Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 19, 2019 9:15 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Czy powinniśmy przejść na wegetarianizm? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy powinniśmy przejść na wegetarianizm?
Zgodziłabym się z Tobą, ale zadziwia mnie to, że możliwe jest stosowanie leków psychotropowych w przypadku zwierząt klik. Jeśli nie byłoby zaburzeń i chorób psychicznych, to po co im te leki. Czy to nie jest zbyt duża ingerencja np. z wygody, lub chęci generownia zysków nie tylko na ludziach ale i na zwierzętach?

Pn sty 14, 2019 4:04 am
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Masseur napisał(a):
Podobnie jak kiedyś składało się krwawą ofiarę Bogu i było to normalne, tak teraz nazwalibyśmy to bezdusznością.

Ostatnio czytam właśnie Stary Testament, przepisy Prawa o składaniu ofiar. I tak ogólnie z kontekstu odnoszę silne wrażenie, że przepisy o regularnych ofiarach z trzody miały skłaniać do szczodrości. Należało ofiarować Bogu trochę ze swojego ziemskiego majątku dla okazania wdzięczności, prosząc przy tym, aby nadal szczęścił.

Co było wtedy majątkiem? Stada, no i (jak zawsze) złoto. Wymaganie ofiary pierwocin i dziesięcin, koniecznie dobrej jakości (baranek roczny bez skazy itp.) i dobrowolna (!) "zrzutka" z drogich kamieni i tkanin na Przybytek Arki Przymierza opisana w Księdze Wyjścia ćwiczyły charakter. Poniekąd dosłownie "uświęcały" (bo uszlachetniały).

Obecnie mamy obrót gotówkowy i mało kto ma stado owiec czy krów jako majątek trwały. Stąd krwawe ofiary wydają się teraz anachroniczne. Tak myślę.

Terremoto napisał(a):
Ciekawe, że pies, zaopiekowany, dobrze traktowany, karmiony itp. potrafi tęsknić za zmarłym panem. Nie ma z tego korzyści materialnych ani przekazywania genów... jakis poziom bezintersowności, emocji i więzi zatem jest. Nie sądzę, żeby była to tylko czysta chemia z biologią.

Wydaje mi się, że taki pies po prostu jeszcze nie zorientował się, że jego pan nie żyje.
No, można by też kwestionować bezinteresowność psa, skoro był zaopiekowany, dobrze traktowany, karmiony itd. Technicznie nic dziwnego, że tęskni za pełną miską :) Ale w sumie nie ma tego jak rozstrzygnąć. Jak spytać psa, nic nie powie ;)

Czytałam kiedyś o małpach, że jeśli mała małpka zginie, to matka nosi jej ciało ze sobą, próbuje karmić, przytula i zachowuje się jakby młode żyło. I że to trwa dopóki ciało nie zeschnie się na słońcu do tego stopnia, że nie jest już puszyste, futrzane. Wtedy małpa porzuca je jak przedmiot. Wygląda, jakby zwierzęta nie pojmowały śmierci. Są pod tym względem mało spostrzegawcze!

Brandeisbluesky napisał(a):
Jednak zwierzęta mogą zapadać na choroby psychiczne (czytałam o tym), np. na OCD w przypadku kotów. Kiedyś moja znajoma weterynarz, powiedziała mi, że znaczy procent jamników ma choroby psychiczne (???). (...) zadziwia mnie to, że możliwe jest stosowanie leków psychotropowych w przypadku zwierząt klik. Jeśli nie byłoby zaburzeń i chorób psychicznych, to po co im te leki.

Ciekawy temat. Wydaje mi się, że leki na choroby psychiczne działają też na zdrowych, ale tak w zasadzie się nie znam. Np. ktoś chory na schizofrenię zażywa leki i się skarży, że jest od nich senny albo go spowalniają; za to jest w stanie funkcjonować normalnie, mniej się boi. Gdyby te leki brał zdrowy, też by sobie coś rozregulował (można poczytać skutki przedawkowania i działania niepożądane)
Tego typu leki działają chemicznie-biologicznie (materialnie) na organizm i tak samo jak można psa zatruć cyjankiem (tak jak człowieka) widocznie leki psychotropowe oddziałują na nastrój (zwiększają senność, dają euforię czy jak). Wpływają na zachowanie psa i na tą "wegetatywną" część człowieka.
No, przynajmniej na to by wyglądało.

