Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N lis 29, 2020 4:13 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 961 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 65  Następna strona
 Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpośred- 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Arytmetyka napisał(a):
jeśli zwykłe chleb gryziemy, to Komunię trzymamy w ustach by się rozpuściła

A kim Ty jesteś aby nam mówić jak mamy przyjmowac Komunię? :-D
Czy biskupi się mylą , tylko Ty masz skądś wiedzę?

Pt mar 27, 2020 12:18 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
I znowu to samo: Papież się myli, biskupi się mylą, tylko Arytmetyka ma rację co do tego, jak należy udzielać Komunii Świętej.

Może tak trochę pokory i zaufania do Boga i tych, których Duch Święty ustanowił do dbania o to, aby w Kościele nie dochodziło do odstępstw od wiary i herezji?

Zdaje się, że nie odpowiedział Pan na moje pytanie z końca strony 11.

Pt mar 27, 2020 12:28 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Bo przecież Arytmetyka ze na razie jeszcze będę posługiwał się tym nickiem a nie poprzednim jest nadpapiezem i nadbiskupem i nawet nadproboszczem. On ma uprawnienia żeby wydawać sady czy dane orędzie czy praktyka jest zgodna z ciągłością nauczania katolickiego. Jego powinien słuchać prefekt Kongregacji Nauki Doktryny i Wiary. On przecież wie lepiej niż Kościół.

Pt mar 27, 2020 12:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Arytmetyka napisał(a):
Zdaje się, że (...)

Za to ja mam pewność, że robisz wszystko, aby tylko nie zająć się tym, że do dbania o to, aby w Kościele nie dochodziło do odstępstw od wiary i herezji, Bóg powołał papieża i innych biskupów, a nie Ciebie.

Pt mar 27, 2020 12:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Arytmetyka
Zgadzam się z tobą w tym co piszesz o nadawaniu godności temu, jak przyjmowana jest komunia. Tylko ta moja zgoda nic nie znaczy, gdy nie mnie o tym decydować. Ja wychowałem się dokładnie na takim sposobie przyjmowania komunii jak opisujesz. Więc dlatego jest mi z tym lepiej w takim rycie. Inna sprawa że jeśli by mi te inne ustalenia Kościoła przeszkadzały, to mogę przyjmować komunię według poprzednich kryteri. Wystarczy poszukać odpowiedniego kapłana, jeśli obecny nie stosuje takiego sposobu. A co do ogólnych zasad, to tego nie przeskoczysz. Ustalenia Kościoła są takie, by sam akt komunii przebiegał sprawnie, bo to się liczy w tym. Natomiast te ustalenia nie zabraniają nadawania godności komunii. Natomiast inne ustalenia nawet nakazują by czynić to z godnością. A Ty się po prostu czepiasz, jak by to było zgorszeniem. O zgorszeniu decydujesz sam, poprzez swą wolną wolę, nikt inny. Nikt tobie róż pod kolana nie powinien sypać, w trakcie komunii. Tylko po to byś się nie poczuł zgorszony. No nie przesadzaj, to nie powinno nikomu przeszkadzać. A jeśli jednak przeszkadza, to masz czas by to zmienić w sobie. Bo po to przyjmujesz komunię, by pomogła Tobie w swej przemianie. A same ustalenia Kościoła zmieniają jego przywódcy, chierarchowie. Napisz do nich i to wszystko co możesz uczynić. Na forum twa walka o to, z czym tu wychodzisz na nic się nie zda. Kościół nie funkcjonuje na zasadach rewolucyjnych od dolnie. Funkcjonuje na zasadach odgórnych, chierarchicznych. To powinieneś wiedzieć.

Pt mar 27, 2020 12:52 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Jeśli zwykły chleb podaje się z ręki do ręki, to w przypadku Eucharystii powinniśmy przyjmować Ją bezpośrednio do ust, jeśli zwykłego posiłku nie przyjmuje się na kolanach, to Komunię powinniśmy przyjmować na kolanach, jeśli zwykłe chleb gryziemy, to Komunię trzymamy w ustach by się rozpuściła, wszystko to, by podkreślić inność tego Pokarmu.

Jest w tym i trochę prawdy, i głęboki fałsz. Bowiem gdyby Bogu zależało na neizwykłości formy, nie wybrałby tego, co najbardziej powszednie (przynajmniej w ówczesnej rzeczywistości), tj. chleba i wina do tej Przemiany.

Pt mar 27, 2020 1:51 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Parafia w której się wychowywałem. Około 7 księży komunikuje na każdej mszy św. I dodatkowo jeszcze szafarze. Na stanie max 3 pateny. Na każdej niedzielnej mszy dochodzi do takiej sytuacji.

Jeśli w tygodniu nie używa się tam paten to jest to kwestia nie fizycznych ograniczeń ale zaniedbania.
Nie bardzo rozumiem sens przerzucania się przykładami - w mojej parafii to, biskup Ryś tamto. Zasada jest określona w instrukcji Redemptionis Sacramentum - paten należny używać. Ja widziałam różne rzeczy. Parę postów wcześniej nawet opisałam i spytałam co wierny powinien w takiej sytuacji zrobić. Bo - nieco naiwnie założyłam że są Kościół daje wskazania dla wiernych - tymczasem jak się okazuje do sytuacji nie powinno w ogóle dojść. A doszło. I czego to dowodzi?

Pt mar 27, 2020 5:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Widziałem i takie rozwiązania, że jak brakowało paten, to wówczas używane były pokrywki na puszki z komunikantami (zamiast paten). W "obsłudze" może trudniejsze (brak rączki jak przy patenie), ale od spodu można swobodnie trzymać i ryzyko, że Komunia upadnie jest tak samo mało prawdopodobne jak i przy używaniu paten.

Pt mar 27, 2020 8:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jestem za starannością i jestem za patenami. I mimo że dopuszczam Komunię Świętą na rękę (a w niektórych wypadkach uważam ten sposób za pożyteczny), jestem za podawaniem do ust.
Ale musze Wam powiedzieć, że gdy czytam wypowiedzi to mam wrażenie że mylicie cześć dla Ciała Pańskiego z jakąś związaną z tym nerwicą natręctw.

Pt mar 27, 2020 9:53 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie wiem czy twoja wypowiedź Barney odnosi się do mojego postu i ewentualnie mniszka, ale nie wiem co wnosi rzucanie takich personalnych uwag. Co poradzić że komus posłuszeństwo przepisom liturgicznym myli się z nerwicą natręctw? To jego problem. Ile razy czytałam tu na forum ten fragment z "Dzienniczka" jak to posłuszeństwo jest mile Panu Bogu. Ale jak przychodzi do posłuszeństwa przepisom liturgicznym Kościoła to jest to faryzeizm i nerwica natręctw. Ciekawe.

Pt mar 27, 2020 10:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Nie wiem czy twoja wypowiedź Barney odnosi się do mojego postu i ewentualnie mniszka, ale nie wiem co wnosi rzucanie takich personalnych uwag.
Powyższe jest sprzeczne wewnętrznie; jak może być "personalną uwagą" coś, skoro nawet nie jesteś w stanie zidentyfikować jej rzekomego adresata?
Odnosiłem się do zjawiska, a nie do kogokolwiek konkretnego.
No, ale oczywiście: "uderz w stół, a nożyce...." ;)
Cytuj:
Co poradzić że komus posłuszeństwo przepisom liturgicznym myli się z nerwicą natręctw?
Dokładnie tak mogliby powiedzieć faryzeusze na zwrócenie uwagi na ich szczególarskie praktyki (droga szabatowa, szabatgoje itd): "Czy nasze posłuszeństwo Prawu Mojżeszowemu może być niedobre?"
Cytuj:
To jego problem. Ile razy czytałam tu na forum ten fragment z "Dzienniczka" jak to posłuszeństwo jest mile Panu Bogu. Ale jak przychodzi do posłuszeństwa przepisom liturgicznym Kościoła to jest to faryzeizm i nerwica natręctw. Ciekawe.
Każde posłuszeństwo, jeśli jest sprawowane w sposób niezdrowy i nerwicowy, może być destrukcyjne.
Nieważne, czy to Prawo Mojżeszowe, przepisy liturgiczne, przepisy kulinarne czy nawet prawo drogowe.

Pt mar 27, 2020 11:39 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał

Cytuj:
Demagogia aż furczy. W tej retoryce powodem dechrystianizacji jest to, co akurat wygodne; a to komunia na rękę, a to NOM, a to Msza Trydencka, a to sukienki mini...
Tak jakby nie było całej masy innych czyników, nie było roku 1968 i rewolucji seksualnej, nie było wreszcie wprowadzenia mediów w tym czasie do życia społecznego.

Zanim usłyszysz furczenie jakowe, warto jest w ciszy i spokoju przeanalizować rzeczony tekst. Napisałem: Rzecz w tym, że komunia naręczna szła i idzie równolegle z dechrystianizacją, utratą wiary przynajmniej w Europie.
Nigdzie nie pisałem, że jest ona przyczyną dechrystianizacji. Różnica między równoległości, a stycznością jest jak sądzę - znana. Nie neguje żadnego z wymienionych przez ciebie czynników, choć to szersze spektrum.

