Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt sie 20, 2019 6:00 am

Grzech ciężki 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Grzech ciężki
Katechizm naucza
"KKK 1859 Grzech śmiertelny wymaga pełnego poznania i całkowitej zgody. Zakłada wiedzę o grzesznym charakterze czynu, o jego sprzeczności z prawem Bożym. Zakłada także zgodę na tyle dobrowolną, by stanowił on wybór osobisty. Ignorancja zawiniona i zatwardziałość serca (Por. Mk 3, 5-6; Łk 16,19-31. nie pomniejszają, lecz zwiększają dobrowolny charakter grzechu."
Oczywiście jest nieprecyzyjny bo co to jest pełne poznanie?
Czy pełne poznanie oznacza ze w danym mimencie wiem ze to co robie jest grzechem ciezkim a mimo to czyniena jesli mam przeswiadczrnie ze tylko to zle to grzrchu ciezkiego nie ma?

Pn maja 27, 2019 8:33 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech ciężki
Wszyscy Ci mówią, a zwłaszcza sumienie "nie rób tego", a Ty jednak to robisz.
Morderstwo, kradzież (idąc po tych najcięższych) - to bezapelacyjnie ciężka materia. Nie możesz powiedzieć "E tam.. wiem swoje", albo "nie jestem pewny czy to ciężkie zło". Masz dekalog i wszystko co w nim jest należy przestrzegać. Do tego masz pouczenia na kazaniach, rekolekcjach, konferencjach.. Nie mówiono Ci że to czy tamto jest złe? A może "wiesz lepiej - co tam tabun klechów, łącznie z biskupami i papieżem będą mi mówić"?
W raju było że "nie jedz owoców z tego drzewa", a Ewunia i Adaś stwierdzili "eee.. tam, wiem lepiej".

Oczywiście używam Ciebie, jako podmiot liryczny, a nie to że tak robisz :-)

Pn maja 27, 2019 10:05 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Wszyscy Ci mówią, a zwłaszcza sumienie "nie rób tego", a Ty jednak to robisz.
Morderstwo, kradzież (idąc po tych najcięższych) - to bezapelacyjnie ciężka materia. Nie możesz powiedzieć "E tam.. wiem swoje", albo "nie jestem pewny czy to ciężkie zło". Masz dekalog i wszystko co w nim jest należy przestrzegać. Do tego masz pouczenia na kazaniach, rekolekcjach, konferencjach.. Nie mówiono Ci że to czy tamto jest złe? A może "wiesz lepiej - co tam tabun klechów, łącznie z biskupami i papieżem będą mi mówić"?
W raju było że "nie jedz owoców z tego drzewa", a Ewunia i Adaś stwierdzili "eee.. tam, wiem lepiej".

Oczywiście używam Ciebie, jako podmiot liryczny, a nie to że tak robisz :-)

Nie chodzi o to a raczej o cos co robisz chwilę i wiesz ze moze być zle ale w danej myśli nie chwili ze to grzech ciezki wiec ne ma pelnego poznania zla jakiego czynisz a zatem nie ma grzechu ciezkiego.
To o czym poszesz to raczej ignorancja i jak uczy KK nie zmniejsza a zwieksza wine.

Pn maja 27, 2019 10:09 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Myślę ze chodzi tu o spójność, zgodność praktyki z nauczaniem Kościoła. Chodzi o pełne poznanie. Po fakcie to się okazuje bliżej i jaśniej. Przed faktem jest to w sferze prognoz projekcji. Oczywiście są wzorce, które nie mylą. Tylko że są sytuacje nie wzorcowe, a spontanicznie do wzorców nie pasujące. Trzeba włożyć wysiłek w rozeznawanie. Z rozeznaniem bywa różnie, na dwoje babka wróżyła, a wyszło na trzecie. W innym miejscu nauczania Kościoła, można znalezć tekst. Tylko Bóg wie wszystko, zna całą prawdę. Stąd to rozeznanie o dobru i złu, do końca przez nas nie jest pewne. Jezus podpowiada w tym względzie. Jeśli ktoś jest z was bez grzechu, to niech żuci kamieniem w tą nierządnicę. To wskazówka o naszej kondycji. Mamy przesłanki że to nasze patrzenie, może to nie być dobre. Więc chodzi tu o zaufaniu słowu Boga ( PRAWDY ). A z kolei zaufanie musi mieć podłoże nawet rygoru. Bo jak by co, to będzie to zło. Zaufanie to nie wiedza wprost. To tylko, lub aż, wiedza że zaufanie to przynosi dobro. Czyli poznanie z przesłanką dobra. Myślę że mało jest na ten temat mowy ot tak wprost. Jest natomiast wiara w to że Bóg da radę, każdemu z nas na czas właściwie podpowiedzieć do naszych wątpliwości. Z praktyki wiemy że tak nie jest. Nie było by bowiem mowy o żadnej naszej grzeszności i naszym złu. No i koło pewności z tego tematu się zamyka. Zło doznajemy, sami go czynimy, wiemy to po fakcie. Taka jest bowiem kondycja człowieka. Oczywiście to nie jest normalność, taki stan. Stan nie chciany normalnie przez każdego. Bo szkodzący każdemu z nas ostatecznie. Czy można coś z tym zrobić? Można lepiej się postarać w rozeznawaniu co dobre a co złe. Lecz zmienić to na zawsze, by było tylko dobro ostateczne, to nie leży w kondycji ludzkiej. Jeśli kiedyś w którymś pokoleniu, ta kondycja wzrośnie. To będzie ona wypadkową tego co teraz każdy z nas czyni, na jej rzecz już teraz. Tylko takim podsumowaniem mogę zakończyć sprawę, możliwości całkowitego rozeznania co dobre a co złe. To że nikt nie chce zła, więc grzechu ciężkiego jest pewne. Jeśli jest do końca sobą. A że nie zawsze każdy z nas jest sobą, to wiemy z praktyki. Jak i z objawienia przez Biblię. Że jest na ziemi kłamca, który miesza nam w naszych głowach. Co oczywiście wiemy także, że nas nie usprawiedliwia w całości. Ot sytuacja może nie ciekawa, lecz z wyjściem takim, że ciągle musimy się starać nieustannie. To nieustanne nasze staranie się o nie czynienie grzechów, zwłaszcza ciężkich. Jest tą podstawową nasza wiedzą, do naszej kondycji adekwatną.

Pn maja 27, 2019 11:10 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zakładamy, że w tym myśleniu o złu chodzi o osobę wierzącą i o spojrzenie religijne. Ten ktoś wie, ze coś jest złe [więc jako wierzący dobro i zło w ocenie odnosi do Boga]. Czyni to zło...
Proponuję zwrocić uwagę na ten fragment z KKK i to rozważyć:
"zakłada wiedzę o grzesznym charakterze czynu, o jego sprzeczności z prawem Bożym".
Jest to wiedza , że coś jest złe, jest grzeszne i sprzeczne z prawem Bożym (kategoria religijna). Katechizm tu nie wspomina o wiedzy, o aktualnym myśleniu, że coś jest grzechem ciężkim.

Pn maja 27, 2019 11:12 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Terremoto napisał(a):
Zakładamy, że w tym myśleniu o złu chodzi o osobę wierzącą i o spojrzenie religijne. Ten ktoś wie, ze coś jest złe [więc jako wierzący dobro i zło w ocenie odnosi do Boga]. Czyni to zło...
Proponuję zwrocić uwagę na ten fragment z KKK i to rozważyć:
"zakłada wiedzę o grzesznym charakterze czynu, o jego sprzeczności z prawem Bożym".
Jest to wiedza , że coś jest złe, jest grzeszne i sprzeczne z prawem Bożym (kategoria religijna). Katechizm tu nie wspomina o wiedzy, o aktualnym myśleniu, że coś jest grzechem ciężkim.

Ale mówi o pełnym poznaniu ktore nie tlumaczy czym jest. W jedym z opracowań spotkałam sie ze wlsnie czlowirk wie ze to to.czyni to.grzech ciezki. Np czlowiek wie że cudziłóstwo to grzech ciezki i przed popelnieniem czynu sumienie mu to wyrzuca a on mimo tego ulega pokusie wtedy grzech ciezki ale juz np sytacja gdy ktos spojrzy pozadliwie na kobiete i sumienie wyrzuca ze to moze byc zle ale czlowiek nie pomysli ze az ciezko wtedy nie ma grzechu ciezkiego

Wt maja 28, 2019 8:17 am