Pn sty 28, 2019 10:14 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Człowiek jako jedyna istota posiada duszę nieśmiertelną. Na dowód tego ludzie otrzymali to wszystko, co różni ich od reszty przyrody ożywionej. Chyba nie muszę podawać tych różnic? I nie chodzi tu tylko o różnice fizyczne, bo te są najmniej istotne.

Reszta natury ożywionej, czyli nie tylko zwierzęta od małp po komary i pchły, ale również rośliny, grzyby czy bakterie posiadają duszę śmiertelną, czyli dech życia. Dzięki temu żyją, poruszają się, rozmnażają itd.

Rośliny też posiadają dech życia i to nie ma nic wspólnego z oddychaniem. Istnieją gatunki, które żyją bez tlenu i nie oddychają w naszym tego słowa znaczeniu.

Śr lut 06, 2019 10:33 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Dociekliwy napisał(a):
Reszta natury ożywionej, czyli nie tylko zwierzęta od małp po komary i pchły, ale również rośliny, grzyby czy bakterie posiadają duszę śmiertelną, czyli dech życia. Dzięki temu żyją, poruszają się, rozmnażają itd.

Oooo, a skąd ta pewność? Takie jest nauczanie oficjalne KK? Mógłbyś może podać źródło?

Pn mar 18, 2019 9:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Masseur napisał(a):
Natknąłem się ostatnio na filmik, w którym Hołownia rozmawia z Kuźniarem (https://www.youtube.com/watch?v=PolSgjzu3Kw). Szymon m.in. opowiada tu o swojej książce, w której m.in. opisuje, że zwierzęta idą do nieba, i że jest na to dowód teologiczny (8:37 min).. Co o tym sądzicie?

Sądzę, że chciałabym wiedzieć jaki to dowód teologiczny. Jeżeli mamy przejść na wegetarianizm to dlatego,że warzywa są zdrowsze niż mięso, ale z kolei mięso zawera żelazo.

Wt mar 19, 2019 8:55 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
mareta napisał(a):
Masseur napisał(a):
Natknąłem się ostatnio na filmik, w którym Hołownia rozmawia z Kuźniarem (https://www.youtube.com/watch?v=PolSgjzu3Kw). Szymon m.in. opowiada tu o swojej książce, w której m.in. opisuje, że zwierzęta idą do nieba, i że jest na to dowód teologiczny (8:37 min).. Co o tym sądzicie?

Sądzę, że chciałabym wiedzieć jaki to dowód teologiczny. Jeżeli mamy przejść na wegetarianizm to dlatego,że warzywa są zdrowsze niż mięso, ale z kolei mięso zawera żelazo.

Zwierzeta nie ida do nieba bo nie maja duszy
Polecamnie sluchac pseudonauczycieli z youtuba

Wt mar 19, 2019 1:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Rain napisał(a):
Zwierzeta nie ida do nieba bo nie maja duszy
Polecamnie sluchac pseudonauczycieli z youtuba

A co zrobisz gdy będziesz w piekle a Twój pies w Niebie? :D

Wt mar 19, 2019 6:15 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
@equuleuss Zwierzęta mają psychikę, mają świadomość a te wyżej w systematyce jak np. pies mają również samoświadomość siebie. Maja także inteligencje, tylko mniejszą od nas. Psy mają inteligencję trzy letniego dziecka. Takie fakty są udowodnione już dawno. Jeżeli człowiek ma jakaś duszę to i każde inne zwierze je ma.

Cz mar 21, 2019 9:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jak bardzo jesteś uduchowiony?

JEŚLI...
... możesz żyć bez kofeiny;
... możesz być wesoły, ignorując ból i cierpienie;
... możesz powstrzymać się od narzekania;
... możesz zrozumieć, kiedy twoi bliscy są zbyt zajęci, aby poświęcić ci
czas;
... możesz przyjąć krytykę i winę na siebie, bez chowania urazy;
... możesz zignorować niskie wykształcenie przyjaciół i nie poprawiać
ich ciągle;
... możesz powstrzymać się od traktowania bogatego przyjaciela lepiej
niż biednego;
... możesz zmierzyć się ze światem bez kłamstwa i oszustwa;
... możesz pokonać napięcie (stres) bez pomocy środków farmakologicznych;
... możesz zrelaksować się bez użycia alkoholu;
... możesz spać bez pomocy leków;
... możesz uczciwie powiedzieć, że głęboko w sercu nie masz uprzedzeń
wobec czyjegoś wyznania, koloru skóry, religii, preferencji seksualnej
czy polityki;

... WÓWCZAS już prawie osiągnąłeś ten sam poziom rozwoju duchowego co
twój pies.

Cz mar 21, 2019 9:20 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3