Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 18, 2021 8:58 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Niecenzuralne słowa 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niecenzuralne słowa
To masz dwie opinie księży w tej kwestii, które są sobie przeciwstawne.

Wt lis 12, 2019 7:20 am
Gaduła
Gaduła

Lokalizacja: W myśli Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Warszawie i oby do Nieba ;)
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Yarpen, to się nie równoważy. Otrzymałem naukę a nie opinię, więc oczywistym jest, że roztropnie będzie unikać bluzgania, jeżeli zależy na czystym sercu, na życiu z Miłości, ku Miłości i dla Miłości.

Wt lis 12, 2019 9:52 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
To nie jest zero - jedynkowe. Opowiedzialeś księdzu sytuacje etyczne i na tej podstawie otrzymaleś wyjaśnienie.
Za emocje nie odpowiadamy, za przyjętą wobec nich postawę już tak. I teraz przychodzi czas na analizę; ile było w tym świadomej decyzji.
Żona kupila sobie drogi płaszcz i do tego uszkodziła samochód męża wyjeżdżając sprzed sklepu. To była dla męża mieszanka wybuchowa i poszły w ruch łacińskie ogólnie znane słowa. Za chwilę oprzytomniał mówiąc, że ma żal do żony. Już myśli o tym jak ten samochód naprawić... i drugi spoób reakcji: po bluzgach, już w domu mamy kontynuację, poniżanie żony.
Owe bluzgi to informacja o mnie. O mojej niedojrzalości. Zrobię z tym coś czy uznam, że ten typ tak ma? Uznam swoją niedojrzałość, czy winę przekieruję na drugą stronę, bo to ona winna, że ja bluzgam? Grzech jednak pojawia się w drugiej sytuacji. Zdenerwowanie będące emocją dało konsekwencje w postawie poniżania drugiego czlowieka. Ta postawa jest grzechem.

A wiara ma kierować czlowieka w kierunku dojrzałych postaw. Z tymi bluzgami trzeba więc coś zrobić.

Wt lis 12, 2019 11:07 am
Gaduła
Gaduła

Lokalizacja: W myśli Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Warszawie i oby do Nieba ;)
Odpowiedz z cytatem
Heh , co znaczy że za emocje nie odpowiadam? Nie rób Merss z człowieka jakiegoś mymłona co? Chodzi o człowieka dorosłego, świadomego, który nie ma zespołu Touretta. Więc wszystko jasne i nie wiem co tu filozofować. A takim lawirowaniem jak to robisz to można wszystko zakręcić i tak w koło Macieju stać i kręcić się wokół usprawiedliwień i racjonalizowania, mowa trawa blebleble. :*

Wt lis 12, 2019 2:56 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Nikomu nie można odmówić drogi leczenia bluzgów depresją. Nie leczy się emocji, ale zmienia postawę, ale tylko wówczas, gdy nauczysz się czytać emocje. Zwierzeta ich nie czytają, ale należycie reagują: wytrząsną je, wyszczekają, ugryzą, przymilą się.
Bluzgi świadczą o niedorzalości czlowieka, o nawykach myślenia. Obszczekuje jak zwierzak. Bluzgi zakończone poniżaniem kogoś/ obmową są grzechem. Mam prawo jednak do wyrażenia swego niezadowolenia. Emocje powinny być wyrzucone na zewnatrz, ale lepiej zabrać się na rąbanie drewna i inną pracę fizyczną a nie bluzgać.
Niedojrzałość nie jest grzechem. Brak potrzeby pracy nad sobą już tak.
Kiedy człowiek się zdenerwuje mówi: o jasna anielka, o kurcze. Nie nabył umiejętności posługiwania się bluzgami, bo tego nie było w jego otoczeniu. Wyrzuca jednak emocje na zewnątrz. One są jedynie informacją o tym co się z nami dzieje. Informacja nie jest grzechem, bo brakuje elementów grzechu.

Nie czytasz ze zrozumieniem. Napisalam wyraźnie, że za emocje się nie odpowiada, ale za postawę wobec nich już tak. Powinny być przekierowane na zewnątrz i tu może , ale nie musi pojawić się grzech. Podałam dwa przykłady o kupnie płaszcza i zepsuciu samochodu.

Na twój użytek. Popracuj nad eliminacją bluzgów, zastąp je czymś przyzwoitszym. Opracuj strategię zastępczą. Więcej na dziś nie zrozumiesz.

Wt lis 12, 2019 4:29 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Bluzgi świadczą też o brudnym sercu. A nieczyste serce to oczywiście pociąg do grzechu. I tak jak samo spojrzenie pożądliwe na kobietę jest już grzechem, tak wypowiedzenie ustami, którymi wysławiasz Boga, którymi modlisz się do Boga w Trójcy Przenajświętszej bluzgu jest grzechem. Człowiek nie jest zlepkiem popędów i uczuć i to że ma ochotę bluzgać to nie znaczy , że musi temu ulec. Emocje nie muszą być wyrzucane na zewnątrz.

Śr lis 20, 2019 1:00 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jeśli nie wyrzucisz emocji na zewnątrz to zabiją cię od wewnatrz. A radę dałam: zmienić repertuar, ty zrozumialeś - nic nie robić.
Te same teksty co u wierzącegotrollstudenta. Co się robi z trollami?

Śr lis 20, 2019 1:05 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ksiądz dał naukę a nie wyraził opinię na podstawie zapytania o grzech czy grzechu? Należalo zdementować wyżej, gdy pisałam, że ta nauka odbyła się po rozpoznaniu sprawy. Może być grzech różnej wagi lub nawyk w postaci niezwykle ubogiego słownictwa i przebywania w środowisku, gdzie bluzgi to normalny sposób komunikowania się. Wypowiadający się uznają to za normę społeczną. Bluzgi czasem się wyrywają, jeśli ktoś się zdenerwuje; czyni to wówczas odruchowo na zasadzie ulżenia sobie.
Rozumiem, że chodzisz do spowiedzi w zastępstwie, za kogoś innego. Ciekawe.

Śr lis 20, 2019 12:13 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2