Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lut 25, 2020 9:40 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
 Co wolno małżeństwu katolickiemu? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Co wolno małżeństwu katolickiemu?
Barney napisał(a):
I dobrze, jesli mąż się również o to troszczy,

W rozważaniach doszliśmy już nieco dalej, a mianowicie - żona na osobności "troszczy się" sama o siebie.

N gru 11, 2016 11:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Krysia napisał(a):
sachol napisał(a):
A cytat z Jana Pawła II stawiasz w takim kontekscie jak by kobieta prgnąć zaspokojenia cielesnego w małżeńskim pragneła czegoś złego.

W moim przekonaniu, kobieta pragnie zawsze czegoś więcej niż tylko "zaspokojenia" cielesnego, a może przede wszystkim czegoś więcej. Jeśli to coś, czyli - miłość, funkcjonuje należycie - wolna jest od oczekiwania "nagród".
Miłość jest nagrodą, jakiej nic nie może dorównać, miłość jest kompletna - zaspokaja ciało i ducha.

Zapotrzebowanie na doznania cielesne, nadmierne przywiązywanie do nich wagi, może być chyba sygnałem, że jest utajony problem...
meza tez samo spolkowanie na poziomoe cielesnosci nie zaspokoi. A milosc jest wtedy gdy druga strona jest wazniejsza niz ja. Wiec maz powinnien dbac o przyjemnosc zony bardziej niz swoja. "Kobieta bardzo trudno wybacza mężczyźnie brak uszczęśliwienia w seksualnym pożyciu małżeńskim. Staje się to dla niej trudne do zniesienia, a z latami może narosnąć do zupełnie niewspółmiernej reakcji urazowej. Wszystko to może prowadzić do rozpadu małżeństwa. Aby temu zapobiec, potrzeba odpowiedniego wychowania seksualnego - nie tylko pouczenia o sprawach płci, ale właśnie wychowania. Należy, bowiem raz jeszcze podkreślić, że wstręt fizyczny nie istnieje w małżeństwie jako zjawisko pierwotne, ale jest na ogół reakcją wtórną: u kobiet jest to odpowiedź na egoizm i brutalność, u mężczyzn zaś na oziębłość i obojętność. Ale ta oziębłość i obojętność kobiety są często wynikiem błędów, w postępowaniu ze strony mężczyzny, gdy ten szukając własnego samozaspokojenia pozostawia kobietę niezaspokojoną, co nb. kłóci się nawet z ambicją męską. Jednakże sama wrodzona ambicja może w pewnych, zwłaszcza trudniejszych, sytuacjach nie wystarczać na dalszą metę: wiadomo, że egoizm z jednej strony zaślepia pozbawiając ambicji, a z drugiej strony rodzi niezdrowy jej przerost - tak czy tak, nie dostrzega się drugiego człowieka. Podobnie też nie może wystarczyć na dalszą metę naturalna dobroć kobiety, która czasem "udaje orgazm" (jak twierdzą seksuolodzy), aby zaspokoić ambicję mężczyzny. To wszystko jednak nie rozwiązuje prawidłowo problemu współżycia, może tylko doraźnie wystarczyć. Na dalszą metę potrzeba wychowania seksualnego, i to potrzeba go wciąż. Najważniejszym zaś punktem tego wychowania jest urobić przekonanie: druga osoba jest stroną ważniejszą niż ja. Przekonanie takie nie zrodzi się nagle i z niczego na gruncie samego współżycia cielesnego. Może ono być tylko i wyłącznie wynikiem integralnego wychowania miłości. Samo współżycie seksualne nie uczy miłości, ale miłość - jeśli jest prawdziwą cnotą - okaże się nią również w małżeńskim współżyciu seksualnym." Polecam calosc zamiast uwazac ze przyjmnosc seksualna jakiej kobieta moze doznac podczas aktu umniejsza w niej cos czy tez powoduje ze oczekuje czegos czego nie powinna bo sama milosc jej ma wystarczyc. Polecam tez Ci Krysiu ksiazke slugi bozego Fultona Shenna "Troje do pary" on tam tez pieknie ujmuje te kwestie milosi, plciowosci i tego ze zadnej ze stron nie zaspokoi tylko cielesnosc w oderwaniu od milosci.

p.s Krysia jestes wogule zona?

N gru 11, 2016 11:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sachol, wiele z wałkowanych tutaj problemów można by rozstrzygnąć sprawnie odwołując się tylko do norm etycznych/estetycznych danej osoby, czyli zachęcając do spojrzenia w głąb siebie - bez doszukiwania się rozwiązań w nauczaniu Kościoła. Savoir-vivre w alkowie małżeńskiej ustalamy sobie sami.
I fajnie, bo to znaczy że nie jesteśmy bezmyślnymi niewolnikami. Prokreacja i wyrażanie miłości, a dalej to już możemy w poglądach różnić się. Ty lubisz ślimaki, ja preferuję kuchnię polską itd.
sachol napisał(a):
Polecam calosc zamiast uwazac ze przyjmnosc seksualna jakiej kobieta moze doznac podczas aktu umniejsza w niej cos czy tez powoduje ze oczekuje czegos czego nie powinna bo sama milosc jej ma wystarczyc.

Gdzież to pisałam, że przyjemność seksualna uwłacza kobiecie? Gdzież to pisałam o SAMEJ miłości? Owszem - o miłości, bez rozdzielania jej na ciało i ducha.
W moim odczuciu, najwięcej problemów w alkowie nastręcza pożądliwość. I to ona powoduje owo nienasycenie, niezaspokojenie i w efekcie - nieszczęście.
Miłość ma tak szeroki repertuar, jeśli chodzi o jej wyrażanie, że niepodobna aby pozostawiała człowieka nienasyconym :)

P.S.
Tak, jestem mężatką.
sachol, zapewniam Cibie, że na forum jest więcej osób o poglądach zbliżonych do moich, ale nie każdy je tutaj wyrazi, bo jak widzisz - regularnie padają coraz to nowe obraźliwe epitety.
I jeszcze do Feliksa: nie rób z siebie mężczyzny niepełnosprawnego, facet "z pierścieniem" takim może się jawić w oczach swojej żony.

Pn gru 12, 2016 1:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Krysia napisał(a):
Gdzież to pisałam, że przyjemność seksualna uwłacza kobiecie? Gdzież to pisałam o SAMEJ miłości? Owszem - o miłości, bez rozdzielania jej na ciało i ducha.
W moim odczuciu, najwięcej problemów w alkowie nastręcza pożądliwość. I to ona powoduje owo nienasycenie, niezaspokojenie i w efekcie - nieszczęście.
Miłość ma tak szeroki repertuar, jeśli chodzi o jej wyrażanie, że niepodobna aby pozostawiała człowieka nienasyconym :)

.

Zaiste, pelne nasycenie milosci doznamy dopiero w niebie. Tu na ziemi zawsze pozostaniemy nienasyceni

Pn gru 12, 2016 2:14 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Tylko dlaczego ten seks co ma laczyc i jednoczyc malzonkow ich dzieli? Maz pragnacy wspolzyc, zona nie on narazony na pokusy ona sie cieszy ze troche spokoju. Dlaczego mezczyzna i kobieta tak bardzo roznia sie w tej kwesti? Dla mezczyzny brak wspolzycia np po porodzie rok-dwa lata to wyzwanie nie do przejscia nawet gleboko wiezacy maja z tym duzy probelem a kobieta w tym czasie nawet o tym nie mysli. Jaki jest sens tych roznic?

Pn gru 12, 2016 10:45 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Krysia napisał(a):
A tutaj wypowiedź Ojca Broszkowskiego:

"Chrześcijańska etyka seksualna nie będzie nigdy ars amandi, j(...) Zbyt łatwo zdejmuje z małżonków drewniane jarzmo poczucia winy z powodu nieświętego przeżywania pożycia intymnego, nie ucząc ich drogi oczyszczenia. W takiej sytuacji grzech raniący odniesienia seksualne małżonków przybiera postać teraz już żelaznego jarzma... (por. Jer 28,13)."
http://www.kbroszko.dominikanie.pl/cialo2.html

Świadomość nieświętego przeżywania pożycia intymnego i wyzwanie do nieustającej pracy nad sobą, czy "święty seks"?

Czy nie wydaje się państwu, że myślenie br.Knotza to logika typu: cel uświęca środki?
Nawiasem mówiąc, niewielkie już wzbudza zainteresowanie ...

Wt gru 13, 2016 3:20 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7