Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt gru 04, 2020 3:21 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 341 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 23  Następna strona
 Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Przecież Bóg będzie wiedział, co chcesz mu powiedzieć, nawet jeśli język, w którym to mówisz nie jest językiem, którego używasz na co dzień. Zresztą, na Mszy - nieważne czy nowej czy starej - wypowiadamy na głos zawsze określone formuły i te można opanować naprawdę szybko. To nie jest tak, że gdy modlę się po cichu przed Mszą, czy w jakimś Jej momencie, gdy mam moment na wewnętrzną refleksję (np. po przyjęciu Komunii), też modlę się koniecznie po łacinie. Po co? Łacina jest językiem liturgii w tym rycie, ale niekoniecznie naszych wewnętrznych rozmów z Bogiem.

Z własnych doświadczeń powiem, że początkowo rzeczywiście bariera języka może wydawać się trudna do przeskoczenia, ale to wrażenie szybko znika. Na swoich pierwszych Mszach łacińskich nie miałem mszalika ale jakoś nie czułem się przez to wyalienowany. Fakt, że nie rozumiałem słów nie znaczył, że nie wiedziałem w czym uczestniczę. Mszalik z czasem oczywiście się pojawił, bo chciałem przeżywać liturgię bardziej świadomie, modlić się na głos razem z innymi uczestnikami. Dziś używam go już jednak bardziej do tego, by śledzić modlitwy kapłana, które wymawiane są po cichu.

Pn paź 05, 2020 2:56 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):
Przecież Bóg będzie wiedział, co chcesz mu powiedzieć, nawet jeśli język, w którym to mówisz nie jest językiem, którego używasz na co dzień. Zresztą, na Mszy - nieważne czy nowej czy starej - wypowiadamy na głos zawsze określone formuły i te można opanować naprawdę szybko. To nie jest tak, że gdy modlę się po cichu przed Mszą, czy w jakimś Jej momencie, gdy mam moment na wewnętrzną refleksję (np. po przyjęciu Komunii), też modlę się koniecznie po łacinie. Po co? Łacina jest językiem liturgii w tym rycie, ale niekoniecznie naszych wewnętrznych rozmów z Bogiem.

Właśnie sam sobie zaprzeczyłeś
To w takim razie po co łacina?
A odnośnie powtarzania to ja wole mówić to co rozumiem. To mnie utwierdza w wierze a nie jakieś słowa z rozmówek ( czytaj z mszalika). Wole wyznawać Boga jako Pana i Zbawiciela

Pn paź 05, 2020 5:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
polexit napisał(a):

A odnośnie powtarzania to ja wole mówić to co rozumiem. To mnie utwierdza w wierze a nie jakieś słowa z rozmówek ( czytaj z mszalika). Wole wyznawać Boga jako Pana i Zbawiciela

Ale na trydenckiej masz te same zwroty, ktorymi odpowiadasz w NOMie, to nie jest cos innego, odmiennego co dopiero w NOM wymyslono.

Pn paź 05, 2020 6:40 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
I co w związku z tym? Mówisz do ojca swojego po łacinie czy po polsku? Ja mówiłem po polsku

A teraz spróbuj porównać:
https://salezjanie.lublin.pl/pdf/mszali ... nckiej.pdf

Pn paź 05, 2020 7:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
I co w związku z tym? Mówisz do ojca swojego po łacinie czy po polsku? Ja mówiłem po polsku

A teraz spróbuj porównać:
https://salezjanie.lublin.pl/pdf/mszali ... nckiej.pdf

Coż dzieci dwujezyczne , gdzie rodzice nie są tej samej narodowosci moga mowić w domu w jezykach i chyba nie jest to niczym zly. Wiec slaby przykład.
Wszystkie stale częsci Mszy są takie same jak w NOM i wie to kazdy kto choc troche uczestniczyl na VOM.

Dodam rownież ze calkowote odejscie od laciny jest niezgodne z postanowieniami SVII.
Bo Konstytucja dogmatyczna o liturgii Sacrosanctum Concilium w pkt 36 mówi: «W obrządkach łacińskich zachowuje się używanie języka łacińskiego poza wyjątkami[!] określonymi przez prawo szczegółowe». Dalej jest mowa o dopuszczeniu języka narodowego w pewnym wymiarze, ale to oczywiste, że wyjątek nie może stać się regułą, a dopuszczenie języka narodowego całkowitym wyeliminowaniem łaciny, którą należy zgodnie z konstytucją o liturgii zachować. A zatem zgodnie z II SW łacina pozostaje językiem sprawowania liturgii.

Pn paź 05, 2020 7:46 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
Coż dzieci dwujezyczne , gdzie rodzice nie są tej samej narodowosci moga mowić w domu w jezykach i chyba nie jest to niczym zly. Wiec slaby przykład.
Przykład bardzo dobry. Dzieci dwujęzyczne znają i język ojca i matki więc wiadomo, że używają tych języków. Natomiast ja jestem w takiej sytuacji, że polski znam natomiast łaciny ni w ząb. Juz prędzej angielski.
sachol napisał(a):
Dodam rownież ze calkowote odejscie od laciny jest niezgodne z postanowieniami SVII.
Bo Konstytucja dogmatyczna o liturgii Sacrosanctum Concilium w pkt 36 mówi: «W obrządkach łacińskich zachowuje się używanie języka łacińskiego poza wyjątkami[!] określonymi przez prawo szczegółowe». Dalej jest mowa o dopuszczeniu języka narodowego w pewnym wymiarze, ale to oczywiste, że wyjątek nie może stać się regułą, a dopuszczenie języka narodowego całkowitym wyeliminowaniem łaciny, którą należy zgodnie z konstytucją o liturgii zachować. A zatem zgodnie z II SW łacina pozostaje językiem sprawowania liturgii.
Ale rozmawiamy o tym co mamy czy o tym co miało być?

Pn paź 05, 2020 9:07 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):

No jest trochę argumentów. Kult to nie katecheza, że nacisk powinien być położony na poznanie dyskursywne. Skoro posługujesz się określeniami oazowymi, to pewnie kojarzysz zagadnienia katechumenalne i oddzielenie samej mistagogii od katechez mistagogicznych.

Pn paź 05, 2020 9:45 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Całkowicie o czym innym rozmawiamy

Pn paź 05, 2020 9:48 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ks. R. Kneblewski zadał pytanie ks. prof. T. Guzowi odnoście mszy po łacinie. Powinna być po łacinie argumentował Tradycją. Prof. Guz odwołał się do tłumaczeń Metodego na języki narodowe. Argumentował, że nie język jest tu istotą sprawy, ale zmiana języka pociągnęła i są dalsze zakusy na 'modernizowanie' przebiegu Liturgii. Problem leży więc nie w języku. Kiedy Paweł VI chciał dalszego modernizowania mszy to mu zagrożono, że odwołają go z urzędu. Jeszcze wówczas było to możliwe. Nie pamiętam jednak autora tego stwierdzenia.

Pn paź 05, 2020 9:54 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
No o tym. Pytasz się po co łacina. Ano po to, bo używanie niezrozumiałego języka jest elementem mistagogii.

Kiedyś sie mocno dałem zaskoczyć, krytykę zmiany języka liturgicznego znalazłem w książce Nassima Taleba Zwiedzeni przez losowość (książka generalnie o graniu na giełdzie). Argumentuje tam z natury ludzkiej, wskazując, że oświeceniowe zabobony dotyczące tejże stoją za tego typu zmianą i że ma ona negatywne konsekwencje dla kultu.

Pn paź 05, 2020 9:56 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):

Nie mam takiego wrażenia.

Cytuj:

Ponieważ jest to język własny Kościoła rzymskiego, którego tradycja liturgiczna wyrasta z łaciny. Liturgia sprawowana po łacinie podkreśla powszechny charakter wspólnoty kościelnej, jej ciągłość i jedność, a także niezmienność nauczania.

Cytuj:
A odnośnie powtarzania to ja wole mówić to co rozumiem.

Rozumienie każdego słowa nie jest konieczne do owocnego przeżywania Mszy, ale oczywiście Twój wybór.

Cytuj:
To mnie utwierdza w wierze a nie jakieś słowa z rozmówek ( czytaj z mszalika).

Nie trzeba być złośliwym. Tym bardziej, że te "jakieś słowa" to te same, które sam wypowiadasz na każdej Mszy, więc nic im nie brakuje w kwestii utwierdzania w wierze.

Cytuj:
Wole wyznawać Boga jako Pana i Zbawiciela

A ja wg Ciebie jako kogo Go wyznaję?

Pn paź 05, 2020 10:14 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):
Ponieważ jest to język własny Kościoła rzymskiego, którego tradycja liturgiczna wyrasta z łaciny. Liturgia sprawowana po łacinie podkreśla powszechny charakter wspólnoty kościelnej, jej ciągłość i jedność, a także niezmienność nauczania.
I to że dzisiaj praktycznie nikt go nie zna. W średniowieczu był to język, którym porozumiewali się praktycznie wszyscy wykształceni. Dzisiaj jest nim angielski.

polexit napisał(a):
Rozumienie każdego słowa nie jest konieczne do owocnego przeżywania Mszy, ale oczywiście Twój wybór.
Wiesz efekt takiego podejścia już coraz rzadziej widzę ale część osób w czasie mszy odmawiała różaniec. Piękna modlitwa ale może nie w czasie mszy świętej.
polexit napisał(a):
Nie trzeba być złośliwym. Tym bardziej, że te "jakieś słowa" to te same, które sam wypowiadasz na każdej Mszy, więc nic im nie brakuje w kwestii utwierdzania w wierze.
Jakbyś nie zauważył nawiązywałem do mojego posta w którym mówiłem że wolę z Bogiem rozmawiać w języku który znam a nie przy pomocy rozmówek. Dalej uważam, że wolę być uczestnikiem niż widzem. W moim kościele parafialnym odprawiano w jeden dzień w tygodniu taką mszę łacińską. Nawet parę razy byłem. Nic nie zrozumiałem, nie modliłem się. Jak dla mnie czas stracony. Chociaż nie. Zrozumiałem mojego syna, który był mały i nie rozumiał nic z mszy świętej. Czułem się tak jak on. Absolutnie nic nie zrozumiałem. Ksiądz coś tam powiedział. Duża część wiernych odstała tę mszę.
polexit napisał(a):
A ja wg Ciebie jako kogo Go wyznaję?
A skąd ja mogę wiedzieć? A co wyjdzie jak pomylisz parę głosek? Nie znam tego języka (martwego zresztą). Może wyjdzie wtedy coś innego?

Pn paź 05, 2020 11:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Skupię się mimo wszystko nad treścią rozmów tych dwóch kapłanów. (gorąco raz jeszcze zachęcam do zapoznania się z tymi materiałami, do których podałem linki. To bardzo pouczająca rozmowa dwóch księży i nie jest to jakiś infantylny najazd na Sobór Watykański II, szukanie spisków masonów i Żydów itd.)Proponowałbym innym to samo. Wówczas cała dyskusja będzie bardziej owocna i merytoryczna i unikniemy niepotrzebnych sporów i pyskówek ;)

Łacina to nie jest wyczerpujący ten temat zagadnienie. To tylko jedna z wielu kropelek, które tworzą ten mistyczny i wspaniałomyślny deszcz bogactwa liturgii, tradycji i sposobu patrzenia na Mszę Świętą.

Otóż prowadzący rozmowę kapłan też miał problemy w seminarium z językiem łacińskim. (mówi wprost, że ten przedmiot sprawiał mu trudności) i zadaje duszpasterzowi tradycji katolickiej pytanie czy możliwe jest, żeby w ogóle "brał się" za ten ryt i odprawianie Mszy Świętej, w której łacina jest językiem "obowiązkowym". Ów ksiądz nie widzi przeszkód. My dziś tak myślimy, że znajomość języka to taki "oświeceniowy model" - masz znać, mówić, pisać w tym języku i jeszcze myśleć...Nic bardziej mylnego. Język łaciński był symbolem jedności katolickiej na całym świecie - pojechałeś do Włoch, Hiszpanii, Anglii, to w kościele mimo różnic kulturowych ten język był dla wszystkich. Dziś jest to raczej niemożliwe.

Co do dzieci, długości Mszy itd., to kapłan mówi, że ma na Mszach odprawianych w klasycznym rycie rzymskim około 40 - nie ma tam znudzenia, nie ma biegania po kościele, krzyczenia, zabawiania dzieci itd. Wszystkie skupione, wpatrzone w ołtarz. Być może "tajemnica tkwi w Tajemnicy". Ministranci mają swoje obuwie (od święta) w zakrystii, nie pójdą do ołtarza służyć w adidasach.

Poruszony jest ten wątek kapłana z Hiszpanii, który puryfikacji dokonywał w zakrystii, odkręcił w łazience wodę z kranu, i zawartość kielicha wylał do ubikacji... polski ksiądz to widząc klęknął i zaczął płakać. Kapłan z Hiszpanii był zdziwiony co się stało - gdy mu polski ksiądz odparł, to ten sam nie wychodził z łazienki przez cztery godziny.

Może brak Bojaźni Bożej, pewnej formy, dbałości o majestat liturgii, uszanowania tego wszystkiego czym przez wieki żyli ludzie w całej chrześcijańskiej Europie? (ciekawa też anegdota z biskupem z programu "Ziarno" i magnetofonem na Mszy Świętej).

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że teraz mamy takie trochę stawianie człowieka w centrum (słowa konsekracji, mucha siada na kielichu, kapłan: uciekaj mucho, dzieci w śmiech...) - piszę tak pobieżnie, bo ciężko w kilku zdaniach do wszystkiego się odnieść. Dlatego lepiej tej rozmowy na potrzebę dyskusji wysłuchać i spróbować zrozumieć dlaczego w Kościele zrodziło się pragnienie do dawnego rytu, do tych wszystkich być może niezrozumiałych dziś dla nas symboli, gestów.

Tak pewnie po 2 miesiącach chodzenia na Mszę w starym rycie można nauczyć się po łacinie Ojcze Nasz, Baranku Boży, Święty, święty, wyznania wiary itd. Sam język to na pewno nie istota. ( a jest też poruszana kwestia tego różańca odmawianego na Mszy).

Uważam, że to bardzo dobra inicjatywa papieża seniora Benedykta XVI aby powrócić do tej formy nieco szerzej niż tylko jako "kościelny folklor".

W zakonie, w którym byłem byli trzej zakonnicy potrafiący odprawiać Mszę w starym rycie (jeździli na specjalne rekolekcje z innymi kapłanami do Lichenia, aby uczyć się odprawiać).

Nie neguję obecnej formy (bo nadużycia liturgiczne w pojedynczych choć częstych przypadkach to jeszcze nie argument), żeby "wynosić na górę" "starą mszę". Tak jak SVII itd. Mamy wybór i tak naprawdę każdy w swoim wnętrzu niejako inaczej uczestniczy w tej Tajemnicy. Profesor języków starożytnych inaczej będzie to "czuł" niż starsza pani po szkole zawodowej bez znajomości łaciny.

Ale wracamy do tego o czym pisałem wcześniej - Tajemnicy nigdy się nie pozna, to nas po ludzku przerasta. I nieważny tu język, ryt, a postawa serca i nastawienie - pochylenie się nad czymś większym od nas...

Pn paź 05, 2020 11:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mniszek_pospolity napisał(a):

Co do dzieci, długości Mszy itd., to kapłan mówi, że ma na Mszach odprawianych w klasycznym rycie rzymskim około 40 - nie ma tam znudzenia, nie ma biegania po kościele, krzyczenia, zabawiania dzieci itd. Wszystkie skupione, wpatrzone w ołtarz. Być może "tajemnica tkwi w Tajemnicy". Ministranci mają swoje obuwie (od święta) w zakrystii, nie pójdą do ołtarza służyć w adidasach.

Jak ja obserwuje dzieci to nie jest to prawda na VOM to tak samo kręca się czy placzą ale rodzice nie pozwola im biegać po kosciele tylko jak dziecko płacze to wejdą do przedsionka lub wyjda na zewnątrz jak jest pogoda aby malucha uspokoić. Wiec to nie kwestia Mszy i niby tego ze dzieci sa bardziej zainteresowane a kwestia wychowania i podejścia rodziców.
Ministrantów w addidasach też widzilam. Wiec to też różnie bywa.

Wt paź 06, 2020 7:17 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ja z NOM mam tak że bardzo latwo mi o rozproszenie. Znam wszystkie teksty i wiele razy jr słyszlam ze ani nie zastanawiam się nad tym co odpowiadam ani nie skupiam na tym co ksiądz mówi i często myśli polecą zupelnie gdsieś indziej.
Z VOM jest tak ze dzieki Mszalikowi jestem bardziej skupiona bo śledzę wszystkie częsci Mszy i na tym się skupiam.

Co do odmawiania różańca podczas Mszy. Pius XII pisał tak:

Pius XII, „Mediator Dei”: «Wielu bowiem wiernych nie potrafi używać Mszału Rzymskiego, choćby wydawanego w języku potocznym. Nie wszyscy też są zdolni właściwie, jak należy, zrozumieć obrzędy i formuły liturgiczne. Charakter, uzdolnienie, umysłowość ludzi są tak rozmaite i między sobą niepodobne, że modlitwy, śpiewy i obrzędy wspólnie odprawiane nie mogą wszystkich w ten sam sposób wzruszyć i nimi pokierować. Ponadto potrzeby i skłonności nie są u wszystkich jednakowe, a i u każdego nie trwają zawsze bez zmiany. Któżby więc śmiał powiedzieć, trzymając się wspomnianych uprzedzeń, że tylu chrześcijan nie może brać udziału w Ofierze Eucharystycznej i korzystać z jej dobrodziejstw? Otóż oni mogą to osiągnąć choć oczywiście w inny sposób, dla niektórych łatwiejszy, jak np. rozważając pobożnie tajemnice Jezusa Chrystusa, lub też spełniając inne ćwiczenia pobożne i inne odmawiając modlitwy, które istotą swoją odpowiadają świętym obrzędom, chociaż formą się od nich różnią.»

Wt paź 06, 2020 7:28 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 341 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 23  Następna strona