Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 17, 2019 9:41 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 154 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Yarpen Zirgin napisał(a):
Pytałem o łaski od Boga.

Oczywiście masz 100% racji. Łaski od Boga są takie same.

N maja 12, 2019 1:16 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Byłem dziś na Mszy Trydenckiej, mimo kilku utrudnień. Od razu zaskoczenie: Komunia na Mszy Trydenckiej! 8)

Inaczej niż na NOM, bo pięcioro dzieci, wystrojonych w białe sukienki i garnitury, ze świecami w ręku... Całość uroczystości komunijnej była po polsku, tuż po pokropieniu. Potem Msza już po łacinie. Choć oczywiście były i dwie pieśni w języku narodowym.

Mam małe zastrzeżenia ;) Brak mikrofonu... księdza prawie nie słychać jak głosi kazanie. No i Ewangelia moim zdaniem też mogłaby być po polsku odczytana, choć to nie są według mnie "przeszkody nie do pokonania".

Ludzi tłum, kościół w szwach pękach, więc i Komunia się przedłużyła.

Jedność liturgiczna na pewno by się przydała... tylko my sami tu "na dole" musimy jakoś przestać naprzeciw siebie stawiać bariery i mury.

N maja 12, 2019 1:24 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
A ja nigdy nie napiszę, by zlikwidować tridentinę.
A kto chce likwidować? NIKT.
Za to wciąż jesteśmy obrzucani błotem i wyzywani przez tradycjonalistów którzy odeszli z Kościoła jak chociażby Wespecjan, koziels (nie jestem pewien czy z Kościoła odszedł)

N maja 12, 2019 1:39 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jeśli chodzi o nagłośnienie. Ono nie bylo potrzebne, sprawy akustyki uwzględniała budowa świątyń. Ambony nie były w przypadkowych miejscach i księża w nich stawali też wiedząc jak będzie roznosił się głos, np wiedział kapłan, że głos w tym kościele należy kierować na trzeci filar, wówczas będzie słyszalny. Do tego były potrzebne zajęcia z emisji głosem.
Skoro mikrofon to zuooo, trzeba cieszyć się namiastkami. Wystawienie przypadkowego człowieka na scenie teatru nie zastąpi aktora, który wie jak posługiwać się głosem. Wie też jak o niego dbać, by nie mieć problemu ze strunami głosowymi.

Nie wystarczy założyć starych szat, by wejść w inne czasy. Z komórek ci księża też porezgnowali, z internetu też skoro grają takich tradycjonalistów? Maniera. Powiedziano już, że msza ewoluowala przez wieki. Teraz mamy czyste i bezmyślne naśladownictwo. Msze Trydenckie nie były pozbawione nagłośnienia, tyle że było fatalne, bo i stan techniki inny. To pamiętają ci, którzy urodzili się trochę wcześniej niż SVII.

N maja 12, 2019 1:45 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ciekawie o mszy trydenckiej i reformie w liturgii mówił były nasz śp. ks. Marian. Może się jeszcze zachowało coś na forum. O tyle wartościowe ze był księdzem i w czasach gdy odprawiano tylko msze trydencka jak i po reformie. Zreszta mówił ze dzisiejsza msza trydencka to nie to samo co było przed soborem. Zreszta miał dość dużo krytycznych uwag tak i do NOM jak i do Trydentu.

N maja 12, 2019 1:55 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Przyznam się, że kompletnie nie rozumiem kwestii pytania dotyczącego rezygnacji z komórek czy internetu... A dlaczego mają rezygnować? Czy ksiądz odprawiający Mszę Trydencką tuż przed Soborem Watykańskim II nie posiadał np. własnych pieniędzy, gosposi czy samochodu?

Przecież kapłan sprawujący Mszę Trydencką nie ma stawać się kimś na wzór... amisza? Oni chyba rezygnują z elektryczności i odcinają się od cywilizacji. W polskim Kościele jedynymi, którzy zrezygnowali z takich dogodności, to mnisi kameduli - tylko ich jest kilkunastu na całą Polskę w dwóch eremach. I sprawują NOM... a nie Trydencką Mszę.

