Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr paź 16, 2019 10:35 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
 Przyjmowanie Eucharystii (dlaczego nie na 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przyjmowanie Eucharystii (dlaczego nie na
Przed przyjęciem Eucharystii (komunii świętej) powinno się uklęknąć, albo bezpośrednio, lub bezpośrednio przed osobą która przystępuje do komunii świętej przed nami (w przypadku procesyjnego podchodzenia do szafarza).
Pozdrawiam

So cze 15, 2019 3:41 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Mały Książę napisał(a):
Przed przyjęciem Eucharystii (komunii świętej) powinno się uklęknąć, albo bezpośrednio, lub bezpośrednio przed osobą która przystępuje do komunii świętej przed nami (w przypadku procesyjnego podchodzenia do szafarza).
Pozdrawiam

MK ale nie o tym rozmawiamy.
Rozmawiamy czy powinno się zachowywać tak jak całe zgromadzenie według tego co zaleca celebrans, czy zachowujemy się wbrew temu co celebrans decyduje uznając tylko jedna formę przyjmowania Komunii czyli na klęcząco lekceważąc to co nakazuje celebrans.

Ostatnio edytowano So cze 15, 2019 8:38 pm przez Jockey, łącznie edytowano 1 raz

Poprawiono wyraz

So cze 15, 2019 3:53 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ja z kolei od ks. liturgisty już jakiś czas temu słyszałem, że uklęknąć tylko bezpośrednio przed przyjęciem Komunii, bo klękanie przed osobą przed nami, to klękanie przed jego... pupą.

A zdarza się, że ludzie klękają w procesyjnym podejściu już przed pięcioma osobami przed sobą... tak jakby mieć to uklęknięcie z głowy, co wygląda komicznie. Bo jeden klęka bezpośrednio przed, drugi na dwie osoby przed, a trzeci nawet na pięć czy sześć... i to jest jedność w liturgii??

So cze 15, 2019 3:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mniszek_pospolity napisał(a):
A do ciebie Jockeyu dotrze w końcu, że mógłbyś przestać kipieć tą agresją i stylem pisania, który kompletnie nie przystoi moderatorowi forum katolickiego? Kolejny już raz ukazujesz, że bardzo emocjonalnie reagujesz na jakikolwiek inny punkt widzenia. Tak jakbyś miał jakiś monopol na prawdę.
Jest akurat odwrotnie; Jockey nie ma nic przeciw klękaniu, lecz przeciw mędrkom, którzy nie dopuszczają innych opcji.

Cytuj:
Ja odnoszę się do swoich postów, w których moją "winą" mogło być zdziwienie i niezrozumienie co szkodzi zdrowym ludziom w tym, aby przed Panem Jezusem na pięć sekund przyklęknąć.
...co było manipulacją, bo dobrze wiesz, ze w przyjmowaniu postawy stojącej przy przyjmowaniu Eucharystii nie chodzi o to, ze to komuś szkodzi albo że kogoś męczy. Mnie ten wpis też zbulwersował.

Cytuj:
W jaki sposób celebrans decyduje? No w jaki? Oświeć mnie... Mówi przed Mszą: Uwaga, uwaga! Komunię przyjmujemy na stojąco. Żadnego klękania. Dziękuję. Tak?

Bo ja byłem w setkach kościołów, i są tacy co klękają przed Komunią i tacy co stoją... a jedni i drudzy Pana Jezusa otrzymują. Dlatego o jakiej ty decyzji piszesz?
Przecież to CI, którzy tu piszą że "muszą" przystąpić na klęcząco i koniec twierdzą, że celebrans ich do czegoś zmusza.
Więc albo decyduje (i wtedy ewentualnie zmusza) albo nie decyduje. Zdecydować się proszę.

So cze 15, 2019 4:24 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Mały Książę napisał(a):
Pozdrawiam

MK ale nie optymista rozmawiamy.
Rozmawiamy czy powinno się zachowywać tak jak całe zgromadzenie według tego co zaleca celebrans, czy zachowujemy się wbrew temu co celebrans decyduje uznając tylko jedna formę przyjmowania Komunii czyli na klęcząco lekceważąc to co nakazuje celebrans.

Ojciec Szustak twierdzi,że powinno się dostosować do zwyczajów panujących w danej wspólnocie i do tego zwyczaju dostosować.
Pozdrawiam

So cze 15, 2019 4:32 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney, mi nie chodziło o to czy ma coś do klękania czy nie, tylko o sposób pisania. Taki styl i ton: "Dotrze do ciebie w końcu" niejako sugeruje, że powinienem się czuć jak jakiś niezbyt mądry małolat, którego trzeba wytargać porządnie za uszy, żeby zaczął myśleć tak "jak należy".

Ach, to przepraszam. Mnie zbulwersował twój wpis sugerujący, że ktoś kto klęka robi to, żeby się pokazać czy wyróżniać itd. Jak widać każdego co innego bulwersuje.

Ja za wszystkich nie zamierzam czegoś wyjaśniać i przepraszać za 5 osób z forum, bo nie śledziłem dyskusji z zapartym tchem będą np. w szpitalu; swoje posty znam i za nie mogę jedynie odpowiadać. A nie o czyichś odczuciach. Nie znam sytuacji.

Dlatego już dobre kilkanaście postów temu pisałem, że postawa nie jest istotna przywołując właśnie przykłady ze szpitala.

Tak było z dyskusją z Mszą Trydencką. Ja wiem, że łatwiej jest postawić się w sytuacji ja - oni, choć to jest bardziej złożone i ja np. mam inne zdanie, swoje, bo każdy jest inny, i ma prawo do swojej oceny.

Jakbyśmy tu tak wszyscy jednym tonem pisali zgodnie na 100%, to forum straciłoby rację bytu, bo o czym tu dyskutować, jak we wszystkim się zgadzamy? należy jednak unikać się albo przynajmniej starać nie atakować nikogo personalnie.

Reasumując, to ja w różnych parafiach i sanktuariach widzę te dwie formy f i postawy przyjmowania Komunii. A nie postawa jest wyznacznikiem, tylko sam Pan Jezus. On jest najważniejszy.

A jak pani przez 50 lat przyjmowała na klęcząco, to można zostawić ją w spokoju, niż próbować teraz stać. Pewnych zwyczajów w parafiach się już nie zmieni. I nie twierdzę, że to dobrze.

So cze 15, 2019 4:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ja z kolei od ks. liturgisty już jakiś czas temu słyszałem, że uklęknąć tylko bezpośrednio przed przyjęciem Komunii, bo klękanie przed osobą przed nami, to klękanie przed jego... pupą.

Ojciec Szustak twierdzi,że to nie jest klękanie przed pupą, tylko przed Chrystusem OBECNYM w drugim człowieku. :)
Pozdrawiam

So cze 15, 2019 7:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ach, to przepraszam. Mnie zbulwersował twój wpis sugerujący, że ktoś kto klęka robi to, żeby się pokazać czy wyróżniać itd.
Jeśli czyni to ostentacyjnie wbrew reszcie wspólnoty, to dokładnie taka jest sytuacja.

Cytuj:
Dlatego już dobre kilkanaście postów temu pisałem, że postawa nie jest istotna przywołując właśnie przykłady ze szpitala.
Nie jesteś jednak w tym konsekwentny.

Cytuj:
Tak było z dyskusją z Mszą Trydencką. Ja wiem, że łatwiej jest postawić się w sytuacji ja - oni, choć to jest bardziej złożone i ja np. mam inne zdanie, swoje, bo każdy jest inny, i ma prawo do swojej oceny.
Tyle że dla Jockeya (a także dla mnie) sytuacja my-oni NIE polega na tym, ze "tą drugą stroną" są zwolennicy Mszy Trydenckiej (którą bardzo obaj szanujemy), lecz ci, którzy umiłowanie do Tridentiny wiążą z negowaniem lub deprecjonowaniem formularzy obecnie częściej używanych. A w tej sprawie już nikt nie ma "prawa do swojej oceny" - Kosciół orzekł że sa równoprawne i już.

