Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lip 23, 2019 12:00 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Przyjmowanie Eucharystii (dlaczego nie na 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przyjmowanie Eucharystii (dlaczego nie na
Maciek napisał(a):
No to przecież potwierdziłeś, że klęczenie jest najlepszą formą podczas przyjmowania Eucharystii.

Nie. Jest różnorodność postaw i upada twoje ze to brak szacunku.

Pt cze 14, 2019 7:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maciek napisał(a):
Tradycja, forma mogą ewoluować (albo zanikać). I postawa stojąca w stosunku do klęczącej jest zacofaniem.
Ciekawe... rozumiem, że podobnie myślisz o np. łacinie w liturgii? ;)

Pt cze 14, 2019 9:13 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Maciek napisał(a):
Tradycja, forma mogą ewoluować (albo zanikać). I postawa stojąca w stosunku do klęczącej jest zacofaniem.
Ciekawe... rozumiem, że podobnie myślisz o np. łacinie w liturgii? ;)

:mrgreen:

Pt cze 14, 2019 9:32 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maciek napisał(a):
Klęczenie nawiązuje do przeszłości ale i wieczności. A stanie przed Bogiem to tylko aktualny wytwór odchodzenia od Wiary.

To tylko Twój prywatny sąd. Kościół jest innego zdania, zezwala na obie postawy. Jesteś mądrzejszy, co? Przemądrzałość, ech...
Maciek napisał(a):
Terremoto, a Anioły klęczą( padają) przed Bogiem, no i co Ty na to? :)
Uprzejmie informuję, że nie jestem aniołem.

Maciek napisał(a):
Tak jakby większość miała prawo decydowania co jest właściwe. Nie widzę problemu by na klęcząco, gdy większość na stojąco.
Widzę problem , bo to jest wbrew duchowi wspólnoty. Postawa typu: Ja, mądrzejszy od reszty i pobożniejszy np. od papieża oraz od cuchnącej diabłem tłuszczy, ja, ja, ja, idę swoja świętą droga i przy okazji rozwalam jednośc wspólnoty, co mam w nosie. Taaak...

Maciek napisał(a):
I chodzi Ci o taki rytm jak w tym filmie? https://youtu.be/yhICdViz9aQ?t=634 To byłby rytm. Klawo.
Nie popisuj się prostymi kpinami. Z braku argumentów próbujesz sprowadzać do absurdu. Prosty chwyt.

Pt cze 14, 2019 10:05 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kościół jest wspólnotą. Argument o tym, że nie zawsze trzeba robić tak, jak inni, rozumiem, gdy gadamy o środowiskach typu szkoła, praca etc. gdzie jest większe prawdopodobieństwo spotkania osób żyjących na przekór Bogu, ale o Kościele? Przecież wierzymy w to, że życie w zgodzie z Kościołem Katolickim nas uświęca.

So cze 15, 2019 11:10 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Bo Maciek i jemu podobni jest nadkatokikiem. On jest kimś bardziej zasłużonym dla Boga niż zwykły katolik przyjmujący Komunie w postawie stojącej. Kluczem do zrozumienia ich postawy jest pycha. Widzę ich jak tego faryzeusza w świątyni co to taki gorliwy był.

So cze 15, 2019 11:39 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
I to w zasadzie kończy dyskusję.
Wiemy, jakie jest w tej chwili stanowisko Kościoła,
wiemy, że są osoby, które to akceptują i pozostają w jedności ze wspólnotą liturgiczną (nawet gdyby wolały inne rozwiązania)
i wiemy, że są takie, które przedkładają własne zdanie nad obowiązujące rozstrzygnięcia, odnoszą się teorii i praktyce z niechęcią // pogardą // wyższością tak do tych rozstrzygnięć, jak i do osób im wiernych.
Tyle.

So cze 15, 2019 12:32 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Wydawało mi się, że w tym temacie da się jakoś dojść do kompromisu na zasadzie: postawa to kwestia indywidualna. I jak ktoś chce uklęknąć przed Komunią, to może. A jak stoi, to niech stoi - też godnie przyjmie.

A jednak wydaje mi się, że niektórym strasznie odpowiada rola jakiegoś sędziego, który bez rozeznania szufladkuje... pycha, faryzeusze nadkatolik. Skąd w ogóle takie określenia?

Zgoda co do jedności, choć ja osobiście nie uważam, że na 50 osób przyjmujących Pana Jezusa w kościele jak 3, 4 uklękną, to zburzy to "ład, harmonię i porządek liturgiczny". Bez przesady.

A co jak są balustradki w danej świątyni i przyjmuje się na klęcząco, a ktoś przyjmie na stojąco? To go też wtedy mamy nazywać nadkatolikiem, bo jest taki świętszy od nas, że jemu klękać nie trzeba, bo wystarczy, że będzie stał, bo taki jest już gorliwy? Nie popadajmy w takie skrajności i niedorzeczności.

Pamiętam swoją I Komunię Świętą. Czymś oczywistym było, że przyjmowaliśmy Pana Jezusa na klęcząco. Tak też wtedy uczono, taki był zwyczaj. Nigdy nie pomyślałem, że za ponad 20 lat do przodu komuś klękającemu przed Panem Jezusem zacznie się zaraz zarzucać pychę, faryzeizm, chęć pokazania się, dowartościowania i temu podobnych rzeczy.

Na to wychodzi, że papież senior Benedykt XVI czy kardynał Robert Sarah to też pyszni ludzi i jacyś faryzeusze....

Benedykt XVI:

"Klęczenie przed Eucharystią jest wyznaniem wolności: ten kto klęka przed Jezusem, nie może i nie powinien korzyć się przed żadną władzą ziemską, bez względu na jej siłę (...) Korzymy się przed Bogiem, bo on pierwszy pochylił się nad człowiekiem, jak Dobry Samarytanin, aby mu pomóc i przywrócić życie, i uklęknął przed nami, by umyć nasze brudne nogi (...). Ten, przed którym się korzymy nie sądzi nas, nie przygniata, lecz wyzwala i przemienia"

So cze 15, 2019 12:45 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Nie ma możliwości żeby każdy przyjmował jak chce. Decyduje ceblebrans. A wierni powinni pozostać w jedności postawy.
Poczytaj Maćka, Wespecjan, wachman, koziels i swoje. Masz pełny obraz jak się wznosicie ponad tych katolików co to na stojąco jak tak decyduje celebrans..

So cze 15, 2019 12:59 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Nie uważam, żebym w swoich postach wznosił się ponad kogokolwiek. Po prostu nie doszukuję się nie wiadomo jak strasznych rzeczy w postawie klęczącej.

W mojej parafii są osoby, które przyjmują na klęcząco, i nikt ich za to nie gani i nie potępia. Ja przyklękam bezpośrednio przed. A nie znowu przed osobą przede mną, bo to liturgicznie też niepoprawne.

Z kolei u kapucynów na Poczekajce jest dowolność - a na Krakowskim Przedmieściu są balustradki. Wiadomo jak na Mszach Trydenckich.

Kapłan nie ma prawa odmawiać przystępującemu do Komunii w postawie klęczącej. Dlatego chyba nie do końca "decyduje", bo w przeciwnym razie takiemu nadgorliwcowi by Komunii nie podał...

Pamiętam Mszę papieską jeszcze Benedykta XVI - jedna pani klęka, drugi pan stoi, a jeszcze za chwilę inna osoba prosi i Komunię na rękę... Także możliwość przyjmowania jak się komu podoba najwyraźniej jest.

So cze 15, 2019 1:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mam wrażenie, że nie rozumiesz lub nie przyjmujesz do wiadomości, iż problemem nie jest postawa, w której przyjmuje się Komunię, tylko nastawienie osób fanatycznie broniących klękania jako jedynej właściwej postawy...

So cze 15, 2019 1:20 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Dokładnie tak jak Yarpen pisze. Dla mnie wszystko jedno czy na stojąco czy na klęcząco. Dostosowuje się do zgromadzenia i zwyczaju. Problemem są ludzie którzy uważają ze jest tylko jeden prawidłowy sposób przyjmowania Komunii i to na klęcząco. Osobiście wole na klęcząco ale jak jest na stojąco to tez mi nie przeszkadza. Wewnątrz w sercu pozostaje taka sama postawa.

So cze 15, 2019 1:38 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Ależ oczywiście, że rozumiem. Yarpen w tym względzie się mylisz, bo ja od dobrych kilkunastu postów piszę właśnie to co napisałeś.

Chodzi mi o to, że sama postawa nie jest najważniejsza, bo nie może być przerostu formy nad treścią - to też pisałem już dziesiątki razy odnośnie np. Mszy Trydenckiej. Nie jestem żadnym "tradsem" czy fanatykiem... Nie przypominam sobie, żebym twierdził, że to jedyna i właściwa postawa.

Tylko, żeby nie zarzucać osobom klęczącym jakichś przykrych określeń, bo mogą być krzywdzące. Skąd wiemy, że jak ktoś klęka przed Komunią, to robi tak, bo uważa się za lepszego, sprawiedliwszego, kogoś porządniejszego? Macie 100% pewności co do każdej takiej osoby. Ja nie mam.

Ja też w parafii nie klękam, choć w innych kościołach jest taka możliwość. Teraz w ogóle jest to niemożliwe, więc przez to Pana Jezusa raczej nie urażę. Klękanie czy jakikolwiek bardziej "szybki ruch" kilka dni po zdjęciu szwów nie jest niczym mądrym...anie gorliwym. Wtedy faktycznie byłbym fanatykiem. :wink:

So cze 15, 2019 1:56 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
A przyjmiesz w końcu do wiadomości ze decyzje o tym jak ma być przyjmowana Komunia nie podejmujesz ty, ani nie podejmują inni światli swieci katolicy a podejmuje ksiądz zwany celebransem. Dotrze to w końcu do ciebie?
Mówię wciąż o tym ze są ludzie którzy uważają ze najważniejsza jest postawa i skoro przez wieki było na kolanach to dzisiaj nikt nie ma prawa tego zmieniać.
Poczytaj tych co ci wymieniłem wcześniej a potem wróć do dyskusji.

So cze 15, 2019 2:18 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
A do ciebie Jockeyu dotrze w końcu, że mógłbyś przestać kipieć tą agresją i stylem pisania, który kompletnie nie przystoi moderatorowi forum katolickiego? Kolejny już raz ukazujesz, że bardzo emocjonalnie reagujesz na jakikolwiek inny punkt widzenia. Tak jakbyś miał jakiś monopol na prawdę.

Ja odnoszę się do swoich postów, w których moją "winą" mogło być zdziwienie i niezrozumienie co szkodzi zdrowym ludziom w tym, aby przed Panem Jezusem na pięć sekund przyklęknąć. I nic więcej. Pisałem też co tym myślą i mówią chociażby autorytety Kościoła jak papież Benedykt XVI czy kardynał Sarah, ale do tego ani ty, ani Yarpen się nie odnosicie... tylko zarzucacie z góry nierozumienie czegoś co ma na starcie zdyskredytować waszego oponenta w dyskusji.

I tak jakbym ja twierdził, że każdy ma klękać, a reszta do piekła. To raczej twoja domena uciekanie się do personalnych wycieczek i określanie kto jest "nadkatolikiem", itd.

W jaki sposób celebrans decyduje? No w jaki? Oświeć mnie... Mówi przed Mszą: Uwaga, uwaga! Komunię przyjmujemy na stojąco. Żadnego klękania. Dziękuję. Tak?

Bo ja byłem w setkach kościołów, i są tacy co klękają przed Komunią i tacy co stoją... a jedni i drudzy Pana Jezusa otrzymują. Dlatego o jakiej ty decyzji piszesz?

Jeden z kościołów w Lublinie... do Komunii. I pięć osób przyjmuje na stojąco, następne trzy klęczą, kolejna znowu stoi. I każda otrzymuje, więc którzy wierni przyjmują właściwie? Tych co jest więcej?

So cze 15, 2019 3:30 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona