Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 02, 2020 2:24 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 261 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna strona
 Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpośred- 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Maciek napisał(a):

Według niego kard Ratzinger krytykował komunie do łapy i pewnie dlatego komunikował
https://lh3.googleusercontent.com/proxy ... yjppFLGSoc

N mar 29, 2020 3:40 pm
Dyskutant
Dyskutant

Lokalizacja: W myśli Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Warszawie i oby do Nieba ;)
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Andy, kilkanaście minut trafiłem przypadkiem na ten blog i po prostu uważam, że warto przeczytać co na temat Komunii Świętej ma do przekazania teolog z wykształcenia.
Chłopak ze zdjęcia skrytykował i starał się wykazać fałsz w tym co powiedział Wojciech Cejrowski, natomiast Ksiądz wykazuje fałsz w tym co powiedział ten chłopak( na yotubie „Dobra Nowina” Mikołaj Kapusta).

N mar 29, 2020 3:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maciek napisał(a):
Andy, kilkanaście minut trafiłem przypadkiem na ten blog i po prostu uważam, że warto przeczytać co na temat Komunii Świętej ma do przekazania teolog z wykształcenia.
Chłopak ze zdjęcia skrytykował i starał się wykazać fałsz w tym co powiedział Wojciech Cejrowski, natomiast Ksiądz wykazuje fałsz w tym co powiedział ten chłopak( na yotubie „Dobra Nowina” Mikołaj Kapusta).

Cytowanie ks. Olewińskiego ktory twierdzi że sam diabeł do niego wysyłał smsy to rak okrutny.
Mało tresci za to duzo oskarzeń wobec innych i wyraznie ks.wpisuje sie w retorykę ja mam racje.
Nigdzie nie znalazłam źródl jakoby faktycznie Benedykt XVI zakazał udzielania Komuniido ręki w artykule ks. Również nie podaje.
A nawe Barneyowi się dostało. Proponuke adminą usunąc ten post z tym artykułem i już zakonczyc ten glupi spór o formę Komuni.

N mar 29, 2020 4:08 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Święty Jan Apostoł udziela Komunii Najświętszej Maryi Pannie (San Giovanni apostolo amministra la Comunione alla Beata Vergine Maria) z prac włoskiego artysty Giovanni Gasparriego www.giovannigasparro.com

Obrazek

N mar 29, 2020 7:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ale zdajesz sobie sprawę z tego, że to jest wizja artysty, a nie obraz przedstawiający rzeczywistość?

N mar 29, 2020 7:27 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Ale zdajesz sobie sprawę z tego, że to jest wizja artysty, a nie obraz przedstawiający rzeczywistość?

Ta scena (przynajmniej w mojej interpretacji) jest odzwierciedleniem sceny spod krzyża, na którym Pan nasz Jezus Chrystus dokonuje rozdzielenia swojego Ciała i Krwi (zobrazowanej tutaj jako Komunia pod postaciami chleba i wina) a pod krzyżem stała Jego matka i Jan Apostoł, którym Jezus ich wzajemnie sobie podarował. Aureole czy poświaty wokół głów Maryi i św Jana oraz wokół Hostii pokazują, że w tych trzech przypadkach mamy do czynienia z trzema świętymi, żywymi osobami. W wielu obrazach i dziełach sztuki sakralnej aniołowie unosząc się na skrzydłach zbierają w kielichy Krew wiszącego Chrystusa z dłoni i stóp oraz boku - tutaj jest to przedstawione jako anioł z pateną.
Te dwie świece palące się w lewym górnym rogu mogą ukazywać, że jest to część Mszy świętej (2 świece palone na Mszy recytowanej) tym samym artysta pokazuje, że dzisiejsza Msza i akt na krzyżu 2 tysiące lat temu- to jedno i to samo.

Dowodem na taką interpretację może być krucyfiks w prawym górnym roku, który niejako widnieje jako tytuł obrazu: "Pod Krzyżem".

N mar 29, 2020 7:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maciek napisał(a):

Prawdę mówiąc to i jeden i drugi jest z wykształcenia teologiem. Nie podobało mi się też stwierdzenie "na łapę" ( czy jakoś tak). Taki zabieg socjotechniczny, mający wywołać negatywne odczucia w stosunku do adwersarza. Przestałem po tym czytać. Myślę Maćku, że dla własnego bezpieczeństwa powinieneś przestać zgłębiać mądrości internetu i zwyczajnie pogodzić się z tym co obecnie zaleca wiernym Kościół. Ta sytuacja z komunią na rękę, wiecznie przecież trwać nie będzie.

N mar 29, 2020 11:36 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Cóż, widzę że liczysz na zachowanie sakrum przy użyciu drugorzędnych rzeczy (nie wolno dotykać, zastrzeżenie, być może tez niezrozumiały język - łacina?).
Otóż zupełnie, zupełnie, ale to zupełnie nie o to chodzi.

Nadinterpretacja.
Jeśli chce się osiągnąć jakiś cel, tu sacrum, to trzeba stwarzać ku temu określone warunki, tudzież wpajać służące temu zachowania. Zachowanie - komunia do ust bardziej sprzyja utrzymaniu sacrum, niźli komunia do ręki. Jest zewnętrznym przejawem większej czci komunikujących, szczególnie dla postronnych obserwatorów. Pokazuje jak bardzo jest to coś wartościowego.
Komunię można przyjąć godnie do ust i na rękę, tak samo niegodnie do ust i na rękę. Tyle tylko, że w przypadku komunii na rękę niechlujne, czy lekceważące jej przyjęcie jest widoczne, daje świadectwo traktowania Ciała Chrystusa. Komunia do ust w praktyce wyklucza zewnętrzny aspekt zgorszenia. O kradzieżach, profanacji, wystawianiach na aukcje nie wspomnę. Postrzeganie komunie na rękę tylko przez pryzmat grupki ludzi głęboko wierzących w Polsce z szacunkiem to robiącej, to drastyczne zawężenie perspektywy.
Zapewne orientujesz się, że dawne modlitewniki miały teksty łaciński i polski obok siebie, więc po co pisać takie rzeczy?
Na marginesie, warto by się zastanowić dlaczego na "niezrozumiałej mszy" jest o wiele więcej mężczyzn i chłopców, niż kobiet.

Jockey napisał

Cytuj:
Według niego kard Ratzinger krytykował komunie do łapy i pewnie dlatego komunikował
https://lh3.googleusercontent.com/proxy ... yjppFLGSoc

Komunia do ręki jest prawnie dopuszczona w Kościele. Dlatego nawet kardynał nie może jej w takiej formie odmówić. Tym bardziej, że była i jest to najczęściej spotykana forma w Kościele. Po za tym roztropność nakazuje nie wdawać się w pomniejsze utarczki, jeśli się ma na głowie mega ważniejsze sprawy Kościoła. Tradycjonalizm zaś, kard Ratzingera i Benedykta XVI jest rzeczą znaną.

Pn mar 30, 2020 9:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mój proboszcz powiedział nam, że Benedykt XVI udzielał Komunii do ust, ponieważ byli ludzie, którzy przyjąwszy Ją na rękę od niego, chcieli zabierać ją na pamiątkę, że spotkali się z papieżem. Mogli schować ją do modlitewnika, do kieszeni.

Pn mar 30, 2020 9:51 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Papież Benedykt XVI udzielał też na rękę. Są zdjęcia na sieci pokazujące to.

Pn mar 30, 2020 10:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czy orientujesz się, czy przez cały okres bycia papieżem stosował równolegle oba sposoby udzielania Komunii?

Wt mar 31, 2020 3:56 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
W przypadku papieża do komunii podchodzą zawsze ludzie wcześniej wybrani i sprawdzeni. Wszystko odbywa się na oczach osób towarzyszących. Łatwo jest też wcześniej określić kto i jak kto i przyjmuje komunię i choćby pod kątem dobrać komunikujqch.

Wt mar 31, 2020 4:08 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Robur jeśli byłby przeciwnikiem komunii na rękę to by nie komunikował w ten sposób.
Do biskupa tez podchodzą wyselekcjonowani wiec ... o co chodzi

Brandeisbluesky napisał(a):
Czy orientujesz się, czy przez cały okres bycia papieżem stosował równolegle oba sposoby udzielania Komunii?

Nie mam pojęcia.

Wt mar 31, 2020 5:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To wyselekcjonowanie pewnie jest w takim sensie, że są jakimiś specjalnymi gośćmi i osobami towarzyszącymi, a nie w takim, że wiadomo, że są w stanie łaski uświęcającej i wiadomo, jak się zachowają. Przykładem może być udzielenie 31 stycznia, 2020 r. Komunii do ust rozwiedzionemu i proaborcyjnemu prezydentowi Argentyny Alberto Fernández i jego partnerce domowej (mam na myśli 'domestic partner') Fabioli Yáñez w Watykanie przez biskupa Marcelo Sánchez Sorondo. Po prostu jak ktoś podchodzi do Komunii a nie jest ekskomunikowany, to duchowny musi jej udzielić, jak wytłumaczył biskup Sorondo.

Wt mar 31, 2020 5:57 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał

Cytuj:
Robur jeśli byłby przeciwnikiem komunii na rękę to by nie komunikował w ten sposób.
Do biskupa tez podchodzą wyselekcjonowani wiec ... o co chodzi

Można być przeciwnikiem czegoś i stosować się do przyjętych norm. Mój proboszcz wyraźnie daje do zrozumienia jaki sposób uważa za najlepszy, lecz stosuje się do stanu prawnego w tej materii. Benedykt XVI jako papież stawiał na pobożną liturgię, dawał przykłady, lecz nie odrzucał ostentacyjnie tego co już istniało. Udzielał komunii na rękę, choć w pewnym momencie zaczął od tego odchodzić.
Co do biskupów nie bardzo rozumiem w czym rzecz. Nie raz otrzymywałem komunie z rąk biskupa i nikt nie selekcjonował.

Sama komunia do ust jako taka to tylko efekt końcowy pewnej postawy. O ratzingerowskiej teologii na kolanach z której wynika komunia od ust (na kolanach do ręki nie ma sensu, nie spotkałem się):

Cytuj:
. Jest nim kwestia postawy klęczącej podczas adoracji, pokuty lub modlitwy osobistej. Rozwijając własną koncepcję teologii na kolanach, papież Benedykt XVI zaczął udzielać Komunii Świętej wszystkim na klęcząco. Zwolennicy humanistycznej teologii na kolanach, w wielu diecezjach świata, nie klękają już nawet w momencie konsekracji. I jedno i drugie ma swoje głębokie konsekwencje. Postawy klęczącej wobec Boga obecnego tu i teraz nie wolno sprowadzić jedynie do kwestii rygoryzmu, do ciszy w świątyniach, do porządku podczas nabożeństw, do sposobu rozumienia przepisów liturgicznych lub do niekończących się, niechętnych sobie, irytujących już czasem przepychanek tradycjonalistów i postępowców.

Całość.

ad temat

Istnieje nie tylko św Cyryl Jerozolimski, czy św Jan Damaceński, którymi ochoczo macha się przed oczyma. Zachęcam do uważnego przestudiowania poniższego teksu.

Cytuj:
Szacunek i wiara oraz staranie o to, aby obie te rzeczywistości zawsze były w pełni wyrażane przez obrzęd – oto jaki jest duch Kościoła pierwotnego, duch Ojców. Komunia do ust jest owocem tego starania, związanego z miłością. Instrukcja Memoriale Domini kładzie nacisk na to, że Komunia do ust powinna być zachowana, „nie tylko dlatego, że ma za sobą wielowiekową tradycję, ale przede wszystkim dlatego, że wyraża szacunek wiernych względem Eucharystii”.

Całość.

Można pokazać przykłady jak dobrze się przyjmuje komunie do ręki, ok. Nie znaczy jednak, że jest lepsze dla Kościoła i wiernych. Nie zapominajmy o totalnych nadużyciach z tym związanych. Dzisiaj, przynajmniej na Zachodzie nie zwraca się na to uwagi, zobojętnienie. Moim zdaniem w komunii do ręki jest pewna niebezpieczna emocjonalność, która kiedyś się wypala. Cieszy to, że ma się Jezusa na ręku. W ten sposób podstawa, czyli duchowość musi częściowo ustąpić miejsca "przyjemności". Przynajmniej tak to widzę z zewnątrz.

Pt kwi 03, 2020 11:28 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 261 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna strona