Nie chodzi o "udawanie" chyba, tylko o to, że czasy się zmieniają, trzeba się do nich dostosowywać, ale liturgia winna zostać nienaruszona, bo jest źródłem łask Bożych. Tak to rozumiem. I ta tradycja jeżeli odnosi się do przestrzeni liturgicznej, chyba nie jest czymś zły czy niestosownym?

Benedyktyni - najstarszy męski zakon mniszy w Kościele. Trwają już 1500 lat. I czymś oczywistym jest, że mnich w XXI wieku nie będzie żywił się czy poruszał tymi samymi rzeczami, sposobami co 100 lat temu czy 200. Mnisi mają komórki, chodzą do fryzjera, oglądają tv.

Choć są podobno te bardziej właśnie tradycyjne wspólnoty, które cieszą się wciąż nowymi powołaniami - surowe zakony w laickiej Francji ; trapiści, kartuzi.

Być może to być niedogodność - na początku. Dziś Mszę sprawował kapelan szpitala, który przychodził do nas na oddział. Wcześniej Msze odprawiał kapłan z diecezji tarnowskiej i on bardzo wyraźnie i głośno przemawiał. Na tygodniu przy bocznym ołtarzu Mszę sprawował kapłan z Indonezji więc nie było kazania. Obecnie jest tam 23 kapłanów zaangażowanych w duszpasterstwo tradycyjnej liturgii - zakonnicy też (marianin i franciszkanin).

Przez lata uczestniczyłem na NOM, a tam niekiedy mikrofony były "nadużywane" - darcie się kantora zamiast śpiewu psalmu... albo kazania polityczne pewnego duszpasterza. On nie krzyczał, on się darł, aż głośniki trzeszczały. I nic w tym dziwnego, że siedząc w ostatniej ławce w pełnym po brzegi kościele mogłem czegoś nie dosłyszeć. Nie zraża mnie to. Na NOM są mikrofony, kazania każdy słyszy...ale czy słucha - to jest już inna sprawa. Każda część organizmu musi się dostosować - uszy też :wink:

Jadąc w ogóle na Mszę zadzwoniła ciocia z pytaniem czy może za tydzień ze mną jechać i że czego jej nie "zaproponowałem". Bo faktycznie tylko wspomniałem, że jeżdżę na takie Msze. I chce przyjechać. Nie trzeba reklamy czy namawiania. Wystarczyło mimochodem odpowiedzieć na proste pytanie: co robię w niedzielę. Podobnie "napalił" się brat szwagra, który do tej pory słynął z tego, że jeździł na te wszystkie Msze o uzdrowienie. Od Jarosławia po Przeprośną Górkę.

A niech jadą, choć na wstępie ich "zniechęcałem", że długo bardzo i po łacinie. I tak chcą jechać ;d Przecież im nie zabronię 8)

Może to zwykła ciekawość, nie mnie to oceniać. Długość ich nie przeraża - zwłaszcza brata szwagra, który przecież na tych Mszach o uzdrowienie o wiele więcej klęczy, śpiewa, modli się...

N maja 12, 2019 2:44 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Z powodu zmianu rytu mszy nie otrzymasz więcej łask, to moja wiedza. Otrzymasz je jedynie wówczas, gdy będziesz mógł więcej odebrać. Istota odbioru leży jednak w tobie a nie na zewnątrz. Łaska Boża buduje na naturze a nie rycie mszy. Wybór rytu to sprawa indywidualna. Przeciwstawiasz bębenki, gitarki i łączysz to z NOM. Ja tego u nas nie obserwuję. Organy towarzyszą śpiewom. Psalmy śpiewa też organista.

Nie wiem, czy potrafisz...starzy księża, którzy potrafią odprawiać msze po łacinie i łacinę znają przeszli w jakimś czasie na język narodowy. Dziś mogą odprawiać jak chcą, ale w domach księży emerytów nadal mamy NOM. Czy oznacza to zatrzymanie ich rozwoju duchowego? Demencję starczą? Msza NOM hamulcowym duchowości? Rozumność polega na umiejętności operowania różnymi informacjami i wstawiania ich tam, gdzie ich miejsce. Sam o tym pisaleś chwilę temu. Jakim cudem naukę o łasce umieszczasz wartościująco w rycie mszy? YZ o to samo dwukrotnie tutaj zapytał. Jakie dodatkowe łaski spływają na uczestniczących w mszy w starym rycie?
Jeśli mi odpowiesz satysfakcjonująco teologicznie na to pytanie, zmienię zdanie o myleniu estetyki i osobniczych upodobań i podążaniu ścieżką (czasem tylko maniery) w nieznane z wiedzą na temat łaski. Byle na temat a nie obok. Każdy fałszywy ton odczytam.

N maja 12, 2019 3:07 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Oczywiście, że nie ... ja już więcej niż 50 razy pisałem, że NOM i Msza Trydencka są sobie równe - więc łaska jest tu i tu. Nie tylko na Trydenckiej.

Mi chodziło o to, że liturgia może być, ale nie musi taka jak dawniej - a nie sposób życia. O to mi chodziło.

Nie rozumiem co znaczy: "Nie wiem czy potrafisz..." i dalej coś o księżach emerytach.

Odnosiłem się do Twojego pytania, czy ci księża "tradycjonaliści" zrezygnowali też z komórek i internetu. Dlatego starałem się wykazać, że niby czemu mieliby rezygnować z tych nowinek, skoro w moim rozumieniu chodzi o tradycję w liturgii a nie życiu codziennym. Dlatego podałem przykłady mnichów, współczesnych zakonów.

Już dawno z Barneyem doszliśmy tu do porozumienia, że wybór rytu to sprawa indywidualna. I w tym się zgodziliśmy. I ja od samego początku (jak prześledzisz moje posty dokładnie) nigdzie nie pisałem, że NOM nie jest ważna, nie ma na Niej łask czy czegoś podobnego.

Po prostu forma mi bardziej odpowiada w niektórych momentach Mszy na tej Trydenckiej. Zresztą nie mogę być obiektywny w porównywaniu. Chociażby ze względu na same liczby. Na Trydenckiej byłem pięć razy, na NOM nawet nie jestem w stanie policzyć. Jako osoba odpowiedzialna w zakonie za zakrystię (tygodniowy dyżur) musiałem czasem i dwa razy dziennie posługiwać do Mszy.

I nigdzie też nie napisałem, że np. rezygnuję z NOM, bo poznałem Mszę Trydencką. Mamy teraz maj, piękne nabożeństwa majowe, więc w mojej parafii chodzę na NOM, normalnie. Obecnie jestem po zabiegu, co wiąże się z pewnymi ograniczeniami: lekarstwa o konkretnej porze dnia podczas posiłków, więc nie mogę codziennie jeździć na drugi koniec miasta na Mszę Trydencką, bo to byłoby już jakąś fanaberią i bagatelizowaniem zdrowia. Spokojnie, żaden ze mnie fanatyk.

I osobiście nie bardzo lubię takich zwrotów typu "każdy fałszywy ton odczytam", bo pachnie to jakimś straszeniem, wywieraniem nacisku czy bądź oczekiwaniem udowadniania, że nie jest się wielbłądem.

Powtarzam więc po raz (nie wiem który). Msza Trydencka i NOM są sobie równe. Pisałem (też już nie wiem ile razy), że forma nie może być ponad treścią. Co jeszcze mam wyjaśniać i z czego się tłumaczyć? :)

Czasem piszę w pośpiechu, i nie dopowiem czegoś w zdaniu, ale chyba już naprawdę każdy kto wczyta się w moje posty w tym wątku na stronie stwierdzi jednoznacznie, że nie neguję NOM i nie stawiam nad Nią Mszy Trydenckiej. Z prostego powodu: nigdy czegoś takiego nie napisałem.

I jeżeli lubienie chorału gregoriańskiego, języka łacińskiego w liturgii czy pozycji klęczącej przy przyjmowaniu Komunii czyni ze mnie zajadłego przeciwnika NOM, to chyba nie ma sensu dalej tu się rozpisywać.

N maja 12, 2019 4:00 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Po co nam podawać wlasne odczucia, odczucia szwagra i to uogólniać? To są jedynie wasze dzisiejsze doświadczenia. Na uogólnianie za wcześnie. Szwagier się bardziej modli na mszy Trydenckiej? To oznacza tylko to, że może będzie to forma dla niego. To ważne jest owo: może. Na dziś to mogą być emocje, chęć zaznaczenia swej katolickości w tym zeputym świecie. Jeśli ten ryt poprowadzi go ku lepszemu życiu, chwała Bogu! Ojciec Dolindo Roucolo nie odprawiał mszy i nie spowiadał prawie dwadzieścia lat i maszerował biegiem ku świętości. Szedł swoją drogą i Boże łaski wartościował inaczej.

Wspominasz o braku nagłośnienia. Po co skoro było w kościołach i to fatalne. Pogłos uniemożliwiał słuchanie. Przeszkadza ci nagłośnienie? Nie dostrzegasz, że to może być scenariusz mający wywołać wrażenie u modląych się. Zrozumialabym, gdyby nie było potrzeby lub środków na nie. Dlatego poszły komórki i nternet. Co złego w technizacji życia? O to zapytałam. Nóż zabija, gdy go źle wykorzystamy a nie dlatego że go wynaleziono. Mikrofony można też róznie wykorzystać. Ksiądz sprawujący Trydencki ryt nie musi być mocarzem duchowym. Może do pięt nie dorastać księdzu nie czującemu tego rytu. Nie zna łaciny, więc to będzie mu obce, bo nie myśli w tym języku. Może więcej się modli i bardziej jest pomocny niż ten od mszy Trydenckiej? Nigdy nie schodziłeś do ludzkich motywacji zatrzymując się jedynie na widowisku?

Mogę pisać, że odpowiada mi ryt Trydencki. Argumenty w postaci modlących się ludzi mnie nie przekonują. Krasicki pokazał to też w formie wierszyka: Dewotka. Tu się patrzy. Jeśli to zmienia ludzi, to dobrze. Jeśli idą w kierunku budowania psychicznego komfortu i widzenia siebie ponad innych, bardzo źle. Oni będą snuć porównania i nierzadko kompromitujące ich samych.

Nic na to nie poradzę, że czytam jak czytam. Wielu się to nie podoba. Interesuje mnie co innego niż mi się sprzedaje. Na twój użytek - wredna strasznie jestem.

N maja 12, 2019 4:26 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
No trochę tu poplątałaś :wink:

1. nie chodzi o szwagra, tylko brata szwagra (choć to szczegół), dalej
2. Brat szwagra nigdy we Mszy Trydenckiej nie uczestniczył.
3. chce to zrobić w najbliższą niedzielę, wybrać się na Mszę.
4. codziennie modli się i jeździ po wielu kościołach z Mszami o uzdrowienie, Jarosław, Górka Przeprośna, Warszawa, był też dwa razy w Medjugorie... nie ma nic wspólnego (brat szwagra) z Mszą Trydencką.
5. nigdy i nigdzie nie napisałem, że ktoś kto uczęszcza na Mszę Trydencką czy modli się na Niej jest lepszym katolikiem od tego chodzącego na NOM

Nie chodzi też o żadne wywyższanie się, czy czucie lepszym od ludzi chodzących na NOM (a ja też chodzę cały czas na NOM). Ja na pewno nie czuję się lepszym katolikiem, bo dziś byłem na Trydenckiej od tych co byli na NOM. Do głowy mi takie porównania w ogóle nie przyszły. Równie dobrze można zarzucić wszystkim katolikom, że jakoś być może czują się lepsi od tych co nie chodzą do kościoła...