Cytuj:
Reasumując, to ja w różnych parafiach i sanktuariach widzę te dwie formy f i postawy przyjmowania Komunii. A nie postawa jest wyznacznikiem, tylko sam Pan Jezus. On jest najważniejszy.
Tak twiedzi Jockey. I ja. Ale nie ci, z którymi dyskutujemy.
Cytuj:
A jak pani przez 50 lat przyjmowała na klęcząco, to można zostawić ją w spokoju, niż próbować teraz stać. Pewnych zwyczajów w parafiach się już nie zmieni. I nie twierdzę, że to dobrze.
Maciej nie jest panią, która przez 50 lat przyjmowała na klęcząco.
Pisałem zresztą, że twarde stawianie tej sprawy uważam za błąd; ale równie wielkim błedem jest wierzgać, gdy już została postawiona przez uprawnionego liturga.

So cze 15, 2019 8:06 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Polecam wysłuchać:
Elementarz [47] Eucharystia (24)
https://www.youtube.com/watch?v=jNyepRZPt1M
Pokój i dobro!

Ojciec Adam cieszy się jak Radio Maryja na wpłaty :D

So cze 15, 2019 8:40 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
O. Szustaka słuchałem rekolekcji w Rzeszowie jako nowicjusz... na takiej ogromnej hali. Było sporo ludzi. Nie brak oczywiście opinii, że jest dość modernistyczny i trochę relatywizmem tu trąci, choć mądrze "gada'.

Tylko z tym na rękę... chyba zapomniał dodać, że musi spożyć Komunię przy kapłanie, a nie z nią "uciec do ławki", żeby nie doszło np. do profanacji. W mojej diecezji jeszcze nie spotkałem się z przyjmowaniem na rękę, a kościołów już wiele "zwiedziłem" ;)

Co do przyklęknięcia przed kimś, to ja nie widzę powodu dlaczego tak. Przecież Komunia to nie wyścigi. Zostałem nauczony, że bezpośrednio przyklęka się przed Panem Jezusem. A wspominałem też o tych przyklęknięciach przed np. pięcioma osobami wprzód, to wtedy te cztery nie są "chodzącym tabernakulum" :cfaniak: W parafii u nas jest czterech kapłanów i 8 szafarzy... jak są święta największe, to sprawnie to idzie. A moja mama zawsze wspomina jak to w latach 70-tych jeden ks. proboszcz sam udzielał Komunii Św.

Ręce nadal krzyżuję, tak jak od Komunii I mnie nauczono. Chyba po prawie 25 latach ciężko się tego wyzbyć, choć jest jak dominikanin twierdzi "piękny gest". :)

Można oczywiście dać dla równowagi link do wypowiedzi ks. prałata Kneblewskiego i wtedy będzie też inna opinia. Niektóre komentarze poniżej filmiku mówią wprost, że patrzy się raczej dziwnie na tych klęczących niż stojących.

Czyli pycha grozi nam wszystkim, niezależnie od postawy przez nas przyjętej. Nikt nie da nam gwarancji, że akurat tak samo o klękających nie myśli ten co przyjmuje na rękę... że np. "dziwaki ze średniowiecza", "oszołomy", "faryzeusza" itd.

Miło się jednak dominikanina słucha. Dzięki za link :wink:

So cze 15, 2019 9:59 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Na tym forum wiele cierpkich slow padło o osobach które przyjmują komunie w postawie stojącej.
Czyli pycha grozi nam wszystkim, niezależnie od postawy przez nas przyjętej. Nikt nie da nam gwarancji, że akurat tak samo o klękających nie myśli ten co przyjmuje na rękę... że np. "dziwaki ze średniowiecza", "oszołomy", "faryzeusza" itd.
wskaż gdzie ktoś tak powiedział na katoliku o osobach przyjmujących na kolanach. Bo osoby które wypowiadały się z lekceważeniem i pogarda o osobach które na stojąco to wystarczy pewne osoby zacytować.
Czekam

So cze 15, 2019 10:15 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A umiesz czytać ze zrozumieniem? Zapytam w twoim stylu jak to masz w zwyczaju.

