje. Obojętne czy forum, czy ksiądz, czy papież..

Nerwica natrectw chyba jest trudna w leczeniu.
Nas te pytanua śmieszą ale osoba dotknięta ta przypadlościa pewnie zmaga sie z cierpieniem
Random czy bierzesz jakies lekarstwa?
Forum Ci nie pomkze trzeba wyleczyc przyczyne

N sie 18, 2019 9:04 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pawel4323 napisał(a):
sachol napisał(a):
Jak tu ufać takiej dziewczynie co gra na 2 fronty? Potajmne rozmowy i schadzki sa niemoralne bez wiedzy jej narzeczonego. Najlepiej postawic sprawe jasno że jesli nienchce brac slubu to niech zerwie z tamtym a wtedy Ty bylbys zainteresowany ewentualna znajomoscia. Poki noe powiedziała tak przed ołtarzem ma prawo zmienić wybor ale tylko w sposób uczciwy a nie cigania 2 srok za ogon

O to mi chodzi sam bym nie chciałbyc tym drugim pytam tylko czy to nie grzech jeśli ona zostawi go dla mnie rok przed ślubem

Lepiej zeby nie zostawiala go dla Ciebie bo to raczej slaby material na zone, potem moze Ciebie zostawi dla kogos innego ?
Jesli nie chce byc z swoim narzeczonym a go zwodzi i na boku szuka znajomosci to raczej nie postepuje uczciwie i morlanie

N sie 18, 2019 9:08 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Ja rozumiem że dla was to jest śmieszne,ale jak człowiek czyta że święty mówi że wiekszosc będzie potepiona,to mu sie chce zaczac uważac wszystko za grzech.No i księdza nie mozna się sluchać bo wiekszośc bedzie potępiona ;tak mysli Jan Chryzostom .Czy mozna się smiac jak coś jest śmiesznego...

Chyba że tego świeci wcale nie powiedzieli

N sie 18, 2019 10:21 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
random - daj sobie spokój już z tymi pytaniami. Następne zacznę ciąć, a jak to nie pomoże - zaczną się kary regulaminowe
Naucz się używać zdrowy rozsądek i słuchaj tego co mówią księża. Oni to co Ty rozkminiasz dawno przeczytali. Mają (z reguły) solidne podstawy formacyjne i naukowe i wiedzą jak interpretować. Ty nie potrafisz i wychodzi Ci jedno wielkie jajo.

N sie 18, 2019 1:00 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Nieczyste myśli
Witam
Chciałbym się zapytać o jedną rzecz:
1. Mianowicie idę ulicą i dożo kobiet chodzi skąpo ubranych, odsłaniając nogi i chodząc w obcisłych spodniach. Zerkam czasem od góry do dołu. Czy grzechem jest na nie spoglądać ?
Oczywiście nie myślę, że chciałbym popełnić jakiś grzech z tą osobą.
Samo tylko zerkanie i patrzenie się na piękno ciała, figury, kształtów itp.
Ale świadomie zerkam ( może z 2-3 razy i idę dalej ).
A świadomie i dobrowolnie to wiadomo co to :)
Bo gdybym tylko raz zobaczył a potem już nie spoglądał to grzechu by nie było, a tutaj kolejny raz już świadomie i dobrowolnie patrzę gdyż spodobała mi się ta osoba, jej ciało itp.
Ale myślę czasami że to jednak nie jest grzech przecież nie zamierzam tej osoby wykorzystać, nie traktuję jej jak przedmiot ( bo tylko na nią patrzę) , nie mam zboczonych myśli i nie czekam specjalnie w miejscu żeby się rozkoszować widokiem kobiet.
Proszę o jakaś radę jak do tego podchodzić.
2.Jestem żonaty czy takim zachowaniem nie zdradzam w swojej żony ?

Pn sie 19, 2019 6:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nieczyste myśli
rafal15 napisał(a):
Witam
1. Mianowicie idę ulicą i dożo kobiet chodzi skąpo ubranych, odsłaniając nogi i chodząc w obcisłych spodniach. Zerkam czasem od góry do dołu. Czy grzechem jest na nie spoglądać ?
Bo gdybym tylko raz zobaczył a potem już nie spoglądał to grzechu by nie było, a tutaj kolejny raz już świadomie i dobrowolnie patrzę gdyż spodobała mi się ta osoba, jej ciało itp.
Ale myślę czasami że to jednak nie jest grzech przecież nie zamierzam tej osoby wykorzystać, nie traktuję jej jak przedmiot ( bo tylko na nią patrzę) , nie mam zboczonych myśli i nie czekam specjalnie w miejscu żeby się rozkoszować widokiem kobiet.

Jak masz watpliwości to nie zerkaj i po Twoim problemie.
Jesli sumienie cos wyrzuca to moze to noe jest takie niewinne zerkanie jak na drzewo w lesie

Pn sie 19, 2019 8:19 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nieczyste myśli
rafal15 napisał(a):
Witam

Tutaj:
viewtopic.php?f=8&t=23288&p=1145351#p1145351

Wt sie 20, 2019 1:04 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Sam z takim pytaniem zwróciłem się do spowiednika. Powiedział mi że pan Bóg stworzył kobietę i mężczyznę by nawzajem się sobie podobali. I również obdarzył nas popędem.
Samo patrzenie, tym bardziej na kobiety które celowo tak się ubierają by odsłaniać swoje ciała nie jest grzechem.
To kobiety które ubierają się wyzywająco i nęcą mężczyzn będą za to pokutować.

Wt sie 20, 2019 1:17 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post nieczyste myśli
Znalazłem taką odpowiedz na internecie:

„Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż!. A ja wam powiadam: »Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa«” (Mt 5, 27—28). Fragment ten często jest niewłaściwie interpretowany. Często rozumiemy, że czysty jest tylko ten i jedynie ten ma czyste serce, kto w ogóle nie pomyśli, że chciałby przespać się z kobietą; jeśli chodzi o małżeństwo — z kobietą, którą nie jest żoną. W takim ujęciu czystość oznacza pozbawienie reakcji seksualnych, pragnień i pobudzeń, jakie pojawiają się w różnych sytuacjach życia człowieka. Według tego myślenia czysty mężczyzna przestaje, powinien przestać interesować się w ogóle kobietami, może interesować się tylko swoją żoną. I osobą, przy której mógłby się pobudzić, mając czyste serce, jest jedynie jego żona. Jeżeli odczuwa pobudzenie seksualne, pragnienie czy ma myśli seksualne, związane z jakąkolwiek inną kobietą, jest nieczysty, w swoim sercu dopuścił się cudzołóstwa. A zatem już w tym momencie byłby przez Jezusa surowiej oceniony moralnie, niż oceniany był Żyd na podstawie prawa Mojżesza, według którego grzech mógł się dokonać dopiero we współżyciu z kobietą. Jest to błędna interpretacja. Jezusowi nie chodziło o takie podejście. Błąd polega na myleniu pożądliwości cielesnej w sensie psychoseksualnym z pożądliwością serca. Jezus mówi coś innego. Jest rzeczą naturalną, że ludzie na siebie reagują i mogą się pobudzić w kontakcie ze sobą. Nie jest to grzechem, bo tak reaguje człowiek — cały czas odbieramy bodźce od innych. Grzech pojawia się dopiero wtedy, kiedy człowiek w swoim sercu wybierze cudzołóstwo. Może się ono nie zrealizować, ale w sercu zadecydujemy, zgodzimy się na to, że chcemy z jakąś osobą współżyć. I w konsekwencji będziemy do tego dążyć, ponieważ w sercu podjęliśmy taką decyzję.

------------------
i jeszcze jedna wypowiedz

Co to znaczy "pożądliwie"? Chodzi o sytuację, w której kiedy ktoś spojrzy, podejmuje już decyzję o grzechu. Do grzechu nie dochodzi tylko dlatego, bo dostał w mordę... Czyli ona nie ma grzechu, on ma. Już popełniony w sensie woli, zapadła decyzja. Ale jeśli przychodzą mu takie myśli, podoba mu się kobieta i reaguje na nią jako mężczyzna, no to jest pomieszanie, że tak powiem, emocji z fizjologią i grzechem. Pan Bóg stworzył mężczyznę i kobietę, reakcje na siebie są naturalne.

