Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lip 28, 2021 1:43 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 793 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53  Następna strona
 Kryzys w Kościele 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kryzys w Kościele
Miłosierdzie Boże jest niewyobrażalne, ale ono otwiera się dwoma kluczami: skruchą syna i przebaczeniem Ojca. Ktoś kto nie ma poczucia grzechu, bo to ukryto przed nim to nie wie czym jest skrucha. To nie jest to samo co psychologiczne poczucie winy, bo ono skupia się na sobie i jest obrazem pychy...jak mogłem! O. Szustak powiedział, że on nie może straszyć piekłem za dokonaną aborcję. Jeśli nie wskazuje, że to grzech, który pociąga za sobą utratę łączności z Bogiem to co on mówi? Informacja/pouczenie to straszenie? Czasem trzeba postraszyć, by człowiek nie uznał tego za swe prawo wolności. W strajkach kobiet uczestniczyły też kobiety, które są przekonane, że Kościół nie ma prawa im zaglądać ani do łóżka, ani dyktować co ona zrobi ze swoim brzuchem. Aborcję widzą w kategoriach prawa kobiet a nie grzechu. Kapłan milczący upewnia ją, że się nie myli. Poza tym ona się nie spowiada z tego co sama nie uzna za grzech. Kiedy ona ma się nauczyć skruchy?

Albo to życie ma jakiś sens i o co coś w nim chodzi albo wędrujemy od porodówki po cmentarz żyjąc wedle swoich reguł. Ktoś jest oszukiwany: ci, którzy szukają sensowności albo ci, którzy kierują się swoimi kodeksami etycznymi. Nie może być jednocześnie coś sensowne i bezsensowne.
Pewien zakonnik mi powiedział, że gdy źle rozezna grzech to konsekwencje ponosi on sam. O. Szustak bierze więc grzechy hurtem na siebie, bo on głęboko wierzy, że Bóg nie może go odrzucić. A człowiekowi podaruje uśmiech i zapewni, że Bóg go kocha takim jaki jest. Cokolwiek zrobisz zawsze cię Bóg kocha. No kocha, bo jest Miłością i nie może nie kochać. Z tego jednak nie wyprowadza się powszechnego zbawienia.
I żeby było jasne. Myślę podobnie jak BXVI, że niewielu znajdzie się potępnych. JPII wypowiedział się, że świat idzie w kierunku grzechu przeciw DŚ.

Pt maja 28, 2021 11:05 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
No ale to jest właściwa wolność (wybór dobra lub zła).

Głupoty. Twoja wolność polega na tym, że możesz jutro wybrać zdradę żony? Zabicie sąsiada? Serio? Prawdopodobnie nie możesz. Ale to nie znaczy, że nie jesteś wolny.

Pt maja 28, 2021 11:17 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Anawim napisał(a):
PeterW napisał(a):
No ale to jest właściwa wolność (wybór dobra lub zła).

Głupoty. Twoja wolność polega na tym, że możesz jutro wybrać zdradę żony? Zabicie sąsiada? Serio? Prawdopodobnie nie możesz. Ale to nie znaczy, że nie jesteś wolny.

Oczywiście że mogę - w sensie nikt mi nie odbiera wolności do zamiaru, przygotowania, planowania. A to już jest wyborem. W tym przypadku zła. Nawet udaremniony czyn nadal jest konkretnym wyborem moralnym.

Pt maja 28, 2021 11:40 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Znalazłem coś takiego https://opoka.news/o-szustak-i-jego-faj ... wJAhHahPz4
Widzę autor nie miał takich problemów jak co niektórzy nasi ze to niby osąd i nie wiadomo jaka krzywda się dzieje. Pięknie teza po tezie rozwalony cały Szustakowy katolicyzm. Swoją droga podoba mi się hasło fajno-katolik i fajno-teologia. Ale to naprawdę oddaje sedno.

So maja 29, 2021 4:34 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Oczywiście że mogę - w sensie nikt mi nie odbiera wolności do zamiaru, przygotowania, planowania.

Chodziło mi o to, czy Ty konkretnie możesz to zrobić. Czy jesteś w stanie to zrobić. Podejrzewam, że nie masz zdolności, by kogoś zabić. Czy zatem jesteś mniej wolny, niż płatny morderca, który jest do tego zdolny?

Jockey napisał(a):
Widzę autor nie miał takich problemów jak co niektórzy nasi ze to niby osąd i nie wiadomo jaka krzywda się dzieje. Pięknie teza po tezie rozwalony cały Szustakowy katolicyzm.

Choćby teza o apokatastazie to jest spore uproszczenie i wcale nie wykazuje, że nadzieja Szustaka nie mieści się w katolicyzmie. Tutaj można sobie doczytać szczegółowo: https://www.dbc.wroc.pl/Content/24359/P ... zewicz.pdf

A co do fajno-katolicyzmu. Serio tym, którym się on nie podoba byłoby fajnie, miło i komfortowo zacząć wierzyć po szustakowemu? Podejrzewam, że wręcz przeciwnie. To w naszych własnych przekonaniach, które teraz mamy jest nam miło i przyjemnie (w ogólności). A w zwalczaniu poszczególnych poglądów jest po prostu sporo resentymentu. Samemu nie potrafi się zmienić sposobu myślenia czy działania, więc deprecjonuje się życie innych.
Widać to w tym artykule. Z jednej zarzut, że Szustak głosi coś łatwego, miłego i przyjemnego (źle), a z drugiej - że głosi coś elitarnego, mistycznego (też źle).

N maja 30, 2021 12:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wg mnie Szustak głosi przede wszystkim siebie.

N maja 30, 2021 12:58 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):

Gorzej on jest siewcą kąkolu

N maja 30, 2021 2:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
https://youtu.be/YcLJ6w_KNDs

O. Szustak szanuje KS. Strzelczyka a jednak chyba mają inne opinie.
A w filmiku mamy chyba już zalążki planu odbudowy Kościoła przez o. Szustaka a szczególnie biskupów.

N maja 30, 2021 7:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przepraszam bo nie uchwycilem. Co jest zlego w wypowiedzi arcybiskupa; "najważniejsze jest to, żeby teraz zrobić wszystko, co się tylko da, żeby ludzie wrócili do kościoła, czyli żeby zaczęli chodzić do kościoła"
I co jest zdaniem Szustaka najwazniejsze?
Mozecie mi wyjasnic?

N maja 30, 2021 9:35 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Zdaniem o. Szustaka jest najważniejsze to, że on przestaje się martwić sprawami do niego nie należącymi a zwielokrotni wysiłki ewangelizacyjne korzystając ze swego doświadczenia. To akurat powinien wiedzieć każdy kapłan już w seminarium, bo posłannictwo zbawiania całego świata to etap rozwojowy nastolatka. Prostowanie więc wywiadu i przybliżenie rozmowy z abpem S. Gądeckim przybliża nam tego kaznodzieję, który obiecuje, że nie da się odsunąć na bok!

Teraz przybliżę wywiad na zupełnie innym poziomie. Tu nie padną słowa niepotrzebne, zbędne. Mamy za to usystematyzowaną wiedzę teologiczną. O pustym piekle też się wypowiada w aspekcie prawd wiary. On nie czyni też z modlitwy osobistej elementu autoreklamy.

