Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So sty 23, 2021 12:18 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1621 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67 ... 109  Następna strona
 Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa
Barney napisał(a):
Przypominam, że mamy kategorię "Grzechów wołających o pomstę do Nieba", które moga powodować kary doczesne:

Grzechy wołające o pomstę do nieba:
1. Rozmyślne zabójstwo.
2. Grzech sodomski.
3. Uciskanie ubogich, wdów i sierot.
4. Zatrzymanie zapłaty sługom i najemnikom

Bóg jak najbardziej może karać świat - ku upamiętaniu, by ludzie się nawrócili i byli zbawieni.
Wydaje się, że najbardziej prawdopodobnym "kandydatem" są grzechu zabójstwa nienarodzonych.

---------------------------------------------
Jesli idzie o wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na epidemię, to nieprawda, że to pierwszy raz:
Obrazek

Nie zwiastuję bezpośredniej kary bo zdaje się w w Nowym Testamencie Pan Bóg już nie zsyła bezposrednich kar. Aczkolwiek wszelkie nieszczęścia 20 wieku mogą być karą pośrednią czyli że Pan Bóg dopuścił.szerzenie sie ogromnego zła jak dyktatura Hitlera, Wojny , obozy koncentracyjne, komunizm itd. Tak samo teraz watpie że Pan Bóg siedział za chmurą i powiedział "zrobię wirusa i wytępie ich troche" żeby się opamietali. Predzej wirus jest skutkiem tak jak donoszą media na gmeraniu przy Wirusie Sars 1, i wypuszczeniu go na świat przez ludzi wspierających depopulacje a po wymarciu 10 mln ludzi pojawi się antidotum cudownie.

Śr kwi 01, 2020 12:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jeśli chodzi o karę, to "jeśłi kogo Bóg chce ukarać to mu rozum odbiera", nie wiem czy to tylko takie powiedzenie, czy w Biblii jest coś o tym?

Śr kwi 01, 2020 12:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak, tak Barneyu, wiem jak naucza Kościół. Będąc dzieckiem paliłem mrówki wykorzystując lupę i słońce. I zaraz po tym od zbyt długiego przebywania na słońcu dostałem gorączki porażenia. Doskonale widziałem już jako pachole, dlaczego choruje i że sam sobie jestem winien. Popłenione przeze mnie zło wróciło do mnie, za co przy okazji do dziś jestem Panu Bogu wdzięczny. Nigdy jednak przez całe swoje życie nie traktowałem tego w kategoriach sprawiedliwej kary. Raczej nauki o złu, które w ten czy inny sposób ostatecznie zawsze do nas wraca.

Napisałem też na poczatku uczciwie, że nie czuje się dobrze w dyskusji w temacie cierpienia i kary. Mam świadomość, że mogę się mylić. Każde kolejne zdanie rodzi we mnie więcej pytań, niż przynosi odpowiedzi. W jaki sposób Bóg karze kobietę która dopuściła sie aborcji ? "Pozwala" jej zrobić kolejną i kolejną i kolejną... Ma ktoś odpowiedź na to pytanie ? Odnajdujecie się w takim głoszeniu Bożej sprawiedliwości i niechybnej kary? Czy raczej jest tak, że to ta kobieta zanurza się co raz bardziej w grzech, chorobę duszy która ją niszczy i ostatecznie śmierć ? Na pewno Bóg na nią zssyła nieszczęścia które ją spotykają, niewolę grzechu, cierpienia doczesne i kary? Czy raczej dąży do tego, aby ją z grzechu wyzwolić i do życia przywrócić ? Więc skoro Bóg jest miłośnikiem życia, tego zaledwie poczętego i tego które w naszych oczach na życie nie zasługuje, to w jaki sposób można w ogóle Jemu przypisywać pojawienie się wirusa i głoszenie "kary" ?

Albo co z grzechem sodomskim, którego dopuszcza się kandydat na prezydenta Biedroń ? Któremu patrząc tak po ludzku, całkiem dobrze się wiedzie od lat. I ilu takich ludzi dożywa spokojnej starości? Ja tego kompletnie nie rozumiem i uczciwie się do tego przyznaje. Nie rozumiem, jeśli myślę w kategoriach kary doczesnej. Ale gdy myślę w kategoriach wieczności, miłosierdzia, czasu które człowiek dostaje aby się nawrócić, to trochę to brzmi sensowniej. Albo te wątki na forum - dlaczego złym ludziom wiedzie się dobrze, a mi źle ? Czy tylko ja je czytałem ?

Dlaczego Holokaust miał racje bytu i się zadział ? Bo ludzie odeszli od Boga, poszli za kłamstwem, a miejsce po Bogu wypełniło się złem. Zło zawsze rodzi śmierć. Pozwól nam wejść w te świnie - proszą diabły Jezusa, jak Jezus pozwolił to wszystkie się potopiły. Szatan zawsze prowadzi do śmierci. Grzech nie jest czymś abstrakcyjnym. Ale nie mylmy kata z ofiara. Najczęściej tak właśnie ludzie to postrzegają kiedy pojawia się stwierdzenie - Bóg karze i takiej właśnie logice się sprzeciwiam.

Andy72 napisał(a):
Jozek napisał(a):
I to jest zdumiewająca prawda o Bogu, na którego my mamy ochotę najczęściej patrzeć jako na prawodawcę i sędziego.

Zdumiewające, że JEST i Prawodawcą i Sędzią.

Nie zapomnij dodać, że jest jeszcze surowym sędzią. Jak nie będziesz zachowywał Jego prawa, to na pewno spali ci się stodoła, dotknie zaraza, albo zginiesz w wypadku. Dlatego trzeba chodzić do kościoła, zachowywać X przykazań i być miłosiernym. Co nie ? Tylko spróbuj powiedzieć że nie, to kijem dostaniesz. Od Pana Boga oczywiście, nie ode mnie.

Bóg jest przede wszystkim Ojcem. To jest zasadnicza różnica percepcji. Możesz sobie Boga czcić jako prawodawcę czy sędziego, ale taka relacja doprowadzi do tego, że prawo i sprawiedliwość stanie się twoim jarzmem.
I nie dasz rady tego dźwigać. Albo możesz Boga zacząć postrzegąć jak Ojca. I wszystko co się w twoim życiu zadzieje, odczytywać w tym własnie kluczu. Ale do tego jest potrzebna osobista relacja z Ojcem, a nie relacja oparta na abstrakcyjnych formułach, jak to wyżej o prawodawcy i sędzim.

Zgrzeszysz cieżko i sromotnie, uderzysz sie w pierś, zaczniesz w myślach szukać sprawiedliwej kary za swój postępek, a on ci pod nos podstawi ciepły i pyszny posiłek. Za zło, odpłaci dobrem. Nie odwróci od ciebie wzroku i nie zostawi samego w twoim grzechu. I jak już takiego Boga doświadczysz realnie w swoim życiu, to wówczas Boże Prawo i Jego Sprawiedliwość zacznie mieszkać i w tobie. Ty sam, zaczniesz dobrem odpłacać za zło, urazy chętnie darować, przewin bliźnich nie rozpamiętywać. To właśnie Boże miłosierdzie, do którego mam wrażenie zachowujesz dystans, jest tym co ma moc zmienić człowieka od środka.

Cytuj:
Tylko by się nie zagolopować.
"Pan czyni dzieła sprawiedliwe,. bierze w opiekę wszystkich uciśnionych."
zagalopować w tym, że skoro jest Barankiem, który gładzi grzechy świata,
to dla Niego obojętne jest kto uciskany a kto uciskający, wszystkich zbawi z automatu,
albo opisując wielkie dzieło rozstąpienia się Morza Czerwonego mówienie że Bóg rozpaczał na wojskiem faraona.
Robi się z Boga kogoś ubezwłasnowolnionegoi własna Dobrocią, że potem ludzie wybierają szatana.
Jednym z grzechów przeciwko Duchowi Świętemu jest "3. Sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej."
Taką prawdą jest np :"Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a złe karze." - jak mnie uczono na religii a teraz mówi się że ta prawda jest tylko polskim folklorem
chociaż w Biblii mamy "kłade przed tobą śmierć i życie , wybieraj" - jak wybierzesz śmierć, będą konsekwencje, życie - będzie życie.

Jeśli chodzi o wojska faraona, to jesteś w błędzie. To nie jest żadne pobożne gadanie nawiedzonych modernistów, czy starszych kobiet, a tradycja żydów, która tej księdze towarzyszyła od początku. Ona pomagała im odczytywać Torę we właściwy sposób. I ona mówi, że gdy tylko morze zalało wojska faraona, aniołowie w niebie zaczęli się radować i tańczyć. Wy tańczycie kiedy moje dzieci w morzu pomarły - zapytał Bóg? ( z pamieci) Możesz tą historię odnieść do Jonasza i zapowiedzi upadku Niniwy. Co tam Bóg mówi do Jonasza gdy mu krzew nad głową usechł ? Bo Jonasz to jest taki prorok, który trzyma się twardych zasad. Jest wyrazisty. On ma problem z Bożą sprawiedliwością. Uważa się za zwolennika sztywnej reguły: Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie.I to "święte" oburzenie Jonasza... Bóg jest jego zdaniem za bardzo miłosierny...
Św. Hieronim komentując tę księgę pisze: "Sprawiedliwość Boga umocniona jest zewsząd miłosierdziem, i w takim otoczeniu przystępuje do sądzenia: tak przebacza, aby osądzić, tak osądza, aby się zmiłować".

Śr kwi 01, 2020 9:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Taką prawdą jest np :"Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a złe karze." - jak mnie uczono na religii a teraz mówi się że ta prawda jest tylko polskim folklorem
Problem w tym, że ny rozumiemy pod pojęciem "sprawiedliwy" albo kogoś kto sądzi wg prawa, albo kogoś kto sądzi, dając każdemu, co mu się nalezy.
Gdyby taki był Bóg, żaden z nas by się nie ostał...

„Bądź sprawiedliwy dla innych, Panie,
Dla siebie proszę o zmiłowanie…“

/Jan Sztaudynger/

W retoryce żydowskiej pojęcie "sprawiedliwego" jest bliższe naszemu "dobry".

Cytuj:
Nie zwiastuję bezpośredniej kary bo zdaje się w w Nowym Testamencie Pan Bóg już nie zsyła bezposrednich kar.
Prawdę mówiąc nie słyszałem podobnego stwierdzenia.

Cytuj:
Tak, tak Barneyu, wiem jak naucza Kościół. Będąc dzieckiem paliłem mrówki wykorzystując lupę i słońce. I zaraz po tym od zbyt długiego przebywania na słońcu dostałem gorączki porażenia. Doskonale widziałem już jako pachole, dlaczego choruje i że sam sobie jestem winien.
Nie mylmy grzechów wołających o pomstę do Nieba z rozumowaniem a la hinduska karma (czy też nasze ludowe "pokarało"). Tu zupełnie nie o to idzie.

Śr kwi 01, 2020 11:30 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Kard. S. Wyszyński został kiedyś potraktowany jako zaraza i należało go oddzielić od ludu. Aresztowano w 1953 roku i trzy lata przebywał w kwarantannie. Manipulowano nim, stosowano przemoc psychiczną. Donoszono, że już wszyscy biskupi go opuścili, informowano, że wybrano też nowego prymasa. Było to nieprawdą. W końcu powiedziano, że zmarł mu ojciec i też go oszukano. On modlił się o jedno, by nie znienawidzić swych oprawców. Gdyby to się stało oznaczałoby, że przegrał. Podobnie było ze S.Leszczyńską. O nikim źle nie mówiła, nie osądzała ludzi, nawet dr. Mengele.
Dlaczego Biedroń ma mieć źle w życiu? Ja nie wiem czy on jest wolny? To jest najważniejsze. Wolnymi ludźmi byli wspomniani wyżej. O wolności można mówić w odniesieniu do trzech młodzieńców z dzisiejszego pierwszego czytania. To jest dopiero obraz zbawienia. Nie mieli świątyni, kultu. byli w niewoli, ale jednocześnie zachowali pełną wolność. Wierzyli, że Bóg wie co robi i cokolwiek postanowi będzie bardzo dobre. Nie zajmował ich ogień i niewola państwowa. Nas nie powinna zajmować sprawa rozkminiania przyczyn zarazy, bo zawsze stoi za tym grzech oraz trapić brak dostępu do świątyni i kultu. Bóg wie co robi dopuszczając do tej sytuacji.

Zaraza nie jest przypadkiem. Za przypadkiem stoi Pan przypadków. Nie dopuściłby do pandemii, gdyby to nie miała być próba. Próba jest zawsze postrzegana jako łaska. Nie ma świątyni i kultu jak w przypadku tych młodzieńców. Co się stało? W ogień zszedł Jezus z Duchem Świętym. Ogień ich nie dotknął. Byli bowiem wolni. Nie pójdziemy do świątyni, Pan znajdzie nas w domu, może w końcu porządnie przygotowanych duchowo.

Śr kwi 01, 2020 11:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney, masz rację, Sprawiedliwy znaczy postępujący dobrze.
Sprawiedliwości nie możemy przeciwstawiać Miłosierdzia : "bardzo dobrze że jest miłosierny, niestety ma wadę że jest sprawiedliwy, czy zaleta wygra z wadą?" - nie, tak myśleć nie możemy.
Jest Prawodawcą - dał Dziesięć Przykazań,
Nienawidzi grzechów, ale odpłaca Dobrem za zło, bo któż by się ostał?
Cały czas chodzi za mną Psalm 103: "Pan czyni dzieła sprawiedliwe, bierze w opiekę uciśnionych, .MIłosierny jest Pan i Łaskawy..."
W 2003 roku z powodu gniewu odwóciłem się od Boga, stałem się antyteistą walczącym. Aż w 2004 r. zachorowałem na schizofrenię.
Jednak ta choroba, to nie była żadna "wyrafinowana zemsta" Boga, to był raczej spadochron ochronny w łagodnym upadku.
Karę przypominało raczej odebranie rozumu w 2000 roku.
z drugiej strony "Bóg nie dozwoli z siebie szydzić. A co człowiek sieje, to i żąć będzie: kto sieje w ciele swoim, jako plon ciała zbierze zagładę; kto sieje w duchu, jako plon ducha zbierze życie wieczne"
Bóg nie jest jakąś "silą", która działa automatycznie, Bóg działa w świecie niestandardowo.
Poza tym tak samo - my nie tworzymy Boga dając Mu cechy, jakie chcielibyśmy, Dlaczego Bóg jest jaki jest - nie ma odpowiedzi, to Bóg nas wymyślił jako swoje marzenie.

Józek:
Cytuj:
Zgrzeszysz cieżko i sromotnie, uderzysz sie w pierś, zaczniesz w myślach szukać sprawiedliwej kary za swój postępek, a on ci pod nos podstawi ciepły i pyszny posiłek. Za zło, odpłaci dobrem. Nie odwróci od ciebie wzroku i nie zostawi samego w twoim grzechu. I jak już takiego Boga doświadczysz realnie w swoim życiu, to wówczas Boże Prawo i Jego Sprawiedliwość zacznie mieszkać i w tobie. Ty sam, zaczniesz dobrem

Ależ racja! Józek, może Ci namieszałem, ale "Prawodawca", nie powinien kojarzyć się źle. Czy jest Sędzią? Hmmm, W każdym razie "A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki". Wynikało by że w tym "procesie" Bóg jest adwokatem, szatan oskarżycielem, a sędzią...my sami.
Czyli muszę się wycofać, z pośpiesznego nazwania Boga sędzią.
Z drugiej strony jest coś takiego jak pedagogika Boga widoczna w dziejach Izraela. Bóg nie daje spokoju, nie daje grzeszyć, napomina, "dręczy".
Pozdrawiam Józek, masz rację.
Bóg jest przede wszystkim Ojcem. To jest zasadnicza różnica percepcji. Możesz sobie Boga czcić jako prawodawcę czy sędziego, ale taka relacja doprowadzi do tego, że prawo i sprawiedliwość stanie się twoim jarzmem.
I nie dasz rady tego dźwigać. Albo możesz Boga zacząć postrzegąć jak Ojca. I wszystko co się w twoim życiu zadzieje, odczytywać w tym własnie kluczu. Ale do tego jest potrzebna osobista relacja z Ojcem, a nie relacja oparta na abstrakcyjnych formułach, jak to wyżej o prawodawcy i sędzim.

Masz rację, bardzo często chciałoby się by Bóg był mścicielem moich wrogów.

Ostatnio edytowano Cz kwi 02, 2020 9:01 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

scalono 2 posty

Cz kwi 02, 2020 1:14 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dziś.
15 rocznica śmierci papieża Jana Pawła II - nie wiem jak to się stało, ale to już 15 lat.
Ja pamiętam ten dzień bardzo dobrze to była sobota. Żona właśnie przygotowywała coś na niedzielny obiad, i ta informacja.
Św. Jan Paweł II - jest teraz z nami.

Cz kwi 02, 2020 9:04 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Zmarł w wigilie święta które ogłosił. W wigilie białej niedzieli, niedzieli Miłosierdzia Bożego. I to w taki sposób ze nie zakłócił obchodów świat.

Cz kwi 02, 2020 9:33 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Od wielu lat nie Włoch, Słowiański Papież. Polak.
Potem : "NIech zstąpi Duch Twój i odnowi obilcze ziemi, tej ziemi"
Może gdyby nie On, groziła by nam atomowa apokalipsa a Polska jako państwo frontowe zostało by zrównane z ziemią?

Cz kwi 02, 2020 9:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Najwyższy czas by słowa JPll, stały się nieustannym zawołaniem w naszych sercach. Niech wstąpi Duch Twój i odnowia nasze zachowania nieustannie .
To nie hasło a potrzeba serc naszych, byśmy ciągle nie upadali.
Przygotowywał nas JPll na to co teraz się dzieje. Że albo świat będzie Boży, albo go wcale nie będzie. Oto kolejna lekcja której nie da się nie zauważyć, czy zlekceważyć. JPll czuwa nad nami z domu swego Ojca. W tym co się ma wydarzyć i co się dzieje obecnie.

Cz kwi 02, 2020 10:37 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Plotkę, powtarzam plotkę słyszałem, że limit mają podnieść do 50 osób. Ktoś, coś...?

Cz kwi 02, 2020 12:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
https://www.youtube.com/watch?v=FVIPEDt ... ture=share

Czy Koronowirus jest karą Bożą?
Wg Tomasza Terlikowskiego nie jest jakąś zemstą za grzechy homoseksualozmu czy też aborcji, jeśli już jest to takie "zabranie dziecią zabawek" czyli troche pozwolenie aby pewne decyzje pokazały swoje konsekwencje. Bo Pan Bóg nie jest mscicielem.

Co do 50 osob w Wielkanoc. To nie plotka a tak wynika z tego rozporządzenia

Cz kwi 02, 2020 12:25 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Faktycznie. Rozporządzenia nie czytałem a w tv nie mówili.
"a) 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby zatrudnione przez zakład
pogrzebowy w przypadku pogrzebu – w okresie od dnia 20 marca 2020 r. do dnia 24 marca 2020 r. oraz
w okresie od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania,
b) 5 uczestników, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy
w przypadku pogrzebu – w okresie od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r.”

Cz kwi 02, 2020 12:36 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Mam wątpliwości, czy to dobry pomysł. Raczej do świąt sytuacja się nie poprawi a wielce prawdopodobne, że się jeszcze pogorszy. Wtedy się zacznie nagonka na Kościół, że chodzą, zarażają, ciemnogród itp.itd

Cz kwi 02, 2020 12:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A coś się zmieniło w zwykłych mszach czy tylko w pogrzebach ?

Cz kwi 02, 2020 12:55 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1621 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67 ... 109  Następna strona