Także raczej samo spojrzenie czy myśl grzechem nie jest. Bo trzeba by było w ogóle nie wychodzić z domu lub nie można było by iść na basen, bo tam z reguły ktoś jest w krótkim stroju.
Oczywiście nie można przesadzać i nie gapić się bez opamiętania. Chodzi jedynie o chwilowe spojrzenie. I też nie o takie w którym ktoś specjalnie szuka okazji do tego.

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi.

Ostatnio edytowano Wt sie 20, 2019 7:30 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Scalono 2 posty

Wt sie 20, 2019 2:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: nieczyste myśli
rafal15 napisał(a):
Znalazłem taką odpowiedz na internecie:

„Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż!. A ja wam powiadam: »Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa«” (Mt 5, 27—28). Fragment ten często jest niewłaściwie interpretowany. Często rozumiemy, że czysty jest tylko ten i jedynie ten ma czyste serce, kto w ogóle nie pomyśli, że chciałby przespać się z kobietą; jeśli chodzi o małżeństwo — z kobietą, którą nie jest żoną. W takim ujęciu czystość oznacza pozbawienie reakcji seksualnych, pragnień i pobudzeń, jakie pojawiają się w różnych sytuacjach życia człowieka. Według tego myślenia czysty mężczyzna przestaje, powinien przestać interesować się w ogóle kobietami, może interesować się tylko swoją żoną. I osobą, przy której mógłby się pobudzić, mając czyste serce, jest jedynie jego żona. Jeżeli odczuwa pobudzenie seksualne, pragnienie czy ma myśli seksualne, związane z jakąkolwiek inną kobietą, jest nieczysty, w swoim sercu dopuścił się cudzołóstwa. A zatem już w tym momencie byłby przez Jezusa surowiej oceniony moralnie, niż oceniany był Żyd na podstawie prawa Mojżesza, według którego grzech mógł się dokonać dopiero we współżyciu z kobietą. Jest to błędna interpretacja. Jezusowi nie chodziło o takie podejście. Błąd polega na myleniu pożądliwości cielesnej w sensie psychoseksualnym z pożądliwością serca. Jezus mówi coś innego. Jest rzeczą naturalną, że ludzie na siebie reagują i mogą się pobudzić w kontakcie ze sobą. Nie jest to grzechem, bo tak reaguje człowiek — cały czas odbieramy bodźce od innych. Grzech pojawia się dopiero wtedy, kiedy człowiek w swoim sercu wybierze cudzołóstwo. Może się ono nie zrealizować, ale w sercu zadecydujemy, zgodzimy się na to, że chcemy z jakąś osobą współżyć. I w konsekwencji będziemy do tego dążyć, ponieważ w sercu podjęliśmy taką decyzję.

------------------
i jeszcze jedna wypowiedz

Co to znaczy "pożądliwie"? Chodzi o sytuację, w której kiedy ktoś spojrzy, podejmuje już decyzję o grzechu. Do grzechu nie dochodzi tylko dlatego, bo dostał w mordę... Czyli ona nie ma grzechu, on ma. Już popełniony w sensie woli, zapadła decyzja. Ale jeśli przychodzą mu takie myśli, podoba mu się kobieta i reaguje na nią jako mężczyzna, no to jest pomieszanie, że tak powiem, emocji z fizjologią i grzechem. Pan Bóg stworzył mężczyznę i kobietę, reakcje na siebie są naturalne.

Także raczej samo spojrzenie czy myśl grzechem nie jest. Bo trzeba by było w ogóle nie wychodzić z domu lub nie można było by iść na basen, bo tam z reguły ktoś jest w krótkim stroju.
Oczywiście nie można przesadzać i nie gapić się bez opamiętania. Chodzi jedynie o chwilowe spojrzenie. I też nie o takie w którym ktoś specjalnie szuka okazji do tego.

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi.

Bywa cienka granica z tą pożądliwością.
Dobrym kryterium rozeznania czg wszystko jest ok może być czy chcialbys aby Twoja żona w taki sam sposób jak Ty patrzysz na kobiety, patrzyła na innych mężczyzn lub czy chciałbyś aby inni mężczyzni w ten sam sposób patrzyli na Twoją córkę

Śr sie 21, 2019 5:58 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1348 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 86, 87, 88, 89, 90  Następna strona