Cytuj:
Po pierwsze nie jeden, bo cytowałem też innego.
Po drugie wystarczy jedno świadectwo, by afalsyfikować tezę, iż tak nie przyjmowano.
Po trzecie wiemy doskonale, ze Komunię do ust skodyfikowano dopiero w IX wieku.

Cytuj:
Cytuj:
Nie negowanie głębokiej wiary wiernych stosujących komunię ręczną, nie oznacza uznania tej formy za właściwa i dobrą dla przyszłości Kościoła.

I znów: jakieś podstawy tego mniemania?

Skodyfikowanie w IX wieku nie nastąpiło ot tak. Pierwej musiało być dochodzenie do tego przez wieki. W końcu uznano, że to lepsza forma. Mamy więc tu powrót formy, która zanikła na wieki co wiązało się z rozwojem sacrum w Kościele.
Stara forma pasuje bardzo do Kościoła z mniejszym delikatnie mówiąc sacrum. Przyszłość Kościoła bez sacrum, oznacza zaś brak czegoś co odróżnia Kościół od Tego Świata. Komunia do ust jak bardziej związana ze sfera sacrum, sprzyja temu bardziej, niż komunia do ręki. Tak szczerze mniemam.
Natomiast jeśli uważasz, że jestem w błędzie, to przedstaw powody dla których byłoby to przyszłości Kościoła.

Poniżej są cytaty, nie moje słowa. Ku rzetelności warto użyć formy np - "Z linku zapodanego przez Robura."
Cytuj:

Cytuj:
Ze współczesną formą przyjmowania Komunii Świętej na rękę wiążą się też inne problemy i sprzeczności, przez ludzi w ten sposób komunikujących nawet nie dostrzegane. [b]Najważniejszym jest fakt, iż przy takiej praktyce faktycznym szafarzem staje się sam komunikujący: Chleb jedynie otrzymuje, ale do ust wkłada go już sam, co sprawia, że sam sobie udziela komunii. Czyli bardziej poprawną nazwą tego sposobu komunikowania byłaby komunia z ręki, a nie na rękę.
Co za bzdura. Jeśli dasz biednemu chleb do ręki i on zje, to nadal dałeś mu chleb a nie "on sobie dał".
Jezus dał apostołom swoje CIało i oni spożyli. SPożywali ze swojej ręki, ale otrzymali od Chrystusa.
Istotą kapłaństwa służebnego jest to, że kapłan szafuje Hostią jako Chrystus. Forma nie ma nic do rzeczy.

Właśnie mówimy cały czas o formie podawania komunii św i do tego się to wszystko sprowadza. Ty piszesz o teologicznym aspekcie, on o praktycznym z którego wynikają określone reperkusje o czym powyżej.

Cytuj:
Cytuj:
Cytuj:
Są też i inne absurdy wynikające z takiego stanu rzeczy. Nagle każdy świecki człowiek może bezpośrednio dotykać Ciała Chrystusa, ale z zasady nie może go rozdawać

Z powodów jak wyżej. Taki zarzut pokazuje iż osoba go stawiająca nie ma pojęcia co się dzieje na Mszy Swiętej.

...... Co ma być dość typowe obecnie, lecz nie przeszkadza przeżywać mszy jako sacrum.

Skoro mogą dotykać wszyscy, to zanika sacrum, powszednieje. Nawet najmądrzejsze wywody teologiczne tego nie zmieniają. Co najwyżej ma to wpływ na drobne grupy ludzi. Taka jest rzeczywistość, a powyższy przytoczony cytat jest przykładem wołania za sacrum.

So mar 28, 2020 6:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cóż, widzę że liczysz na zachowanie sakrum przy użyciu drugorzędnych rzeczy (nie wolno dotykać, zastrzeżenie, być może tez niezrozumiały język - łacina?).
Otóż zupełnie, zupełnie, ale to zupełnie nie o to chodzi.

N mar 29, 2020 12:57 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Lokalizacja: W myśli Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Warszawie i oby do Nieba ;)
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Wypowiedź Księdza:
https://teologkatolicki.blogspot.com/20 ... pusty.html

N mar 29, 2020 3:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ale o co chdzi? Jest zdjęcie Youtubera, który ma komentować Cdjrowskiego, ale samo zdjęcie bez filmiku.
Potem jest tekst - ironia? serio?

N mar 29, 2020 3:24 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 961 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 65  Następna strona