Napisałem wyraźnie, że Nikt nie da nam gwarancji, że akurat tak samo o klękających nie myśli ten co przyjmuje na rękę... że np. "dziwaki ze średniowiecza",

Wiesz co kto myśli podczas przyjmowania Komunii? To gratuluję czytania w cudzych myślach...

Odniosłem się do filmiku O. Szustaka i jego przestrodze, żeby nie myśleć tak a inaczej o osobie przyjmującej na stojąco lub na rękę. Ja dodałem, że tak samo sobie może ktoś w drugą stronę myśleć.

W ogóle tu nie przywoływałem wpisów z forum, tylko brałem pod uwagę perspektywę szerszą: nikt nie jest wolny od pychy, od grzechu.

Jednak takie wpisy bywały:

Barney: "Nie mógł zamanifestować swojego oddzielenia od tej tłuszczy, co to przyjmuje na stojąco..."

lub twój: "Bo Maciek i jemu podobni jest nadkatokikiem. On jest kimś bardziej zasłużonym dla Boga niż zwykły katolik przyjmujący Komunie w postawie stojącej. Kluczem do zrozumienia ich postawy jest pycha. Widzę ich jak tego faryzeusza w świątyni co to taki gorliwy był."

I one są w porządku tak? Ciekawe... Ja tu personalnych wycieczek unikam, bo można nie zgadzać się z czyimiś poglądami, dyskutować, ale złośliwości i ataki można odstawić na bok i sobie zwyczajnie darować.

So cze 15, 2019 10:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Podajesz inne cytaty (których tu nie było) by wzmocnić swoją argumentację. Potem dopiero, przyłapany, narzekasz na faktyczne. I to takie, ktore są wyrażeniem opinii nie co do "przyjmowania na kolanach" tylko ostentacji, w której przyjmujący koniecznie musi przyjąć na kolanach, jako "wojujący".

O ile pamiętam NIKT, nie wypowiadał się przeciw postawie klęczącej ani osobom, które wolą taką postawę.
Natomiast naguję - i będę negowal - robienie z tej kwestii kolejnej "tradi-wojenki" oraz ostentacji w tej sprawie podczas Mszy Świętej.

N cze 16, 2019 11:15 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A Ty Barneyu pomijasz to o co chodziło Jockeyowi. Źle kompletnie zrozumiał co napisałem, źle to zinterpretował i jako osoba obiektywna chyba się ze mną w tym wymiarze zgodzisz.

Mi chodziło o tym co kto sobie może myśleć podczas przyjmowania Komunii, że tego nie możemy wiedzieć, że tak samo jak ktoś Pana Jezusa na rękę przyjmuje, to sobie może pomyśleć coś w stylu: "ktoś ze średniowiecza" o tych co klęczą... Tyle i aż tyle.

W żadnym wypadku nie twierdziłem, że każdy kto przyjmuje na stojąco ma coś przeciw tym co klęczą. Odnosiłem się do tego co o . Szustak mówił w filmiku podanym przez MK.

Ja już dawno piszę, żeby w ogóle nie robić wojenek z niczego, co nie jest istotą, czymś najważniejszym. I tak było w wielu tematach. Czy to chodził o łacinę w liturgii, czy Mszę Trydencką itd. We wszystkim umiar.

I ja na pewno nigdzie nie pisałem, że np. NOM nie jest ważna, że jak ktoś stoi przy przyjmowaniu Komunii, to grzeszy itd. Do sprawdzenia na forum. To nie są moje "zarzuty".

Uważam, że temat został (przynajmniej z mojej strony) wyczerpany. Nie mam nic więcej do dodania. Napiszę to bodajże po raz setny (ale co tam): Forma nad treścią nie może przeważać. I szanować właśnie zwyczaje miejsca, parafii, sanktuarium. Tutaj chyba jest ten "złoty środek" zawarty.

N cze 16, 2019 11:28 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A do Ciebie dalej nie dociera, że wszelkie oceny odnoszą się do tego, co tutaj piszą osoby, które bronią klęczenia jako jedynej dopuszczalnej postawy przyjmowania Komunii Świętej... :(

N cze 16, 2019 11:33 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona