Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt maja 26, 2020 9:56 am

Czytanie, 18 IX 2016 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Czytanie, 18 IX 2016
Przeszukałem forum, nie znalazłem. Choć może coś przeoczyłem.
A pomyślałem sobie otóż o regularnie zakładanym temacie do przedyskutowania niedzielnego czytania. Akurat dzisiaj trafiło się bodaj najtrudniejsze w interpretacji czytanie z całej Ewangelii Łukasza.

(Łk 16,1-13)
Jezus powiedział do swoich uczniów: Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. Przywołał go do siebie i rzekł mu: Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządu, bo już nie będziesz mógł być rządcą. Na to rządca rzekł sam do siebie: Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mię zarządu? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z zarządu. Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: Ile jesteś winien mojemu panu? Ten odpowiedział: Sto beczek oliwy. On mu rzekł: Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt. Następnie pytał drugiego: A ty ile jesteś winien? Ten odrzekł: Sto korcy pszenicy. Mówi mu: Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt. Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości. Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy /wszystko/ się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków. Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powierzy? Jeśli w zarządzie cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze? żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i mamonie.

Co sądzicie o tym fragmencie, jakie są Wasze przemyślenia?

N wrz 18, 2016 10:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czytanie, 18 IX 2016
W tamtych czasach rządca pobierał od długu procent. Była to jego jedyna zapłata, innej nie pobierał. Jeżeli zmniejszał dług wierzyciela, tak naprawdę pozbawiał się części zapłaty. Był zapobiegliwy, pracował nad relacjami z ludźmi.
Pan Jezus jak wiemy pochwalił zapobiegliwość, ale nie pochwalał nieuczciwości. Pieniądz nie może rządzić chrześcijaninem, ani człowiekiem. Ma być jedynie środkiem do godnego i spokojnego życia.
Pieniądzowi nie można służyć.

N wrz 18, 2016 11:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Halloran napisał(a):
Przeszukałem forum, nie znalazłem. Choć może coś przeoczyłem.
A pomyślałem sobie otóż o regularnie zakładanym temacie do przedyskutowania niedzielnego czytania. Akurat dzisiaj trafiło się bodaj najtrudniejsze w interpretacji czytanie z całej Ewangelii Łukasza.

(Łk 16,1-13)
Jezus powiedział do swoich uczniów: Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. Przywołał go do siebie i rzekł mu: Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządu, bo już nie będziesz mógł być rządcą. Na to rządca rzekł sam do siebie: Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mię zarządu? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z zarządu. Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: Ile jesteś winien mojemu panu? Ten odpowiedział: Sto beczek oliwy. On mu rzekł: Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt. Następnie pytał drugiego: A ty ile jesteś winien? Ten odrzekł: Sto korcy pszenicy. Mówi mu: Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt. Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości. Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy /wszystko/ się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków. Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powierzy? Jeśli w zarządzie cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze? żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i mamonie.

Co sądzicie o tym fragmencie, jakie są Wasze przemyślenia?
Co prawda to nie moje ale nteresujące spojrzenie/wyjaśnienie...http://www.orygenes.pl/przypowiesc-o-ni ... k-16-1-13/

N wrz 18, 2016 11:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił.

Czyli właściciel wiedział co zrobił zarządca, tak? Czy wiedząc, że zarządca zmniejszając dług wierzycieli w ten sposób by go okradł, pochwalił by zarządce? Byłby chyba głupi.

Musiało więc istnieć jeszcze coś. Według mnie, zarządca tę różnicę długu wobec właściciela pokrył ze swoich środków, aby zaskarbić sobie przychylność innych ludzi na przyszłość. Było to sprytne i za taki spryt w interesach pochwalił go właściciel dóbr.

Z tym, że to była przypowieść zwracająca uwagę na to, aby być roztropnym, przewidywać przyszłość, zaradzić potencjalnym stratom, a nie będąca pochwałą nieuczciwości.

Ważniejsze następuje potem, gdy Pan Jezus mówi wprost, żeby być roztropnym w sprawach duchowych i dbać o prawdziwy skarb, który jest w niebie nawet za pomocą bogactwa, które nie powinno nad nami panować. Lepiej stracić teraz rzeczy materialne, niż być "do tyłu" w rzeczach dotyczących zbawienia i życia przyszłego.

Pn wrz 19, 2016 10:55 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wyjaśnienie z zapłaceniem ze swojego byłoby fajne - ale tam jest:
Cytuj:
Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił.
no to skoro jest to NIEUCZCIWY zarządca - to wobec kogo jest nieuczciwy? no chyba raczej wobec swojego Pana - czyli Pan w wyniku działań zarządcy jest stratny. Inaczej ciężko mówić o nieuczciwości jeśliby Pan nic nie stracił.

Pn wrz 19, 2016 11:01 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pan majątku chwali roztropność, zapobiegliwość, itp. Docenia ten spryt, co nie znaczy, że da się oszukać i pochwala nieuczciwość. Zarządca był nieuczciwy i właściciel majątku z pewnością odbierze od zarządcy swoje pieniądze. Co nie przeszkadza mu docenić roztropność w dbaniu o swoje interesy przez zarządcę. To jest coś takiego jak docenianie umiejętności dobrego przeciwnika w walce.

W każdym bądź razie istotą jest to co Pan Jezus mówi później.

Pn wrz 19, 2016 12:10 pm
Odpowiedz z cytatem
Nie zwracacie uwagi na to ze zarzadce jedynie oskarzono o zle zarzadzanie, a nie ze udowodniono mu nieuczciwosc i zle zarzadzanie.
Za samo oskarzenie zostal pozbawiony stanowiska i mial przekazac jakby raport koncowy,-remanent.
Poza tym wlasciciel zwalniajac go z posady pozbawial go jednoczesnie zarobku-dochodu.

Rozdal to o co go oskarzono i ukarano, lecz pieniadze (niieuczciwe) nie mialy dla niego takiej wartosci jak przychylnosc ludzi i ich ewentualna pomoc.

Pn wrz 19, 2016 12:45 pm