Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N wrz 22, 2019 11:14 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Maryja i Józef 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Maryja i Józef
zb1024 napisał(a):
Maryja mówi: "Jakże się to stanie...", czyli musiała ślubować, że nie będzie współżyć.

Zajmij się lepiej tym, co jest rzeczywiście zapisane w Biblii, a nie tezami, które usiłuje wpisać do niej lajkonik. Wypowiedź "jakże to się stanie..." itd. w żaden sposób nie świadczy o jakichkolwiek ślubach NMP. Świadczy wyłącznie o tym, iż Maryja nie współżyła ze św. Józefem ani jakimkolwiek innym mężczyzną. Gdyby chodziło o ślubowanie, to padła by kwestia "nie poznam", a nie "nie znam męża". :)

Pn sty 21, 2019 9:38 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Zadawaniem kolejny raz tego samego pytania nie zmienisz niczego w fakcie, że w tym fragmencie jest mowa wyłącznie o tym, iż NMP nie współżyła z mężczyzną, a nie o jej rzekomych ślubach czystości.

Czyli mam rozumieć że wypowiedziane słowa Maryi do anioła: Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?” (Łk 1, 34). W języku biblijnym można przetłumaczyć : to tyle co współżyć z nim seksualnie. Dlatego pytanie Maryi można przetłumaczyć zgodnie z sensem biblijnym, ale w języku rzeczywiście dla nas zrozumiałym: „Jakże się to stanie, skoro nie współżyję z mężczyzną?Czy tak?

Pn sty 21, 2019 9:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zajmij się lepiej zacytowaniem fragmentu opisów Zwiastowania, w których zapisano, iż NMP złożyła śluby czystości.

Pn sty 21, 2019 9:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Skoro Kosciol uznaje Maryje za Niepokalanie Poczeta --> zatem wolna od grzechu pierworodnego --> zatem niezdolna do popelnienia jakiegokolwiek grzechu --> zatem w pelni zjednoczona z Bogiem --> zatem nie zdolna do zjednoczenia z jakimkolwiek czlowiekiem --> ona po prostu jest Najczystsza.

Niezaleznie od tego, czy skladala sluby czy nie oraz czy Anna ja oddala do swiatyni czy nie. W Biblii wszystkiego nie zapisano bo by zabraklo papieru. I gigabajtow.

Pn sty 21, 2019 9:48 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Właśnie, Yarpen, w Biblii nie wszystko musi być, dlatego Bóg daje nam więcej w objawieniach.

Pn sty 21, 2019 9:54 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zajmij się lepiej zacytowaniem fragmentu opisów Zwiastowania, w których zapisano, iż NMP złożyła śluby czystości.

Cały czas to robię.

Pn sty 21, 2019 9:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
zb1024:
zb1024 napisał(a):
Właśnie, Yarpen, w Biblii nie wszystko musi być, dlatego Bóg daje nam więcej w objawieniach.

Sorry, ale nie. Objawienia prywatne nie dodają niczego nowego do depozytu wiary, a o rzekomych ślubach NMP jakoś nie ma nauki w pierwszych wieka istnienia Kościoła (nie mówiąc o późniejszych) - nawet w dogmacie o wiecznym dziewictwie Maryi. Zaś, jak pisałem, kwestia objawień Marii z Agredy, jest wątpliwa.

lajkonik.2:
lajkonik.2 napisał(a):

Cały czas to robię.

Przykro mi, ale nie. Cytujesz fragment, który mówi wyłącznie o tym, iż NMP nie współżyła z mężczyzną. Nie ma w nim mowy, wbrew Twoim tezom, że złożyła śluby czystości.

Nagle poczułem się jak bym rozmawiał z Gregorem. On też wmawia, wbrew temu co jest w przywoływanych przez niego fragmentach Biblii, że jest w nich jakaś inna nauka niż zapisano. :(

Pn sty 21, 2019 10:16 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przykro mi, ale nie. Cytujesz fragment, który mówi wyłącznie o tym, iż NMP nie współżyła z mężczyzną.

Cytuje fragment który mówi że Maryja nie tylko nie współżyła z mężczyzną, ale także, że nie zamierza współżyć w przyszłości. Aluzję złożenia przez Maryję ślubu dziewictwa można odkryć w dwóch wersetach w Ewangelii według św. Łukasza. Jeden już został omówiony. Drugi znajduje się w Łk, 1:46-48) Są to Jej słowa wyśpiewane w czasie wizyty u Elżbiety:

„Wielbi dusza moja Pana

i raduje się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim.

Bo wejrzał na uniżenie swojej Służebnicy”

Pn sty 21, 2019 10:40 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
zb1024 napisał(a):

A św, Augustyn wyjaśniane w ten sposób, że Maryja złożyła Bogu ślub czystości, i zaręczyła się, aby mieć kogoś, kto by czuwał nad Jej dziewictwem. Dziewictwo Niepokalanej jest wynikiem Jej świadomej i przemyślanej decyzji, którą podjęła bardzo wcześnie pod natchnieniem Ducha Świętego. Nie jest to całkowitą nowością na tle Starego Testamentu. W Nowym Testamencie bezżeństwo praktykuje św. Jan Chrzciciel , oraz św. Paweł Apostoł. Pomimo iż judaizm wprost nakazywał wchodzenie w związki małżeńskie i płodzenie dzieci, to już w Starym Testamencie mamy świadectwa bezżeństwa czy dziewictwa podejmowanego dla Boga. Dlaczego odrzucać taką możliwość u Maryi? Tym bardziej, że świadoma i dobrowolna decyzja Maryi pozostania dziewicą ze względu na Boga jest jedynym sensownym wytłumaczeniem Jej słów z Łk 1, 34. Jeśli odrzucimy taką Jej uprzednią decyzję, to nie tylko te Jej słowa do Anioła z Łk 1, 34, ale wręcz wiara w Jej wieczyste dziewictwo staje się czymś niezrozumiałym. Jeśli wieczyste dziewictwo Matki Pana nie jest wynikiem Jej świadomej, uprzedniej decyzji podjętej za Bożym natchnieniem to komu je przypisać? Sądzę, że bardziej rozsądną postawą jest uwierzyć wraz ze św. Augustynem w to, że pytanie Maryi z Łk 1, 34 jest potwierdzeniem Jej ślubu dziewictwa, niż odrzucając taką interpretację tego wersetu biblijnego wierzyć w wieczyste dziewictwo Matki Pana.

Pn sty 21, 2019 10:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):
Aluzję złożenia przez Maryję ślubu dziewictwa można odkryć w dwóch wersetach w Ewangelii według św. Łukasza. Jeden już został omówiony.

I nie ma w nim o tym mowy nawet jak powtórzysz swoje tezy 100 razy.

Cytuj:
Drugi znajduje się w Łk, 1:46-48) Są to Jej słowa wyśpiewane w czasie wizyty u Elżbiety:

„Wielbi dusza moja Pana

i raduje się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim.

Bo wejrzał na uniżenie swojej Służebnicy”

Przykro mi, ale tu też nie ma niczego o ślubach czystości złożonych przez NMP, które podobno miała złożyć.

Pn sty 21, 2019 11:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Beobachter napisał(a):
Barney napisał(a):
Teza o slubach czystości Maryi a także o starości Józefa i Jego wdowieństwie pochodzi z apokryfu "Protoewangelia Jakuba" (II wiek). Trudno powiedzieć na ile tekst jest wiarygodny, ale na pewno jest ciekaw.

Znajdziecie go tu https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TB/apokryfy-04.html

Oficjalnie przez Rzym oddalona księga, ale faktyczny wpływ wywarła spory. Są jakieś starsze albo ważniejsze źródła piszące o dziewictwie NMP, a nie wspominające o wdowcu Józefie?
Nie jest oddalona - po prostu nie uznano ją za natchnioną.
Osobiście uważam że jest raczej wyrazem pobożności ludowej, choć zawiera sporo ciekawych wątków.

Pn sty 21, 2019 11:19 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem

Według mnie jest, chociaż byś 1000 razy swoje tezy, ze nie ma, nie zmienisz tego.

Przykro mi, ale tu też nie ma niczego o ślubach czystości złożonych przez NMP, które podobno miała złożyć.

To wyjaśnij, co to znaczą te słowa które wyśpiewała Matka Boża.

Wt sty 22, 2019 5:27 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):

Według mnie jest, chociaż byś 1000 razy swoje tezy, ze nie ma, nie zmienisz tego.

Ośmieszasz się. Tam jest zapisane "nie znam męża", a nie "złożyłam śluby czystości". Przestań być Gregorem Bis.

Cytuj:

To wyjaśnij, co to znaczą te słowa które wyśpiewała Matka Boża.

Znaczą dokładnie to, co jest zapisane, a nie "złożyłam śluby czystości". Jw. ad Gregor Bis.

Wt sty 22, 2019 7:55 am
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Nie znam męża czyli nie współżyłam i nie współżyję. Czy rozciągać do automatycznie w przyszłość?

Wt sty 22, 2019 11:05 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Beobachter napisał(a):
Nie znam męża czyli nie współżyłam i nie współżyję. Czy rozciągać do automatycznie w przyszłość?

Nie znam żadnych objawień prywatnych i bynajmniej nie zamierzam bronić żadnej tezy, ale wydaje mi się że bezpodstawnym jest takie proste analizowanie zapisów biblijnych jak ma to miejsce w tym wątku. Nie tylko sw, Augustyn - bdw lajkonik.2, jeśli cytujesz treści napisane najwyraźniej przez kogoś innego uczciwym byłoby zaznaczenie tego - ale i chyba np. św. Grzegorz a Nyssy czy Ambroży. Zatem to tradycja dłuższa i angażująca większe autorytety niż my tu wszyscy razem wzięci. Ja spotkałam się z taką interpretacją słów Matki Bożej nie kojarzę już gdzie ale raczej czerpiącej z tej właśnie tradycji - że gdyby chodziło tylko o to że nie współżyła Ona do tej pory z mężczyzną a kwestia ta pozostawałaby całkiem otwarta w przyszłości to niezrozumiałe byłyby jej słowa "jakże się to stanie"?

Wt sty 22, 2019 12:56 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona