Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz cze 27, 2019 11:10 am

Czy niespełnienie powołania to grzech? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Czy niespełnienie powołania to grzech?
Witam wszystkich to mój pierwszy wpis na tym portalu. Moim pytaniem jest to z głównego tematu czyli: ''Czy niespełnienie powołania to grzech?" oraz ,czy Bóg karze człowieka za postępowanie wbrew powołania? Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi. :-)

Pn mar 18, 2019 8:37 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy niespełnienie powołania to grzech?
Ciekawy bez wiedzy napisał(a):
Witam wszystkich to mój pierwszy wpis na tym portalu. Moim pytaniem jest to z głównego tematu czyli: ''Czy niespełnienie powołania to grzech?" oraz ,czy Bóg karze człowieka za postępowanie wbrew powołania? Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi. :-)

Nie.
Nie kaze

Pn mar 18, 2019 10:13 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Witaj
Rain napisała bardzo rozwinięta odpowiedź ale może uda mi się dodać coś od siebie ;)

Czym jest powołanie? Bóg dla każdego ma plan utkany tak by wszystkie elementy stworzenia wspierając i prowadząc się nawzajem wysławiały jego chwałę i dążyły do niego. Nasze powołanie to nasze "kroki w tym tańcu". To jest droga przygotowana tylko i specjalnie dla Ciebie na której znajdziesz szczęście, spełnienie i najłatwiejszą drogę do nieba. Jeśli ją odrzucisz (nawet przypadkiem, z niewiedzy czy strachu) to coś stracisz. Oczywiście nasz Pan jest miłosierny i daje możliwośc powrotu, albo jesli ta jest zamknięta (np. byłeś powołany do małżeństwa a już zostałeś kapłanem) to podsuwa inne możliwości. To też mogą być wspaniałe drogi, ale jeśli Bóg zaczyna od dania nam drogi najlepszej, potem drugiej w kolejności itd to czym więcej ich odrzucimy tym gorsze opcje będziemy dostawali (nie żeby któraś z nich nie mogła nas doprowadzić do nieba, ale nie bedzie to już najlepsza droga dla nas).

Podsumowując: odrzucanie powołania jest po prostu bardzo nierozsądne. Nie jest tak, że Bóg nas karze - po prostu my sami odrzucamy to co najlepsze. A czy może być grzechem? Myślę, że zazwyczaj nie idziemy za powołaniem z braku pewności, strachu i niewiary w swoje siły - to jest pewna niedoskonałość ale myślę, że wybaczalna w oczach Boga.
Jeśli jednak mamy jasność powołania i mówimy Bogu nie, nie chcąc porzucać dotychczasowego życia to wtedy zdecydowanie może to być grzech (przeciwko pierwszemu przykazaniu).

Pn mar 18, 2019 10:41 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przede wszystkim, głównym powołaniem człowieka jest to, by dawać miłość. To się kryje w każdej z trzech dróg (małżeństwo, kapłaństwo, samotne życie w czystości) i jeżeli to realizujesz, to nieważne, kim jesteś, bo twoje główne powołanie wypełniasz.

Wt mar 19, 2019 1:39 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):
Przede wszystkim, głównym powołaniem człowieka jest to, by dawać miłość. To się kryje w każdej z trzech dróg (małżeństwo, kapłaństwo, samotne życie w czystości) i jeżeli to realizujesz, to nieważne, kim jesteś, bo twoje główne powołanie wypełniasz.

Tyle że tych dróg, powołań uznanych przez Kosciół, jest w Kościele jednak więcej. Viridiana wybrała nie wiem czemu tylko 3.

Wt mar 19, 2019 2:58 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Terremoto napisał(a):
Tyle że tych dróg, powołań uznanych przez Kosciół, jest w Kościele jednak więcej. Viridiana wybrała nie wiem czemu tylko 3.

Takie mi się głównie skojarzyły - chyba najwięcej się o nich mówi.

Śr mar 20, 2019 6:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mysle ze samo niespelnienie powolania nie jest grzechem.
Natomiast grzech jest powodem niespelnienia powolania.

Śr mar 20, 2019 11:19 pm