Dlaczego ich widze razem? Jeden chciał być aktorem a drugi działał w kółku teatralnym. Talent aktorski mają obaj, ale klasa aktorka ks. profesora jest też inna.. Obaj są charyzmatykami, ale ks. prof. R. Skrzypczak pilnuje bardzo, by charyzmat nie wpływał na sprawy teologiczne. Myślę, że o. Szustak ma z tym problem a na to nakłada się to nad czym nie panuje, czyli osobowość. Obejrzałam sporo filmików o. Szustaka i czekam na każdy następny z ks. R. Skrzypczakiem. Jeden dzieli na frakcje, drugi tych podziałów unika i nie chce należeć do żadnej z grup. Czyta to co ma w życiu do roboty: głosić ludziom Dobrą Nowinę.
Każdy ma to czego szuka. Zachęcam do obejrzenia wywiadu, który uważam za wartościowy także pod względem duszpasterskim. Podaje opinię dotyczącą utraty atrybutu Sprawiedliwości Boga w dzisiejszych czasach i posiłkuje się tu opinią psychologii społecznej oraz swoimi doświadczeniami.
Czy Bóg nas karze?

N maja 30, 2021 10:12 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Najważniejsze jest według Szustaka to żeby słuchali Szustaka na YT.

N maja 30, 2021 10:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Najważniejsze jest według Szustaka to żeby słuchali Szustaka na YT.

To akurat mu nie wyszlo bo u mnie ma kreche ze wzgledu na to ze nie zauwazylem odpowiedzi.
W zwiazku z tematem kryzysu nie wiem czy trzecia partnerka premiera Zjednoczonego Krolestwa poslubiona w katedrze katolickiej tez chyba wywoluje konsternacje. W Polsce takie blogoslawienstwo znamy. Moze Szustak ma troche racji.

N maja 30, 2021 10:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
W zwiazku z tematem kryzysu nie wiem czy trzecia partnerka premiera Zjednoczonego Krolestwa poslubiona w katedrze katolickiej tez chyba wywoluje konsternacje. W Polsce takie blogoslawienstwo znamy.

Nie do końca bo ślub kościelny w Kościele katolickim zawarł on po raz pierwszy. Moim zdaniem bardziej kontrowersyjne jest to że on w młodości porzucił katolicyzm na rzecz anglikanizmu. A kiedy wrócił? Wraz ze ślubem? Jeśli tak, to byłby to kazus odwrotny do Henryka VIII - żeby się ożenić tamten porzucił katolicyzm, a ten wraca...

N maja 30, 2021 11:50 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):

Każdy głosi siebie (nie tylko, ale też siebie). Nawet jeżeli na poziomie deklaracji "nie chce zakrywać Chrystusa" i jest spokojny, stonowany, nie mówi o sobie, tylko o Piśmie Świętym czy nauczaniu Kościoła... to przecież sposób mówienia, dobór treści, określenie, co jest ważne, a co nie jest ważne (choćby w tym momencie) jest skutkiem osobistego namysłu i własnych preferencji. Trzeba mieć to na względzie kogokolwiek się słucha; po prostu u niektórych ciężej to dostrzec. I wybór tego, kogo słuchamy tez jest związany z naszymi preferencjami, choćbyśmy to potem racjonalizowali tym, że to święty człowiek, gotowy do poświęceń, mistyk, gwaltownik Boży (czy co tam uważamy sami za wartościowe i uzasadniające dokonany wybór). Na koniec chodzi o to, że miło i komfortowo nam się słucha tego oto jegomościa, a innego nie.

U Szustaka to jest - dla mnie - nieznośnie walące po uszach. Ale też jest dzięki temu autentyczne. Gość głosi świadectwo o relacji narcyza do Chrystusa i Kościoła, zmaganiach z tym związanych przemycając przy okazji wiele dobrych treści, które nigdy by nie trafiły do jego targetu w inny sposób.

Komuś to pasuje, ba - wielu to pasuje. Tylko z tego powodu, że mi to nie pasuje, nie będę odsądzał od czci i wiary.

Pn maja 31, 2021 11:54 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Niestety, to się nie kończy na mówieniu w innym stylu. Bywa że mówi rzeczy po prostu nieprawdziwe.

Pn maja 31, 2021 8:21 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 793 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53  Następna strona