Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N sie 01, 2021 5:23 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 823 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ... 55  Następna strona
 Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
polexit napisał(a):
Znowu uproszczenie - krytykujący nie negują tego, że pewne praktyki, formy liturgiczne etc. istniały we wczesnym chrześcijaństwie. "Archeologizm" - skrytykowany zresztą przez Piusa XII - polega na postawie, wg której sam fakt, że coś funkcjonowało w pierwszych wiekach, oznacza, że jest to lepsze, bo bliższe tradycji apostolskiej i z tego tylko tytułu należy do tego wracać, nie bacząc że Kościoł wypracował na przestrzeni wieków rozwiązania lepiej oddające pewne prawdy wiary.
To teraz zastanówmy się kto mówi, że NOM to gorszy rodzaj mszy?
polexit napisał(a):
Wiem, że niektórym obwody mogą się od tego przegrzać, ale dokładnie tak jest - abp Lefebvre nigdy nie kwestionował autorytetu papieża, a aktu nieposłuszeństwa dokonał nie dlatego, że mu się nagle pewnego dnia odwidziało, ale dlatego, że - jak sądził - zaistniała sytuacja, gdy realnie zagrożone było dobro Kościoła i akt nieposłuszeństwa - którego był świadom - był w jego ocenie jedyną drogą, by to dobro ocalić. Można to różnie oceniać, ale faktem jest, że prawo kanoniczne dopuszcza taki sprzeciw woli przełożonego, jeśli na szali są wyższe dobra.
Abp Lefebvre pisał do wyświęconych przez siebie biskupów, by byli "wierni Stolicy Apostolskiej i Kościołowi Rzymskiemu", "wierni całości wiary katolickiej". To nie są słowa rozłamowca.
To takie posłuszeństwo A'la Lucyfer

Pn cze 21, 2021 6:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey, mam nadzieję, że szatan nie jest waszym kierownikiem duchowym? Bunt aniołów chyba miał miejsce przed stworzeniem ludzi.

Pn cze 21, 2021 9:06 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Nieposłuszeństwo i kłamanie ze jest się posłusznym to zasada działania diabła. To samo dotyczy pychy i wywyższania się ponad tych posoborowcow. Poczytaj jakie kalumnie rzuca między innymi Wespecjan. Poczytaj jak obraza się wiernych Watykanowi. Nie jest to postawa o której mówił Jezus i o której pisał św Paweł. Dopóki się z tego nie nawrócą to właśnie tak to działanie wyglada. Różnica jest taka ze abp L w swojej pysze doprowadził do rozłamu w Kościele. Osoby wierne papieżowi którzy słuchają go a nie mówią ze nie negują. Nie sieją zamętu. Wierni ci nie odrzucają nie mówią ze msza trydencka jakaś gorsza. Nie ma takiego jadu jak ze strony lefebrystów.

Pn cze 21, 2021 9:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Nieposłuszeństwo i kłamanie ze jest się posłusznym to zasada działania diabła.

A jak przełożony w zakonie nakazuje podwładnemu popełnić grzech ? To nie jest nieposłuszeństwo, ale właśnie posłuszeństwo normie moralnej stojacej wyżej niż przełożony (dekalog, prawo Boże).
Jockey napisał(a):
To samo dotyczy pychy i wywyższania się ponad tych posoborowcow.

Można też bardzo pokornie robić krecia robotę.
Jockey napisał(a):

Poczytaj jakie kalumnie rzuca między innymi Wespecjan.

Nie znam Wespacjana to był bardziej wasz koleżka.

Pn cze 21, 2021 9:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
To teraz zastanówmy się kto mówi, że NOM to gorszy rodzaj mszy?

Ale co to ma wspólnego z archeologizmem?

Cytuj:
To takie posłuszeństwo A'la Lucyfer

Ale jesteś świadom, że sam Kościół stwierdził w odpowiednich paragrafach prawa kanonicznego, że posłuszeństwo nie jest wartością bezwzględną, zwalniając tego, kto się tego nieposłuszeństwa dopuścił od kary, jeśli zaistniały określone warunki?

Pn cze 21, 2021 9:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):
Ale jesteś świadom, że sam Kościół stwierdził w odpowiednich paragrafach prawa kanonicznego, że posłuszeństwo nie jest wartością bezwzględną, zwalniając tego, kto się tego nieposłuszeństwa dopuścił od kary, jeśli zaistniały określone warunki?

Podmiotem który interpretuje prawo kanoniczne jest Watykan a nie FSSPX.
A ja mogę zagwarantować,że idac ta logikę obronię Marcina Lutra, Jana Kalwina a nawet samego Lucyfera bo czyż nie miał on uzasadnionego powodu aby zbuntować się ?

Pn cze 21, 2021 9:57 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):

Oczywiście. I za każdym bluźnieniem Kościołowi wrogowie Kościoła powołują sie na to tak jak ty to właśnie robisz. Niestety ale nic z tego to nie pasuje do tego co robią ludzie pokroju abp L
Widzisz różnice pomiędzy lefebrystami a katolikami z bractwa św Piotra? Bo ja widzę.

Pn cze 21, 2021 10:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mały Książę napisał(a):
Podmiotem który interpretuje prawo kanoniczne jest Watykan a nie FSSPX.

Sam Watykan uznał, że można usprawiedliwić nieposłuszeństwo, jeśli wynikało z tych pobudek, o których pisałem. I to nawet w sytuacji, gdyby dana osoba w swym osądzie sytuacji się myliła.

Cytuj:
A ja mogę zagwarantować,że idac ta logikę obronię Marcina Lutra, Jana Kalwina a nawet samego Lucyfera bo czyż nie miał on uzasadnionego powodu aby zbuntować się ?

I jakież to były "uzasadnione powody" buntu Lutra - mordercy i rozpustnika? Chęć usprawiedliwienia swojego bezbożnego stylu życia? Nadania religijnej motywacji swoim słabościom? Jak można na jednej płaszczyźnie stawiać ludzi, którzy w swej pysze zakwestionowali właściwie całą instytucję Kościoła z wiernym sługą tego Kościoła, którego całe życie było naznaczone oddaniem i miłością do Niego? Lefebvre nie dorabiał do swojego "buntu" filozofii - wiedział, że dopuścił się nieposłuszeństwa. Gdyby nie zrobił tego, co zrobił, prawdopodobnie wielowiekowa Tradycja Kościoła w jej najbardziej namacalnym, widocznym wymiarze, jakim była Msza Św., ustanowiona po wsze czasy bullą papieża Piusa V, odeszłaby w zapomnienie. Czy można uznać, że w ten sposób Lefebvre działał dla jak najlepiej pojętego dobra Kościoła? Sądzę, że można ten pogląd obronić. Jakie dogmaty, jakie prawdy wiary, jakie sakramenty odrzucił abp Lefebvre? Jakie elementy nauczania Kościoła odrzucił? Czy zanegował zwierzchność władzy papieskiej? Wybacz, ale porównywanie buntu Lutra i jego epigonów którzy stworzyli sobie swoją własną religię, do wyświęcenia 4 biskupów przez abp Lefebvre'a by przedłużyć istnienie swego Bractwa, które wówczas jako jedyne oferowało wiernym Mszę i sakramenty w tradycyjnym rycie, jest niepoważne.

Jockey napisał(a):
polexit napisał(a):

Oczywiście. I za każdym bluźnieniem Kościołowi wrogowie Kościoła powołują sie na to tak jak ty to właśnie robisz. Niestety ale nic z tego to nie pasuje do tego co robią ludzie pokroju abp L

Ważne, że zgodnie z prawem kościelnym nieposłuszeństwo przełożonemu może być uzasadnione. Postępek abp Lefebvre'a jest kwestią oceny, ale w świetle powyższego nie można odrzucić możliwości, że istotnie działał w stanie wyższej konieczności.

Cytuj:
Widzisz różnice pomiędzy lefebrystami a katolikami z bractwa św Piotra? Bo ja widzę.

Ja też widzę. Ale nie byłoby Bractwa św. Piotra i podobnych zgromadzeń gdyby nie FSSPX. To właśnie "bunt" Lefebvre'a był przyczyną, dla której papież umożliwił wiernym i księżom przywiązanym do starszej formy Mszy jej celebrację w pełnej jedności ze Stolicą Apostolską. Tak więc można powiedzieć, że z tego nieposłuszeństwa wynikło jednak coś dobrego.

Wt cze 22, 2021 9:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Sam Watykan uznał, że można usprawiedliwić nieposłuszeństwo, jeśli wynikało z tych pobudek, o których pisałem. I to nawet w sytuacji, gdyby dana osoba w swym osądzie sytuacji się myliła.

Watykan to nie jest Bóg fratre. Abp. Lefebvre odrzucił dogmat o nieomylności papieża. Może nie w teorii, ale w praktyce. Nie chcę Marcela porównywać do Marcina L. ale istnieje tutaj dużo analogii (bunt przeciwko papieżowi i Kościołowi, rację mam ja a Kościół się myli i masoni robili atak na Watykan).
Nie popieram ks. Bonieckiego, ale w tym co pisał w Tygodniku Powszechnym o lefebrystach trochę racji miał (artykuł pt. "Marnotrawni Nieskruszeni).

Wt cze 22, 2021 10:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mały Książę napisał(a):
Watykan to nie jest Bóg fratre.

A to ci odkrycie... Ale uznajesz, że Kościół i jego zwierzchnicy zostali powołani, by przewodzić ludowi Bożemu, w tym ustanawiać prawa obowiązujące ten lud?

Cytuj:
Abp. Lefebvre odrzucił dogmat o nieomylności papieża. Może nie w teorii, ale w praktyce.

Nie odrzucił żadnego dogmatu ani w teorii ani w praktyce. Odrzucił określony sposób odczytania niektórych postanowień SWII (soboru duszpasterskiego, a nie dogmatycznego, że tak tylko przypomnę), który był sprzeczny z Magisterium.

Cytuj:
Nie chcę Marcela porównywać do Marcina L. ale istnieje tutaj dużo analogii (bunt przeciwko papieżowi i Kościołowi, rację mam ja a Kościół się myli i masoni robili atak na Watykan).

Nie chcesz, ale porównujesz... Robienie takich analogii bez wnikania co było przedmiotem buntu Lutra, a co tzw. buntu abp Lefebvre'a, jakie były ich motywacje i skutki ich działań, nie ma za wiele sensu.

Cytuj:
Nie popieram ks. Bonieckiego, ale w tym co pisał w Tygodniku Powszechnym o lefebrystach trochę racji miał (artykuł pt. "Marnotrawni Nieskruszeni).

Wybacz, ale nie czytałem, więc się nie odniosę. Widziałem, że jest na necie ale w wersji płatnej, a ja nie zamierzam sponsorować TP choćby jedną złotówką.

Śr cze 23, 2021 8:38 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):
Barney napisał(a):
Nieprawda. Powołanie się na wczesne chrześcijaństwo (choćby w takich sprawach jak przyjmowanie Komunii Świętej) odrzucają jako rzekomy "archeologizm".

Znowu uproszczenie - krytykujący nie negują tego, że pewne praktyki, formy liturgiczne etc. istniały we wczesnym chrześcijaństwie. "Archeologizm" - skrytykowany zresztą przez Piusa XII - polega na postawie, wg której sam fakt, że coś funkcjonowało w pierwszych wiekach, oznacza, że jest to lepsze, bo bliższe tradycji apostolskiej i z tego tylko tytułu należy do tego wracać, nie bacząc że Kościoł wypracował na przestrzeni wieków rozwiązania lepiej oddające pewne prawdy wiary.
Opisałeś archeologizm jaki krytykował Pius XII.
A ja piszę o tym, że rzekomi tradycjonalisci odrzucają powołanie się na wczesne chrześcijaństwo POD PRETEKSTEM archeologizmu.

Cytuj:
Cytuj:
Baaaardzo śmieszne. Nie negują, że papieżowi należy się posłuszeństwo, ale nie są posłuszni. Świetnie po prostu, szczyt posłuszeństwa :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

"Wyższa konieczność"? Bo, jak wiadomo (lefebvrestom...) posłuszeństwo przełożonemu polega na tym, by być mu posłusznym tylko wtedy, jak się z nim zgadzamy ;)

Wiem, że niektórym obwody mogą się od tego przegrzać, ale dokładnie tak jest - abp Lefebvre nigdy nie kwestionował autorytetu papieża, a aktu nieposłuszeństwa dokonał nie dlatego, że mu się nagle pewnego dnia odwidziało, ale dlatego, że - jak sądził - zaistniała sytuacja, gdy realnie zagrożone było dobro Kościoła i akt nieposłuszeństwa - którego był świadom - był w jego ocenie jedyną drogą, by to dobro ocalić. Można to różnie oceniać, ale faktem jest, że prawo kanoniczne dopuszcza taki sprzeciw woli przełożonego, jeśli na szali są wyższe dobra.
Można to ocenić w tylko jeden sposób - to NIE JEST posłuszeństwo.
Zresztą zostało tak ocenione - Lefebvre umarł w ekskomunice.
Cytuj:
Abp Lefebvre pisał do wyświęconych przez siebie biskupów, by byli "wierni Stolicy Apostolskiej i Kościołowi Rzymskiemu", "wierni całości wiary katolickiej". To nie są słowa rozłamowca.
Każdy rozłamowiec tak gada, robiąc swoje rozłamy.
To tak, jakbym zdradzał żonę, opowiadając wszystkim naokoło o wielkiej wartości dochowania wierności w małżeństwie. I wołał, żeby pozostali "wierni żonom", kiedy idą do domu publicznego.

Śr cze 23, 2021 8:41 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak, uznaję. Jockey napisał, że takim typom jak wy brakuje pokory. Pycha to jeden z głównych grzechów głównych. Największy grzech.

Śr cze 23, 2021 3:25 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Mały Książę napisał(a):
Tak, uznaję. Jockey napisał, że takim typom jak wy brakuje pokory. Pycha to jeden z głównych grzechów głównych. Największy grzech.

MK
Właśnie sami udowodnili to swoimi wpisami. Przeczytaj wpis polexita. Wypisz wymaluj to o czym mówiłem

Śr cze 23, 2021 3:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Opisałeś archeologizm jaki krytykował Pius XII.
A ja piszę o tym, że rzekomi tradycjonalisci odrzucają powołanie się na wczesne chrześcijaństwo POD PRETEKSTEM archeologizmu.

Ok, ale bez konkretnych przykładów to tak możemy sobie teoretyzować. Ja w każdym razie nie mam problemu z powoływaniem się na pierwsze wieki chrześcijaństwa jako takim.

Cytuj:
Można to ocenić w tylko jeden sposób - to NIE JEST posłuszeństwo.

Nie twierdzę przecież, że było inaczej. Od paru postów przyznaję, że owszem - było to nieposłuszeństwo. Dyskusja dotyczyła tego, czy miał rzeczywiście powód by to zrobić.

Cytuj:
Zresztą zostało tak ocenione - Lefebvre umarł w ekskomunice

Być może kiedyś Kościół zrewiduje tą sytuację i go zrehabilituje.

Cytuj:
Każdy rozłamowiec tak gada, robiąc swoje rozłamy.
To tak, jakbym zdradzał żonę, opowiadając wszystkim naokoło o wielkiej wartości dochowania wierności w małżeństwie. I wołał, żeby pozostali "wierni żonom", kiedy idą do domu publicznego.

Idityczne porównanie. Ciekawe jakim wyższym dobrem tłumaczyłbyś te zdrady?

Mały Książę napisał(a):
Tak, uznaję. Jockey napisał, że takim typom jak wy brakuje pokory.

To zwracanie się do rozmówców per "typy" to też od niego zaczerpnąłeś? Nie zdziwiłbym się... A jeśli chodzi o pokorę - ja dopuszczam możliwość, że się mylę i że mylił się abp Lefebvre. Tylko nawet jeśli mylił się działając w dobrej wierze, zwalniałoby go to z kary. Nie siedziałem w jego głowie, żeby wiedzieć co wtedy myślał i czuł. Ale znając jego życiorys, piękną kartę jaką zapisał w historii Kościoła swą posługą, widząc jakie są owoce trendów w Kościele, które krytykował i owoce jego dzieła, nie jestem tak skory jak wy, by go potępiać. Zastanawiam się czy takie rozglądanie się za kamieniami do rzucania jest objawem tej pokory...

Śr cze 23, 2021 8:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie, nie od niego. Lefebryści nie są w pełnej jedności z Kościołem. Benedykt XVI zdjął ekskomunikę z nieprawnie wyświęconych biskupów FSPPX i czy to było w porządku wobec św. Jana Pawła 2 ?

Śr cze 23, 2021 9:12 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 823 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ... 55  Następna strona