Mimochodem wspomniałem o tym braku nagłośnienia - jako luźną różnicę, tylko i wyłącznie techniczny aspekt. Po co to tak wyolbrzymiać?

Znałem kapłana potrafiącego odprawiać Mszę Trydencką (swoją drogą, to bardzo szanuję księży, którzy chcą się tego uczyć, bo to jest dość rozbudowane) jak i takich, którzy nawet zbytnio łaciny nie znali. I każdego szanowałem, to byli wspaniali ludzie.

Nie patrzy się przez pryzmat czyich predyspozycji czy umiejętności na człowieka jako całość. Można być hipokrytą zarówno chodząc na NOM jak i na Trydencką Mszę. Każdy grzeszy, każdy upada, a sam ryt i forma Mszy nie zapewnia świętości i usprawiedliwienia.

Tak jak ryt nie zmienia ważności Mszy Świętej: stary czy nowy. Kościół jest Jeden.

A każdy człowiek ma inną duchowość i ma do tego prawo. Jeden woli pielgrzymkę rowerową, wyjazd do Medjugorie, a drugi rekolekcje zamknięte w klasztorze kamedulskim czy cysterskim lub warsztaty chorałowe w Tyńcu u benedyktynów.

I nikt nie ma prawa drugiemu narzucać czy zniechęcać do takiej a nie innej formy pobożności i drogi pogłębiania życia duchowego. Tu się wszyscy zgadzamy, jak zresztą w sumie ze wszystkim co napisałem.

"Trzeba odnaleźć się w tej tęczy, którą jest Chrystus, gdyż Chrystus jest jak płomień światła, rozszczepiony na miliardy kolorów. Każdy człowiek powinien odnaleźć swoją własną barwę."

"Do tej samej ziemi wpadają ziarenka maku, chabru, dębu, lilii, zboża. Jeśli wrzucam do ziemi różne ziarna, to nie po to, żeby wyrosły same dęby. Jesteśmy Bożą rolą."

O. Leon Knabit OSB - "Tajemnice zakonu"

Ktoś odnajduje się w duchowości karmelitańskiej, drugi w oazowej, trzeci w monastycznej - pustelniczej, czwarty w pielgrzymkowej, a piąty w grupach charyzmatycznych.

Ryt Mszy Świętej może być inny, jak inne są poszczególne duchowości czy formy modlitwy. Jednak cel jest jeden. A jest nim świętość.

N maja 12, 2019 7:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ja bywałem na Mszach św. trydenckich sprawowanych u bonifratrów we Wrocławiu, ale już ich tam nie ma. Ks. Najmowicz przeszedł do lefebrystów, a ks.Śniadoch wyjechał gdzieś Był jeszcze ks. Orzeszko, ale on też gdzieś wyjechał. Z Panem Bogiem.

N maja 12, 2019 10:21 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
@Maly Ksiąze
Znalazłem coś takiego w diecezji wrocławskiej
http://www.tradycja.archidiecezja.wroc.pl/
Może ci pomoże

N maja 12, 2019 10:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
@Maly Ksiąze
Znalazłem coś takiego w diecezji wrocławskiej
http://www.tradycja.archidiecezja.wroc.pl/
Może ci pomoże

Bóg zapłać :) Duszpasterstwo kojarzę :)
Pozdrawiam !

Pn maja 13, 2019 8:39 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Przynajmniej pewne miejsce że nie odpłyną zaraz w kierunku schizmy bo biskup miejsca ich pilnuje.

Pn maja 13, 2019 8:44 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Offtop wydzielony
viewtopic.php?f=8&t=29951

Cz maja 16, 2019 9:02 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 154 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona